Deri Sarkması Nedenleri ve Çözüm Önerileri
0
(0)

Obezite, çağımızın en büyük problemlerinden birisi haline geldi. Özellikle de ABD’de her yıl milyonlarca dolar tedavi masraflarına harcanmaktadır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar, bu kilolardan kurtulduğunda ne yazık ki fazla sevinemiyor.

Zira giden kilolar, arkalarında çirkin bir görüntü bırakıyor. Bu duruma halk arasında “deri sarkması” denmektedir. Bu yazımızda, deri sarkması nedenleri ve çözüm önerileri ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilir ve en iyi tedavi yöntemlerinden haberdar olabilirsiniz.

Deri Sarkması 

Deri sarkması, ani yaşanan kilo kayıplarında ortaya çıkan bir durumdur. Hastalık olarak görülmeyen bu durum, derinin kilo kaybı sonrasında yeteri kadar esneyemediği için sarkık bir hal almasına neden olur.

Vücudumuzu kaplayan bu deri tabakası, hacmin azalmasıyla birlikte fazlalık haline gelir. Bu fazlalık ise insanlarda istenmeyen bir görüntü oluşmasına neden olur.

Deri, yaşanan bu ani kilo kaybına karşı normal olarak kendini aniden yenileyemez ve insanlarda birtakım psikolojik sorunlara neden olabilir.

Özellikle de obeziteyle boğuşan insanlar, sayıca fazla kilo verdiklerinde bu durumla karşılaşır. 2 ay gibi kısa bir sürede 90 kilo veren bir insanda doğal olarak deri sarkması meydana gelmektedir.

Deri sarkması, günümüzde çözümü olan bu sorundur ve cerrahi müdahale gerektirmeden de çözüme kavuşturulabilir.

Deri Sarkmasının Diğer Nedenleri Nedir?

Kişilerin hızla kilo kaybetmesinde oluşan bu durum bazen normal bir şekilde de meydana gelebilir. Özellikle de esnekliğini kaybetmiş deriler, kişinin fazla kilo kaybetmediği durumlarda bile sarkabilir.

Yaş arttıkça yaşlılığa bağlı olarak esnekliğini kaybeden deriler, özellikle de göbek, kol, bacak ve göğüs bölgesinde sarkmaya başlar. Sarkan bu deri sonucu kişinin görüntüsü kendine hoş gelmemeye başlar. Bu durum, benlik imajında bozulma meydana getirmektedir.

Benlik imajı bozulan kişiler, depresyon gibi algısal bozukluklara ve anoreksiya nevroza gibi yeme bozukluklarına yakalanabilir.

Yani kilo kaybı sonrası yaşanan deri sarkması başlı başına bir hastalık olarak görülmese de birçok hastalığa neden olabilmektedir.

Kilo kaybeden kişilerde normal bir durum olarak görülen deri sarkması, bazen hastalık olarak da karşımıza çıkabilir.

Özellikle de kalıtsal nedenlerden dolayı deri sarkması, kişi kilo kaybetmese dahi meydana gelebilir. Bu durumda kişilerin öz saygınlığında bir zedelenme yaşanması ise kaçınılmazdır.

Deri Sarkması Çözüm Önerileri

Yaşlandıkça daha sık görülen deri sarkması, tedavi edilebilir bir durumdur. Özellikle de henüz genç yaşta olan bireyler, bu durumdan birkaç ay içerisinde kurtulabilir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekse de genel olarak deri sarkması, kişinin çabasıyla düzeltilebilir.

Deri sarkmasına neden olan durum eğer hızlı kilo kaybı durumuysa kişi, aşağıdaki tavsiyelerden faydalanabilir. Zira bu eylemler, deri sarkmasına karşı faydalı gelmektedir.

 • Bol Su Tüketin

Su, sağlık için olmazsa olmazlardandır. Hemen hemen her olumsuz durumda su tüketilmesi tavsiye edilir. Yetişkin bir birey, mevsime ve yaptığı aktivitelere göre 8 ila 10 bardak arası su tüketmelidir.

Özellikle de ödem atmaya yardımcı olan su, vücudumuzdaki toksinlerin hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır. Su, hem kilo vermede hem de kilo kaybı sonrası deri sarkmasında vücudun hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar.

 • Masaj Deri Sarkmasına İyi Gelebilir

Masaj, özellikle de kan damarlarını uyararak vücudun daha hızlı toparlanmasını sağlamaktadır. Sıcak bir duş sonrası yapılacak olan masaj, uzman ellerle yapılırsa daha iyi sonuçlar doğurur.

Düzenli olarak yapılacak masaj sonrası deri altındaki damarlar genişleyerek hem kan akışını hızlandırır hem de derinin daha sıkı olmasını sağlar.

 • Uyku ve Beslenme Düzeninize Dikkat Edin!

Özellikle de uyku düzenine dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Günlük 7-8 saat düzenli uyku, vücudun ihtiyaç duyduğu dinlenme için hayatidir. Ek olarak deri sarkmasıyla mücadele sırasında psikolojik sağlamlığın da iyi düzeyde olması gerekir. İşte bu durum için de düzenli uyku gerekir.

Unutmayın ki deri sarkması bir anda düzeltilecek bir durum değildir ve bu süreçte psikolojik olarak güçlü olmanız gerekmektedir.

Beslenme düzeniniz ise öğün atlamama odaklı olmalıdır. Eğer öğünleri atlarsanız, metabolizmanızın dengesini bozabilirsiniz. Bu durumda kaybettiğiniz kiloları geri alma riskiniz yükselecektir. Protein ağırlıklı beslenerek kas kaybını minimuma indirebilir ve yağ oranınızı dengeleyebilirsiniz.

Zira kilo kaybı sırasında kas erimesi de meydana gelmektedir. Eğer kas erimesinden muzdaripseniz, protein ağırlıklı kırmızı et, balık, kuruyemiş ve süt gibi besinleri diyetinize eklemeyi unutmayın.

 • Deri Sarkmasında Post – Bariatrik Cerrahi Yöntemi

Fazla kilolarından kurtulan kişiler, deri sarkması sorunu meydana geldiğinde cerrahi işlemlerle bu sorundan kurtulabilmektedir. Eğer gerçekten ciddi derecede fark edilir bir sarkma söz konusuysa bu yöntem genel olarak tavsiye edilmektedir.

Farklı aşamaları bulunan bu tedavi yöntemi, ne yazık ki bir seferde sonuç vermez. Vücudun tüm bölgelerine yapılan çeşitli operasyonlar sonrasında ancak tatmin edici bir sonuç alınabilir.

  • Nasıl Yapılır?

Peki bu işlem nasıl yapılır? Hasta ilk olarak bir süre beklemelidir. Özellikle de genç yaştaki bireyler, ani kilo kaybı sonrasında bir süre bekleyerek vücudun toparlanmasına müsaade ederler. Toparlanan deri, tam olarak iyi bir forma kavuşmasa da operasyonları kolaylaştıracaktır.

Sonrasında bu işlem için hastaneye başvurulmalıdır. Başvuru sonrası genel muayene edilen hasta, bu operasyon için gün alır. Operasyondan 6 saat önce hasta herhangi bir şey tüketmemeli ya da sigara içmemelidir.

Ani kilo kaybı sonrasında özellikle; göğüs, bel, boyun, kol ve bacak bölgelerinde deri sarkması gözle görülür biçimde ortaya çıkar. Birbirini takip eden operasyonlar, sırayla yapılır ve her operasyon sonrasında o bölgenin iyileşmesi için süre tanınır.

Eğer komplikasyonlar oluşmazsa bir sonraki bölgeye gerekli işlem uygulanır. Bu sayede hasta birkaç seansta bu sorundan kurtulmuş olur.

  • Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Post-Bariatrik cerrahi yönteminin esas amacı, hastanın fit bir görünüme sahip olmasıdır. Bu nedenle hastanın ameliyatlar öncesi detaylı olarak muayene edilmesi gerekir. Hasta, ameliyatlardan sonra 1-2 gece istirahat etmeli ve bol su tüketmelidir.

Özellikle de ani hareketlerden kaçınmalı ve operasyon sonrasında oluşan ağrıların sona ermesi için düzenli olarak uyumalıdır. Operasyon sonrası meydana gelen lokal ağrılar, oldukça normaldir. Ağrı kesici yardımıyla bu ağrılar bir nebze hafifletilebilir.

Bu yöntemde, her hasta için ayrı bir plan oluşturulur. Özellikle de hastaların diğer hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar bu süreçte tedavinin seyrini değiştirebilir. Oluşan deformasyonlar için gerçekleştirilen operasyonlar, bazen istenen sonucu vermeyebilir.

Bu durumda revize operasyonların uygulanması gerekebilir. Aynı zamanda bu süreç, hasta ve yakınları için yıpratıcı olabilir. Bu nedenle hasta, moral ve motivasyona ihtiyaç duyabilir.

Kilo kaybı ve sonrasında yaşanan deri sarkmalarında bu yöntem oldukça başarılı ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle deri sarkmasından kurtulmak isteyen hastaların son çaresi Post-Bariatrik cerrahi müdahaledir.

Deri Sarkmasının Azaltılması Yöntemleri

Deri sarkması, yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak kabul edilse de önlenebilir ve azaltılabilir. İlk olarak, günlük egzersizler büyük önem taşır. Egzersiz, cildin sıkılaşmasına yardımcı olurken, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak derinin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Özellikle karın, bacak, kol ve yüz bölgesi için spesifik hareketler cildin sıkılaşmasına katkıda bulunur.

 • Karın için mekik,
 • Bacak ve kalça için bisiklet, yüzme, koşu veya yürüyüş,
 • Kol için ağırlık kaldırma ve yüzme,
 • Yüz ve boyun için yüz yogası önerilir.

Beslenme de cildin sağlığı için kritik bir faktördür. Protein ağırlıklı, yağsız gıdaların tüketilmesi, derinin ihtiyaç duyduğu besinleri almasına yardımcı olur.

 • Önerilen protein kaynakları arasında balık, yumurta, süt ürünleri, mercimek, tavuk, beyaz leblebi ve soya bulunmaktadır.

Son olarak, Ozonlabs O3RSS Serum gibi ürünler, içerdikleri iyileştirici kolajenlerle cildin nemlenmesini, esnek bir hale gelmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Bu ürünler, egzersiz ve doğru beslenme ile birleştirildiğinde, deri sarkmasını önemli ölçüde azaltabilir. Her yaşta sağlıklı bir cilt mümkündür, yeter ki gerekli adımlar atılsın.

Sonuç Olarak

Görüldüğü üzere deri sarkması, tedavisi mümkün bir durumdur. Hastalar kalıcı ve kesin bir çözüm için Post-Bariatrik cerrahiye başvurabilir ve bu sayede birkaç seansta kalıcı olarak sorunlarından kurtulabilir.

Özellikle de ileri yaşlarda meydana gelen deri sarkması sorununda Post-Bariatrik tedavi yöntemi, hastalara hiç ummadıkları kadar iyi sonuç vermektedir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/skin/saggy-skin

https://www.aad.org/public/cosmetic/younger-looking/firm-sagging-skin

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir