Erkek cinsel organındaki damarlarda şişme normal mi?
3.9
(49)

Cinsel organ damarları, penisin sertleşmesini sağlayan döngünün sağlanabilmesinde rol oynayan önemli organ bileşenleridir. Normal koşullarda Erkek cinsel organındaki damarlarda şişme normal olarak kabul edilir.

Tabii bu ereksiyon sırasında böyle olmalı, ejakülasyon (boşalma) sonrasında damarların kalınlıkları normal haline geri dönmelidir. Penis damarlarının şişmesi bir ölçüye kadar normalken, testis damarlarının şişmesi ise çoğunlukla varikosel gibi bir sorunun habercisi olabilir.

Ağrı ile birlikte geçmeyen şişlikleri testislerinizde görmeniz halinde hekim kontrolüne başvurmalısınız. Varikosel, erektil disfonksiyondan sperm kalitesinin düşmesi gibi bir dizi önemli problemi ortaya çıkarabilir. Aynı durum, penis damarları için de geçerli olabilir.

Örneğin, cinsel birleşme sırasında ağrı ve sonrasında kasık ağrıları gibi şikayetleriniz, damar şişmesi ile birlikte seyrediyorsa, hekim kontrolü doğru olacaktır.

Penis Damarları Neden Şişer?

Penis damarlarının belli ölçekte şişmesi, her zaman bir anormallik anlamına gelmez. Penis dokusunda ereksiyonu sağlamak için penise kan taşıyan damarların, ereksiyon halinde işlevsel olmalarından dolayı belli miktarda şişmeleri zaten beklenen bir durumdur.

Cinsel birleşme sürecinde de bu şişlik olağan biçimde devam edebilir. Ancak bu şişliklerin olağan dışı şişlikler olmaması ve boşalmanın ardından küçülmeleri gerekir.

Sertleşmemiş penisin damarlarının belirgin biçimde şiş olması, beklenen bir durum değildir. Bu bir dolaşım sistemi bozukluğuna işaret ediyor olabilir.

Burada bahsimiz penisin bütünüyle şişmesi durumu değildir. Penisin şişmesi ve morarması, damar anomalisinden çok, penis dokusunda bir problemin göstergesi olacaktır. Enfeksiyon ve benzeri haller dışında, penisin şişmesi çoğunlukla penis kırılması gibi sorunlarla ilişkilendirilir.

Penis damarlarının şiş gibi göründüğü durumlar da söz konusu olabilir. Yaş ilerledikte penis derisinin dokusu inceleceğinden, deri altındaki damarların daha belirgin olma durumları söz konusudur. Ancak bu şartlarda da konu göz ardı edilmeyip, hekim kontrolüne başvurmak doğru olur.

Penis damalarındaki şişmelere neden olabilecek faktörlerden bir diğeri ise damar sertliğidir. Genellikle vücuttaki tüm damarlarla paralel ortaya çıkan bu durumun, penisteki tezahür bir belirteç olarak kabul edilebilir.

Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan damar sertliğinin derhal tedavisine başlanması gerektiğinden, bu durum dikkate alınarak sağlık kuruluşlarına başvuru yapılmalıdır.

Aşırı cinsel birliktelik ve fazla mastürbasyon, cinsel organın ve lenflerin zorlanmasına ve şişmesine neden olabilir. Bu nedenle cinsel aktivite frekansını, uygun koşullara indirgemek, aşırı aktif olmamak gerekir.

Ciddi şişmeleri halinde cinsel aktivite diyetine girerek bir ila 3 gün arasında izlemeli, şikayetler azalmaz veya geçmez ise hekime başvurmalısınız.

Penis damarlarındaki şişme durumu nadiren görülen penis kanseri de, peniste anormal görünüme neden olabilir. Bu sorunun tespiti için tetkikler yapılması gerekeceğinden, öncelikle diğer etkenlerin değerlendirmesi ve tetkikleri yapılır, akabinde bununla ilgili tetkik ve değerlendirme süreçlerine geçilir.

Besin Takviyeleri ve Erektil Disfonksiyon İlaçlarının Etkileri

Farmakolojik olarak üretilmiş, tıbbi niteliği bulunan ve reçeteli satılan erektik disfonksiyon ilaçlarının vücuda yan etkileri, bilimsel olarak değerlendirilmiştir ve bu etkilerin, hayati düzeyde olmaması için gerekli geliştirmeler yapılır.

Bu bakımdan doktor tarafından ilaç olarak verilen ilaçların, ciddi yan etkileri çok nadir görülür. Yani hekim kontrolünde, dozajlı olarak alınacak ilaçların risk faktörü kabul edilebilir düzeydedir ve penis damarlarında şişme etkisi ortaya çıkarma riski bu seviyededir.

Ancak besin takviyesi olarak satılan bazı ürünlerin güvenlik seviyesinin bu düzeyde olduğunu söyleyebilmek oldukça güçtür. 

Sertlik sorunlarına karşı geliştirilmiş bazı besin takviyelerinin içerisinde bulunan kimi maddelerin, lenf ve damarlarda olağan dışı şişmeler ve ağrı şikayetlerine neden olabilme durumu vardır. Hatta bu ürünlerin ruhsatsız bir kısmının etkileri, ölümcül dahi olabilmektedir.

Özellikle, kalp ve damar hastalıkları bulunanların bu tip takviyeleri almadan önce hekimlerine başvurmaları çok önemlidir. Bu gibi takviyeleri kullandıktan sonra, kasık ve penis ağrıları yaşıyor ve penis damarlarında şişme gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden hekime başvurmanız gereklidir.

Fazla Cinsel İlişki Penis Damarlarında Şişme Yapar mı?

Cinsel ilişki ve/veya mastürbasyon sıklığı, cinsel organ ve üreme sisteminin sağlığı bakımından son derece önemlidir.

Aşırı cinsel ilişki, son derece hassas bir doku olan penis dokusunun zarar görmesine sebep olabilir ve dolaşım sisteminde sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Bununla birlikte, kalp hastalıkları olanlar kan basıncındaki bu ani şiddetli değişimi tolore edemeyebilir. 

Aşırı cinsel aktivitenin damarlarda anormalliklere yol açma durumu ile ilgili sınırlı bilgi var olmakla birlikte, bunun dikkate alınması gereken bir ihtimal olduğunun da altı çizilmelidir.

Lenf tıkanıklıkları olanlar, ereksiyon problemi için takviye de alarak sistemi aşırı kullanır ise doğal olarak penise kan taşıyan damarların şişmesi sonucu ortaya çıkabilir.

Penis Damarlarının Şişmesi Ciddi Bir Sorun mudur?

Genç ve orta yaşta, herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın ve takviye kullanılmadan uygun periyotlarda gerçekleşen cinsel birleşme sırasında meydana gelen damar şişmesi, eğer cinsel birliktelik sonrasında normale dönüyor ise bir sorun olarak dahi tanımlanmaz.

Ancak bahsettiğimiz koşulların herhangi birisi farklılık arz ederse, durumun klinik olarak değerlendirilmesi gerekebilir.

Penis damarı şişmesi hangi sebeple oluyorsa, bu sebebin ciddiyeti; doğal olarak durumun nihai ciddiyetini ortaya koyar.

Örneğin; damar sertliği nedeniyle oluşan damar şişmesi normal bir durum değildir ve bunun için tedbir alınması gerekir. Penis kanseri ise çok ciddi bir tedavinin derhal başlatılması gereken bir durumdur.

Bunlar dışında kalan hallerde ise endişe edilmemeli ve doktorun tavsiyeleri ışığında, sağlıklı bir cinsel yaşantı sürdürülmelidir. Penis damarındaki şişmeler tedavisi mümkün olan durumlardır ve uzman hekimlerin klinik değerlendirmeleri ile sonuca ulaşılabilir.

Bu noktada kulaktan dolma bilgilerle uzman olmayan kişilerden bilgi alarak herhangi bir girişimde bulunmamak ve sağlık kuruluşlarına başvurmak, doğru davranış olacaktır.

Kaynakça: Avery, L. L., & Scheinfeld, M. H. (2013). Imaging of penile and scrotal emergencies. Radiographics, 33(3), 721-740.

3.9 / 5. 49

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir