hiperhidroz botox tedavisi
3.7
(3)

Aşırı terleme sorunları ve bölgesel terleme sorunları yaşayan bireylerin akıllarına gelen sorulardan biri hiperhidroz botox tedavisi nedir, sorusudur.

Terleme vücudun doğal reaksiyonlarından birisidir ve herkeste görülür. Ancak kimilerimizde bu durum normalin üzerinde seyreder ve gündelik hayatı etkileyecek hale gelebilir.

Yeni nesil tedavilerden bir tanesi olan hiperhidroz tedavisi; görsel olarak bir sorun haline gelen ve rahatsızlık verici boyutlara ulaşan terleme sorunlarının tedavisi için gerçekleştirilir.

Hiperhidroz; kişinin yaşam kalitesini kötüleştirecek derecede koltuk altı, yüz, el ve baş bölgesinde sürekli olarak yaşadığı aşırı terlemenin tıp dilindeki karşılığıdır.

Bu durumun ortaya çıkmasının nedenleri;

 • Yoğun strese maruz kalmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Böbrek üstü bezlerinin normalden fazla çalışması
 • Menopoz belirtileri
 • Bazı kanser türevleri
 • Genetik faktörler
 • Tiroit bozuklukları

Hiperhidroz sorununun tedavisinde öncelikle neden tespiti yapılır. Neden tespitinin ardından altta yatan sebep ne ile ona yönelik bir tedavi yöntemi belirlenir.

Ancak eğer altta yatan neden; stres, genetik faktörler olduğu düşünülürse de hiperhidroz botoks yöntemi sayesinde kişilerin bu sorunu kolaylıkla çözülebilmektedir.

Bu sorunun çözüme kavuşturulmasında kullanılan en etkili tedavi yöntemi hiperhidroz botoks yöntemidir.

Hiperhidroz Botox Tedavisi Nasıl Yapılır?

Terleme birçok bireyde oldukça zorlayıcı ve rahatsız edici boyutlarda olabilir. Özellikle avuç içi, koltuk altı ve ayak terlemeleri kişiyi ciddi anlamda rahatsız eden bölgesel terlemelerdendir.

Bölgesel terleme sorunları yaşayan bireylerin normal terleme olayına göre çok daha fazla terlediği görülüyor.

Peki, hiperhidroz botox nasıl uygulanır?

 • Terlemenin yoğun yaşandığı bölgeye ilk olarak iyot nişasta testi yapılmaktadır. Bu aşamada terlemenin nasıl bir yoğunluğa sahip olduğu ve boyutunun tespiti yapılır. Aynı zamanda terlemenin hangi noktadan kaynaklandığı renklendirilerek tespit edilmiş olunur.
 • Ardından uygulama öncesinde bölgede hissizliği sağlamak adına lokal anestezi özellikli krem kullanılarak bölge uyuşturulur. Bu sayede işlem kişide herhangi bir ağrı veya acı hissi oluşmadan sonuca ulaştırılmış olur.
 • Bölgeye terleme yoğunluğuna göre 100 – 150 ünite kadar botox enjekte edilmektedir.

Özellikle koltuk altı bölgesinde yoğun terleme sorunu yaşayan bireylerde pratik ve hızlı bir çözümdür.

Hiperhidroz Botox Avantajları Nelerdir?

Hiperhidroz sorunu yaşayan bireyler botox uygulaması sayesinde bu sorunlarına bir estetik cerrah yardımı ile kolaylıkla çözüm bulabilirler.

Bu işlemin kesinlikle bir hasta ortamında ve bir hekim tarafından yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Peki, hiperhidros botox işleminin avantajları nelerdir?

 • Aşırı terleme sorunu yaşayan bireylerde yapılan botox uygulamasında çok fazla işlem yapılmaz. İşlem esnasında çok kompleks bir uygulama yapılmadığından 10 dakika ve hatta daha kısa sürede botox uygulaması tamamlanmaktadır. 
 • İşlemde bölgesel olarak anestezi uygulaması yapıldığından kişi uygulama sırasında kesinlikle herhangi bir ağrı ya da acı duymaz.
 • Kişinin işlem öncesinde yaşadığı sık sık kıyafet değiştirme zorunluluğu, tokalaşırken sorun yaşama, ayakkabılarını misafirken çıkardıktan sonra sorun yaşaması gibi durumlar ortadan kaldırılmış olur.
 • İşlemin etkisini beklemek için uzun bir zamana ihtiyaç duyulmamaktadır. Kişi işlem sonrasında etkiyi 2 – 3 gün içerisinde hisseder ve bu etkinin en verimli hali 3 hafta kadar sonra ortaya çıkar. Kişide artık terleme düzeyi normal ve rahatsız edici olmayacak, tolere edilebilir bir boyuta gelir.
 • İşlem sonrasında kişide dikiş alınması, pansuman uygulaması veya ilaç kullanımı gibi durumlara gerek duyulmaz. Kişi işlem sonrasında hemen hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
 • Kişide işlemin yan etkisi olarak morluk, kızarıklık, şişlik ve hafif ödem görülebilir. Bu işlem kaynaklı oldukça normal bir durumdur. Kendiliğinden bu belirtiler düzelir ve normale dönerler. Herhangi bir tedaviyi gerektirmezler.
 • El uygulamalarında bazı bireylerde ellerde yorgunluk hissi oluşabilir. Bu durum da kendiliğinden 14 gün içerisinde düzelir.
 • Hastalarda 7 gün içerisinde %80 terleme oranının azaldığı görülür.
 • Uygulamanın yaklaşıl 7 ay kadar zaman sonra yeniden tekrarlanması gerekebilir. 
 • Tedavide günlük hayattan uzaklaşmaya gerek kalmamaktadır.
 • İşlem hızlı, güvenilir ve pratik bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır.
 • Bireyler bahar aylarında tek seansta işlemi yaptırarak bütün yılı rahat geçirebilirler. Ancak diğer yılın bahar aylarında yeniden işlemin tekrarlanması gereklidir.
 • Her ne kadar yorgunluk ve morluk, ödem gibi yan etkilerden söz edilse de bu sorunların kendiliğinden ortadan kalktığı ve herhangi bir tedavi uygulamasını gerektirmediği bilinmelidir.
 • Başarı oranı oldukça yüksek ve tedavi süresi de bir o kadar kısa bir uygulamadır.

Hiperhidroz tedavisi tıbbi bir uygulamadır ve dikkatle gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman olmayan kişiler, estetik uzmanları vb. kişi ve kuruluşlar bu uygulamaları gerçekleştiremez. Tüm cerrahi ve tıbbi uygulamalar; klinik ortamda uzman hekim tarafından gerçekleştirilir.

Zarara görmemek ve mağdur olmamak için mutlaka bu alanda uzmanlığı bulunan hekimleri tercih etmelisiniz. Bunun için öncelikle hiperhidroz botox fiyatları araştırmasını değil, alan uzmanı hekim araştırmasını yapmalısınız.

Terleme Botoksu Kalıcı Mı?

Kişi terlemesi gerektiği için, terlemeyi %100 kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkün değildir. Terleme botoksu ile tedavi edilen bölgedeki ter geçici olarak kontrol altına alınabilir. Yapılan işlemin etkisi kaybolduğunda hasta normal terleme düzeyine dönecektir.

Terleme botoksu koltuk altları, eller, ayaklar veya yüz bölgesindeki hiperhidrozu geçici olarak ortadan kaldırmak için en popüler ve etkili tedavi yöntemidir. Hiperhidroz, fiziksel aktivite veya vücut ısısı artışı gibi herhangi bir tetikleyici faktör olmaksızın ortaya çıkan aşırı terleme sorundur. Bunun nedeni, ter bezlerine vücut ısısını düzenlemek için gerçekten ihtiyaç duyduğundan daha fazla sinyal gönderen sinir sisteminin gelişmesidir. Buna bir çözüm sağlamak için terleme botoksunun en iyi sonuçları veren tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Bu maddenin etkilenen bölgeye sızması yoluyla, ter bezleri yoluyla terlemeyi düzenleyen sinir uyarılarının bloke edilmesi mümkündür.

S.S.S

Hiperhidroz bir hastalığın habercisi mi?

Aşırı terleme sorunu her zaman bir hastalığın habercisi olmaz. Ancak bazı kişilerde kanser, diyabet, psikolojik sorunlar, hormonal sorunların habercisi olabilir.

Ayrıca bazı kişilerde kullanılan ilaçlar sebebiyle de görülebilir. Doktorunuz tedavi öncesinde ve sonrasında bazı tetkikler yaparak bir hastalığın habercisi olup olmadığı konusunda yorum yapabilir.

Hiperhidrozun bitkisel tedavisi var mı?

Aşırı terleme sorunlarının bitkisel yöntemlerle çözülebileceği yanlı bir algıdır. Bir doktora başvurmadığınız sürece terleme sorunu artabilir ve daha rahatsız edici bir hal alır. Doktorunuz terlemenin altındaki nedeni belirlemelidir. Bitkisel tedavi yerine bir doktor tarafından tedavi yürütülmelidir.

Hiperhidroz  sorunu olanlar hangi mesleği yapamaz?

Aşırı terleme sorunu olan hastalar her işi yapabilir. Ancak özellikle el terlemesi sorunu olanlar bilgisayar başında uzun süre duracakları bir işte çalışıyorsa sorun yaşayabilirler.

Krem ve losyon kullanarak iş yerinizde aşırı terlemenin olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz. Bu sorun sosyal hayatınızı da olumsuz etkileyecektir.

Hiperhidroz  evde tedavi edilir mi?

Aşırı terleme sorunu olan hiperhidroz hastalığı evde tedavi edilemez. Tedavi için mutlaka bir doktor sizi yönlendirmelidir. Bitkisel tedaviler geçici bir çözüm olacaktır.

Doktorunuz evde tedavi yerine kalıcı çözüm sunmak adına hastalığın altındaki sebepleri arayacaktır. Klinik testlerle altta yatan sebepler belirlenebilir ve tedavi süreci planlanabilir.

Hiperhidroz kalıtsal bir hastalık mı?

Hiperhidroz kalıtsal bir sorun olarak karşımıza çıkar. Ailesinde bu sorun olan herkes hastalığa yakalanmaz. Ancak düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmanızı öneriyoruz. Aşırı terlemenin farklı bir nedeni de olabileceği için doktorunuzun altta yatan nedenleri araştırmasını da beklemelisiniz.

Aşırı terleme botoksla düzeltilir mi?

Aşırı terleme sorunları botoks tedavileri ile geçebilir. Ancak bu uygulamanın belli aralıklarla tekrarlanması gerekiyor. Ameliyatın etkileri 6 ay kadar sürer. Bu yüzden 6 ayda bir tekrarlanması gerekebilir.

Hiperhidroz ameliyatı kaç saat sürer?

Hiperhidroz ameliyatı 30 dakika ile 60 dakika arasında sürer. Bu işlem aşırı terleme sorununun olduğu bölgeye göre değişebilir. Doktorunuz tedavi sürecinde sizlere ameliyat süreci hakkında detaylı bilgi verecektir.  

Hiperhidroz sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Hiperhidroz tedavisi sonrasında kısa bir dinlenme süreci ardından çalışma hayatınıza dönebilirsiniz. Doktorunuz size bu konuda tavsiyelerde bulunacaktır.

Hiperhidrozu SGK karşılar mı?

Hiperhidroz botoks uygulaması türleri arasındadır. Botoks işlemleri de estetik operasyon içine girdiği için SGK tarafından karşılanmayan bir işlemdir. Bu yüzden devlet hastanesinde de olsanız ücretini ödemeniz gerekiyor.

Hiperhidrozu özel sigorta karşılar mı?

Botoks uygulamalarının ödendiği bir estetik sigortası yaptırdıysanız hiperhidrozu karşılayabilirsiniz. Bu konuda sigorta şirketleriyle görüşerek size uygun bir paket seçebilirsiniz.

Hiperhidroz tehlikeli mi?

Aşırı terleme sorunu olanlar için hiperhidroz tedavileri son derece konforlu uygulamalardır. Hastalar kolayca bu sorundan kurtulabilir. Bu ameliyat hekim açısından da tüm tetkikler yapıldığı için son derece konforlu geçer.

3.7 / 5. 3

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir