Karın Germe Ameliyatı Sonrası Korse Kullanımı
3.7
(16)

Her çabanın sonuç vermemesiyle çoğunlukla hastalarımın mutsuz bir şekilde bana germesiyle tavsiye ettiğimi bir ameliyat ile sorununuza çözüm bulmuş oluyoruz.

Hamilelik, her türlü diyete rağmen şiş bir karın, karın düzlüğünü sağlayamamak ve bütün benzeri durumlarda karın gerdirme ameliyatı uygulanabilir.

Hastalarımın psikolojisini de etkileyen bu olay karşısında ilk tavsiyem olmasa da bir süre sonra bu yöntemin uygulanmasını doğru buluyorum. Karın gerdirme ameliyatı, operasyon esnasında bir riski bulunmayan basit ölçekli bir ameliyattır.

Ancak karın gerdirme ameliyatı sonrası korse kullanımı oldukça önemli bir rol oynar. Durumun çoğunlukla kadınlarda gerçekleştiği bilindiğinden olay genellikle bu örgü çerçevesinde anlatılır. Ancak ben bu makalemde her kesimi göz önüne alarak bilgi vermeyi uygun buluyorum.

Karın Gerdirme Ameliyatı Büyük Gerdirme (Abdominoplasti)

Büyük gerdirme olarak bilinen bu ameliyat biraz daha zor ve uzun sürüyor. Yaklaşık 3 saati bulan ve bazı durumlarda geçebilen bu süreçte hasta herhangi bir şekilde acı veya sızı hissetmiyor.

Hastanın anestezi kullanılmasından dolayı sahip olduğu riskler bulunmaktadır. Ancak bütün ameliyatlar için geçerli olan sabit riskler olduğunu tekrar belirtmem gerekir.

Ameliyat işlemi sonrasında karın gerdirme ameliyatı izi sezeryan izine çok benzer. Hatta birçoğu uzman tarafından da sezeryan izinin uzun versiyonu diye değerlendirilir. Karın gerdirme ameliyatı 3 saat ortalamasına rağmen 2-5 saat arası sürdüğü de hastalara söylenmelidir.

Hastanın ortalama tabirlerin yanı sıra maksimum ve minimum verileri de öğrenmesi gerekir. Ameliyat bitince hasta ameliyathaneden çıkartılmadan önce korse takılır.

Küçük Karın Gerdirme Ameliyatı Nedir? (Mini Abdominoplasti)

Büyük gerdirme ameliyatında hem karın içi hem de karın dışı dikişler atılır. Karın içi atılan dikişler normal ve sert işlenmiş dikişlerdir. Karın dışı dikişler ise estetiği bozmamak adına eriyen dikiş olarak bilinen bir katman olarak atılır.

Küçük gerdirme ameliyatı nedir diye soranlar için çok basit bir anlatım yapmayı uygun gördüm. Büyük gerdirme ameliyatı daha çok bütün karın bölgesinde sarkma yaşayan kişiler için tavsiye edilir.

Küçük gerdirme ameliyatı ise yalnızca alt karın tarafında sorunları olan kişilere tavsiye edilmektedir. Ameliyat diğer ameliyata göre daha az risklidir. Yalnızca yağ tabakaları ve bazı dokular alındığı için göbek deliği değişikliğine gerek kalmaz.

Karın Gerdirme Ameliyatından Sonra Korse Kullanmanın Faydası Nedir?

Karın bölgesini hem dış etkilerden koruduğu için hem de düzlüğü sağlamak amacıyla çok sıkmayacağı düşünüldüğü için korse kullanımı oldukça önemlidir. Korsenin karın gerdirme ameliyatına en büyük faydası olarak bunu düşünebilirsiniz.

Karın gerdirme ameliyatından hemen sonra takılan bu ürün bir süre devamlı kullanılmasının nedenini de belirtmek istiyorum. Korse, ameliyat sonrasında kullanılırken karnın düzleşmesini etkileyecek ve ağır derecede bir koruma sağlayan gergin bir tabaka oluşturacaktır.

Karın Gerdirme Ameliyatı Sonrası Korseyi Ne Zaman Çıkartmalı?

Kişiden kişiye değişebilecek bu soru için korsenin doğru kullanımı çok önemlidir. Hastaya takılan korse ameliyat esnasında alınan yağ bezleri ve dokulardan sonra karnın düzlüğünü sağlaması açısından çok önemlidir.

Karın bölgesinin düz olmasını sağlamak amacıyla korsenin 3 hafta süresince sürekli olarak takılmasını istiyorum. Yani uyurken çok sıkıyor veya çok terletiyor gibi bahanelere sığınmadan sürekli takılmasını uygun görüyorum.

Süreç bittiğinde yalnızca gündüzleri takmanızda bir sakınca olmayacaktır. Ancak süreç bittiğinde kontrole geldiğinizde eğer hala sürekli kullanımını uygun görürsem şartlar değişebilir.

Karın Gerdirme Ameliyatından Sonra Neler Yapılır?

Karın gerdirme ameliyatı sonrası korse kullanımı ile verilen bilgi de aslında bu konuya aitti. Ancak ona ayrı bir önem verdiğim için detaylı bir şekilde anlatmak istedim. Karın gerdirme operasyonunu geçirmiş bir kişi yatakta dümdüz yatması hiç uygun değildir.

Karnınızda gerginlik yaratmamak için bu önerimi dikkate almanız gerekiyor. Karın bölgesini germemek adına ayaklarınızı karnınıza çekmeye özen gösterin. Bu şekilde uyumakta zorluk çekenler yan yatıp ayaklarını biraz çekerek uyuyabilirler.

Bazı hastaların korse kullanımına izin verilmez. Bandajlar ile sarılan hastalarımız da olabiliyor. Bu hastalarımın kesinlikle banyo yapmaması gerekiyor. Korse kullanan hastalarında yalnızca ameliyat bölgesine su değdirmeden yıkanmaları gerekiyor.

Göbek deliğinin taşındığı bu ameliyat ani basıncın kötü sonuçlar doğurmasına neden olabilir. Doğal olarak hastalar bu süreç geçene kadar ağır kaldırmamalı ve hızlı hareket etmemelidirler.

Ameliyat izi konusunda merak edenlere kısaca şunları söyleyebilirim. Eğer ki izleriniz sizi çok rahatsız ediyorsa psikolojik olarak etkilenmemek için sürekli bakmamanızı tavsiye ederim.

İki hafta içerisinde zaten dikişler erimeye başlayacaktır. Ardından izlerin azalmasına yardımcı olabilecek kortizonlu veya slikonlu kremler veriyorum.

Verdiğim kremlerin abartılmadan günlük olarak kullanılması önemlidir. Günde en fazla 2 kez kullanımı uygundur. Tam anlamıyla verim alacağınız vakitleri belirtmek gerekirse 3 ay ve 10 ay arası bir iyileşme süreci yaşayacaksınız.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/tummy-tuck-recovery

3.7 / 5. 16

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir