Karın Germe Ameliyatı Sonrası Şişlik
3.9
(33)

Abdominoplasti ya da “karın germe” kişilere daha pürüzsüz ve daha sıkı bir karın profili sağlamak için, karın bölgesinde ki sarkmış ve kas dokusu hakimiyetini kaybeden bölgeye uygulanan cerrahi işlemdir.

Karın germe operasyonu sırasında orta ve alt karın duvarı, kas ve fasyasını düzeltmek amacıyla alt karından fazla deri, yağ çıkarılması ve zayıflamış, ayrışmış kas ve fasya onarılma işlemi bulunur.

Bunlara dayalı olarak ameliyatın geçirildiği bölgede ve yakın kısımlarda ameliyat sonrası şişlik, ödem ve morlukların gözlemlenmesi normal ameliyat sonrası sürecine dahildir. Şişliklerin giderilmesi için doktor reçetesinde veya bitkisel takviyeler kullanılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlik normal mi?

Karın germe operasyonunda kişiden kişiye değişiklik gözlemlense de, karın bölgesinin deforme olma durumuna bağlı, bölgenin alanının genişliğine ve çıkarılan-onarılan dokuların yıpranmışlığına bağlı süreç değişikliği ve şişlik seviyesi farklılığı normaldir.

Bölgeye uygulanan işlemler, derinin tepki verip şişmesine sebep olacaktır. Bir süre ödem ve şişlik oluşumu gözlemlenir. Kalıcı şişlikler değildir bunlar. Eğer normal sürecin üzerinde bir şişlik durumu gözlemlerseniz mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?

Karın germe ameliyatında bölgenin alanı ve üzerinde işlemin derinliği sonrasında ki şişlik sürecini değiştirir. İlk bir haftayı geri de bırakınca şişlikler gözle görülür oranda azalacaktır.

Ameliyattan sonra en az 2 gün, genellikle 4 gün tuvalet dışında yatak istirahat etmek gerekir. Üstelik yatakta sere serpe yatmak yapmaktan kaçınılması gereken hareketler arasındadır. Bu ilk günleri cenin pozisyonunda, öne eğik geçirmeniz geçirmek çok daha doğru olacaktır.

Dördüncü günden sonra eğer ameliyat başarılı geçtiyse her şey normale dönmeye başlar ve şişlikler, sancılar büyük oranda düzelmeye başlayacaktır. 7- 9 gün sonra artık yatakta dümdüz pozisyonda durabilir ve yatabilirsiniz.

Şişlikler ameliyat sonrasında bir ayı geri de bıraktığınız da tamamen dinmeye ve geçmeye başlayacaktır. Farklı bir süreç gözlemleniyorsa uzman doktorunuzla mutlaka iletişime geçmelisiniz.

3.9 / 5. 33

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir