Karın Germe Ameliyatı Yaptıranların Yorumları 
3.1
(161)

Karın germe ameliyatı kişilerin vücudundan alınan fazla deri ve yağ dokusu neticesinde güzel estetik görüntü elde edilebilmek adına yapılmaktadır. Kişilerin çok çabuk kilo vermesi ya da hazırda bulunan kiloları neticesinde bu tarz ameliyatlara yöneldiği bilinmektedir.

Uzman doktorlar tarafından kişinin bu ameliyata hazır olup olmadığı ya da uygunluğuna karar verilmektedir. Her bireyin bu tarz bir ameliyatı yaşaması mümkün olmamaktadır. Ancak sabır isteyen bu süreci atlatabilecek kişilerin olması gerekmektedir. 

Ameliyat Riskli Midir? 

Gerçekleştirilen en ufak bir operasyonun bile birey üzerinde mutlaka riski bulunmaktadır. Bu riskin boyutu değişiklik gösterebilmektedir. Ancak yine de insan sağlığı söz konusu olduğunda hastalara bu ameliyatın riskleri hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Riski azaltmanın yolları bulunur:

  • Hastanın ameliyata uygun olması,
  • Ameliyat öncesi hazırlıklarını tamamlaması,
  • Tüm durumlar hakkında bilgi verilmesi,
  • Ameliyatın uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi bunlardan bazılarıdır. 

Karın germe ameliyatı edilme kararı öncesi ve sonrası düşünülerek verilmelidir. Çünkü süreç sanıldığından daha zor sağlanabilmektedir. Sadece ameliyat olunması ile olay bitmemektedir.

Kişiler için daha zor olan durum ameliyat sonrası iyileşme süresinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı bireylerin doğru karar alabilmesi adına tüm ihtimalleri değerlendirmesi önerilmektedir. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? 

Karın germe ameliyatı birey adına ciddiyet taşımaktadır. Uzmanlar tarafından gerçekleştiğinde risk değeri düşmektedir. Ancak sonrasında iyileşme sürecinin zorlu ve uzun süreceği unutulmamalıdır.

Karın bölgesi sık harekete maruz kalan bir alandır. Burada oluşacak olan dikişler günlük yaşantıyı doğrudan etkileyecektir. Özellikle ilk günlerde hareket etmek oldukça zor olacaktır. 

Bireylerin bu tarz bir durumda yardım alması önem taşır. Tamamen yatağa bağlı kalıp hareketsiz kalmamak önerilmemektedir. Ancak ilk birkaç gün içerisinde bir yardımcısının yanında olması işleri oldukça kolaylaştıracaktır.

Bu tarz bir durumun içerisinden ancak böyle önlemlerle aşılabilmektedir. Tabi ameliyat sonrası süreç içerisinde yaşanabilecek başka durum ve olaylar da mümkündür. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikiş İzi Kalır Mı? 

Karın germe ameliyatı sonrası kişiler ilk olarak dikiş izi kalma korkusu yaşamaktadır. Ameliyat sonrası atılan dikiş serüveni belirli bir sıra izlemektedir. Derinin birbirine gerekli kaynamayı sağlaması ve yapışması neticesinde dikiş alımı gerçekleştirilir.

Yaklaşık olarak 1 hafta sonrasında kişilerin dikişleri alınmaktadır. Ancak ameliyat yerinin iyileşme süresi değişiklik göstermektedir.

Geçen zaman içerisinde hasta bir an önce iyileşmeye ve sağlıklı bir görünüme kavuşmayı hedeflemektedir. Bu süreç sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Hatta dikiş aldıktan sonra zaman içerisinde daha kötü görüntüler ortaya çıkabilmektedir.

Kabuklanmalar, dökülmeler yara alanında oluşması muhtemel durumlardır. Ancak bu temelli kalacak bir süreç değildir. Uzman gerekli gördüğü anormal durumlarda müdahaleler de bulunacaktır. Fakat genel olarak bu durumlar gelip geçici bir süreci oluşturmaktadır. 

Ameliyat Sonrası Kişisel Temizlik Nasıl Olmalıdır? 

 

Karın germe ameliyatı gerçekleştiği alan normal bir ameliyattan farksızdır. Bundan dolayı yara yerinin enfeksiyon kapmaması gerekir. Kişiler bu noktada gerekli hijyen kurallarını oluşturmalıdır.

Ameliyat durumunda dolayı birkaç gün o alana su değmemesi gerekmektedir. Uzman doktorlar bu konuda ekstra bilgileri paylaşmaktadır. 

Su gibi sıvı ya da katı durumların alana nüfuz etmesi istenmeyen durumları oluşturabilmektedir. Yara alanında komplike olayların gelişmesi mümkün olmaktadır. Kişi daha kısa sürede iyileşme sürecini tamamlayacakken daha uzun sürede iyileşme dönemine girebilir.

Bundan dolayı bireylerin birkaç gün duş almaması öneriler arasında yer alır. Aynı zamanda çevreden duyulan ve iyi geldiği düşünülen merhem, krem gibi ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Ameliyat Sonrası Ağrı ve Sızılar İçin Neler Yapılabilir? 

Uzman doktorlar gerçekleştirdiği ameliyatlar neticesinde karşılaşacakları durumları az çok kestirebilmektedirler. Bundan dolayı kişilere önlem alabilmek adına bazı önerilerde bulunmaktadır. Ameliyat sonrası oluşacak ağrı ve sızılar içinde önerilerde bulunurlar.

Genellikle ağrı sızılar dayanılmayacak düzeyde gerçekleşmemekle birlikte kimi durumlarda ortadan kaldırılması gerekmektedir. 

Karın germe ameliyatı sonrasında doktorlar tarafından bazı ilaçlar reçetelenebilmektedir. Bunlar arasında ağrılar adına etkili ağrı kesiciler bulunmaktadır. Ağrı oluştuğu sırada tüketilmesi neticesinde mevcut durumdan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Fazla kullanımı zararlı olabilecek ilaçlar öncesi doktorların önerdiği miktarda kullanılması gerekir. Fazla kullanım neticesinde mide rahatsızlıkları da çıkabilecek ihtimaller arasında yer almaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Olan Kişilerin Yorumları 

Herhangi bir sebepten dolayı günümüzde karın germe ameliyatı olmuş birçok kişi bulunmaktadır. Bireyler bu ameliyatları tercih ettikleri uzman doktorlar gözetiminde olmaktadır. Aldıkları sonuçlar da bunlar doğrultusunda değişikliğe uğramaktadır.

Her bireyin edindiği tecrübe kendisi içerisinde farklılaşmaktadır. Kişilerin kimisi bu iyileşme sürecini daha basit atlatırken kimi bünye ise daha geç ve zorlu atlatabilmektedir. Ancak temel de sabrettikten sonra istenen sonuç elde edildiği görülmektedir. 

Karın germe ameliyatı sonrası bireylerin dert yandığı, yaşadığı durumlar genel olarak yazımızda bahsettiğimiz noktalarda gerçekleşmektedir.

Acı eşiğine göre kişinin yaşadığı problemler çok ağır gelse de genel olarak başvurular incelendiğinde bu olasılıkların beklenen değerlerde olduğu görülmektedir.

Mesela bir ağrı ve sızının oluşması kesin gözüyle bakılmaktadır. Yine de dayanılmayacak durumlarda uzman görüşüne başvurmakta fayda vardır. 

Kaynakça:

https://www.allure.com/story/tummy-tuck-surgery-abdominoplasty-guide

https://www.healthline.com/health/liposuction-vs-tummy-tuck

3.1 / 5. 161

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir