Kilo Verme Egzersizleri ve Yöntemleri
0
(0)

Yaz geldi, geliyor! Nasıl gidecek bu kilolar? İşte en basit kilo verme egzersizleri…

Hepimiz evlerimizde otura otura bunaldık. Haliyle biraz da kilo aldık. Yaza fit girmek istiyorum ama bu kilolar nasıl gidecek? dediğinizi duyar gibiyim. Sizler için hazırladığımız kilo verme egzersizleri ile siz de harika bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Başlayalım mı?

Kilo Verme Egzersizleri

Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki egzersiz bizim yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Egzersiz vücudumuz için yemek yemek, su içmek gibi temel bir ihtiyaçtır. Bunu unutmamalısınız. Ancak bu hareketleri bilinçli bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Peki hareketleri en doğru şekilde nasıl yapabiliriz? Hangi hareket kaç dakika yapılmalı? İşte en kolay anlatımıyla kilo verme egzersizleri..

Direkt olarak egzersize başlamanız doğru değil. İlk önce ısınmalısınız. Biraz yürüyüş yapabilir ya da oturduğunuz yerde ufak hareketler ile vücudunuzu harekete geçirebiliriz.

Matınızı hazırladıysanız egzersize başlıyoruz.

1) Squat

Squat hareketi üst bacak kaslarını, kalçayı ve karın kaslarını çalıştırır. Yağ yakmak için birinci tercihiniz olabilir. Başınız dik olacak ve ileriye bakacaksınız.

Göğsünüzü yukarıda tutun, ayaktayken nefes alabilir çömelirken verebilirsiniz. Topuklarınızın üzerine oturmayın. Ayak tabanlarınız yere düz basmalı.

2) Köprü Hareketi

Köprü hareketi sayesinde göbeğinizi ve kalçanızı çalıştıracaksınız. Bu hareket kalçayı şekillendirmek için bire bir. Not defterine bu egzersizi kesinlikle yazmalısınız. Oldukça basit.

İlk önce ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırarak başlayın. Ayaklarınız kalçanızın hizasında olmalı. Elleriniz ve kollarınızı da düz olarak yerleştirin. Beli yukarıya kaldırıp tekrar aşağı indirin ve bu hareketi dikkatli yapın.

Bel kontrollü olmalı. Ayak tabanları ise yerden ayrılmamalı. Sırtın üst kısmı ve omuzlar yerde tutulmalı. Bu esnada kalça olabildiğince sıkılmalıdır.

3) Crunch

Crunch temel karın hareketlerinden biridir. Sıkı ve yağsız bir karın isteyenlerin vazgeçilmezi denilebilir. Aslında bu egsersizi yapmak oldukça basit. Düz bir zemine sırtüstü yatıp, dizlerinizi kırmanız gerekiyor. Ayakları topukların hemen üstünde duracak şekilde kaldırın.

Eller başın altında olacak ve kürek kemikleri havaya kalkıyor gibi doğrulun. Dikkat edilmesi gereken şey kemiklerin havada durması ve ayakların yerden kalkması. Bu hareket fit bir görünüm için oldukça faydalıdır

4) Şınav

Şınav çekebilmek için öncelikli olarak ellerin omuz genişliğinde, omuz hizasında yere koyulması gerekir. Ayak parmak uçlarından destek alıp elleri sabit kalacak şekilde vücuda düz bir pozisyonun verilmesi gerekir. Önemli bir nokta vücut dümdüz durmalı yoksa veriminiz düşer.

Duruşu ayarladıktan sonra dirseklerinizi arkaya doğru kırarak vücüdunuzu indirip kaldırın. Doğru bir pozisyonda şınav çektiğinizi anlamak için tüm yükü kollarınız ile kaldırdığınıza emin olmalısınız.

5) Inverted V Pipe

Karın bölgesindeki yağları harekete geçiren bir egzersiz. Ellerinizi yere koyun, bacaklarınızı ellerinize doğru çekin ve kalçanızı havaya kaldırın. V şeklini alacaksınız. Daha sonra ayaklarınızı kaydırıp ilk başka geri dönün. Kolların ve gövdenin aynı anda çalıştığı harika bir egzersiz.

6) Bisiklet Egzersizi

Bisiklet egzersizi yapılırken dizleriniz kırık, ayaklarınız yerde olmalı. Sırt üstü uzanmalısınız ve ellerinizi başınızın arkasına yerleştirmelisiniz.

Bu hareketin püf noktalarından biri şudur. Başı ileriye doğru uzamamalısınız baş olağan, kendi halinde kalmalı . Hareketi kontrol ettirin. Tıpkı bisiklete biner gibi bacaklarınızı hareket ettirin. İşlem sırasında yağ yakımını artırmak için kaslarınızı kuvvetlice sıkabilirsiniz.

Kilo Verme Yöntemleri

1) Kilo vermek bir ekip işidir. Yemek yerken çok yememeye dikkat etmelisiniz. Her yemeği yemek ve sonrasında da kilo vermeyi beklemek yanlış olacaktır. Kahvaltıda mutlaka yumurta tüketin.

2) Sabretmelisiniz. Sabır ve emek ile istediğiniz sonucu kesinlikle alacaksınız. Kilo vereyim derken midenizi aç bırakmamalısınız. Az az ve sık yiyerek mideyi dinç tutmalı fazla yormamalısınız.

3) Sporsuz kilo vermek ne yazıkki mümkün değil. Günlük en az 30 dakika yürümelisiniz. Ekmek, tatlı ve şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Kendinize arada ödül olarak bir tatlı ısmarlayabilirsiniz.

4) Kilo verebilmek için metabolizmanızın hızlanması gerekiyor. Bunun için bol bol su içmelisiniz. Lifli ve posalı yiyecekler tüketmelisiniz. Yeşil çay içebilirsiniz. Probiyotik besinleri mutlaka tüketebilirsiniz. Örneğin; enginar, soğan, sarımsak, pırasa, muz..

5) Masada oturarak yemek yemek çok önemli. Dizi vs. izlediği zaman fark etmeden kişi daha fazla yemek tüketmiş oluyor. Egzersizlerinizin takibini de mutlaka yapın, kaç kilo verdiniz veya aldınız ona göre planınızı değiştirebilirsiniz. Uykunuzu takip edin ve varsa bir düzensizlik bunu değiştirmeye çalışın. Gece 5-6 saatten az uyumamaya çalışın.

6) Belki de en önemlisi, bu süre zarfında asla stres yapmayın. Stres kilo almayı doğrudan etkiliyor. Hayatınızı akışına bırakın ve kendiniz için sağlığınıza dikkat edin. Şunu bilin ki kendinize dikkat ettiğiniz sürece sağlıklı bir şekilde zayıflamak asla bir hayal değil.

Yağ Aldırma Ameliyatı Liposuction Nedir?

Liposuction bir yağ aldırma ameliyatıdır. Çeşitli nedenler ile kilo veremeyen kişilerin uzman doktor görüşleri dahilinde yaptırabildiği bir ameliyat türüdür.

Liposuction vücudun çeşitli bölgelerinde zayfıflama yöntemine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınmasıdır. Bu işlem vücut hatlarının daha belirgin ve güzel görünmesi adına yapılır. Her durumda yapılmaz.

Örneğin kişide bölgesel yağ fazlalıklarının yanı sıra deri sarkması varsa bu sarkmalar toparlanmaz ve selülitlerde bu uygulama ile tedavi edilemez.

Burada dikkat etmemiz gerek bir husus var oda Liposucition bir ameliyattır asla zayıflama yöntemi değildir. Uzman görüşü olmadan her isteyenin yaptırabildiği bir ameliyat türü değildir. Ameliyat 1-2 saat sürer.

Dikakt edilmesi gereken nokta sonrasında kilo almamaya çalışmak. Ameliyat olduktan sonra inceldim tekrar kilo almam sakın demeyin. Bu işlemin devamlılığı için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmek şart. Liposuction erkeklerde karın ve göğüs bölgesine yoğunluk sağlanır.

Erkeklerin ‘baklava’ ve ‘six pack’ denilen karın kaslarının ortaya çıkarılması hedeflenir. Bu işlem yapılırken göğüs bölgesindeki fazla yağ alınır ve oradaki kasların görüntüsü ortaya çıkarılır.

Avantajlarına bakacak olursak bu işlem ile çevre dokulara zarar verilmediğinden kanama, morluk veya şişlik riski çok azdır. İyileşme süresi ile hızlıdır.

Liposuction Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Ameliyat sonrasında 4-6 hafta arasında özel korse kullanmanız gerekir.

2) 2-6 hafta arasında hedeflenen görüntü ortaya çıkar.

3) 18 yaşından küçük kişilere liposuction işlemi uygulanmaz.

4) Liposuctiondan sonra bölgeye göre 1-2 ay spor uygulamamalısınız

5) Liposuction sonrasında 2-3 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi öneriliyor.

6) İşlemi sonrasında 3-4 hafta boyunca duş almamalısınız

7) Liposuction işleminden sonra dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

8) Liposuction operasyonunda önce sigara ve alkol kullanımını bırakmalısınız

9) İşlemden 12 saat öncesine kadar bir şey yememelisiniz

Kaynakça:

https://www.healthline.com/nutrition/best-exercise-for-weight-loss

https://www.insider.com/what-is-liposuction

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir