Lip Lift Fiyatları 2022
5
(1)

Dudak kaldırma olarak anılır. Philtrum alanı olan burunla dudak üstü alanının arasında yer alan bölgeyi kısaltmak için tercih edilen bir cerrahi girişimdir.

Girişimde dudaklardaki pembe doku oranı arttırılarak dudakların çok daha dolgun, çok daha belirgin bir estetik görüntüye ulaştırılması gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere yüzümüzde pek çok belirli oranlar mevcuttur.

Da Vinci oranları olarak da bilinen bu oranlar yüzün üç eşit bölgeye bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu bölünme eşit ve enine olmaktadır. Bahsedilen oranlar dudak bölgesi için de ayrılmaktadır.

Dudak bölgesi orantısı ise basitçe şöyle ifade edilir; burnun hemen alt kısmından çeneye kadar olan alanda, burunla üst dudak mesafesi 1/3 iken, alt dudakla çene mesafesi arasındaki oran 2/3 olmalıdır. Bu oran dışındaki eşitsizlik ne kadar az – çok ise genel yüz estetiğini bozabilmektedir. 

Lip Lift Nedir?

Yukarıda da dediğimiz gibi dudak kaldırmadır. Yine yukarıda belirtilen oranlarla alakalıdır. Bahsedilen orantılar şart olmamakla birlikte estetik yüz ifadesinin sağlanabilmesi için tercih edilmektedir.

Oranlara göre mevcut orantı üst dudak kısmında uzun kalıyorsa bireyin üst dudağı daha aşağıda göründüğü için bireye çok daha sert bir yüz ifadesi ve genel görüntü sağlar. Bu duruma ek olarak dudakların genel yapısı daha inceyse özellikle kadınlar için oldukça rahatsız edici olabilmektedir. 

Dudaklarda da cerrahi işlemler yapılabilse de genel hekim görüşlerine göre mümkün mertebe uzak durulan bir bölgedir. Bununla birlikte genel estetik ifade için üst dudağın büyütülmesi ve dışa doğru yönlendirilmesiyle pek çok estetik kaygı giderilebilmektedir.

Bununla beraber bazı bireylerde bu işlemi yapmak yeterli olmamaktadır. Bu nedenle devreye Lip Lift uygulaması yani üst dudağın kaldırılması girmektedir. Her ne kadar dudak kaldırma olarak anılsa da aslında tam olarak öyle değildir.

Yapılan işlem dudak kaldırmadan çok burun – üst dudak mesafesinin kısaltılması işlemidir. Bu durumda otomatik olarak üst dudak dışarı doğru çevrildiği için üst dudak kaldırması – dudak kaldırması olarak anılmıştır. 

Lip Lift Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında burun tabanının hemen alt kısmından başlayan orantı baz alınır. Burun tabanından itibaren doğru orantıya ulaşmak için uzunluğun kısaltılması gerekir. Bu durumda deri ve deri altında yer alan yağ dokularının beraber çıkartılması lazımdır.

Deri ve deri altı yağ dokusunun çıkartılmasının ardından işlem gören bölge onarıma tabi tutulmaktadır. Operasyon kapsamında lokal anestezi yeterli olmaktadır.

Lip lift prosedürü hakkında bilgi – deneyime sahip olan cerrahlarca yapılan uygulamaların süresi genelde otuz dakikayı geçmemektedir. Operasyon sırasında estetik dikişler atılır.

Dudak kaldırma yani Lip Lift ameliyatından bir hafta sonra estetik dikişler alınır. Dikişlerin alınmasından ortaya çıkan ve burun tabanının altında yer alan pembe çizgi endişe verici değildir. Bu çizgi kısa sürede beyazlayacak ve belli olmayacaktır.

Lip lift prosedürü kalıcı etkiler barındırır. Birden fazla kez aynı operasyonu geçirmek gerekmez. Dudak kaldırma ameliyatı yaklaşık bir saat sürmektedir. İşlemin gerçekleştiği gün taburcu olunmaktadır, hastanede kalmaya gerek yoktur.

Ameliyatlı – ameliyatsız yüz germe işlemleri vb ile kombine edilebilen – beraber yürütülen bir operasyondur. Aynı anda iki farklı işlem geçirmenizde bir sakınca yoktur. 

Lip Lift Teknikleri Nelerdir?

Yukarıda yazdığımız bilgiler doğrultusunda Lip Lift uygulamasını basitçe anlattık. Aşağıda sıralanan Lip Lift teknikleri yani dudak kaldırma teknikleri birden fazla yöntemle yapılabilir. Teknikler hekim tarafından hastaya özel tercih edilir. Teknikleri özet ve liste halinde inceleyecek olursak;

  • Doğrudan Dudak Kaldırma Tekniği

Martı kanadı yöntemi adı da verilir. Bu teknikte daha belirgin bir dudak sınırı meydana getirilebilmektedir. Üst dudağın hemen üst kısmından oldukça ince yapıda bir deri dokusu şerit halinde alınır.

Ardından deri dokusu üst kısım tarafına çekilir. Böylece ortaya daha belirgin bir dudak görüntüsü oluşturulur. Doğrudan dudak kaldırma tekniğinde sıklıkla çok küçük düzeyde de olsa da bir iz kalmaktadır. 

  • Subnazal Megafon Tekniği

Hekimlerce en sık kullanılan dudak kaldırma tekniklerinden biridir. Bu teknikte cerrah tarafından atılan cerrahi kesik çok daha az görünür formda olup burun tabanında konumlandırılır.

Atılan kesik tekniğin ismini verdiği megafon biçimindedir. Dudağın orta bölgesi, sağ bölgesi ve sol bölgesi burna doğru çekilmektedir.

  • İtalyan Dudak Kaldırma Tekniği

Bu teknikte her bir burun deliğinin hemen alt kısmına birer cerrahi kesik atılmaktadır. Bunun yanı sıra megafon kesiğine de oldukça benzemektedir. Teknikle yürütülen dudak kaldırma uygulamasında gözle görülür düzeyde bir iz kalmamaktadır.

  • Merkezi Dudak Kaldırma Tekniği

Burnun hemen alt kısmında cerrahi kesik atılır. Kesi kullanılarak dudakla burun arasında yer alan mesafe kısaltılabilmektedir. Bu teknik tam olarak olmasa da Subnazal Megafon’a benzemektedir. 

  • Köşe Dudak Kaldırma Tekniği

Ağız köşelerinden birer adet, oldukça küçük boyutlarda cerrahi kesik atılır. Bu alanlardan çok az da olsa deri alınmaktadır. 

Lip Lift Kimlere Uygulanabilir?

Lip Lift için en uygun adaylar kesinlikle dudağı ile burun arasında yer alan mesafesi fazla olan bireylerdir. Bu mesafe ilerleyen yaşa bağlı olarak da artabilmektedir. Bu da dudak görüntüsünün daha ince görünmesine sebebiyet verebilir.

Burun – üst dudak mesafesi uzun olanlar dışında dudaklarının daha dolgun olmasını isteyen bireyler de lip lift ameliyatını tercih edebilirler. Bilindiği üzere dudak dolguları da dudak estetiğinde kullanılmaktadır. Lakin ömürleri 6 ay ile 12 ay arasındadır. 

Bu nedenle mevcut dudak estetiğinin devamlılığı için sık sık yaptırmak gerekir. Dudak dolgusu ile elde etmek istedikleri görüntüye ulaşamayanlar veya sık sık dudak dolgusu yaptırmak istemeyen bireyler için de tercih sebebi olabilir. 

Dudak kaldırma yani Lip Lift dolgu gibi kalıcı değildir, cerrahi bir girişimdir ve kalıcıdır. Bu bakımdan dolgu yaptırmak istemeyenler, sık sık dolgu yaptırmak istemeyenler ya da dolguyla yeterli verimi elde edemeyenler için de ideal bir seçim olabilir.

Burun tabanından itibaren üst dudağınıza kadar olan mesafe çoksa dudak kaldırma prosedürü için uygun bir adaysınızdır. Bu işlem için genel sağlık durumunuzun iyi olması yeterlidir.

Diyabet hastalığı, pıhtılaşma rahatsızlığı gibi önemli rahatsızlıklarınız varsa işlem öncesi ön görüşme ve ön muayenede gerekli tetkikler yapılacaktır.

Lip Lift Ameliyatından Sonra Elde Edilecekler

  • Üst dudakla burun alanlarının ortasında yer alan boşluk mesafesi daha kısa hale getirilir.
  • Üst dudağın üstünde konumlanan vermillion çizgisi otomatik olarak yukarıya ilerletilir.
  • Üst dudağın çizgisi uzatılmış olur.
  • Melek kanadı şeklinde, daha güzel – daha estetik bir dudak görünümü meydana getirilir. 
  • Üst dudakla alt dudağı kapsayan oran değişime uğrar – daha estetik hale gelir.

Lip lift sonrasındaki iyileşme süreci ortalama bir haftadır. Operasyondan sonra üç günü geçmeyen şişlikler görülmesi tamamen normaldir, endişe etmenize gerek yoktur. Atılan estetik dikişler beş güne kadar alınmaktadır.

Operasyondan bir hafta sonra normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Sigara içmemek, alkol kullanmamak, dengeli beslenmek, kafeini ve tuzu az tüketmek gibi önlemlerle iyileşme sürecinizi çok daha verimli hale getirebilirsiniz.

Üst dudak – burun arasındaki normal orantıya göre en uygun mesafe ortalaması 12 – 15 mm’dir. Bu mesafe verilen orandan daha uzun ise Lip Lift için uygun bir adaysınız demektir. 

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/lip-lift

https://www.researchgate.net/publication/260611365_The_Endonasal_Lip_Lift_Personal_Technique

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir