Normal penis boyu ne kadar olmalı diye soran bir kişi aslında ideal penis boyunun dünya genelindeki ortalaması hakkında bilgi edinmek istiyordur.

Penis boyu toplumlara ve ırklara göre değişiklik göstermektedir. Benzer bir durumu vajina için de söyleyebiliriz. Her ırkın kendine has olan kemik yapısı cinsel organlarda da kendini göstermektedir.

Bu nedenle dünya genelinden ziyade ülkelerin penis boyu ortalamasına bakmak gerekmektedir. Her toplumun ortalaması birbirinden farklı olmaktadır.

Türk toplumunun kültürel yargılarında cinsellik bir tabu halindedir. Bu nedenle kişiler penis boyları ile ilgili olan problemleri ile ilgili hekime danışmaktan kaçınmaktadır. Ancak estetik cerrahinin ilgi alanına giren penis ile ilgili görünümsel problemler hiçbir sağlık çalışanı tarafından tiye alınmaz. 

Penis boyu ve kalınlığı ile ilgili çeşitli operasyonlar bulunmaktadır. Erkek hastalar her zaman penisleri ile ilgili problemleri estetik cerrahi uzmanına danışarak çözebilmelidir. Bu operasyonların tamamen hasta mahremiyetine gereken gizlilik ve hassasiyet içerisinde yürütüldüğü unutulmamalıdır.

Hekime gittiğiniz zaman kesinlikle sizinle dalga geçilmez. Çünkü yaşadığınız bu problemin toplumumuzun büyük bir kesiminde yaşandığının ve bunun bir sağlık sorunu olduğunun sağlık profesyonelleri farkındadır.

Diğer insanlardan gördüğünüz garipseme tepkilerini asla onlardan görmezsiniz. Size probleminizi çözmek için yardımcı olmak adına hekimlik mesleğinin gerekliliklerini tüm hekimlerimiz yerine getirmektedir.

Penis Boyu Takıntılara Neden Olabilir!

Penis boyu ile ilgili düşünceler tıpta dismorfofobi bozukluğu olarak adlandırılan bir sağlık sorununu ortaya çıkarabilir.

Çeşitli toplumlar üzerinde yapılan araştırmalara göre erkeklerin penis boyları ile ilgili düşündükleri şeyler ciddi takıntı boyutuna varabiliyor. Bu da tıpta dismorfofobi bozukluğu olarak adlandırılan bu durum erkeklerin vücutlarını olduğundan çok daha farklı algılamalarının bir sonucudur.

Kendi penis boyları normal olsa bile internetten veya farklı kaynaklardan edindikleri penis boyu araştırma sonuçları veya görsel içerikler nedeni ile kendilerinde büyük bir aşağılık kompleksi uyandırabilirler. Bu da hem cinsel yaşamlarını hem de sosyal yaşamlarını zora sokabilir.

Bu gibi durumların yaşandığı fark edilemeyebilir. Kişi kendini olduğundan daha çirkin ve kötü hissettiğini ve aslında durumun böyle olmadığını kendi başına her zaman kavrayamayabilir. Bu nedenle kişilerin hekime danışmalarının ruhsal dünyalarını da bazen kurtardığına şahit oluruz.

Her nasıl penis boyuna sahip olursanız olun her zaman problemlerinizin bir çözümü olduğunu unutmamalısınız.

Bugün gelinen estetik cerrahi teknoloji noktasında 20 dakikalık, 30 dakikalık kolay operasyonlar sayesinde penisin hem boyutu hem de kalınlığı cinsel yaşamınıza herhangi bir zarar vermeden çözüm sunmaktadır.

Aynı durum fazla kilolar nedeni ile penisin gömülmesi ve eskisine göre daha kısa görünmesine neden olan durumlar için de geçerlidir.

Toplumumuzda Normal Penis Boyu Ne Kadar?

Penis boyunun ülkelere göre farklılık arz ettiğinden bahsetmiştik. Penis boyu ile ilgili birçok takıntının veya gerçekten de var olan anatomik problemlerin tamamının estetik cerrahi ile çözüme kavuşturulabilinen sorunlar olduğundan da bahsettik.

Peki, bizim toplumumuzda normal penis boyu ne kadar olmalı? 

Normal penis boyu doğum sonrasında ortalama olarak 2.5 cm şeklindedir. Ergenlik öncesi çocukluk döneminde bu boy 6 cm’ye kadar uzama yapar.

Ergenlik döneminde vücutta salgılanan testosteron miktarı çocukluk dönemine göre daha yüksektir ve bu dönemlerde kişide tüylenmeler, ses değişikliği gibi etkiler de görülmeye başlanır.

Ergenlik çağında penis boyu yaklaşık olarak iki katına çıkar ve ereksiyon halinde iken 14 cm gibi bir ortalamaya sahip olur.

Normal penis boyu ne kadar olmalı sorusunun yanıtı sağlık alanında 8 cm – 18 cm arasındaki tüm penis boylarıdır. 8 cm’den az olan penisler normalin altında ve 18 cm’den büyük olan penisler normalin üzerinde kabul edilmektedir.

Türk erkekleri için ise normal penis boyu ortalaması 14 cm’dir. 

Toplumumuzda görülen penis ile ilgili tabularda erkeklerin bilmedikleri bir durum vardır. Penis boyu dilenildiği zaman kısa bir işlem ile hiçbir kimsenin fark edemeyeceği şekilde uzatılabilmektedir ve kalınlaştırılabilmektedir. 

Bu işlemler için uygulanan penis estetiğinden bahsedelim.

Penis Estetiği Nedir ?

Penis estetiği günümüzde elde edilen son teknoloji yöntemler sayesinde:

 • Gömülü penisi düzeltmek
 • Penis boyutlarını büyütmek
 • Penisteki eğrilikleri düzeltmek

İşlemlerini kapsamaktadır.

Özellikle penis boyu ve kalınlığını arttırmak amaçlı yapılan operasyonlar hastaların yaşam kalitesini arttırmak amaçlı yapılan işlemlerdir.

Ancak yalnızca estetik kaygılar güdülerek yapılmadığı ve aile yaşamında cinselliğin önemli bir yer tuttuğu ve çiftlerin mutlu olmak için iyi bir cinsel yaşama ihtiyaç duydukları göz ardı edilmemelidir.

Penis estetiği ameliyatlarında hastaların en çok endişe duydukları iki şey:

 • Ereksiyon kaybı yaşayacak mıyım?
 • His kaybı yaşayacak mıyım?

şeklindedir. Penis estetiği ameliyatlarında önceki yıllarda uygulanan tekniklerin bazılarında his kaybı problemleri küçük düzeyde görülüyordu. Ancak bu dönemlerin tamamen geride kaldığı bir estetik cerrahi dönemindeyiz.

Kişinin kendi vücudundan toplanan yağlar sayesinde penise yağ enjektesi yapılarak yalnızca cilt altında bulunan dokular opere edilmektedir.

Bunun dışında ne penisin açılması ne sinir dokusu ne de kas dokusuna herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Sinir dokulara hiçbir şekilde dokunulmadığından kişide his kaybı veya ereksiyon olamama problemlerinin meydana gelmesi söz konusu dahi değildir.

Penis Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis estetiği ameliyatı öncesinde kişinin istediği ebatlara göre hekim tarafından görsel teknoloji kullanılarak nasıl bir görüntüye sahip olunacağı hasta ve hekiminin birlikte karar verdiği bir aşama vardır.

Bu aşamada kişi operasyon sonrasında cinsel organının nasıl görüneceğine kendisi karar verebilir. Aynı anda hem enine hem de boyuna büyüme talebinde bulunabilir.

Penis estetiği ameliyatı nasıl yapılır sorusuna aşamalı olarak yanıt verelim.

 • İlk olarak yeterli miktarda yağ elde edilmesi gerekmektedir. Kişinin popo, bel, simit ve göbek kısımlarından yeterli miktarda yağ alınır.
 • Alınan yağlar santrifüj ile ayrıştırılarak kullanılacak olan kısım kullanılmayacak olan kısımdan ayrıştırılır.
 • Kullanılacak olan kısma birtakım maddeler eklenerek dolgu olabilecek hale getirilir.
 • Genellikle sedasyon anestezisi ve kişinin talebine göre de genel anestezi altında işleme başlanır ve uygulanacak olan anestezi çeşidine göre hasta hazırlanarak ameliyathaneye getirilir.
 • Burada dolgu malzemesi penise eklenir ve daha kalın bir görünüm elde edilir. Gömülü penis problemlerinde liposuction denilen yağ çekme işlemi sayesinde penisin kök kısmı daha da ortaya çıkarılır. Penisin yağ tabakası altında bulunan kısmı çıkarılırken herhangi bir şekilde kan damarları, kas doku ve sinir dokuya dokunulmamaktadır. Bu dokulara herhangi bir zarar verilmediğinden kişide sinirsel iletide hiçbir problem yaşanmaz.
 • Son olarak hasta anesteziden uyandırılarak gözlem altına alınmak için servise çıkarılır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra sedasyon anestezisi alan bir kişi 1 – 2 saatte hastaneden ayrılabilir. Genel anestezi alan bireylerde ise birkaç saat gözlem altına alındıktan sonra ve hasta anestezinin etkilerinden kurtulduktan sonra aynı gün taburcu edilir.
 • İşlem sonrasında hasta pantolonunu giydiğinde hiçbir şekilde operasyon geçirdiği belli olmaz. O gün işe gitse, arkadaşları ile dışarı çıksa bile hiç kimse operasyon geçirdiğini anlamaz.

Kaynakça: Xing, M. H., Hou, S. W., & Raheem, O. A. (2022). Aesthetic Penile Augmentation Procedures: A Comprehensive and Current Perspective. Current Urology Reports, 1-7.