sütyen ölçüleri
4.4
(10)

Sütyen ölçüleri hakkında merak edilen sorulardan biri de sütyen ölçüleri nedir, şeklinde karşımıza çıkar. Bu ölçülerin bilinmesi kişinin göğüs estetiği bakımından oldukça önemlidir.

Aynı zamanda giyilen kıyafetlerin bedene doğru şekilde oturabilmesinin şartlarından biri de doğru sütyen ölçülerinin bilinmesi ve bu bilgi doğrultusunda sütyenlerin alınması ile mümkündür. 

Günümüzde sütyen ölçüleri eski dönemlerdeki gibi tek tip olarak tanımlanmıyor.  Şu an cup ölçüsü ile üretilen sütyenler A, B, C ve D cup şeklinde sınıflandırılıyor.

Harflerin yanı sıra sayıların da kullanıldığı sütyen ölçülerinde önemli olan mezura ile ölçüm sonrasında hangi sonucun alındığıdır. Elde edilen cm cinsinden ölçüm sonrası sütyen beden tablosundan kişi kendi ölçüsünü öğrenebilir.

Normal sütyen ölçüleri skalasında Türk ve yabancı olmak üzere farklı size’lar bulunur. Bu size’ların yanında da kaç cm’ye karşılık geldikleri yer alır. Bu tablonun yan kısmında da Cup ölçüsü yer alır. Kişi buradan kendine ait olan iki ölçüyü birleştirir.

Sporcu sütyenleri ise kıyafetlerde olduğu gibi S / M, M / L ve L / XL şeklinde size skalasına sahiptir. Göğüs ölçüsü de normal sütyene göre daha esnek bir cm ölçüsü ile değerlendirilir.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır?

Günümüzde kadınların birçoğunun meme ölçüsünü bilmediği için doğru bedende doğru ölçülerle sütyen tercihi yapamadığı bilinen bir gerçektir.

Aslında objektif olarak bakmak gerekirse bir kadının bedeni hakkındaki tüm ölçüleri bilmesi beklenemez ancak kendi sütyen ölçülerini bilmesi doğru sütyeni seçmesi için çok büyük önem taşımaktadır.

Doğru ölçülerde sütyen kullanımı yapılmaz ve olması gerekenden dar bir sütyen tercih edilirse memelerde bölgesel tahriş görülmesi kaçınılmazdır. Bu sorun düzenli olarak dar sütyen kullanımı ile beraber özellikle yaz aylarında pişik ve yara oluşumuna dahi neden olabilmektedir.

Bunun dışında kişinin olması gerekenden daha bol bir sütyen tercih etmesi ise memelerin sarkmasına sebebiyet vereceğinden doğru sütyen kullanımı çok önemlidir.

Peki, sütyen ölçüleri nasıl alınır?

Doğru bir sütyen ölçüsü alabilmek için ilk yapılması gereken şey baleni ve pedi, cupı olmayan bir sütyen giyilmesi gerekmektedir. 

Bir de bir adet mezuraya ihtiyacınız var. Ardından ölçüm aşamasına geçilebilir.

 • İlk olarak kişinin doğru ölçüm yapabilmesi için dik durması ve ayakta olması önerilir.
 • Sonra bu aşamada kişi bir aile bireyinden ya da arkadaşından yardım alabilir. Bunun nedeni daha net bir ölçüm yapılabilmesi için kişinin ellerini arka kısmından bağlamasıdır.
 • Ölçü alınırken mezurayı çok sıkı ya da çok dar tutmamak ve ideal bir kararda sıkarak ölçmek daha doğru bir sonuç elde edilmesine olanak tanır.
 • Ardından arkadaşınız mezura ile göğsün tam alt kısmını sütyenin yarım cm altından tüm çevreyi kaplayarak geçirmelidir. Bu değer bir yere not edilir. Bu sizin göğüs altı ölçünüzü verir.
 • Ardından cup ölçümüne geçirilir.
 • Cup ölçümü için sırttan paralel şekilde mezura öne doğru getirilir. Göğüs uçlarından ön kısımdan mezura geçirilir ve çok sıkmadan ya da çok gevşetmeden bu değer de ölçülerek not edilir. Ardından sütyen beden tablosundan hangi cupa tekabül ettiğine bakılır.

Burada ölçüm sonu elde edilen veriye göre sütyen seçimleri yapılarak sağlıklı olan göğüs yapısının deforme olmasının önüne geçilebilir.

İşlem birkaç dakika süren oldukça kolay bir işlemdir. Bu nedenle kesinlikle göğüs yapınızı korumak için mutlaka bu ölçümü gerçekleştirmelisiniz. 

Yanlış sütyen seçimleri sonrasında kişinin yaşadığı birçok göğüs problemi daha sonraları estetik cerrahiye ihtiyaç duyabilir. Kişinin kendini operasyondan koruyabilmesi adına en doğru seçeneğin kendisine özgü şekilde ne olduğunu bilmesi ciddi anlamda önemlidir.

İdeal Sütyen Bedeni Seçmenin Avantajları

Doğru sütyen seçmenin birçok avantajı bulunur. Bu avantajlar sayesinde kişi estetik anlamda daha özgüvenli ve daha sağlıklı bir beden yapısına sahip olur.

Peki, doğru sütyen seçmenin avantajları tam olarak nedir?

 • Sizi cerrahi işlemlerin uygulanmak zorunda kalındığı birçok göğüs estetiği problemine karşı korur.
 • Kıyafetler bedeninize daha kolay oturur.
 • Kıyafetleri seçerken doğru bedene daha kolay ulaşırsınız.
 • Göğsün sütyenden yana doğru taşmasına engel olur ve bu durumun kıyafetlerde yarattığı kötü görünümü ortadan kaldırmanıza olanak tanır.
 • Göğsünüzde sarkma olmaz.
 • Göğsün dik konumunu korumasını sağlar.
 • Daha estetik ve dik bir görünüm sağlar.
 • Küçük göğüsleri daha normal boyutta göstermenize katkıda bulunur.
 • Ani kilo değişimleri sırasında göğsün deforme olmasını önler.
 • Göğüs uçlarının kıyafet üzerinde belirgin olmamasını sağlar.
 • Giyilen kıyafete uygun şekilde ve kendi size yapınıza göre giyildiğinde daha estetik bir görünüm sağlar.
 • Özgüveninizi arttırır.

Sütyen Çeşitleri

Sütyen ölçünüzü belirledikten sonra, hangi çeşit bir süteyeni nasıl bir kıyafet ile kombinleyebileceğinizi de bilmelisiniz. Bu sayede hem görünüm hem de sağlık açısından daha doğru tercihler yapabilirsiniz.

Uzun vadede seçeceğiniz sütyen göğüslerinizin yapısını etkileyebilir ve olumsuzluğa neden olabilir. Bu nedenle doğru ve dikkatli seçimler yapmanızda fayda vardır. Özellikle sarkmanın geciktirilmesinde bu oldukça önemlidir.

 • Tişört sütyeni

Günlük hayatta gömlek ve tişörtleriniz için kullanabilirsiniz. Bu ürün, t-shirt giydiğinizde hatların belli olmamasını sağlayan özel bir tasarıma sahiptir. Tasarım özellikleri üreticiye göre değişmekle birlikte genellikle sade tasarımlar söz konusudur.

 • Balkonet sütyen

Daha çok estetik amaçlı alınan bir türdür. Fransızlar tarafından geliştirilen bu ürün, eski kıyafetlerde destekleyici görev üstlenmiş günümüzde ise daha yaygın biçimde kullanılır hale gelmiştir.

Sarkık ve görece küçük göğüslerin, daha dolgun görünmesini sağlayan alt destekler, göğüsleri yukarı doğru kaldırma özelliğine sahiptir.

 • Toparlayıcı sütyen

Göğsü toparlayarak sarkık görünümünü biraz daha kurtarmak için alınabilir. Balkonet sütyene benzemekle birlikte, ondan farklı olarak büyük göğüslerin toparlanması için tercih edilir.

 • Straplez sütyen

Straplez kıyafetler giyerken kullanılabilir ancak alttan desteği çok da sağlıklı olmadığından uzun süre kullanılması önerilmez. Sırtı sıkıyor olmasından ötürü, tahrişe neden olabilir. Ancak bazı giysiler için kaçınılmazdır.

 • Yarım cup sütyen

Balkonet sütyenle hemen hemen aynı vasfa sahiptir. Yine göğüslerin yukarı doğru baskılanmasını sağlar. Daha çok estetik kaygılar ile alınan bir türdür.

 • Dekolte sütyeni

Dekolteli kıyafetlerde göğüs bölgesindeki açıklıktan sütyenin görünmesini engeller. Çok büyük göğüslerde uzun süre kullanılması doğru değildir.

 • Spor sütyeni

Spor yaparken göğsün rahatsız edici derecede zıplamasını ve zıpalama tarzı eylemleri gerektiren sporlarda sarkmayı önlemenizi sağlar.

Konforlu spor yapmak isteyenler için faydalı bir üründür. Ancak bu ürün günlük kullanım için uygun değildir. Çoğunlukla sentetik materyalden üretildiği için terleme artışına sebep olabilir.

 • Bralet

Likralı dokusu ile esnek bir yapısı olan bralet sütyen, rahat ve kullanışlı bir modeldir. Büstiyer ve destekli modelleri de mevcuttur. Birçok farklı formda üretilen bu sütyen modeli, yaygın biçimde kullanılır.

 • Mastektomi sütyeni

Meme protezi olarak da bilinen masektomi sütyeni; meme kanseri tedavisi gören hanımların kullanımı için özel üretilen bir sütyen türüdür. Tek meme veya çift meme noksanlığı için farklı modelleri olduğu gibi, tasarım bakımından da birçok farklı türü bulunur.

Sütyenlerde Harfler Ne Anlama Gelir?

Sütyenlerde bulunan harfler ve sayılar sütyenin ölçü değerini göstermektedir. Sayılar sütyen beden ölçümüzü gösterirken harfler sütyen kap ölçümüzü gösterir. Yani göğüs kafesi ölçümüne göre dar olanlar 70-75-80, geniş olanlar ise 85 ve üzeri bedende sütyen kullanırlar.

Meme büyüklüğüne göre de en küçük A beden olmak üzere B-C-D şeklinde meme büyüklüğü arttıkça değişiklik gösterebilir. Ayrıca çoğu kadın yanlış beden sütyen kullanarak kendilerine zarar verebilirler. Bunun için uzman kişiler tarafından uygun sütyen seçimi yapmak önemlidir.

Fakat sütyen bedeniniz her zaman aynı kalmaz. Kilo alıp verirken, kullanılan hormonal ilaçlarla veya yaşa bağlı olarak sütyen bedenimiz değişebilir. Bu sebeple kendimizi iyice ölçüp dikkat ederek doğru sütyen seçimi yapmamız gerekir.

Sütyen Bedenleri

 • A-Kup: 12-14 cm
 • B-Kup: 14-16 cm
 • C-Kup: 16-18 cm
 • D-Kup: 18-20 cm
 • E-Kup: 20-22 cm

S.S.S

En Küçük Sütyen Bedeni Kaçtır?

En küçük sütyen bedeni göğüs altı kısmının 68-72, göğüs üst kısmının 82-84 olan A-Kup olarak tarif edilir.

En Büyük Sütyen Bedeni Kaçtır?

En büyük sütyen bedeni göğüs altı kısmının 108-112, göğüs üst kısmının 132-134 olan DD-Kup olarak tarif edilir.

Kaynakça:

https://www.penti.com/sutyen-olcusu-nasil-alinir.html

https://onedio.com/haber/kopca-acmada-olmasa-da-sutyen-secmede-sizi-uzman-birine-donusturecek-sahane-oneriler-909964

4.4 / 5. 10

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir