Baldır İnceltme Ameliyatı
4.3
(3)

Zarif, etkileyici bir görünüm kadınlar için oldukça önemli. Fazla kilolar, spor yaşamına ilişkin nedenler, aileden gelen genetik miras gibi birçok farklı neden kişilerin baldır bölgesinin kalınlaşmasına neden olabilir.

Baldır bölgesinin kalın olması, vücut proporsiyonunu bozduğu gibi kişilerin zihnindeki o ideal görünümle de uyuşmaz. Bu da sağlık açısından bir tehdit olmamasına rağmen kişilerin kendini kötü hissetmesine, psikolojik olarak rahatsız olmasına neden olur.

Baldır bölgesinin kalın olması özellikle kadınlar için ciddi bir sorun olarak görülür. Öyle ki baldır bölgesindeki kalın görünümden dolayı topuklu ayakkabı, etek, şort gibi kıyafetleri giymekten kaçınmaya kadar birçok farklı soruna yol açabilir. 

Kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyen ve bedenlerinden utanmalarına, vücutlarını gizleme ihtiyacı duymalarına neden olan bu sorun basit cerrahi müdahaleler sayesinde birkaç saat içerisinde giderilebilir.

Baldır inceltme ameliyatı son yıllarda kadınlar kadar erkekler tarafından da sık tercih edilen cerrahi estetik operasyonlar arasında dikkat çekmektedir.

Baldır İnceltme Egzersizleri İşe Yarar mı?

Baldır, bacak, üst bacak, kalça gibi bölgeler en zor zayıflayabilen alanlardır. Baldır inceltme egzersizleri adı altında internette dolaşan çok fazla video ve makale vardır. Ancak bunların hiçbiri etkili sonuçlar sağlayamamaktadır.

Baldır inceltme egzersizleri adı altında geçen tüm programlar, kalın olmayan – aşırı yağlı olmayan dolayısıyla normal olarak ifade edilebilecek bacaklar için geçerlidir.

Bu programlar sadece normal baldır oranlarına sahip iken, düzenli olarak yapıldığı durumlarda baldırların kalınlaşmamasına destek olabilir. Lakin aşırı yağlanmış – kalın baldırlarda işe yarama olasılığı çok nadirdir. 

Egzersiz programları kas gruplarını çalıştırmaktadır. Dolayısıyla kas yapımında etkilidir. Kas etrafında bulunan yağların eritilmesine de destek olabilir. Ancak gözle görülür baldır incelme seviyelerine ulaşmak için yeterli değillerdir.

Uygun diyetler, tüm vücut bölgeleri için düzenli olarak yürütülecek spor aktiviteleri kullanılarak uzun soluklu yapıldığı takdirde az da olsa gözle görülür etkiler barındırabilir. Baldır inceltme egzersizleri esnasında kasların yoğunlaşması sağlanır.

Özetle kas yapılır ve kas arttıkça baldır daha da kalın görülür. Bu nedenle egzersizler yetersiz kalabilir. Alanında uzman doktorlar, spor eğitmenleri ve diyetisyenlerinize danışmadan bu tür programları uygulamayınız.

Günümüzde en etkili baldır inceltme uygulamaları sadece estetik teknikler aracılığıyla elde edilebilir. Cerrahi baldır inceltme ya da Liposuction uygulamaları gibi çeşitli yöntemler kullanarak baldırlarınızın normal boyutlara ulaştırılmasını deneyebilirsiniz.

Baldır İnceltme Ameliyatı Nedir?

Kalça ve üst bacak ile uyumlu ideal bir baldır görünümü kişilerin özgüvenlerini tazelemelerine, istedikleri gibi giyinmelerine etki eder. Bu nedenle birçok kadın maddi imkanlar yeterli olduğunda ve operasyon için cesaretlerini topladıklarında baldır inceltme ameliyatı olmak için merkezlere başvurur.

Baldır bölgesinde oluşan kalın görünümün asıl sebebi fazla yağlardır. Bazı durumlarda kişinin bir spor dalı ile uğraşmasına bağlı olarak kas dokusunun gelişmesi de baldır bölgesinde kalınlaşmaya neden olabilir.

Özellikle yağlanma sorunundan kaynaklanan baldır kalınlaşmasında yağların vakumla bölgeden alınma işlemi olarak bilinen liposuction yöntemi etkili bir yöntemdir.

Basit bir yağ alma işleminin ardından kişi ideal görünümüne kavuşur. Baldır inceltme ameliyatı için merkeze gelmeden önce kişiler kimlere bu tedavinin uygulandığını da merak eder.

Baldır inceltme ameliyatı bir sağlık sorunu söz konusu olmadığı için öncelikle kişinin talebi çok önemli. Ardından kalınlaşmaya neden olan sebeple ilgili doğru bir teşhis konulmalı. 

Bazı durumlarda baldır kısmında şekil bozuklukları da söz konusu olabilir. Bu nedenle ameliyat kararı öncesinde uzman bir doktor tarafından profesyonel bir hastanede detaylı muayene olmak önemlidir.

Konulacak teşhis doğrultusunda baldır inceltme ameliyatında sadece yağ alınmasının yeterli olup olmayacağı, deri germe operasyonu yapılıp yapılmayacağı, silikon vb. maddeler ile baldırdaki şekil bozukluğunu giderme yoluna gidilip gidilmeyeceği de kararlaştırılmaktadır. 

Baldır İnceltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Baldır inceltme ameliyatı öncesinde yapılacak ilk işlem baldır kalınlığının nedeninin tespit edilmesidir. Bunun işlemi uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Kalınlığın kas yapısından mı yoksa yağ dokusundan mı kaynaklandığının tespiti yapılır.
  • Baldır inceltme ameliyatı her insan için uygun olmayabilir. Uzman hekimler tarafından yapılacak tetkikler sonrasında operasyon için uygunsanız operasyon sürecine devam edilir.
  • Baldır inceltme ameliyatları kesinlikle alanında uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Ameliyatlar genel anestezi uygulanarak yapıldığı için operasyonların tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.
  • Ameliyat süresi genel olarak 2 ile 2,5 saat arasında değişmektedir.
  • Baldır kalınlaşmalarına yönelik operasyonlarda liposuction yöntemi son derece etkili bir yöntemdir ve bu yöntem çerçevesinde yağlar vakumla bölgeden ihraç edilir.
  • Bazı durumlarda (ciddi kilo kayıplarından sonra) liposuction uygulamasına ek olacak farklı uygulamalarda tercih edilebilir. Bu süreçlere uzman hekimlerin yapacağı tetkik ve değerlendirmeler sonucunda karar verilir.
  • Ameliyat sonrasında, operasyon bölgesinde bandajlama yapılır ve bacaklarda kalan derilen birkaç gün içinde çekilir.
  • Ameliyat sonrası hastanın aynı gün yürümesi beklenir. İşe dönme süresi bazı hastalarda 24 ile 48 saat arasında değişebilir.
  • Baldır inceltme ameliyatları sonrasında yoğun fizik tedavi süreçleri uygulanır Operasyon geçiren hastalar 15 ile 20 gün arasında değişen fizik tedavi süreçlerine yönlendirilir. Bu uygulamaların temel hedefi bacaktaki kas dokusunun yeni şekline uyum sağlaması ve bacak hareketlerinin normale dönmesidir.

Baldır İnceltme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat fikri her zaman kişileri korkuttuğundan dolayı baldır inceltme ameliyatı öncesinde de kişilerde tedirginlik oluşabilir. Uzman bir doktor tarafından profesyonel bir hastane tercih ettiyseniz tedirgin olmanıza hiç gerek yok. 

Amatör ve sadece maddi kazanç elde etmek için uygun olmayan şartlarda yapılan baldır inceltme operasyonlarında, istenilen sonuca ulaşılmaması, çok fazla ödem birikmesi, yanlış uygulama sonucu bacağın işlevsiz hale gelmesi bile söz konusu olabilir.

Bunun yanı sıra profesyonel merkezler son derece titiz bir çalışma ile özenli bir ortamda, tam donanım ameliyatı gerçekleştirdiğinden riskler ortadan kalmaktadır.

Ameliyat sonrasında genellikle ödem şikayeti görülür. Anestezinin etkilerinin geçmesine bağlı olarak hafif ağrı şikayetleri de olabilir. Bunun dışında titiz bir çalışma sonrasında hayati riskler veya başarısız bir ameliyat söz konusu olmaz. 

Ameliyat sonrasında ne kadar sürede iyileşme sağlanacağı ise tamamen kişinin kendi vücuduna özel bir durum. Bazı kişiler üç beş gün içerisinde kendi normal yaşamlarına dönebilirken bazı kişilerde bu süre iki haftaya kadar uzayabilir.

Ancak genellikle üç ay içerisinde tam iyileşme sağlanarak kişi ideal bacak görünümüne kavuşmuş olmaktadır. 

Baldır İnceltme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Baldır inceltme ameliyatı sonrasında tedavi sürecini incelediğimizde; sonraki gün hastaların taburcu olduğunu görüyoruz. Hangi ameliyatı olursanız olun elbette bazı olumsuz durumlarla karşılaşma ihtimalini unutmamanız gerekmektedir. 

Olası böyle bir durumla karşılaştığınız vakitte uzmanınız ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz çok faydalı olacaktır. İlk yapılması tavsiye edilmese bile sonraki gün yani ikinci gün duş alınabilir.

İlk üç hafta içerisindeki bugün 20 güne tekabül etmektedir; bu süreçte hekimlerin genel olarak önerdiği konular bulunmaktadır.  

Bacağa uygun bir biçimde, uygun sıkılıkta ve sıkmayacak şekilde çorap tarzı korse gibi ürünlerin takılması sıklıkla önerilir. Yağ şekillendirilmesi olarak da tabir edilen alanda hafif morarma gözükebilir. Bu 20 günlük süreçte morarma da ortadan kaybolmaktadır. 

Baldır inceltme ameliyatı sonrası hekimlerin önerdiği bir diğer konu da bacak altına bir yastık koyularak yatılması çok önemlidir. Bu aynı zamanda ödemin de hızlı bir şekilde azalmasına sebep verir. 

Ayrıca baldır protezi de söz konusu ise uygulanması gereken birkaç adım vardır. Ameliyat sonrası ilk 20 gün içerisinde hareket alanında kısıtlama yapılması da önerilmektedir. Ameliyat sonrası merak edilen bir diğer konu ise spor aktiviteleri ile tekrar ne zaman devam edileceğidir. 

1,5 ay boyunca, yaklaşık olarak 6 hafta içerisinde spor aktivite benzeri etkinliklerin yapılmaması önerilmektedir. Lenf drenaj masajları da bu süreçte çok önemlidir. Bu masajlar ödemlerin çok kısa bir süreç içerisinde inmesine de yardımcı olmaktadır. 

Fitness bütün vücut için de çalışma yapıyor olsa da yoğunlaştığı yerin ayaklar olduğu aşikardır. Bu sebeple ameliyat sonrası bir süre uzak durmanız gerekecektir. 2 ay içerisinde genel olarak uzmanların fitness yapılmamasını önermektedir. 

Baldır inceltme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde yüzme sporu ile de uğraşanların 2 ay boyunca bu etkinliğe ara vermelerinde fayda olacaktır. 

Tam iyileşme süresinin 3-4 hafta olarak görüldüğü baldır inceltme ameliyatının 2-3 günlük bir hassasiyet süresinin de olduğunu unutmamanız gerekiyor. Aynı şekilde uzman hekimlerin genel olarak işe dönme süresi olarak da 6-7 gün belirlediğini söyleyebiliriz.

Baldır inceltme ameliyatını ssk karşılıyor mu?

Yapılacak olan baldır inceltme estetiği plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle öncelikle bu konuda uzman olan bir plastik cerrahtan randevu alıp görüşmelisiniz. Estetik ameliyatın neden yapılacağı ssk tarafından karşılanabilmesi için oldukça önemlidir. Kişinin estetik kaygılarından dolayı mı yoksa çocuk felcinden dolayı mı gerçekleştirilmesi talep ediliyor? Estetiğin sebebi belirlenip eğer durum sadece estetik görünüm kaygısından oluşmuyor devamında vücut üzerinde sağlık sorunları getiriyorsa ssk tarafından karşılanır.

Baldır inceltme ameliyatı özel sigorta kapsamında mıdır?

Her sigorta şirketinin sigorta kapsamları farklılıklar içerir. Sağlık sigortası, hayat sigortası ve benzeri sigorta kapsamında özel sigortaya sahip olan hastaların baldırları sigorta içeriğindeyken zarar gördüyse kapsama dahil olabilir. Özel sigortalarınızı kontrol ederek talep edebilirsiniz.

Baldır inceltme ameliyatının neden kaç tl olduğu(fiyat bilgisi) yazmıyor?

Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan yasa gereği hasta muayenesi gerçekleşmeden fiyat belirlemek sakıncalı ve yasaktır. Hastanın kontrolleri sonrasında kişilere ve doktor tercihlerine göre fiyatlar farklılıklar gösterecektir.

Baldır inceltme ameliyatı kaç saat sürer?

Gelişim sürecini tamamlamış, erişkin kişilerde baldır kontrolü sağlandıktan sonra ortalama 2-2,5 saat süren bir operasyon kapsamıdır. Kişilerin bacak eşitleme, alt ve üst bacak kombinasyonu veya devamında herhangi bir estetik sorun varsa (deri toparlanması, sarkmış deri sorunu) ilave uygulamalarla beraber süre uzayabilir. Bir baldır ile diğer baldırın eşitlenmesi için yapılan inceltme operasyonlarında yağ aldırma durumuna bağlı olarak süre daha kısa olacaktır.

Baldır inceltme ameliyatı nerede yapılır?

Baldır inceltme ameliyatı diğer birçok estetik operasyon gibi kurumsal sağlık kuruluşları ve özel kliniklerde yapılabilir. Her ameliyat için işinde uzmanlaşmış, başarılı ve profesyonel cerrahlar tercih etmek ameliyat başarı yüzdesini büyük ölçüde destekler. Olumlu sonuçlar kalıcılığını korur.

Baldır inceltme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Baldır inceltme ameliyatı sonrasında ilk 2 hafta baldıra özel masaj ve krem uygulamaları gerekmektedir. Deri yapısı ve genetik özelliklere bağlı olarak ödem, şişlik ve izler değişkenlik gösterecektir. Kişilerin ameliyat sonrasında ki süreci nasıl yönettiğine bağlı olarak belli belirsiz izlerin kalması söz konusu olabilir. Bu izlerden kurtulmak için ilave estetik uygulamalar da mevcuttur.

Baldır inceltme ameliyatı sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Baldır inceltme ameliyatı sonrasında en hassas dönem ilk 3-4 günlük süreçtir. Bu süreçte dinlenme, uyku düzeni, bölgenin cold presslerle desteklenmesi, doğru kan dolaşımının sağlanması; oluşabilecek enfeksiyon ve iltihaplanma riskini azaltacaktır. Kişilerin 1 haftayı geride bırakmasıyla beraber güncel hayatlarına yavaşça dönmeleri mümkündür. Bacak ve baldırı zorlamayacak işlerde çalışan kişilerin, baldırın konforunu sağlayabilmesi durumunda bir hafta içinde iş başı yapması olağandır. Ancak iyileşme sürecinin tamamlanması 15-20 günü bulabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuzluğa zemin hazırlanmaması adına hastalar, 2 haftalık süreçten sonra doktor kontrolü sağlayıp, doktor önerileri üzerine iş başı yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Kaynakça:

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1983-51752011000300025

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/how-can-plastic-surgery-make-my-legs-thinner

4.3 / 5. 3

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir