Dolgu İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
5
(1)

Dolgu tedavisi kırışıklık üzerinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Enjektör yardımı ile cildinize enjekte edilen dolgu maddeleri cildinizle alakalı sorunları çözümlemenize yardımcı olmaktadır.

Dolgu tedavisi öncesinde bilmeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. Öncelikle tedavi öncesinde E vitamini takviyeleri ve diğer kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakmalısınız.

Bu ilaçlar ve ek maddeler içeriğinden dolayı enjeksiyon bölgelerinde morarma ve kanamayı artırabilir. Bunu önlemek için, ilaçlarla ilgili olarak dermatologunuzla konuşun.

Dolgu tedavisini takiben, morarma ve şişlik gibi bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bu normalde bir haftadan daha az sürer. Şişkinliği azaltmak için tedaviden hemen sonra 10 dakikalık aralıklarla soğuk kompres uygulanabilir.

Reaksiyonlar bir hafta sonra devam ederse veya diğer yan etkiler ortaya çıkarsa, doktorunuzdan bilgi almalısınız.  Tedavi sonrası altı saat içinde tedavi edilen bölgelere dokunmamak önemlidir.

Herhangi bir kızarıklık veya şişme yok olana kadar güneşlenmeye ve soğuk havaya çıkmamaya özen gösterin. Tedaviden sonra altı saat boyunca egzersiz ve alkolden kaçının.

Dolgu Tedavisinin Olası Yan Etkileri

En sık bildirilen yan etkiler enjeksiyon bölgesinde geçici kızarıklık, şişme, ağrı, hassasiyet, sertlik ve morarma şeklindedir.

İlk şişme ve kızarıklık giderilinceye kadar güneşe maruz kalma ve aşırı soğuktan kaçınılmalıdır. Hastalar, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalıdır.

Herhangi bir enjeksiyon tedavisinde olduğu gibi dolgu tedavisinde de enfeksiyon riski vardır. bu nedenle tedavinin uygulanacağı alanın ve kullanılan malzemelerin steril olması gerekir. Bunu bizzat kontrol etmek önemlidir.

İlginizi çekebilir:

Dolgu ve Yaşlanmanın Etkilerini Azaltmak

Dolgu Tedavisinden Neler Beklenebilir?

5 / 5. 1