erkekler için estetik ameliyatları
5
(1)

Estetik ameliyatlar her ne kadar daha çok kadınların yaptırdıkları işlemleri içeren bir dal gibi görünse de erkek hastalar için de pek çok sorunun ele alınması mümkündür.

Peki, erkekler için estetik ameliyatlar nelerdir ve nasıl uygulanırlar?

Bu uygulamalardan bazıları:

 • Penis kalınlaştırma
 • Penis boyu uzatma
 • Jinekomasti sorununu ortadan kaldırma
 • Burun estetiği
 • Yüzde yaşlılık belirtilerini azaltma
 • Sakal ekimi
 • Saç ekimi gibi uygulamaları şeklinde sıralanabilir. Daha pek çok operasyon erkekler için de uygundur. Bireyin ihtiyacına ve taleplerine göre farklı uygulamalar da listeye eklenebilir.

Penis Kalınlaştırma ve Penis Boyu Uzatma Operasyonları

Penis kalınlaştırma ve penis boyu uzatma operasyonları bir tür yağ transferi tekniğidir. Bu teknik sayesinde bireyin cinsel hayatında olumlu anlamda katkı sağlanmış olur.

Birey daha özgüvenli ve daha özsaygılı bir kişilik kazanabilir. Kendini yetersiz hissetme duygusundan kurtulabilir. Yaşadığı cinsel işlev bozukluklarından da aynı şekilde kurtulabilir.

Bireyin bölgesel yağlanma sorununun olduğu bir bölgeden yağ dokusu alınır ve penisin cilt altı kısmına bu yağ dokusu eklenerek kalınlaştırılması sağlanabilir.

Penis boyu uzatmada da genellikle gömülü penis sorunu ile karşılaşılabilir. Bu sorunun çözümünde de penis kökünden yağ dokusu alınır. 

Her iki operasyonda da oldukça dikkatli işlemler yapılır ve peniste his kaybı, ereksiyon problemleri veya stabilitesinin bozulması gibi durumlara neden olunmaz.

Ayrıca kişinin cinsel partneri kesinlikle operasyon geçirdiğini anlayamaz. Herhangi bir iz kalmayacaktır.

Karın Kası Estetiği

Erkeklerde sıklıkla uygulanan estetik cerrahi tekniklerinden biri de karın kası estetiğidir. Karın kası estetiği ile bireyin uzun zamandır yaptığı spor veya diyetten elde edemediği sonuca ulaşması hedeflenir. 

Operasyon öncesinde hemen hemen her operasyonda olduğu gibi kişinin fotoğrafı çekilir ve hekim tarafından kullanılan basit photoshop teknikleri ile bireyin ameliyattan sonra nasıl bir görünüme kavuşacağı gösterilir.

Bu sayede bireyin de fikri alınabilir. İstedikleri değişiklikler ayarlanır ve operasyonun tarihi kararlaştırılır.

Operasyon sırasında hastanın karın bölgesine uygun şekilde işaretleme yapılır. İşaretlenen yerlerden yağ dokusu alınır ve önceden hazırlanan yağ dokusu bombeli görünmesi gereken karemsi kısımlara eklenir. 

Bu sayede kas kıvrımları oluşturulur.

Jinekomasti Tedavisi

Erkeklerde, hormon dengesinin kötü beslenme nedeni ile veya başka hastalıkların varlığı ile bozulması sonucunda görülen meme şeklinin kadın memesine benzer bir hal almasına jinekomasti adı verilir.

İlk olarak hangi durumun bu belirtiye neden olduğu detaylı bir şekilde araştırılır. Ardından bireyde herhangi bir sağlık problemi varsa ilgili birime gitmesi önerilir.

Ayrıca nadiren de olsa meme kanseri erkeklerde de görülebilen bir kanser türü olduğundan bu ihtimalin ortadan kaldırılması adına bireye CT (bilgisayarlı tomografi), MRI (manyetik rezonans görüntüleme), mamografi, el ile muayene (palpasyon tekniği) ve öykü alma (anemnez) gibi birtakım tetkikler yapılabilir.

Kanser ile ilgili bir durum var ise onkoloji ile işbirliği içerisinde hareket edilir.

Ancak her türlü bireyin sorununun çözümü yalnızca cerrahi müdahaledir. 

Cerrahi müdahale durumun şiddetine göre çok kolay ya da çok daha kapsamlı şekilde yapılabilir. 

Jinekomasti 4 farklı evreye ayrılan bir hastalıktır. Görünüm dışında hastalığa neden olan bir durum değildir. Daha çok başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ya da yalnızca özellikle ergenlik döneminde kötü beslenmeden kaynaklanan bir durum olarak ortaya çıkar.

İlk iki evrede meme çıkıntısında sarkıklık yoktur. Bu nedenle ilk iki evre genellikle liposuction ile kolaylıkla çözülür. Lokal anestezi altında çok hızlı bir şekilde problem çözülebilir.

Ancak 3. ve 4. evrede bireyin genel anestezi altında opere edilmesi gereklidir. Memede süt bezi gelişmiş haldedir. Yalnızca yağ dokusu değil; meme dokusu da oluşmuştur. Yağ alınarak ya da zayıflanarak çözülebilecek bir problem değildir.

Operasyon ile meme dokusu alınır ve sarkıklık varsa bu durumda da kişinin göğüs bölgesinde yer alan derisi yeniden düzenlenebilir.

Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği sıklıkla uygulanan estetik uygulamalar arasında yer alır. Burun estetiğinde her zaman amaç daha güzel bir görünüm elde etmek değildir. 

Kişi yaşadığı burun eğriliği, geniz eti gibi sorunlar nedeni ile de bu yönteme başvurmuş olabilir.

Bu durumlarda bireyin burnundaki şekil bozuklukları ele alınır ve daha sağlıklı nefes almasının yanı sıra daha estetik bir yüz görünümüne ulaşması hedeflenir.

Bireyde burun eğriliği nedeni ile yaşanan sorunlar;

 • Uykuya dalmada ya da uykuyu sürdürmede problemler
 • Bellek sorunları
 • Uyku sırasında yeterince oksijen alınmaması sonucunda uzun süre uyunsa bile uyku açlığının devam etmesi
 • Uyku apnesi (oldukça tehlikeli bir durumdur)
 • Şiddetli horlama görülebilir.

Bu problemler ortadan kaldırıldığında kişi daha kaliteli gece uykusu almış olur.

Yüz Estetiği ile Yaşlılık Etkenlerinin Azaltılması

Yüz estetiği ile yaşlılık etkenlerinin azaltılması her ne kadar daha çok kadınların başvurdukları bir problem gibi görünse de erkekler de en az kadınlar kadar genç görünmeyi önemserler.

Bu nedenler erkek hastalar da bu amaç ile plastik cerraha başvurabilir.

Uygulanan teknikler kişinin yüz yapısına, cilt yapısına, sarkıklık şiddetine göre farklılık gösterebilir.

Saç ve Sakal Ekimi

Saç dökülmesi problemi erkeklerde kadınlara göre daha sık rastlanan bir durumdur. Özellikle kadınlarda erkeklere oranla kellik sorunu oldukça nadir bir şekilde gözlenir.

Saç ekimi tekniği sayesinde erkeklerde kellik problemi ortadan kaldırılabilir.

Benzer teknik ile sakal ekimi yapılarak bireyin daha gür sakallara sahip olması ve halk arasında köselik olarak adlandırılan probleminden kurtulması da sağlanabilir. 

Bu sayede yüz ve baş bölgesinde daha iyi bir görüntü elde edilmiş olur.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/men/ss/slideshow-plastic-surgery-men

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/most-commonly-requested-plastic-surgery-for-men

https://academic.oup.com/asj/article/36/1/107/2613977

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/erkeklerin-en-cok-yaptirdigi-10-estetik-operasyon/

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir