Gıdı Sarkması Neden Olur?
0
(0)

Pek çok nedene bağlı olarak çene altı ve boyun hizasındaki dokunun sarması ile gıdı oluşumu söz konusu olabilir. Bu durumun elbette tıbbi çözümü bulunmaktadır.

Bu sorunun üstesinden gelmek için ise tek yapmanız gereken estetik cerrahınızla iletişime geçmektir. Tıbbi protokoller çerçevesinde gıdı sarkması sorunundan kurtulabilirsiniz.

Çeneden boynun alt kısmına kadar olan bölüme gıdı denmektedir. Gıdı sarkması estetik açıdan hoş bir görünüm sergilememektedir. Gıdınız varsa bunu egzersiz yaparak ya da cerrahi müdahale yaptırarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Gıdı genel olarak yaşlanmaya bağlı olarak vücutta gerçekleşen deformasyonlardan biri olarak;

 • Fazla güneşe maruz kalma, 
 • Fazla kilo sorununa bağlı olarak, 
 • Ani kilo alıp verme sonucu derinin sarkması,
 • Çene ve yüz yapısı, 
 • Genetik faktörler
 • Hareketsiz yaşam, 
 • Yanlış uyku pozisyonları, 
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar 
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme gibi sebepler ile ortaya çıkar.

Gıdı Eritme Yöntemleri Nelerdir?

Gıdı bölgesi kişiyi aynaya baktığında ve özellikle fotoğraf çekimlerinde oldukça rahatsız etmektedir. Ayrıca gıdı sorunu her zaman kilolu bireylerde gözlemlenmez. Bazı vücut yapısında kişilerin normal kiloda olmalarına rağmen gıdı sorunu vardır. 

Bu da yüz bölgesinin vücuda göre daha şişman gözükmesine neden olabilmektedir. 

Peki, rahatsız edici olan gıdı için gıdı eritme yöntemleri nelerdir?

Gıdı eritmek için yapılabilecek iki işlem vardır. Bunlardan ilki spor ve diyet düzenlemesidir. Kişinin gıdı eritme için özel olan hareketlerden oluşan bir egzersiz programına ve bunu desteklemek için de uygun bir diyet düzenine ihtiyacı vardır.

Hangi besinlerin gıdı oluşumunu desteklediğini beslenme uzmanı yardımı ile kişi öğrenerek, bunlardan uzak durabilir.

Ancak bu süreç her türlü vücut yapısında mümkün olmayabilir. Bu nedenle her vücut yapısına uygun gıdıyı ortadan kaldırma yöntemi cerrahi müdahaledir.

Estetik cerrahi yöntemleri arasında yer alan gıdı ameliyatı sayesinde birçok birey bu sorunundan uzun uğraşılar olmadan kurtulabilmektedir.

Gıdı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaşa, kiloya ve daha birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan gıdı sorunundan ameliyat ile kolayca kurtulabilirsiniz.

Gıdı ameliyatını sarkma meydana geldikten sonra üzerinden çok vakit geçmeden yaptırmak lazım. Vücut bu sarkmaya alışmadan mümkün olduğunca çabuk yok edilmelidir. 

Gıdı estetiği operasyonunda yapılan işlem bölgesel yağ alma işlemidir. Operasyon oldukça hızlı şekilde gerçekleştirildiği için genellikle genel anestezi tekniği tercih edilmez.

Sedasyon anestezisi bu işlem için gerekli hissizliği sağlamada yeterli kalır.

Çene altında toplanmış olan yağ dokusu alınır ve bölgenin daha düz bir görünüme kavuşması sağlanmış olur.

Bu sayede kişi eğer ileri yaş kaynaklı bir gıdı sorunu yaşıyorsa olduğundan daha genç görünür yol açar. Eğer kilo alıp verimine bağlı bir durum söz konusu ise daha zayıf ve daha belirgin bir yüz yapısına kavuşur.

Gıdı Ameliyatı Sonrası Dönem

Gıdı ameliyatı sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunur. Kişinin bu dönemi daha rahat atlatabilmesi adına bu kurallara uygun şekilde hareket etmesi son derece önemlidir.

Kişi hekiminin önerilerine dikkat ettiği takdirde daha rahat bir post operatif (operasyon sonrası dönem) dönem geçirir.

 • Gıdı ameliyatı sonrası dönemde kişinin çene altından yağ dokusu alındığı için anestezinin etkisi geçtikçe ağrı duyulması normaldir. Bu nedenle kişiye hekim tarafından uygun ağrı kesici tedavisi başlatılır. Bu ağrı kesicinin dışında farklı bir ilaç kullanılmamalıdır. Aksi halde bazı ağrı kesicilerin kan sulandırıcı özelliğinden dolayı kişide istenmeyen bir durum gelişebilir.
 • Kişinin operasyon sonrası dönemde ilk zamanlar çok fazla boynunu yoracak şekilde hareket etmemesi ve ani kafa hareketlerini yapmaması gerekir. Dokuların toparlanabilmesi adına bu dönemde başı uzun süre geriye  ya da öne yaslamak doğru değildir.
 • İşlem sırasında kişide minik bir kesi kullanıldığından kişiye estetik teknikler ile küçük bir dikiş atılır ve  dikişin yeri seçilirken gözle pek de fark edilmeyecek bir alan tercih edilir. Bu sayede diğer insanlar operasyon geçirdiğinizi fark etmezler. 
 • İşlemde kendiliğinden eriyen dikiş ipliği kullanılır ve operasyon sonrasında kişinin hastaneye tekrar giderek dikiş aldırmasına gerek duyulmaz.
 • İşlemden sonra bölgede ödem, kızarıklık ve morluklar görülmesi normal bir durumdur. Bu belirtiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur ve kişide şiddetli bir ağrı ya da acıya neden olmazlar.
 • Eğer bölgede ve özellikle dikiş yerinde akıntı, aşırı kızarıklık, yanma ve batma hissi gibi belirtiler fark ederseniz mutlaka hekiminize danışmalısınız. Bu durumda enfeksiyon varlığı saptanır ise antibiyotik tedavisi almak gerekebilir. 

Gıdı sarkması tedavisi kapsamında uygulanacak tüm tedavileri ve gıdı sarkması ameliyatı uzmanlar tarafından verilmesi gereken hizmetlerdir. Uzman hekimler ve bakanlıkça onaylanmış klinikler dışında hiçbir kuruluştan bu hizmet alınmamalıdır.

Estetik cerrahların uzmanlık alanına giren bu uygulamaları yaptırmak için öncelikle uzman tarafından bir muayene yapılacak, bunun ardından uygun tedavi prosedürü gerçekleştirilecektir.

S.S.S

Gıdık Sarkması Kimlerde Görülür?

Gıdık sarkmasının en sık görülüğü yaş arası 40 ila 50 arası ve üstü kişilerde olduğu bilinmektedir. Günümüzdeki bilgi kirliliğinden kaynaklı Kadınlarda daha sık Gıdık Sarkması görüldüğü düşünür. Ancak bu varsayım tamamen yanlıştır ve gerçeğe hizmet etmemektedir. İki cinsiyet arasındaki ihtimal eşittir.

Gıdık Sarkması Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Gıdık Sarkması tedavi ücretleri koşuldan, koşula göre farklılık göstermektedir. Net bir fiyat belirtilmesi oldukça yanlış bir bilgi olacaktır. Tam detaylı bilgi almak için operasyonu gerçekleştirecek Hekim/Kurum ile iletişime geçmelisiniz.

Bitkisel Çözümlerle Gıdık Sarkması Yok Olur Mu?

Günümüzde birçok birey, Gıdık Sarkmasını bitkisel çözümler ile tedavi edeceğini düşünmektedir. Elbette bitkisel ürünlerin, Gıdık Sarkma tedavisine desteği vardır. Ancak sadece bitkisel ürünler ile çözülmesini beklememek gereklidir. Ayrıca bu süreci geçirirken profesyonel bir destek almak; tedavinize ve sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

Gıdık Sarkmasını Nasıl Anlarım?

Gıdık Sarkmasını anlamak oldukça basittir. Sarkma tek bir belirti öne çıkar ve kendini hemen hissettirir. İkinci bir göz tarafından net bir şekilde görülmesi mümkündür. Bazı durumlarda da ikinci bir gözün, gözlemiyle farkına varılmaktadır.

Kaynakça:

https://www.yasemin.com/foto-galeri/51977-gidi-sarkmasi-neden-olur-gidi-eritmenin-kolay-yollari

https://www.thevictoriancosmeticinstitute.com.au/detail/ns-jowl-reduction/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/jowls

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir