Karın Şekillendirme Ameliyatı
5
(1)

Karın bölgesi birçok kişinin genetik yatkınlık nedeni ile bölgesel yağlanma sorunu yaşadığı bir bölgedir.

Genellikle bu bölgeden kilo vermek her ne kadar diyet de yapılsa ve bu diyet spor ile de desteklense her zaman yağlardan kurtulmak ve düzgün biçimli bir karna sahip olmak mümkün olmayabilir.

Ayrıca bazı bireyler karın bölgesinde kas çizgilerinin belirgin olmasını ister. Ancak ne kadar spor yaparsa yapsın kasları istediği oranda ortaya çıkmayabilir. Bu durumda da kas çizgilerini oluşturmak adına karın şekillendirme ameliyatından yararlanılmaktadır.

Karın şekillendirme ameliyatı yaptırmak isteyenlerin bilmeleri gereken bir durum vardır. İşlem çok kilolu olan veya obezite sorunu yaşayan bireylere ne yazık ki uygulanamaz. 

Kişinin vücut kitle indeksinin %20 – %25 aralığında olması gerekmektedir. Aksi halde işlemden yeterli verim alınamamaktadır. Kişi ne kadar zayıf bir vücuda sahip olursa işlemin verimlilik oranı da o kadar artar.

İşlem her iki cinsiyette de aynı şekilde uygulanır. Cinsiyetler arasında farklı bir tedavi sürecini gerektirecek herhangi bir durum yoktur.

Kimler Karın Şekillendirme Ameliyatı Yaptırabilir?

Uzman hekim tarafından onay verilmesi halinde herkes karın şekillendirme ameliyatı yaptırabilir. Bunun için tek koşul uzmanın kişinin bu operasyon için uygun olduğunu onaylamasıdır.

Cerrahi operasyon riski bulunanlar ve bu operasyon için uygun olmayanların bu işlemi yaptırmamaları noktasında da karar mercii hekimdir.

Karın Şekillendirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın şekillendirme ameliyatı ile daha düz, kıvrımlı ve kas çizgileri belirgin bir karın elde etmek isteyen bireylerin akıllarına gelen sorulardan biri de karın şekillendirme ameliyatı nasıl yapılır, sorusudur.

Karın şekillendirme ameliyatı estetik cerrahinin alanına girmektedir. 

İşlem sırasında gerekli hissizliği sağlamak adına birçok hekim sedasyon anestezi tekniğini tercih eder. Ancak bazı hekimler genel anestezi ile de işlem yapar.

Sedasyon anestezisinde operasyon sonrası süreç hasta için daha rahat geçirilir.

Karın şekillendirme ameliyatı esnasında kişide yağ transferi tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik son yıllarda birçok estetik cerrahi uygulamasında kullanılan, oldukça pratik ve yan etkisi en az tekniklerden biridir.

Karın bölgesinde inceltilmek istenen ve belirginleştirmek istenilen bölgelerden yağ alınmaktadır. Karın kası görüntüsü verilmek istendiğinde alınan yağlar kasların bombe olacağı yerlere eklenir. Alınan yağlar vücudun başka bölgesini büyütmek için de kullanılabilir.

Ayrıca kişinin karnının daha belirgin bir kıvrıma sahip olması adına belini incelterek belin yan kısımlarından da yağ alınabilir.

Karın Şekillendirme Ameliyatı Sonrası Süreç

Karın şekillendirme ameliyatı sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar vardır. Karın dokusunun toparlanabilmesi ve bu toparlanma sürecinin en aza indirgenebilmesi adına hekiminizin yaptığı uyarılara gerekli özenin gösterilmesi önemlidir.

 • İşlem sırasında alınan sedasyon anestezisinde kişi daha hızlı şekilde toparlanır. Genel anestezide ise hastanın bir gün boyunca hastanede gözetim altında tutulması gerekebilir.
 • Karın germe ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün karın bölgesinde ödem, kızarıklık, şişlik ve morluklar görülebilir. Bu durumda hastanın endişe duymasına gerek yoktur. İşlemden kaynaklanan ve normal olan bu belirtiler kendiliğinden ortadan kaybolur.
 • Operasyon sırasında dren koyulmuş ise 3 ile 5 gün arası bir süreçte bunlar çıkartılır. 
 • Başlarda hastanın dik durmasında zorluk çekmesi normal bir durumdur. Ancak kişinin mutlaka hastane içerisinde yürümesi ve hareket halinde olması gerekmektedir.
 • Operasyon sonrasında korse kullanımı önemlidir. Kullanılan korse dokuların hem daha rahat korunmasına hem de daha rahat toparlanmasına yardımcı olur.
 • Operasyon sonrasında ilk günlerde duş alınması önerilmez. Dokularınızın durumuna göre ne zaman duş alabileceğiniz bilgisini hekiminizden öğrenebilirsiniz.
 • Operasyon esnasında genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle kişinin dikiş aldırma işlemi için hastaneye gelmesine gerek yoktur.
 • Karın şekillendirme işlemi yapıldıktan sonra kişinin 1 ay boyunca ağır egzersiz, yoğun cinsel aktivite ve ağır kaldırmak gibi uygulamalardan kaçınması gereklidir. Dokuların toparlanması ve zarar görmemesi adına zaman tanınmalıdır.
 • Operasyondan 1 ay sonra yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılabilir. Bu tür aktiviteler dokunun daha rahat toparlanmasına yardımcı olur.
 • Yağ alınan bölgelerde işlem sonrasında birkaç gün ağrı görülmesi normaldir. Hafif şiddetli olan bu ağrının tedavisi için hekiminiz size ağrı kesici ilaç önerecektir. Bu ilacın dışına çıkmamanız ve başka ilaçlar kullanacağınız zaman da hekiminize danışmanız önemlidir. Aksi halde istenmeyen bir durum yaşanabilir.
 • Kişinin işlem sonrasında kilosuna dikkat etmesi oldukça önemlidir. Kilo kontrolü sağlanamazsa yağ alınan bölgelere vücut yağ depolamaya başlayacaktır. Bu da işlemin başarısız olmasına neden olur. 

Tüm cerrahi operasyonlar klinik uygulamalardır. Uzman hekimler tarafından yapılması gereken bu ameliyatlar, özel uzmanlık gerektirir.

Bu bakımdan karın şekillendirme ameliyatı fiyatları araması yaptığınızda karşınıza çıkan herhangi bir sonucu değil, hekimlerin ve kliniklerin verdiği hizmetler tercih etmelisiniz.

Tüm sektörlerde olduğu gibi tıp sektöründe de istismar riski bulunur ve bundan kurtulmanın tek yolu, uzmanları tercih etmektir.

Kaynakça:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck/procedure

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir