Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
4.1
(9)

Kızlık zarı, halihazırda birçok sebepten dolayı yırtılabilecek olan çok hafif halkasal bir dokudur. Çok narin bir yapıya sahip olduğu için ameliyat sonrası uyulması gereken kurallara dikkatle göz atılmalıdır.

Hijyen konusu büyük bir önem arz eder. Hastaların dikkatli bir şekilde hijyen kurallarına uyması beklenir. Yaşanan bu büyük ameliyat sonrasında ulaşım araçlarının bir kısmını iyileşme süresince hayatınızdan çıkartmalısınız.

Motora veya bisiklete binmek tehlikeli olacaktır. Ayrıca ata binen kişilerinde bu hobilerini bir süre ertelemeleri tavsiye edilir.

Hastaların tualet ihtiyaçları konusunda da uyarılması gerekiyor.

Alaturka olarak bilinen tualetler bölgeyi gergin bir hale sokacağı için bir süre tuvaletinizi eğilmeden yapmaya özen gösterin.

Eğer evinizde klozet bulunuyorsa kontrollü bir şekilde oturarak yapabilirsiniz.

Enfeksiyon Kapmamak İçin Kızlık Dikimi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Sık sık tualet ihtiyacınız olduğunu düşünürsek bölgenin nem kapma olasılığı artacaktır.

Hastanın bu bölgeyi kirli tutmaması için en kötü ihtimalle 2 günde bir iç çamaşarların değiştirilmesi şartı bulunur.

Enfeksiyon açısından çok büyük tehlike yaratacak olan bu durum hijyen kuralları içerisinde yer alır. Ancak bütün bunlara rağmen ciddi akıntı problemleriniz bulunuyorsa örneğin sarı akıntı, yeşil akıntı veya beyaz akıntı yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekebilir.

Bir uzman tarafından yardım almalı ve kafanıza göre ilaç almamanız gerekmektedir. Doktor tavsiyelerine bağlı kalmak bu noktada çok önemlidir.

Eğer kızlık zarının dikilmesi işleminden sonra bu kadar ciddi bir enfeksiyon belirtisine sahipseniz kadın doğum uzmanlarının verdiği ilaçlar harici bir şey kullanmayın.

Ayrıca gittiğiniz doktora olduğunuz ameliyatı size vermiş olduğumuz detaylar ile birlikte açıkça anlatın. Karşınızdaki doktorun bu aşamada size vereceği ilaçlar ile tedavi edilmeniz en doğrusu olacaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyonel açıdan geçici kızlık zarı dikimine göre daha farklı bir yöntem olarak flep yöntemi uygulanır. Uygulanan yönteme göre sonuçlar aynı olsa da bu ameliyat sonrası bir sprey yardımıyla tedavi yapılır.

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler noktasında kadınların özellikle yukarıda belirtilen bisiklete binmek, motora binmek ve ağır sporlar yapmak gibi etkinliklere katılması çok önemlidir.
  • İlişki esnasında bu yöntem sonucunda kanama biraz daha fazla olabilir. Yani bu yöntemden sonra ilişkiye girecek olan kişilerin bu noktada daha dikkatli olması gerekir.
  • Eğer ki hastalar gerekli hijyeni genital bölge için göstermezlerse ameliyatın sonucunda enfeksiyon riski çok artar.
  • Ameliyatın etkisi olumsuz yönde olabilir. Daha kötüsü yeni kadın hastalıklarına sebebiyet verilebilir.
  • Doğal olarak hastaların hijyen konusunda bu noktaya ekstra önem göstermesi beklenir. Ameliyat esnasında herhangi bir risk bulunmamaktadır. Çok kısa süreli bir operasyon türü olduğunu belirtmek isterim.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların evlenmeden önce yaptırmayı düşündükleri bir ameliyat türüdür. Evlenmeden hemen 2-3 gün önce bu ameliyat yapılır. Ameliyat süresi olarak 15-30 dakika arası olduğu bilinen bir gerçektir. Ameliyat sırasında kadınların kanama riski oldukça azdır.

  • Yani ameliyat esnasında aşırı kan kaybı gibi bir durum söz konusu olmaz. Flep yöntemiyle uygulansa da sprey yerine doktorlar antibiyotik bir tedavi uygular. Hastaların yukarıda belirtilen kurallar dışında kabız olmamaya özen göstermesi beklenir.
  • Ameliyat sonrasında vajinaya temas edecek olan sert cisimlerden uzak durulmalıdır.
  • İki hafta geçmeden dikişler kendiliğinden erimezler. Ancak süre geçene kadar dikişleri kendiniz oynatmaya ve dokunarak rahatsız etmeye çalışmayın.
  • Bölgede yaşanan genital gerginlik ile zar tekrar dikildiği için ekstra olarak sizin germemeniz gerekir. Yani tualet yaparken veya başka bir işiniz sırasında sert hareketlerde bulunarak bu bölgeyi kanatacak etkilerde bulunmayın.

4.1 / 5. 9

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir