Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Sonrası
0
(0)

Kısa süren cerrahi işlem sonrasında ilk birkaç gün idrar boşaltımı sonrası, bölge yıkanmalı ve antiseptik spreyler sıkılmalıdır. İyileşme süresi yaklaşık olarak 25 gün takribindedir.

Spor egzersizlerine, motor kullanımına, bisiklet binmeye ve benzeri gerginlik yaratacak sert hareketlerden bir süre kaçınılmalıdır. Dikişlerin iyileşmesine ve dökülmesine bağlı olarak meydana kaşınmalar gelebilir, normaldir.

Uzun tırnaklardan ve elle temastan bölgeyi iyileşme süreci tamamlanana kadar uzak tutmalısınız. Operasyon sonrası belli bir süre pansuman gerekecektir.

Bu pansuman kişiler tarafından kolayca yapılabilir. Pansuman antiseptik sprey kullanımı ile desteklenmektedir. Vajina bölgesinin enfeksiyon kapma riskine karşı, işlemden sonraki ilk üç hafta kesinlikle pansuman ile beraber sprey kullanılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Kalıcı ve Geçici Dikim

Geçici Dikim söz konusu olduğunda girilecek ilk cinsel ilişkide kanama olması gerekir, kanama olmaması gibi bir durum söz konusu değildir fakat cinsel ilişki ile dikim süresinin arasında ki zaman durumu değiştirebilir.

Geçici dikim sonrasında vajina bölgesi zorlanmamalı sert ve gergin ani hareketler yapılmamalıdır. Jinekolog seçimi bu operasyonda çok önemlidir. Flep yöntemi için lokal anestezi ile bölge uyuşturularak yapılır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde kızlık zarı yine flep yöntemi ile yeniden yapılandırılır. İşlem 20-30 dk süren gün içerisinde taburcu olunan basit bir operasyondur.

Operasyon sonrası her hangi bir komplike söz konusu değil fakat cinsel ilişkiye girilmeden doktor kontrolü almak daha sağlıklı olacaktır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra pomadların ve antibiyotiklerin kullanılmaya devam edilmesi, hastanın sağlığına tam süresinde kavuşması için önemlidir. Operasyonun olduğu gün istirahat edilmelidir. Daha sonraki günlerde normal hayata dönmek mümkündür.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kızlık zarı dikiminden sonra ayakta duş alınmamalı ve işlem sonrası ilk iki gün boyunca banyo yapılmamalıdır.
 • Genital bölge sabunlu su ile yıkanılmalı izole tutulmalıdır.
 • Bez şeklinde keseler tercih edilmemelidir.
 • Sert sporlar yapılmamalıdır.
 • Alaturka tuvalet tercih edilmemelidir. Her tuvalet sonrası bol su ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır.
 • İç çamaşırı günde minimum 2 kere değiştirilmeli ve bir süre günlük ped kullanılmamalıdır.
 • Dantelli ve kaşındırıcı tür de iç çamaşırları tercih edilmemelidir. Pamuklu ve ipeksi dokular daha sağlıklı olacaktır.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonraki Akıntılar

 • Sarı, yeşil akıntı, süt kesiği gibi beyaz bir akıntı, kokulu akıntı ve kaşıntı durumunda mutlaka doktordan randevu alınmalıdır.
 • Jinekoloğunuzun vereceği reçete dahilinde hareket edilmelidir.
 • Dikişte kullanılan ipler eriyerek dökülürken akıntı da gelecektir bu normaldir.
 • İlk cinsel ilişkiye doktorun tavsiyesinde ki pozisyonu tercih etmek gelen akıntının renginin kanın rengine daha yakın olmasını sağlayacaktır.

Kızlık zarı dikimi kalıcı ve geçici olsa da, cinsel ilişki de kanaması isteği üzerine yaptırılıyorsa, mutlaka cinsel ilişki öncesi doktor kontrolüne gidilmeli, pansuman edilmeli ve takip edilmelidir.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir