Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
0
(0)

Bütün bir zaman boyunca kızlık zarı dikilen kişiler bu ameliyat sonrası kalıcı bir şekilde dikimini gerçekleştirmiş olurlar. Türkiye’de mikrocerrahi yöntemini tercih edenler olsa da en sık kullanılan yöntem flep yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Kızlık zarının arkasında yer alan bir vajina duvarı vardır. Bu duvarın tedavisi ve dikimiyle birlikte kalıcı kızlık zarı dikilmiş olur. Dokuyu kaydırarak yapılan bu işlem sonucunda vajina duvarı tekrar ilk zaman ki haline dönüşür.

İlk cinsel ilişki sırasında vajinada bulunan kızlık zarı tekrar yırtılır ve kanama gerçekleşir. Fleb operasyonu olarak bilinen bu işlem 20 dakika kadar sürebilir. Fleb operasyonu olduğunuz partneriniz tarafından eğer partneriniz bir jinekolog değilse anlaşılamaz.

Fleb Operasyonu Başarılı Olur Mu?

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarının başarı şansı çoğunlukla değişen bir durumdur. Hastanın yaşına, ameliyatı yapan cerrahın kendisine ve başka durumlara bağlı olarak fleb operasyonu gerçekleşir.

Fleb operasyonu hastanın kendisine bağlı olduğu için vajina duvarı başka sağlık durumları varsa tamir edilemeyebilir. Bu yüzden doktor ile yüz yüze görüşülmesi şarttır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminde Rol Oynayan Etmenler

  • Kadınların kızlık zarı dikiminde ameliyatı olmalarına engel kronolojik rahatsızlıklar harici bir şey yoktur.
  • Vajina dikimi sırasında kızlık zarı dokusu %100 oluşacak gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Hastanın genital bölgesinde başka bir rahatsızlık olmaması beklenir.
  • Hastanın ameliyat esnasında yaşanacakları iyi anlaması için hastaların doktor ile bizzat görüşmesi gerekir.
  • Kızlık zarı dikiminde ve sonrasında hastanın kabız olmaması önemlidir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Tedavi Süreci

Tedavi süresince hastaların iyileşme süreci geçici kızlık zarı dikimine göre daha uzundur. Kızlık zarı dikimi yöntemleri içerisinde iki farklı yöntemden bahsedilebilir. Geçici kızlık zarı ve kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemleri hastanın tercih edebileceği yöntemlerdir.

Hastanın kalıcı kızlık zarı dikimi tedavi süreci birçok etmene bağlı olabilir. Ancak hasta ameliyat sonrası günlük yaşantısına hemen kavuşabilir.

Ancak 1 hafta boyunca ağır işler, spor, bisiklete binmek, motora binmek ve ata binmek gibi aktivitelerin kesinlikle yasak olduğu kabul edilmelidir.

Bölge bir hafta boyunca tahrişten ve gerginlikten tamamıyla uzak tutulmalıdır. Hastanın bir haftalık süreci atlatmasıyla normal yaşantısına tamamen kavuşması beklenir.

Bir hafta tamamlandığında doktor muayenesi esnasında herhangi bir şikayetiniz bulunuyorsa veya doktorunuz herhangi bir şey keşfettiyse durum tekrar değişebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Kesin Kanama Yapar Mı?

Aksi bir durum yaşanmadığı sürece kızlık zarı tedavilerinin ikisinde de hedeflenen nokta budur. Kızlık zarı dikimi sonrası kanama olma ihtimali çok yüksektir. Ancak vajina türünden yaşadığınız günlük olaylara kadar bağlı olabilen genital bölgeler kendiliğinden de kanama yapabilir.

Bazı kadınların hiçbir ilişkiye girmemesine rağmen kızlık zarının yırtıldığı zaten toplumca bilinen bir gerçektir. Çoğunlukla erginlik dönemini geçen kadınlar kendilerini keşfetme amacıyla uğraşları sonucu bile bu bölgeye zarar verebilirler.

Kalıcı Kızlık Zarı Ameliyatını Herkes Yaptırabilir Mi?

Sorunun cevabı her ne kadar olumlu gibi olsa da bir noktaya parmak basmak isterim. Türkiye’de belirlenen sağlık kurallarına ve kanunlarına bağlı olarak 18 yaşından küçük bireylerin ebeveynleri olmadan böyle bir operasyon yaptırmaları mümkün değildir.

Yanlarında en az birisinin olması gerektiğini belirtmem gerekir. Genç kızların bu olay karşısında doktorlar tarafından bir tepki görmeyecekleri bilinmelidir.

Ancak yaşı küçük olan bireylerin asla tek başlarına bu operasyonu yaptırmaları mümkün değildir. Aile bireylerinden birisinin yanında bulunması kaçınılmaz bir durumdur.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/23273837_Reconstructing_the_hymen_Mutilation_or_restoration

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir