0
(0)

Liposuction uygulanan kişiler genellikle sabit bir vücut ağırlığına sahiptir, ancak vücudun belirli bölgelerindeki istenmeyen vücut yağ birikintilerini gidermek isterler.

Liposuction, genel bir kilo verme yöntemi değildir. Obezite tedavisi değildir.

Prosedür selülit, gamzeler veya çatlakları ortadan kaldırmaz. Amaç estetiktir. Vücut hatlarını değiştirmek ve geliştirmek isteyenlere uygundur.

Liposuction, vücudun şeklini değiştirerek yağ hücrelerini kalıcı olarak uzaklaştırır. Ancak hasta operasyondan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmezse kalan yağ hücrelerinin büyümesi riski vardır.

Güvenli bir şekilde alınabilecek yağ miktarı sınırlıdır.

Enfeksiyon, uyuşma ve yara izi gibi bazı riskler vardır. Çok fazla yağ alınırsa, ciltte yumrular veya çöküntüler olabilir. Cerrahi riskler, çıkarılan yağ miktarı ile bağlantılı görünmektedir.

Liposuction, herhangi bir fiziksel sağlık yararı sağlamaktan ziyade temel olarak görünümü iyileştirmek için kullanılır. Çoğu insan, dengeli bir diyet, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir uyku programı ile sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek muhtemelen aynı veya daha iyi sonuçları elde edecektir.

Liposuction normalde yalnızca yaşam tarzı değişiklikleri istenen sonuçları elde edememişse önerilir. Egzersize ve diyete dirençli olan yağ bölgelerini tedavi edebilir.

Kişi kilo aldığında, her bir yağ hücresi boyut ve hacim olarak artar. Liposuction izole bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır.

Kişiler, devam edip etmeme konusunda karar vermeden önce liposuction’ın artılarını ve eksilerini doktorlarıyla tartışmalıdır. Liposuction yalnızca dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra yapılmalıdır.

Sonuçlar dramatik olmaktan çok inceliklidir.

Aşağıdaki vücut bölgeleri genellikle liposuction tedavisi için hedeflenir:

 • karın
 • geri
 • kalçalar
 • göğüs
 • iç dizler
 • kalçalar
 • yanlar (aşk kolları)
 • yaka ve çene altındaki alan
 • uyluklar, hem “eyer çantaları” hem de dış uyluklar ve iç uyluklar
 • üst kollar

Liposuction, cildin kendisini yeni kontürlere dönüştürdüğü iyi cilt tonuna ve elastikiyetine sahip kişiler için en iyi sonucu verir.

Cildi elastikiyetten yoksun olan kişiler, işlemin yapıldığı bölgelerde gevşek görünen bir cilde sahip olabilir.

Kişinin 18 yaşını doldurmuş ve sağlıklı olması gerekmektedir. Koroner arter hastalığı, şeker hastalığı veya zayıflamış bağışıklık sistemi gibi dolaşım veya kan akışı sorunları olanlar liposuction yaptırmamalıdır.

Liposuction normalde kozmetik amaçlı yapılır, ancak bazen belirli durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

Lenfödem: Lenf olarak bilinen fazla sıvının dokularda toplanarak ödem veya şişmeye neden olduğu kronik veya uzun süreli bir durum. Ödem genellikle kollarda veya bacaklarda görülür. Liposuction bazen şişliği, rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Jinekomasti: Bazen bir erkeğin göğüslerinin altında yağ birikir.

Lipodistrofi sendromu: Yağ, vücudun bir bölümünde birikir ve diğerinde kaybolur. Liposuction, daha doğal görünümlü vücut yağ dağılımı sağlayarak hastanın görünümünü iyileştirebilir.

Obezite sonrası aşırı kilo kaybı: VKİ’sinin en az yüzde 40’ını kaybeden morbid obezitesi olan bir kişinin fazla deri ve diğer anormallikleri gidermek için tedaviye ihtiyacı olabilir.

Lipomlar: Bunlar iyi huylu, yağlı tümörlerdir.

Ameliyattan önce hastaların ameliyata uygun olduklarından emin olmak için bazı sağlık testlerinden geçmeleri gerekecektir.

Aşağıdaki öneriler yapılabilir.

Düzenli aspirin ve antiinflamatuar ilaçlar kullanan kişiler, ameliyattan en az 2 hafta önce bunları almayı bırakmalıdır.

Kadınlardan doğum kontrol hapı almayı bırakmaları istenebilir.

Anemili hastalardan demir takviyesi almaları istenebilir.

Kişinin bir onay formu imzalaması gerekecektir. Bu, prosedürün riskleri, faydaları ve olası alternatiflerinin tamamen farkında olduklarını doğrular.

İşlem öncesi hastalara 1 ila 4 saat sürebilen genel anestezi verilebilir.

Alt vücuttaki tedaviler için epidural kullanılabilir. Bu durumda anestezik, omurganın etrafındaki durayı çevreleyen epidural boşluğa veya sıvı dolu kese enjekte edilir. Bu, karnı ve bacakları kısmen uyuşturur.

Çok küçük alanlarda liposuction yapıldığında lokal anestezik kullanılabilir.

Hasta sadece lokal anesteziye ihtiyaç duyuyorsa, uygun yağ alımını sağlamak için işlem sırasında ayağa kalkmaları istenebilir.

Çok sayıda liposuction tekniği vardır.

 • Şişen liposuction: Lokal anestezik (lidokain) ve bir damar daraltıcı (epinefrin) içeren birkaç litre salin solüsyonu, emilecek bölgede cildin altına pompalanır. Yağ, küçük emme tüplerinden emilir veya emilir. Bu en popüler liposuction şeklidir.
 • Kuru liposuction: Yağ alınmadan hiçbir sıvı enjekte edilmez. Bu yöntem günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Daha yüksek morarma ve kanama riski vardır.
 • Ultrason destekli liposuction (UAL): Ultrasonik liposuction olarak da bilinen kanül, ultrason ile enerji verilir. Bu, yağın temas halinde erimesini sağlar.  Ultrason titreşimleri yağ hücrelerinin duvarlarını patlatır. Bu, yağı emülsifiye eder veya sıvılaştırır ve emilmesini kolaylaştırır. Bu yöntem erkek meme, sırt gibi lifli bölgeler ve daha önce liposuction yapılan bölgeler için uygundur. Ultrasonik liposuction sonrası sıvılaşan yağın alınması için emme yardımlı liposuction yapılır.
 • Güç yardımlı liposuction (PAS): Güç destekli liposuction olarak da bilinen PAS, hızla ileri geri hareket eden ve cerrahın yağı daha kolay çekmesine olanak tanıyan mekanize bir sisteme sahip özel bir kanül kullanır.
 • Lazer Destekli Lipoliz (LAL): Lazer kılavuzlu lipo olarak da bilinen bu prosedür şişen sıvının kullanılmasını gerektirir. Geleneksel liposuction yöntemine göre daha az invaziv ve kanlı bir işlemdir. Deri altındaki yağa lazer enerjisi ve ısı vermek için küçük bir kesiden küçük bir tüp yerleştirilir. Ameliyattan sonra cerrah kesileri açık bırakarak fazla sıvı ve kanın vücuttan akmasını sağlayabilir.

Liposuction Sonrası Vücut Ne Zaman Şekil Alır?

Liposuction sonrası karın, kartuş kemeri, yanlar, sırt, dizler ve lokalize yağ içeren işlemlerin sonucu birkaç ay sonra kesinlikle belirgin hale gelmektedir. Ancak siluetteki değişimi ilk haftalardan itibaren görmek mümkündür.  Ameliyatsız sözde lipo durumunda (hidrolipoklazi, aqualix, kavitasyon…) sonuçlar çok daha az görünür ve birden fazla tedavi seansı gerektirecektir.

Liposuction’dan hemen sonra, yağda anında bir azalma göreceksiniz. Ancak ameliyat sonrası 2 ila 3 hafta kadar sürebilen şişlik veya iltihaplanma kaybolana kadar liposuction’ın nihai sonuçlarını tam olarak göremeyeceksiniz.

Genel hatlarıyla, bölgenin büyüklüğüne, alınan yağ miktarına, kullanılan liposuction tekniğine, her hastanın fiziksel ve genetik özelliklerine bağlı olarak 3 ile 6 ay arası bir süreye ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni, iltihaplanma veya şişme ile ilk haftalarda sertlik, nodüller ve küçük kontur düzensizlikleri de yaşayabilmenizdir. Mümkün olan en iyi sonuç için, en az 4-6 hafta kompresyon giysisi giymenizi ve tedavi edilen bölgede en fazla 3 ay haftalık manuel lenfatik drenaj tedavisi öneririz.

Kaynakça: Bellini, E., Grieco, M. P., & Raposio, E. (2017). A journey through liposuction and liposculture. Annals of medicine and surgery, 24, 53-60.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir