Kızlık Zarı Dikimi ( Hymenoplasti ) Ameliyatı
4.1
(16)

Kızlık zarı ( hymen ), vajina mukozasının bir parçası olarak mukozanın ilerisinde vajinanın giriş kısmında bulunan kıvrım şeklindeki dokuya verilen isimdir.

Bu zar bütün kadınlarda bulunan bir doku olmakla birlikte, anatomik tarafından kadınlarda hiçbir fonksiyonu bulunmamaktadır. Embriyoda hamileliğin 7 ve 13’üncü haftaları arasında dış cinsiyetin gelişmesi ortaya çıkar.

Bu sırada embriyoda oluşan genital duvarlar birleşerek yapışırlar, bu oluşum erkek embriyosunda testis torbasını oluşturmaktadır.

Kadın embriyoların da ise bahsedilen bu duvarlar birbirlerinden ayrılırlar ve labia minora ismindeki küçük dudaklar ile dışarıda bulunan labia majora olarak adlandırılan büyük dudakları oluştururlar.

Bu ayrılma sonucunda orta kısımda bulunan zara benzeyen doku ise kadında kızlık zarı olarak adlandırılan genital yapıyı oluşturur.

Bazı kadınlarda kızlık zarı gözle görülür şekilde bulunmaktadır. Bazı kadınlarda ise çok ince ve dar bir yapıda oldukları için gözle görülür olmamaktadır.

Yüksek ihtimalle kızlık zarının ortasında kadınlardaki vajinal salgıların akmasına olanak tanıyan vajina açıklığı görülmektedir.

Kızlık zarının ortasında bulunan farklı boyutlara sahip olan açıklık şeklindeki ufak boşluklar kadınlarda adet kanının çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Birbirlerinden son derece farklı şekillerde olabilen kızlık zarının, sahip olduğu mukoza dokusu genelde hilal şeklinde bir yapıya sahiptir ve mukozanın çevresi kılcal damarlarla sarılıdır.

Yukarıda da anlatıldığı üzere kızlık zarı kadından kadına göre farklılık gösteren birbirlerinde farklı sertlik, kalınlık yapılara sahip olmakla birlikte, bazı kızlık zarları boşluklu bir yapıya sahipken, bazıları da tamamen kapalı olabilmektedir.

Kızlık zarları sahip oldukları şekillere göre; anüler (halka), septalı hymen, imperfore (deliksiz) hymen, esnek (yırtılmayan) hymen ve kribriform gibi farklı şekillerde yapılara sahiptirler. Kızlık zarı genel olarak vajinanın giriş kısmında bulunan iç dudakların 1-1,5 cm içerisindedir ve iç dudaklara bağlıdır.

Kızlık Zarı Nedir ?

Sağlık dilinde hymen (himen) olarak geçen kızlık zarı halk dilinde bekaret zarı olarak bilinmektedir. Kızlık zarı milletimizde bekaretin sembolü olmuştur. Kızlık zarı kalıtsal etmenlerle de kadından kadına farklılık gösterir.

Özellikle ara bölmeli kızlık zarı şekline sahip olan kadınlarda cinsel ilişkiye girme sırasında problemler oluşabilir. Kızlık zarının zarar görüp görmediği jinekologlar tarafından kısa bir muayene ile anlaşılabilmektedir ve bu muayene esnasında herhangi bir acı çekmezsiniz.

Kızlık zarının zedelenmesi bazı zamanlarda kanama ile bazı zamanlarda ise kırmızı bir akıntı ile kendisini belli eder. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek olabilir.

Bu da ilk cinsel ilişki esnasında kanama gelmemesine neden olabilir. Kızlık zarının basit bir şekilde cerrahi onarılmasına hymenoplasti (himenoplasti) denmektedir.

İstanbul Kızlık Zarı Dikimi ( Hymenoplasti ) Ameliyatı 1

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Olur?

Kızlık zarı çok nadir durumlar hariç her kadında var olan bir doku parçasıdır. Her ne kadar halk arasında kızlık zarı olarak anılsa da aslında zarsı ancak bir doku parçasıdır. Bu yapının orta bölgesinde delik vardır.

Deliğin vazifesi ise vajina akıntılarının dışa aktarılması, kanamanın dışa aktarılmasıdır. Yine çok nadir durumlarda bu delik olmayabilir.

Deliğin olmadığı durumlarda kişi özellikle ilk adet döneminde ya da bazı kadın hastalıklarında yaşanan kanama – akıntıları dışa aktaramadığı için yoğun sancı yaşar.

Bu sancının giderilebilmesi için cerrahi yöntem uygulanır. Kızlık zarının bozulma nedenleri aşağıdakilerden herhangi biri olabilir;

 • İlk cinsel ilişki
 • Mastürbasyon esnasında vajinaya bir cisim girmesi
 • Yaşanan bir travma – kaza – cerrahi operasyon (doğrudan – dolaylı vajina odaklı)
 • Vibratör kullanımı
 • Vajinal hijyenin bakımı esnasında vajinanın çok zorlanması
 • Ender de olsa bazı jimnastik aktiviteleri

Yukarıdaki ya da ve benzeri eylemler neticesinde kızlık zarı yırtılır ve birkaç damla kan akar veya lekelenme olur. Kanama ya da leke erkek penisinde de olabilir, ilişki esnasında doğrudan da akabilir ya da ilişkiden birkaç saat sonra da gelebilir.

Ancak genellikle ilk cinsel birleşim esnasında, birkaç dakika içerisinde birkaç damla kan akışının doğrudan akması ya da penise bulaşması şeklinde görülür. Bunun yanı sıra ilişkiden kısa bir süre sonra iç çamaşırına bir damla kan şeklinde ya da leke şeklinde de görüldüğü oldukça sıktır.

Kızlık Zarı Dikimi ( Hymenoplasti ) Nedir ?

Kızlık zarı dikimine, onarımına en çok cinsel ilişkiden sonra pişmanlık ya da genital alana alınan darbeler sonucunda kızlığın bozulması durumunda başvurulmaktadır.

Sevişme esnasında istenmedik ya da sevgili tarafından zorlanarak girilen cinsel ilişkilerden sonra oluşan üzüntülerin ve pişmanlıkların ardından kadınların jinekolog hekimlere en çok başvurma sebeplerindendir.

Hatta bu sebep ile yaşadığı depresyondan dolayı terapi alan sayıca çok fazla kadınlar bulunmaktadır. Terapistleri tarafından kızlık zarını diktirmek için jinekologlara yönlendirilmektedir.

Kızlık zarı dikim işlemi “himenoplasti operasyonu” olarak da bilinir. Kızlık zarı (hymen) dikimi vajina estetiği kategorisinde bulunmaktadır.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir ?

Kızlık zarı, dikilerek düzeltilebilen bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı diktirme işleminde elde edilecek başarı oranı hastanın dokularının ameliyata vereceği reaksiyon ile doğru orantılıdır. Kızlık zarı dikimi ve zarar görmüş zar tamirinde en çok tercih edilen yöntem kızlık zarının kalıcı olarak onarılmasıdır.

Flep yöntemiyle kalıcı kızlık zarı onarımı bir sonraki cinsel ilişkiye kadar sürecek bir yöntemdir, bu tedavi yöntemiyle dikilen kızlık zarında, hasta ameliyattan sonra aylar içinde ilişkiye girse bile, ilişki sonrasında vajinal kanama başlar.

Kızlık zarının onarımında, hastanın kızlık zarı doku kaydırma ile düzeltilir. Bu işlemde hastanın kızlık zarının bulunduğu alanda ince zar şeklinde bir mukotik doku çıkartılarak hastanın vajina giriş kanalı daraltılır.

Yukarıda da belirtildiği gibi bu onarım ile ameliyattan sonra fazla vakit geçmese bile cinsel ilişki sonrasında kanama olur.

Kızlık zarı onarım yöntemlerinden bir diğeri ise kızlık zarının geçici dikim yöntemi ile onarılmasıdır. Bu yöntem cinsel ilişkiye girmeden ortalama 3 gün içerisinde yapılır ve cinsel ilişki sırasında kanama gelir.

Kızlık zarının onarımı için bekaret bozulmasından sonra sayısız cinsel ilişkiye girmek ve zarın bozulmasından sonra geçen sürenin uzun olması kızlık zarı dikim işlemine engel oluşturmamaktadır.

Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. İki türlü kızlık zarı dikim ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi ve lazerle kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarıdır.

Geçici kızlık zarı dikim ameliyatlarında kızlık zarı artıkları sürekli bulundukları yerden serbest bırakılarak bir araya getirilir ve dikilirler. Bu tedavi yöntemi evlenmeden 3 ile 7 gün içerisinde yapılmalıdır, çünkü kızlık zarı geçici bir süre kendisini korumaktadır.

Geçici kızlık zarı dikim tedavisinin kanama garantisi bulunmamaktadır. Asıl ve kalıcı olan ise vajina iç yüzünden alınan doku kaydırma ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır.

İstanbul Kızlık Zarı Dikimi ( Hymenoplasti ) Ameliyatı 2

Flep Yöntemi ile Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi müdahalesidir. Mikro cerrahi adımlarıyla gerçekleştirilen bir kızlık zarı dikim işlemidir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Aynı zamanda doku kaydırma operasyonu olarak da anılmaktadır.

Karıştırılan nokta ise şudur; operasyon esnasında aslında dikilen bir kızlık zarı değildir, kızlık zarının arka bölgesinde yer alan vajinanın duvar kısımlarıdır.

Vajinanın arka duvarlarında yer alan dokuların kaldırılmasına yönelik çalışan estetik operasyonda vajinanın üst duvarına asılmasıyla çalışmaktadır. Kısacası iç duvar üst duvara asılır yani implante edilmiş olur. İşlem sırasında yan duvarlarda kullanılabilmektedir.

Yani üst ve iç duvarlar yerine sadece yan duvarlar da kullanılabilir. Operasyon sonrasında penis vajinaya girerken kanama oluşur. Buradaki yöntemin amacı diğer yöntemlerde olduğu gibi ilk cinsel ilişkide yaşanan kanamanın taklit edilme olayıdır.

Nasıl Yapılır?

Sedasyon anestezi yani hafif uyutma tekniğine uygun olarak hasta uyuşturulur. İşlemden hemen sonra bölgeye lokal anestezi uygulanır. Yani vajinanın tam uyuşması da sağlanmış olur. Operasyon ortalama 20 – 30 dakika zaman almaktadır.

Her cerrahide olduğu gibi kanama ve enfeksiyon gibi riskler mevcuttur. İsteğe göre aynı operasyona ek olarak vajina daraltma estetiği de uygulanabilmektedir. Böylece tek seferde iki ayrı ameliyat yapılmış olur ve tekrar bıçak altına yatma zorunluluğu ortadan kaldırılır.

Daraltma işlemi lazer vajinal rejuvenasyon olarak da anılmaktadır. Aynı seans sırasında iki operasyon geçirmek hastalara daha cazip gelmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Genelde ilk cinsel aktivite esnasında yırtılan kızlık zarı, mastürbasyon veya vajina bölgesine alınan bir tür darbe ile de yırtılabilmektedir. Gelenek ve kültürlere göre evlilik öncesi yırtılan kızlık zarları bayanları endişelendirmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonları buna benzer endişeleri giderebilmek üzere geliştirilmiştir. Bu işlem endişelerin yanı sıra evlilikleri hareketlendirmek ya da yeni bir heyecan yaşamak için de talep görmektedir.

Başarılı sonuçlara sahip olan geçici kızlık zarı dikimi esnasında hasta herhangi bir acı duymamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Sedasyon yani hastayı tam uyutmadan yapılan işlemin hemen ardından vajina alanına lokal anestezi yapılır. Böylece hasta hem uyuşmuş olur hem de vajina bölgesine operasyon yapılırken ağrı vs hisler de önlenmiş olur.

Kızlık zarının arka kısmında yer alan vajina duvarları estetik dikişlerle birbirlerine yakınlaştırılır ya da dikilir. Böylece cinsel ilişki sırasında kızlık zarı yırtılması taklit edilmiş olur. En fazla yarım saat uygulamadan sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

Geçici kızlık zarı dikimi yapılacak kadınların yaşayacağı cinsel ilişki deneyimi operasyondan çok uzun süre sonra gerçekleşecekse tavsiye edilmemektedir. Bu tür durumlar için kalıcı kızlık zarı dikimi olan Flep yöntemi kullanılması önerilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikiminden en az 1 en fazla 7 gün sonra ilişkiye girilecekse geçici kızlık zarı dikimi daha uygun bir tercih olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Riskleri

Kızlık zarının dikilmesi özellikle de Türkiye’de oldukça yaygın şekilde tercih edilmektedir. Ancak bu ameliyatın birbiri ardına gelen risklerinin de olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır;

 • Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında yaygın olarak karşılaşılan yan etkiler ve riskler arasında batma hissi vardır. Başarılı bir şekilde tamamlanan ameliyatlarda dahi görülebilen bu batma hissi bir süre sonra eski haline dönmektedir. Hymenoplasti olarak adlandırılan kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında yaşanan batma hissi birkaç gün boyunca devam ederse ve şiddeti artarsa mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli önlemler en hızlı şekilde alınmalıdır.
 • Kızlık zarı dikiminde meydana gelebilecek potansiyel risklerden biri de enfeksiyondur. Operasyon sonrasında vajina ve vajinanın çevresinde yer alan hassas bölgelerin doğru şekilde bakım ve temizliğinin yapılması gerekir. Aksi takdirde açık yara enfeksiyon kapacağı için oldukça büyük riskler taşıyacaktır.
 • Kızlık zarı dikim bölgesinde meydana gelebilecek enfeksiyon risklerinden korunmak oldukça önemlidir. Bu da yalnızca hijyen ve temizlik sayesinde mümkün olacağı için ilk 15 gün bölgenin temizliğini düzenli olarak yapmak gerekir. Enfeksiyon kapılması durumunda dikişlerin açılması, dindirilemeyen ağrılar gibi sorunlar yaşanabilmektedir.
 • İyileşme sürecinin yaklaşık olarak 20 gün olduğu kızlık zarı dikim ameliyatı sonrası yapılmaması tavsiye edilen en önemli aktivite bisiklete binmektir. Bisiklet, kızlık zarı dikim ameliyatı olmuş kişiler için oldukça büyük risk faktörlerinden biridir. Zarın ve dikişlerin yırtılmasına sebebiyet verebilir ve bu sebeple çok tehlikelidir. 20 günün ardından yavaş yavaş bisiklet sürmeye başlanılabilir.
 • Kızlık zarı dikimi sonrasında ilk hafta bölgenin suya temas etmemesi gerekir. Ancak ilk haftadan itibaren ayakta duş almak mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey 1 ay boyunca hiçbir şekilde havuza ya da denize girilmemesi gerektiğidir. Havuz ve deniz, kızlık zarının dikişlerine ilk ay zarar verebilmektedir. 
 • Kızlık zarı dikimi sonrasında hijyeni sağlayabilmek adına gün içerisinde iç çamaşırın en az iki kez değiştirilmesi oldukça mühimdir. Aksi durumda genital bölgede mikrop oluşumu ve buna bağlı olarak enfeksiyonların meydana gelmesi gibi olumsuz sonuçlar da doğmaktadır.

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme ve dikkat edilmesi gerekenler

Kızlık zarı dikim işleminden sonra tuvalete girip çıkınca işlem yapılan alan düzgünce yıkanmalı ve ardından antiseptik sprey sıkılmalıdır. Yapılan operasyonun iyileşme süresi ortalama 25 gün olarak belirtilebilir. Ama tam anlamıyla iyileşme süresi bir ayı bulduğunu söyleyebiliriz.

Bu zaman diliminde tedavi gören kadınların çok sert ve gerginlik oluşturacak hareketleri yapmamaları ve hatta bisiklete biniliyorsa binmemeleri şiddetle tavsiye edilir.

Tedavi sonrası kadınlar, yaşadıkları ve karşılaştıkları olayları abartabilmektedirler. Aslında bahsettiğimiz konular dışında abartılacak pek bir şey yoktur, normal hayatlarına devam edebilirler.

Ameliyat sonrasında iyileşmeye bağlı olarak ilgili bölgenin kaşınması normaldir. Fakat uzun tırnaklarınız varsa kaşınma durumunda işlem gören bölgeyi kanatma ihtimaliniz yüksektir, kaşırken dikkat etmelisiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer mi?

Kızlık zarı muayeneleri hastanede olması durumunda kayıt altına alınmaktadır. Fakat şu bilinmelidir ki, muayene olan hasta haricinde 3. Tekil kişilere hangi koşulda olursa olsun, kızlık zarı muayenesinin sonucu asla bildirilmez ve yazılı olarak da verilmez.

Kızlık zarı muayenesinin kayıtlara geçmemesini tercih edersiniz de muayene doktorun özel muayenesinde yapılabilmektedir.

Kızlık zarı ile ilgili herhangi bir resmi belgenin istenmesi durumuyla karşı karşıya kalındığı bir durumda ise savcılık ya da karakola müracaat edilmesi gerekmektedir.

Kızlık Zarı Diktirme Sonrası Enfeksiyon Riski Var mıdır?

Kızlık zarı vajina giriş kısmından 1 cm içeride yer almaktadır. Bu durum kızlık zarını enfeksiyonlara karşı korunur kılar. Fakat yine de kızlık zarını diktirenlerin bir süre dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Tuvalet Sonrası Temizlik
Enfeksiyon riski açısından ortalama 1 ay kadar denize ve havuza girmekten kaçınılmalıdır. Çünkü deniz düşündüğümüz kadar temiz olmayabilir. Bu durum enfeksiyon kapmanıza ve dikişlerinizin açılmasına neden olabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında tuvalet sonrası temizlik işlemini vajinadan anüs bölgesine doğru ılık su kullanılarak yapılmalı ve sonrasında kurutulmalıdır.

Bunun dışında kişisel genital bölge temizliğiniz için doktorunuzun size önereceği işlemi uygulamanız daha doğru olacaktır. Bütün bunlara ek olarak günlük ped ve iç çamaşırınızı sık olarak değiştirmelisiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kaşıntı Sebepleri

Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında genital bölge temizliği yaparken keseleme işlemi gibi tahriş edici işlemler uygulanmamalıdır, nazik davranılmalıdır. Kızlık zarında kaşıntı söz konusu ise öncelikle bunu sebebi araştırılmalıdır.

Kızlık zarı dikiminden sonra dikilen kısımda hafif gerginlik ve kaşıntı olabilir. Bu iyileşme evresinde olduğunu gösterir. Ancak şikayetinizin artması durumunda enfeksiyon riskine karşılık hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Kızlık Zarı Dikimi Zararlı Mıdır?

Kızlık zarı dikiminin tıbbi olarak herhangi bir zararı yoktur. Kızlık zarı ameliyatı kalıcı olarak yaptırılmak isteniyorsa 2 ay önceden planlanmalıdır.

Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi enfeksiyonlara ve diğer etkenlere karşı dikkat edilmelidir.  Dikişli bir ameliyat olduğu için ilk 48 saatte zorlama ve mikroplardan korunmak için hijyenik ortamlarda kalmak çok önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında hareketlerinize, oturuş pozisyonlarınıza 2 hafta boyunca dikkat etmelisiniz. Bölgeye baskı uygulanmaması gerekir.

Ata binme, motora binme, bisiklete binme eylemlerinde bulunmamanız gerekmektedir.

Kot pantolon ve dar pantolonlar giymekten çekinilmelidir.

Bu bölgeye temizlik uygulanırken baskı yapmadan sürtünme uygulamadan tampone ederek temizlik uygulamanız yeterli olacaktır.

Günlük pedinizi ve iç çamaşırınızı sık değiştirmenizi önemle tavsiye ederiz.

Kızlık Zarı Dikimi Kaç Günde İyileşir ?

Dikilen kızlık zarının ne kadar sürede iyileşeceği konusunu belirleyen etken tercih edilen kızlık zarı dikimi yöntemidir. 2 çeşit kızlık zarı dikim yöntemi mevcuttur. Bunlardan birincisi geçici kızlık zarı dikimi, ikincisi ise flep yöntemiyle kızlık zarı dikimidir.

Eğer geçici kızlık zarı dikimi söz konusuysa iyileşme süreci 4-10 gün içerisindedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ise yaklaşık 2-3 hafta kadar sürmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Nerelerde Yapılır?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı jinekolog operatör doktorlar veya plastik cerrahlar tarafından yapılabilir. Bu seçimi yaparken bu konuda tecrübeli ve bu işlemi daha önce defalarca yapmış doktorlar tercih edilmelidir.

Kızlık Zarı Diktirme Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikim operasyonları 15-20 dakika süren basit bir operasyondur. Bu ameliyattan 1-2 saat sonra ameliyat bölgesine baskı oluşturmadan dikkat etmek şartıyla hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrasında 2-3 hafta geçici kızlık zarı ameliyatı sonrasında ise 4-10 gün içerisinde iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Kesin Kanar mı?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı uzman ve tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığı takdirde ve hasta yapılan ameliyat sonrası doktorun önerilerine uyduğu sürece, hem geçici hem kalıcı kızlık zarı dikimi işlemleri sonrasında, ilk ilişki esnasında kızlık zarı çoğu zaman kanar.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Acı Verir mi?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılır. Böylece işlem konforu artırılır. Anestezi ile yapılan işlemlerde hasta hiçbir şey hissetmemektedir.

Bu durumda ağrı ve acı hissedilmemektedir. Kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi sonrasında önerilen basit tedbirlere uyarak iyileşme konforunuzu arttırabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi için Gereken Şartlar Nelerdir?

Anestezi şeklinde kara kılındıktan sonra işlem için tarih planlanmalıdır. Kalıcı kızlık zarında operasyonun cinsel birleşmeden en az 2-3 ay önce yapılmalıdır. Adet bitimine takiben yapılması yeterli olacaktır. Bu Ameliyatta cinsel birleşme 10 yıl sonra dahi olsa kanama olacaktır.

Geçici kızlık zarı ameliyatı ise cinsel birleşmeden en az 3 gün önce olmalıdır. Geçici kızlık zarı dikiminden sonra 1 hafta içinde cinsel birleşme olmalıdır. 1 haftadan sonra dikişlerin erimesinden dolayı kanama görülmeyebilir.

Kızlık Zarı Diktirmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

Kızlık zarı diktirmek için  alt yaş 18 yaştır. Herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaş altı kişilere sadece ebeveyn onayı olmak şartı ile kızlık zarı muayenesi yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Herkese Yapılır mı?

Kişilerin kızlık zarı ameliyatı yaptırabilmesi için evli ya da bekar olması şartı aranmaz. Sadece alt yaş sınırı olarak 18 yaş bulunması gerekir. 18 yaşından büyük olan herkes kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Kızlık Zarı Dikimi ( Hymenoplasti )Fiyatları Ne Kadar ?

Kızlık zarı dikimi fiyatı almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ya da Fulya, İstanbul’daki kliniğimize gelebilirsiniz.

Kızlık Zarı Yenileme Hapı İşe Yarar mı?

Kızlık zarı yenileme hapı diye bir ürün bulunmamaktadır. Bu hap 2005 yılında ilk defa Hollandalı bilim adamları tarafından üretilmiş olup pek çok yan etkiye sahiptir. Ayrıca yapabildiği tek şey vajinadan birkaç damla kan akmasını sağlamaktır. Kızlık zarını yenileyemez.

Bu hap tablet şeklinde halen bazı cinsel ürün satan mağazalarda satılmaktadır. Tablet cinsel ilişkiye girmeden en erken 30 dakika önce vajinanın iç kısmına yerleştirilmekte olup yapay kan bulundurmaktadır. Vajina sıcaklığı ile en geç 30 dakika içerisinde birkaç damlalık bir kan görüntüsü ortaya çıkartır.

Kızlık zarı etkisi ve darlığını yaşatmaz. Sadece yapay bir kızlık zarı kanaması oluşturmaktadır. Kullanılması kesinlikle sakıncalıdır.

Kaynak:

https://www.bekaretzari.com/blog/yapay-kizlik-zari-hapi

https://academic.oup.com/asj/article/38/7/802/4899076

4.1 / 5. 16

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir