Kızlık Zarı Dikimi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Kızlık zarı, vajina mukozasının bir parçası olarak mukozanın ilerisinde vajinanın giriş kısmında bulunan kıvrım şeklindeki dokuya verilen isimdir. Bu zar bütün kadınlarda bulunan bir doku olmakla birlikte, anatomik tarafından kadınlarda hiçbir fonksiyonu bulunmamaktadır. Embriyoda hamileliğin 7 ve 13’üncü haftaları arasında dış cinsiyetin gelişmesi ortaya çıkar. 

Bu sırada embriyoda oluşan genital duvarlar birleşerek yapışırlar, bu oluşum erkek embriyosunda testis torbasını oluşturmaktadır. Kadın embriyoların da ise bahsedilen bu duvarlar birbirlerinden ayrılırlar ve labia minora ismindeki küçük dudaklar ile dışarıda bulunan labia majora olarak adlandırılan büyük dudakları oluştururlar. Bu ayrılma sonucunda orta kısımda bulunan zara benzeyen doku ise kadında kızlık zarı olarak adlandırılan genital yapıyı oluşturur. 

Bazı kadınlarda kızlık zarı gözle görülür şekilde bulunmaktadır. Bazı kadınlarda ise çok ince ve dar bir yapıda oldukları için gözle görülür olmamaktadır. Yüksek ihtimalle kızlık zarının ortasında kadınlardaki vajinal salgıların akmasına olanak tanıyan vajina açıklığı görülmektedir. 

Kızlık zarının ortasında bulunan farklı boyutlara sahip olan açıklık şeklindeki ufak boşluklar kadınlarda adet kanının çıkmasına yardımcı olmaktadır. Birbirlerinden son derece farklı şekillerde olabilen kızlık zarının, sahip olduğu mukoza dokusu genelde hilal şeklinde bir yapıya sahiptir ve mukozanın çevresi kılcal damarlarla sarılıdır. 

Yukarıda da anlatıldığı üzere kızlık zarı kadından kadına göre farklılık gösteren birbirlerinde farklı sertlik, kalınlık yapılara sahip olmakla birlikte, bazı kızlık zarları boşluklu bir yapıya sahipken, bazıları da tamamen kapalı olabilmektedir. Kızlık zarları sahip oldukları şekillere göre; anüler (halka), septalı hymen, imperfore (deliksiz) hymen, esnek (yırtılmayan) hymen ve kribriform gibi farklı şekillerde yapılara sahiptirler. Kızlık zarı genel olarak vajinanın giriş kısmında bulunan iç dudakların 1-1,5 cm içerisindedir ve iç dudaklara bağlıdır.

Kızlık zarı nedir?

Sağlık dilinde hymen (himen) olarak geçen kızlık zarı halk dilinde bekaret zarı olarak bilinmektedir. Kızlık zarı milletimizde bekaretin sembolü olmuştur. Kızlık zarı kalıtsal etmenlerle de kadından kadına farklılık gösterir. Özellikle ara bölmeli kızlık zarı şekline sahip olan kadınlarda cinsel ilişkiye girme sırasında problemler oluşabilir. Kızlık zarının zarar görüp görmediği jinekologlar tarafından kısa bir muayene ile anlaşılabilmektedir ve bu muayene esnasında herhangi bir acı çekmezsiniz. 

Kızlık zarının zedelenmesi bazı zamanlarda kanama ile bazı zamanlarda ise kırmızı bir akıntı ile kendisini belli eder. Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek olabilir. Bu da ilk cinsel ilişki esnasında kanama gelmemesine neden olabilir. Kızlık zarının basit bir şekilde cerrahi onarılmasına hymenoplasti (himenoplasti) denmektedir.

Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır ?

Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır? sorusu internet ortamında çok fazla araştırılan konu haline geldi. Halk tabiri ile kızlık zarı olarak adlandırılan bu doku, tıbben hymen adı ile bilinir ve vajinanın yaklaşık 1,5 cm ile 2 cm içeri kısmında bulunur. 

Orta kısmında bir delik olarak bulunan bu doku çok basit bir şekilde yırtılabilen bir yapıdadır. Ayrıca diğer dokulardan farklı olarak kızlık zarının kendi kendine iyileşmeyen bir yapıda olduğunu da belirtebiliriz. Ancak bekaret zarının bozulması nasıl anlaşılır sorusuyla ilgili olarak bu dokunun cerrahi ile dikilebildiği bilgisini de belirtmek gerekir. Kızlık zarı dikim süreci geçici ya da kalıcı olarak iki farklı şekillerde yapılabiliyor.

Genç kadınlarında genellikle yanıtını merak ettiği kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır sorusu genelde mastürbasyon sonrasında veya vajinaya bir darbe alınması gibi olaylarda akıllara geliyor. Bahsettiğimiz bu iki durum da kızlık zarının gitmesine sebep olabilir. Fakat daha net bir cevap için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorları tarafından muayene olmanız gerekir. Kızlık zarında zarar oluştuğunda genellikle hafif seviyede ve kısa süreli bir kanama meydana gelir.

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimine, onarımına en çok cinsel ilişkiden sonra pişmanlık ya da genital alana alınan darbeler sonucunda kızlığın bozulması durumunda başvurulmaktadır. Sevişme esnasında istenmedik ya da sevgili tarafından zorlanarak girilen cinsel ilişkilerden sonra oluşan üzüntülerin ve pişmanlıkların ardından kadınların jinekolog hekimlere en çok başvurma sebeplerindendir. Hatta bu sebep ile yaşadığı depresyondan dolayı terapi alan sayıca çok fazla kadınlar bulunmaktadır. Terapistleri tarafından kızlık zarı dikimi için jinekologlara yönlendirilmektedir.

Kızlık zarı dikim işlemi “himenoplasti operasyonu” olarak da bilinir. Kızlık zarı dikimi vajina estetiği kategorisinde bulunmaktadır.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır

Kızlık zarı, dikilerek düzeltilebilen bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı dikimi işleminde elde edilecek başarı oranı hastanın dokularının ameliyata vereceği reaksiyon ile doğru orantılıdır. Kızlık zarı dikimi ve zarar görmüş zar tamirinde en çok tercih edilen yöntem kızlık zarının kalıcı olarak onarılmasıdır. 

Kalıcı kızlık zarı onarımı bir sonraki cinsel ilişkiye kadar sürecek bir yöntemdir, bu tedavi yöntemiyle dikilen kızlık zarında, hasta ameliyattan sonra aylar içinde ilişkiye girse bile, ilişki sonrasında vajinal kanama başlar. Kızlık zarının onarımında, hastanın kızlık zarı doku kaydırma ile düzeltilir. Bu işlemde hastanın kızlık zarının bulunduğu alanda ince zar şeklinde bir mukotik doku çıkartılarak hastanın vajina giriş kanalı daraltılır. 

Yukarıda da belirtildiği gibi bu onarım ile ameliyattan sonra fazla vakit geçmese bile cinsel ilişki sonrasında kanama olur. Kızlık zarı onarım yöntemlerinden bir diğeri ise kızlık zarının geçici dikim yöntemi ile onarılmasıdır. Bu yöntem cinsel ilişkiye girmeden ortalama 3 gün içerisinde yapılır ve cinsel ilişki sırasında kanama gelir.

Kızlık zarının onarımı için bekaret bozulmasından sonra sayısız cinsel ilişkiye girmek ve zarın bozulmasından sonra geçen sürenin uzun olması kızlık zarı dikim işlemine engel oluşturmamaktadır. Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. İki türlü kızlık zarı dikim ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarıdır.

Geçici kızlık zarı dikim ameliyatlarında kızlık zarı artıkları sürekli bulundukları yerden serbest bırakılarak bir araya getirilir ve dikilirler. Bu tedavi yöntemi evlenmeden 3 ile 7 gün içerisinde yapılmalıdır, çünkü kızlık zarı geçici bir süre kendisini korumaktadır. Geçici kızlık zarı dikim tedavisinin kanama garantisi bulunmamaktadır. Asıl ve kalıcı olan ise vajina iç yüzünden alınan doku kaydırma ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci nasıldır

Kızlık zarı dikim işleminden sonra tuvalete girip çıkınca işlem yapılan alan düzgünce yıkanmalı ve ardından antiseptik sprey sıkılmalıdır. Yapılan operasyonun iyileşme süresi ortalama 25 gün olarak belirtilebilir. Ama tam anlamıyla iyileşme süresi bir ayı bulduğunu söyleyebiliriz. Bu zaman diliminde tedavi gören kadınların çok sert ve gerginlik oluşturacak hareketleri yapmamaları ve hatta bisiklete biniliyorsa binmemeleri şiddetle tavsiye edilir. 

Tedavi sonrası kadınlar, yaşadıkları ve karşılaştıkları olayları abartabilmektedirler. Aslında bahsettiğimiz konular dışında abartılacak pek bir şey yoktur, normal hayatlarına devam edebilirler. Ameliyat sonrasında iyileşmeye bağlı olarak ilgili bölgenin kaşınması normaldir. Fakat uzun tırnaklarınız varsa kaşınma durumunda işlem gören bölgeyi kanatma ihtimaliniz yüksektir, kaşırken dikkat etmelisiniz. 

Call Now Button
× Bilgi ve Fiyat Alın