Kızlık zarı muayenesi, bekaret testi, kızlık zarı testi, hymen muayenesi veya bakirelik incelemesi gibi farklı isimler ile anılan bir muayene türüdür. Bu muayene türünde toplumumuzda evlilik öncesinde herhangi bir olaydan sonra kızlık zarı denilen hymenin perfore olup olmadığına bakılmaktadır. 

Zarda yırtılma meydana gelip gelmediğini dışarıdan bakan bir kişi kendi kendine anlayamaz. Bunun için mutlaka jinekolojik muayene gerekmektedir.

Tabi bu noktada farklı kızlık zarı tiplerine hakimiyet de gereklidir. Uzmanlar tarafından muayene yapılmalı ve doğru teşhis konulmalıdır.

Toplumsal baskılar sonucunda kişiler kendi kızlık zarları ile ilgili korkular ve endişeler duyabilir. Düşme, ata binme ve bale yapma gibi durumlarda toplumda birçok kişi bu gibi tabulara ve korkulara sahip olduğundan bu incelemeye ihtiyaç duyabilir.

Kızlık zarı muayenesi normal bir jinekolojik incelemeden farksızdır. Hasta jinekoloji masasına uygun pozisyonda yatırılır ve hekimi vajinanın küçük dudaklarını aralayarak göz ile bir ışık yardımıyla muayene eder.

Muayene sırasında dış kısmından gazlı bez ile dudakların aralanmasında da kızlık zarına zarar verebilecek bir durum yoktur.

Kişiler hekimin asla hymene (kızlık zarına) zarar verebilecek herhangi bir eylemde bulunmadığından emin olmalıdır.

Bazı kişilerde kızlık zarı muayenesinde zarı görmek çok da kolay olmamaktadır. Bu zarın normal insanlara göre daha derinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kişilerde de ıkınması istenir. Bu sayede hekim biraz daha dışarı itilen zarı görebilir.

Muayene yaklaşık olarak 5 dakika kadar zaman alır. Muayene esnasında herhangi bir acı veya ağrı duyulmaz. Birçok kişinin endişelendiğinin aksine de vajina içerisine hiçbir materyal sokulmamaktadır. Tamamen dışarıdan bakılmaktadır. 

Muayene esnasında kanama da meydana gelmez.

Kızlık Zarı Muayenesinde Görülen Kızlık Zarı Türleri

Kızlık zarı muayenesinde farklı kızlık zarı türleri görülebilir. Bu muayenenin uzmanlar tarafından yapılmasında fayda vardır. Zira her kızlık zarı türü farklı yapıya sahiptir ve doğru teşhisin konulabilmesi için uzmanlık gerekli olacaktır.

  • Anüler Kızlık Zarı

Yuvarlak halka şeklindedir. Orta kısmında da halka şeklinde deliği bulunmaktadır. Deliği çok büyük ise penisin geçmesine rağmen yırtılma gerçekleşmeyebilir. Toplumumuzda esnek zar şeklinde nitelendirilir ve genellikle doğum sırasında yırtılır. Toplumumuzun en sık kızlık zarı türüdür.

  • Yarım Ay Kızlık Zarı

Kadınlar arasında görülen en sık 2. zar tipidir. Kızlık zarının şekli yarım aya benzemektedir. Bu tür zarlar da ilişki sırasında yırtılmayabilir.

  • Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kısmında normal büyüklükteki deliğin ikiye ayrıldığı ince bir doku parçası bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu doku parçasını ufak bir müdahale ile alınması gerekebilir. İki ya da üç delikli bir yapı ile karşılaşılır.

  • Mikro Perfore Kızlık Zarı

Bu zar tipinde kızlık zarının orta kısmında yer alan delik çok küçüktür. Adet kanamalarının geçişinde zorluk olduğundan kanamalar oldukça sancılı ve kramplı geçer. Bazı bireylerde bu sorunu gidermek için orta kısımdaki açıklık cerrahi müdahale ile bir miktar daha büyütülür.

  • Kibriform Kızlık Zarı

Zar ortasında birden fazla farklı boyutlarda delikler gözlemlenir. Yapısı bir kalburu andırmaktadır. Bu nedenle kalburumsu kızlık zarı olarak da adlandırılmaktadır.

  • Dudak Şeklinde Kızlık Zarı

Zarın orta kısmında yukarıdan aşağıya doğru inen dar bir yarık bulunmaktadır. Dudak şeklinde bir görüntü oluşmaktadır.

  • İmperfore Kızlık Zarı

Bu zar türünde vajinada herhangi bir açıklık bulunmaz ve vajinanın girişi tamamen kapalıdır. Ergenlik çağında durum fark edilir.

Adet kanamaları dışarı atılamaz ve vajinanın içerisinde birikerek güçlü bir ağrıya sebep olur. Sorunu gidermek için jinekolog tarafından ufak bir cerrahi işlem ile müdahale edilerek normal büyüklükte bir delik açılması sağlanır.

  • Multipar Hymen

Doğum yapmış bazı kadınlarda görülen kızlık zarı türüdür. Doğum esnasında yırtılır ve zedelenen kızlık zarlarından bazılarında kadınlarda geriye kızlık zarı kalıntısı (kalküler yapı) kalır. Bu da tıp dünyasında multipar hymen olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Hekimler Tarafından Yapılır

Muayene; hekimler tarafından gerçekleştirilen bir uygulamadır. Kızlık zarı muayenesi de yine uzman hekimler tarafından yapılır.

Uzman hekimlerin doğru araçları kullanarak tespit yapması, bir çok bakımdan önemlidir. Kimi durumlarda oldukça ciddi sonuçları olabilecek bu muayenenin kesin sonuçları verebiliyor olması hayati öneme sahiptir. 

Muayene Kayıtlara Geçer mi?

Bekaret testi, bakirelik testi, kızlık zarı testi olarak da anılan kızlık zarı muayeneleri kayıt altına alınmamaktadır. Ancak adli işlem yürütmek amacıyla; Savcılık makamınca kayıt altına alınarak gerçekleştirilen kızlık zarı muayeneleri de vardır.

Örneğin; tecavüz vakası, kaza, darbe vb. Adli sisteme intikal etmesi gerekmeyen normal kızlık zarı muayeneleri kayıt altına alınmaz. Randevular hastayı bağlayıcıdır. Randevu bilgileri üçüncü şahıslara verilmez.

Muayene Kesin Sonuç Verir mi?

Kızlık zarı, bakirelik muayenesi, bekaret testi anlamlarını da çevreleyen kızlık zarı muayeneleri alanında uzman hekimler tarafından yapılan muayene neticesinde yapılır. Gözleme dayalı olan bu muayene yalnızca birkaç dakika sürmektedir.

Muayene esnasında kızlık zarına ya da vajinaya ilaç – iğne verilmez, tahrip edilmez. Vajina giriş alanının 1,5 – 2 cm ilerisinde olan kızlık zarları nadiren 3 cm uzaklıkta da olabilir. Özetle muayene kesin sonuç barındırmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Yasal mı?

Bekaret testi, bakirelik testi, kızlık zarı testi olarak da bilinen kızlık zarı muayenesi yasaldır. 18 yaşını doldurmuş her kadın tarafından talep edilebilir. Adli – yargıya intikal edecek bir olay – vaka – durum söz konusu değilse kayıtlara geçmez.

Birkaç dakikalık bir ön muayene  ile kızlık zarının sağlam olup olmadığı söylenebilir. Muayene esnasında kızlık zarını yırtacak bir ekipman kullanılmaz.

Devlet Hastanesinde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır mı?

Devlet bünyesindeki hiçbir hastanede isteğe bağlı olarak; kızlık testi, bakirelik testi, bekaret testi gibi anlamları da kapsayan kızlık zarı muayenesi yapılmamaktadır.

Ancak adli sistemler tarafından bir talep olursa yapılmaktadır. Bununla birlikte özel kliniklerde bakirelik testi yapılmaktadır. Ancak bakire olup olmadığına dair herhangi bir rapor düzenlenemez.

Özel Hastanede Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır mı?

Kızlık zarı muayeneleri özel hastanelerde yapılabilmektedir. Kadın doğum uzmanları tarafından kolayca tespit edilebilmektedir. Muayene sadece beş dakika sürmektedir. İşlem sırasında herhangi bir alet, ekipman gerekli değildir.

Ayrıca kızlık zarı tespitlerinde herhangi bir ilaç da gerekli değildir. Alanında uzman, deneyimli bir Kadın Doğum Uzmanı tarafından anlaşılabilmektedir.

Kızlık zarı vajina girişinin 1 – 3 cm mesafesindedir, gözle görülür. Kızlık zarı muayenesi yaptıranların bilgileri üçüncü şahıslara verilmemekte, bunun için bir belge verilmemektedir. Resmi belge işlemleri için sadece savcılık – polis kanalı ile yapılan başvurular gereklidir.

Kızlık zarı muayeneleri kayıt altına alınmaktadır. Ancak bu hastanenin kendi kaydıdır ve sizin dışında herhangi bir şahsa verilmez, resmi belge düzenlenmez.

Kaynakça: Partoune, A., Dechamps, V., Berrendorf, M., Tezel, M., & Boxho, P. (2020). Virginity testing and hymen examination. Revue Medicale de Liege, 75(10), 670-675.

https://www.fundayazicierol.com.tr/saglik-kosesi/kizlik-zari-cesitleri-nelerdir

https://www.divakadin.com/kizlik-zari-muayenesi