Penis Eğriliği Derecesi Nasıl Ölçülür?
4
(9)

Çoğunlukla 25 – 30 derece eğriliğe kadar cerrahi müdahale gerektirmeyen penis eğriliği çeşitli yöntemlere başvurularak tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Penis eğriliğinin kesin tedavisi olmadığı gibi neden olduğuna dair net veriler yoktur. Ancak genellikle travma – kaza – darbe gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Doğuştan meydana gelen penis eğriliği hastalığının adı konjenital penil kurvatur olarak litaratüre geçmiştir.

25 – 30 derece ve sonrasına sahip penisler sağlıklı bir şekilde cinsel ilişki kurmaya engel olabilmektedir. 25 derece altında ise genellikle büyük sorunlar olmamakta yani cinsel ilişki kurmaya engel olmamaktadır.

Penis eğriliğinizin ölçümlemesi ise oldukça basittir. Bunun için penisin erekte yani sertleşmiş olması yeterlidir. 

Penis Eğriliği Derecesini Ölçme

Öncelikle açıkça şunu ifade etmek yerinde olacaktır; sertleştikten sonra gözle görülür bir penis eğriliğiniz var ise derhal doktorunuza başvurmalınız. Penis eğriliği hastalığı çoğunlukla ilerleyebilen yani penisinizin eğrilik derecesi artabilen bir rahatsızlıktır.

Hızla tedavi aşamalarına geçilmesi elzemdir. Aksi halde penisinizin tedavi seçenekler sınırlanacak ve zorlaşacaktır. Ayrıca penis kırılması gibi çeşitli sorunlarda ortaya çıkabilir. Penis eğriliğinizi ölçümlemek için ereksiyon olmanız gerekmektedir.

Sertleştikten sonra eğrilme yaşanan bölgenin tam ortasına bir açıölçer yerleştiriniz. Ardından penis başına diğer ucu yerleştirerek ölçümünüzü bitiriniz. Ortaya çıkan sonuç penisin kaç derece eğik olduğunu ifade etmektedir. Daha sağlıklı ve net bir ölçümleme için doktorunuza başvurunuz. 

Penis Eğriliği Derecenize Dikkat

Örnek şekilde basit bir şekilde anlattığımız penis eğriliği derecenize dikkat ediniz. Derhal ölçümleme yaparak ya da doğrudan doktorunuza başvurarak sağlıklı ölçümleme ve tedavilerinize başlayınız. Pek çok penis eğriliği derecesi cerrahi yönteme başvurulmadan tedaviye başlamaktadır.

İlerleyen ya da acil müdahale gerektiren penis eğriliği durumlarında penil protez, ameliyat seçenekleri düşünülebilir.

Ayrıca penis eğriliğine bağlı olarak penis kırılmaları yaşayabilir, penisinize kan toplanabilir, şişebilir, yoğun acılar çekebilirsiniz. Tüm bu sorunlarda cinsel yaşamınıza ağır darbeler indirerek ek psikolojik sorunlara neden olabilir. 

Penis Eğriliği Ölçümlemesi

Penisiniz sertleşme sürecini geçirdikten sonra tekrar ereksiyonunu kaybetmeden açıölçer yardımıyla ölçümlemeyi başlatınız. Bunun için penisinizin eğrildiği bölgenin tam ortasına açıölçerinizin bir ucunu yerleştiriniz. Diğer ucu da penis başına götürerek ölçümü sağlayınız.

Ortaya çıkan sonuç penisinizin kaç derece eğik olduğunu temsil edecektir. Daha doğru ve kesin bir ölçümleme için doktorunuzdan yardım alabilir ve tedavi seçeneklerine başlayabilirsiniz.

Doğuştan penis eğriliği veya acil cerrahi müdahale gerektiren eğrilikler dışındaki tüm tedavi seçeneklerinde öncelik ameliyata verilmez. Öncelik standart prosedürlerle başlatılır. İlaç tedavisi, penise enjeksiyon, penise akım verme gibi ek seçenekler mevcuttur.

Kaynakça: Ohebshalom, M., Mulhall, J., Guhring, P., & Parker, M. (2007). Measurement of penile curvature in Peyronie’s disease patients: comparison of three methods. The journal of sexual medicine, 4(1), 199-203.

4 / 5. 9

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir