Penis Eğriliği Tedavisi 
5
(1)

Penis eğriliği sık görülen bir problemdir. Penis eğriliği sorunları cerrahi operasyonlarla düzeltilebilecek bir operasyondur. Penis eğriliğiniz olması durumunda yetişkinlik dönemi gelmeden müdahale edilmesi gerekiyor. Bu yüzden penis eğriliği tedavisi için genç yaşlar daha uygundur.

Penis eğriliği tedavisinde idrarın yapıldığı delik penis ucuna taşınıyor ve peniste var olan eğrilik de cerrah tarafından düzeltiliyor.

Penis eğriliği sorunu penis bölgesinin belli bir yöne doğru düz açıda olmaması durumudur. Farklı boyutlardaki eğrilik sorununa karşı gereli müdahaleler yapılabilir.  Penis eğriliği sorunlarınız için estetik işlemleri birçok sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz.

Penis Eğriliği Tedavisi  Nedir?

Standart penisler ereksiyon durumuna geldiğinde açısı doksan derece olacak şekilde düzdür. Ancak bazı penislerde penis aşağı, yukarı, sola ya da sağa doğru eğrilik gösteriyor.

Çeşitli deformasyonlar sonucunda yaşanan penis eğriliği birçok kişide her yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Penis eğriliği doğuştan gelebileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. 

Peniste idrar yolunun olduğu süngerimsi doku sayesinde ereksiyonu sağlayan ve kan damarlarını içeren iki süngerimsi doku yer alır. Anne karnında süngerimsi yapılarda gelişme bozukluğu yaşanırsa doğumdan gelen bir penis eğriliği görülebilir. 

Bu soruna bağlı olarak ereksiyon durumunda az gelişen yöne doğru pensi eğik durur. Ayrıca idrar deliği olması gereken yerde değilse penis eğriliği ortaya çıkabilir. Bu durumda halk arasında penis eğriliği olarak da anılmaktadır.   Bu kişilere ait penisler ereksiyon sırasında aşağı doğru eğilir.

Penis şekli bozukluğu doğuştan gelmeyip sonradan da görülebilir. Penis bozukluğu ilerleyen yaşlarda ortaya çıkarsa Peyronie hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabilir. 

Bu problem 50 yaştan fazla olan erkeklerde görülür.  Ayrıca penis bölgesine yapılan cerrahi müdahaleler olursa eğrilik ya da şekil bozukluğu da olabilir.

Penis Eğriliği Tedavisi  Nasıl Yapılır?

Penis eğriliği sorunu olan kişilerin çözümü genelde cerrahi operasyonlar olacaktır. Peygamber sünneti rahatsızlığı olan kişiler için cerrahi müdahale şarttır.

Penis eğriliği akut döneminde ortaya çıktıysa ilaç tedavisi yaşanabilir.  İlaç tedavisi sürecinde plak gelişiminin de önlenmesi gerekiyor.

Ayrıca penis eğriliği tedavisinde ülkemizde son yıllarda kolajen sentez inhibitörü adı verilen maddeleri enjekte ederek ya da şok terapi yaparak çözüm aranan yöntemler vardır.  Akut döneminde erken tanı olursa sorun çok daha kısa sürede çözülebilir.

Penis bölgesinde ağrıyla birlikte sertlik ve düzensizlik olması durumunda doktorunuza muayene ettirmeniz gerekiyor. Ayrıca ellediğinizde ağrı görülüyorsa da bu gereklidir.

Kronik dönemlere ağrılar sona erdikten sonra peniste şekil bozukluğu ortaya çıkacaktır. Bu süreçte ilaç tedavisi başarı getirmez.  Bu dönemde en doğru tedavi yöntemi şok tedavisi ya da lezyon içindeki enjekte etme olabilir. Kronik dönem sonrasında artık cerrahi operasyondan başka çare yoktur.

Cerrahi operasyon penis eğriliğini düzeltmede kesin çözümdür.  Penis eğriliğinde düzeltme şansı olmaması durumunda protez penis seçeneği de değerlendirilebilir.

İlaç tedavisi sadece akut döneminde görülür. İlaç tedavisiyle bu dönemde sorun cerrahi operasyon olmadan tamamlanır.  Bu süreçte erken teşhis çözümde etkilidir. İlaçlar sayesinde penisin eğri olmasına yol açan plaklar engellenir ve ağrılı bir süreç sonunda problem ortadan kaldırılır.

Penis eğriliğinin kronik hale geldiği dönemden itibaren cerrahi müdahale sürece dahil olur.  Cinsel birliktelik yaşamaya engel olacak durumdaki eğrilikler ve otuz derece üzerindeki eğriliklerde cerrahi tedavi en doğru seçenektir. Penis eğriliği sorunu erkekleri olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. 

Tedavi sürecinde hastanın ayrıntılı şekilde değerlendirmeye alınması gerekiyor. Eş zamanlı olarak psikolojik tedavi de gerekiyor. Doktorunuz size muayene sonrasında en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Penis Eğriliği Tedavisi  Kimlere Yapılır?

Penis eğriliği sorunu olan herkes her yaşta tedavi için başvurabilir. Penis eğriliği sorunu için risk grubu içinde yer alan yaş grubu 40-60 yaşları arasıdır. Bu grup arasında bulan insanlar sert cinsel ilişkiler sonunda veya cinsel ilişki anında yaşadığı travmaya bağlı olarak penis eğriliği yaşayabilir.

Bunun yanında diyabet sorunu olanlar, bağ dokusu zedelenmesi ya da kolajen problemi olanlar da penis eğriliği yaşayabilir. Prostat ameliyatı yaşayan hastalar da düşük de olsa penis eğriliği için risk grubundadır. Penis eğriliği yaşayan herkes bir engeli yoksa penis eğriliği yaşayabilir.

Penis Eğriliği Tedavisi  Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penis eğriliği sonrasında başka bir problemle karşılaşma durumunuz olabilir. Bu yüzden doktorunuzun belirttiği olaylara dikkat etmeniz önemlidir.

Doktorunuzun sizlere verdiği önerilere dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız. Ancak dikkat etmediğiniz durumda enfeksiyon ya da ağrılar yaşayabilirsiniz. Ağrı yaşıyorsanız iyileşme süreci gecikecektir. 

Penis eğriliği tedavisi sonrasında iç çamaşırı seçimi, oturma ya da uyku pozisyonu, seyahat etme durumu, ovalama ya da duş alma deneyimlerinde doktorunuzdan bilgi alarak verdiği önerilere dikkat etmelisiniz.  Penis eğriliği cerrahi operasyonu sonrasında ilk üç gün duş almamaya özen gösterin.

Hekiminiz 3 gün sonunda sizlere duş alma konusunda izin verecektir. Burada hekiminiz enfeksiyon kapma ve dikiş açılması gibi riskler ortadan kalktıysa size izin verir. Duş alırken dikişiniz açılırsa yaranız açılır ve duş sırasında enfeksiyon kapabilirsiniz.

Penis eğriliğinden sonra doktorunuz penis bölgesine dikiş uygulayacaktır.  Ayrıca işlem sırasında kesiler de söz konusudur. Enfeksiyon kapmamak adına peniste ağrı oluşturacak veya dikişlere zarar verecek tüm davranışlardan uzak durmalısınız. Bu süreçte ovalarsanız penisiniz zarar görebilir.

Penis eğriliği tedavisi sonrasında ağrı ortaya çıkmaması ve dikişlerin zarar görmemesi adına ne gerekiyorsa yapmalısınız. Ameliyat bölgesi penis çevresi olduğundan ameliyat sonrasında oturmaya da dikkat etmelisiniz.  Oturmak için her an yumuşak zeminleri seçmenizi öneriyoruz. 

Penis eğriliği müdahalesi sonrasında penis bölgesini baskı ve darbelere karşı da sakınmalısınız.  Bu süreçte penis bölgesine baskı oluşturacak bir cisim koymamalı ve yüz üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Yüz üstü uyursanız pensi bölgesi baskı yaşar ve dikişler açılarak enfeksiyon sorunu yaşayabilirsiniz.

Penis eğriliği tedavisi yaşayan kişiler seyahat etme konusunda da tereddüt ederler. Oturma eyleminde zorluklar yaşandığı için seyahat tecrübesinde mesafe ve oturulacak bölgenin yumuşaklığı önemlidir. 

Bu durumları dikkate alarak uygun ortamda hasta seyahat edebilir. Ancak uygun ortam sağlanmazsa seyahat büyük sorun oluşturabilir.

Penis eğriliği sonrasında hastanın en çok dikkat etmesi gereken süreç temizlik ve hijyen olacaktır. Operasyon sonrasında yara açılırsa, dikişler zarar görürse enfeksiyon yaşanır. Enfeksiyonu önleyebilmek sizin elinizdedir.

Doktorunuz enfeksiyonu önlemek adına antibiyotik reçete edebilir.  Bunun yanında operasyon bölgesinin temiz tutarak enfeksiyonu önleyebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

S.S.S

Penis Eğriliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Penis eğriliği durumu, ortaya çıktığı dönem ve yaş gibi etkenlere bağlı olarak; ilaç tedavisi, şok dalga terapisi, kolajen sentez inhibitörü ve cerrahi operasyon yöntemleri uygulanmaktadır.

Penis Eğrili Tedavi Yöntemleri İşe Yaramazsa Ne Olur?

Çok nadir olarak görülen penis eğriliğinin birden fazla tedavisi vardır. En kesin ve kalıcı çözüm cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemin de yetersiz kaldığı durumda daha da nadir olarak tek tedavisi penil protezlerdir.

Penis Eğriliği Cinsel Zevk, Sertleşme ve Cinsel Birleşime Engel midir?

Penis eğriliği çok az ise sertleşmede küçük yetersizlik dışında bir sorun söz konusu değildir. Aynı durum kişinin kendisine ya da karşısındaki partnerine verebileceğiz haz için de söylenebilir. Lakin penis eğriliği çok düşük seviyede değil ise zevk, sertleşme ve dolayısıyla da karşı cinse verebileceklerini sınırlayabilir. Dahası penis eğriliği şiddetli bireylerde penise dokunur dokunmaz acı çekme de başlayabilmektedir.

Penis Eğriliği Ameliyatla Giderilebilir mi?

Penis eğriliği ilaç, şok dalga terapisi ya da kolajen sentez inhibitörleri ile tedavi edilemeyecek dönemde – konumda ise tek seçenek ameliyattır. Ameliyat ile penis eğriliği tedavisi yapılabilir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1473022/

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir