Penis Eğriliği Cinsel İlişkide Sorun mu?
4.2
(10)

Penis eğriliği hastalığı genellikle 40 yaş ve üstü erkeklerde görülmekle beraber daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Penisi eğri olan erkekler, penis eğriliğinin derecesine göre cinsel yaşamlarında problemler yaşayabilmektedir.

Bilhassa penisin sırt kısımlarında bağ dokuların sorunlu olması, sertleşmesiyle ortaya çıkan penis eğriliği, her hastada görülmemekle beraber ağrı da oluşturabilmektedir.

Her penis eğriliğinin ameliyatla çözüme ulaştırılması gibi bir şart olmamakla birlikte özellikle 25 derece ve üzerinde bir eğrilik mevcutsa cerrahi girişim zorunlu hale gelebilmektedir.

Penis eğriliğine sahip erkekler 25 derece ve yukarısında bir eğilme yaşıyorlarsa, cinsel birleşim esnasında hem kendilerine hem de partnerlerine acı verebilirler veya daha da şiddetli penis problemlerine neden olabilirler. Bununla beraber aşağıda detaylıca anlattığımız şikayetlerde gelişebilir.

Penis Eğriliği ve Cinsel İlişkide Partnerin Acı Duyması

Penis eğriliğinin ilerlemiş olduğu durumlarda yani 25 dereceden daha fazla eğriliğin mevcut olduğu durumlarda, erkek partneriyle cinsel birleşim yaşayacak olursa ve özellikle dikkat edilmediği durumlarda partnerinin canını acıtabilir.

Bu durum cinsel soğukluk, depresyon gibi çeşitli ek problemlere de sebebiyet verebilir. Aynı zamanda penis kırılması da meydana gelebilir. Partnerin acı duyması da cinsel hayatınızda, özel hayatınızda mutsuz olmanıza yol açabilir. 

Penis Eğriliği ve Penis Kırılması

Penis eğriliği problemi olmayan erkeklerde de görülebilen penis kırılması da çok ciddi bir sorundur. Bilhassa penis eğriliği yaşayan bireylerde rastlanılan penis kırılması çok sancılı olabilmektedir. Bilindiği üzere penisin eğrilik derecesi ne kadar fazla ise o kadar penis kırılması riski artacaktır.

Bu nedenle cinsel aktivite esnasında normal penislere sahip erkekler kadar özgür olunamayabilir. Ani hareketlerde penisin kırılmasıyla beraber hızlı müdahale gerektirici adımlar atılması gereklidir. 

Penis Eğriliği ve Ereksiyon Problemleri

Penis eğriliği yaşayan erkeklerde çoğunlukla sertleşme problemleri de eşlik etmektedir. Sertleşme, penisin eğrilik derecesi arttıkça daha da büyük bir sorun haline gelmektedir. Bilindiği üzere penis eğriliğine neden olan etken penisin fibrotik dokularında meydana gelen hasarlardır.

Hasarlı dokunun hemen öncesi ve sonrasında sertleşme sorunu daha da belirgin olabilmektedir. Ayrıca bazı penis eğriliği durumlarında birden fazla fibrotik doku kusurlu olabilir.

Bu koşullar altında sertleşme yani ereksiyon daha büyük bir sorun haline gelebilir. O nedenledir ki penis eğriliğini gözlemleyen bireyler, eğrilik derecesi daha da artmadan hızla tedaviye başlamalıdır. 

Penis Eğriliği ve Sancılı Sertleşme

Her hastada yaşanmamakla beraber bazı penis eğriliği hastalarında sancılı sertleşme süreçleri de görülebilmektedir. Bu da doğrudan cinsel ilişkiyi zorlaştırmakta hatta mümkün kılmamaktadır. Sancıyla sertleşme süreci yaşayan erkekler doğrudan cinsel birleşme yaşayamamaktadır.

İlk ereksiyon süresince ağrı yaşamayanlar da cinsel birleşimin devam ettiği süreç içerisinde çok geçmeden sertleşmelerinde ağrı yaşayabilirler.

Her iki koşul altında da cinsel hayatlarında ve dahi özel hayatlarında psikolojik sorunlar kaçınılmaz olabilir. Bu durumda da penis eğriliği tedavisinin yanı sıra psikolojik destek tedavi süreci gerektirir.

Penis Eğriliği ve Penis Küçülmesi

Penis eğriliğinin belirtilerinden biri olan penis boyunun kısalması da, penis eğriliğinin cinsel ilişkide yaratabileceği bir diğer sorundur. Her erkekte görülmese de bilhassa penis eğriliği derecesi yükselen erkeklerde penis küçülmesi ve oranı daha fazladır.

Bu da kişinin özgüven kaybına neden olmaktadır. Ayrıca partneri arasında çeşitli ek problemlere de neden olabilen bir etkendir. 

SONUÇ: Penis Eğriliği Cinsel İlişkide Sorun mu?

Penis eğrilik derecesinin arttığı durumlarda; cinsel ilişkide zorlanma, penis kırılması, acı çekme – partnere acı çektirme gibi problemler yüksek olasılık dahilindedir. Bununla birlikte penis eğriliği mevcut ancak daha düşük eğim mevcutsa cinsel ilişkide büyük sorunlar oluşmamaktadır.

Her iki koşulda da penis eğriliği tedavisi görmek gerekir. Penisi eğriliği ilerleyebilen  – artan bir sorundur. Tedaviye geç başlama ya da hiç başlamama gibi durumlarda tedavisi daha uzun sürmekte ve başarı oranı da daha düşük olabilmektedir. Bu nedenle hızla tedavi aşamasına geçilmelidir. 

Kaynakça: Hatzimouratidis, K., Eardley, I., Giuliano, F., Hatzichristou, D., Moncada, I., Salonia, A., … & Wespes, E. (2012). EAU guidelines on penile curvature. European urology, 62(3), 543-552.

4.2 / 5. 10

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir