Penis Eğriliği Nedir?
4.8
(6)

Erkeklerin cinsel yaşamlarının kalitesinde büyük önem taşıyan penis, çeşitli fizyolojik sorunlara sahip olabilir. Bazı erkeklerde sık görüldüğü bilinen sorunların başında da penis eğriliği yer alır.

Penis boyundaki problemler gibi fizyolojik bir sorun olan bu eğrilik, bazı durumlarda cinsel işlevin bozulmasına da yol açabilir.

Fiziki muayene sonrasında teşhis konulan penis eğriliği durumu, kişilerin kendileri tarafından da rahatlıkla anlaşılabilen bir sorundur.

Penis eğriliği durumu, ereksiyon haline geçen bir penisin 90 derecelik bir açı çizmemesi, yukarı – aşağı, sağa veya sola doğru eğimli yönelmesi olarak tanımlanır. Bu durum kişiler tarafından da kolaylıkla anlaşıldığından hissettikleri anda bir uzmana başvuru yapabilirler.

Penis eğriliğinin neden kaynaklandığı da kişiler tarafından merak edilen sorular arasında yer alır. Bazı kişilerde doğuştan görülebilen penis eğriliği bazı durumlarda Peyronie hastalığında olduğu gibi daha sonradan gelişebilir.

Peyronie Hastalığı Nedir?

Doğuştan kaynaklı olarak gelişen penis eğriliği ile birlikte peyronie hastalığı nedeniyle de peniste eğrilik oluşması mümkündür.

Peyronie hastalığı, penis eğriliğinin doğuştan değil, daha sonrasından gelişmesinden kaynaklı olarak gelişmesine verilen tıp dilindeki adıdır.

Bu hastalık, cinsel ilişki sırasında penisin zorlanmasına bağlı olarak penisi saran kılıfta yırtılma vb. hasarların alınması nedeniyle peniste eğrilik meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkar.

Doğuştan kaynaklı olarak gelişen penis eğriliği ise peniste doğuştan beri sertleşme halinde karaktarize edilen rahatsızlığı tanımlar. Yetişkinlik dönemlerine gelindiğinde kişinin kendi tarafından fark edilen bu durum, peniste eğrilik şikayeti ile kişilerin uzmana ulaşmasına neden olur.

Penis Eğriliği Nedenleri Nelerdir?

Penis eğriliğinin nedenleri bellidir ve çok fazla çeşitli değildir. Penis eğriliği genelde doğuştan gelen bir durumdur. Kısa sürede anlaşılabildiği gibi ergenlik dönemine kadar anlaşılamadığı da olur. T

am tespit yani tam anlaşılır durumunun belirlenmesi için ergenlik döneminin beklenmesi yeterlidir. Normal bir penis 90 derecelik açıya sahiptir.

Yani erekte olduktan (sertleşme – dikleşme – uzama – kalınlaşmayı saplayan ereksiyon hali) sonra tüm ereksiyon aşaması tamamlansa dahi 90 derece dik değildir. 

Penis eğriliği yaşayan erkeklerin penisleri sertleştikten sonra aşağı doğru bakabilir, sağa doğru bakabilir ya da sola doğru bakabilir. Penisin belirli bir kısmı eğri olabilir. Genelde eğrilik penis başının olduğu bölgelerde yaşanır. 

Doğuştan ya da Sonradan Görülen Penis Eğriliği

Bazı durumlarda Peyronie adı verilen bir tür penis hastalığı da penis eğriliğinin nedenidir. Bu hastalık doğuştan gelmez. Bir kaza, travma neden olabilir. Ya da yaygın olarak penis zorlanması, cinsel ilişki sırasında yaşanan penis zorlanması gibi sorunlarla meydana gelebilir. 

Peyronie hastalığı zorlanma neticesinde penisi sarmakla görevli olan kılıf bölgesinde yaşanır. Kılıf bölgesinde zorlayıcı bir eylem neticesinde yırtılma gibi durumlar oluşur bu da doğuştan olmayan penis eğriliğine neden olur. Gerek doğuştan gerek sonradan yaşanan tüm penis eğriliği nedenleri ameliyatla düzeltilebilmektedir. 

Penis eğriliği nedenleri ne olursa olsun ilk muayenede sorun tespit edilerek derhal cerrahi işlem yapılır. Bu tür operasyonlar; çocuk sahibi olma, ereksiyon sorunu yaşama gibi sorunlara neden olmamaktadır.

Penis Eğriliğinin Tedavisi Mümkün Mü?

Bu sorunla ilk kez karşılaşan kişiler, özel bir sorun olmasından dolayı çevresine de bu konuyu açamaz ve cinsel yaşamı, üreme yeteneği ile ilgili olarak endişeye kapılabilir.

Genel olarak bakıldığında penis eğriliğinin cinsel yaşamı olumsuz etkilemediği ve erkeklerin üreme yeteneklerinde bir sorun yaratmadığı görülür. İleri düzeyde gerçekleşen penis eğriliklerinde peniste işlevsel sorunlar da görülebilir.

Öncelikle doktor muayenesi ile penis eğriliğinin evresi ve nedeni tespit edilmeli, daha sonrasında penis eğriliği uygulamasına başlanılmalıdır.

İlaç, krem, egzersiz, masaj… Akla tedavi amaçlı uygulanabilir gibi görülen bu yolların hiçbiri penis eğriliğinin tedavisinde faydalı olmaz. Penis eğriliği probleminde tek çözüm yolu, cerrahi yollardan geçer.

Penis eğriliği nedeniyle uygulanan ameliyat yöntemleri hem doğuştan kaynaklı oluşan penis eğriliklerinde hem de daha sonradan meydana gelen eğriliklerinde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Penis eğriliğinin giderilmesinde nesbit tekniği denilen özel bir ameliyat tekniği ile kişinin penisindeki eğrilik düzeltilir. Penisin eğri olduğu tarafından tam tersine doğru düzeltme sağlanan bu ameliyat başarılı sonuçlanan ve hayati bir risk barındırmayan bir operasyondur.

Tıbbın ilerlemesi sayesinde oldukça basit bir şekilde uygulanabilen bu ameliyatta kişi aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir.

Penis Eğriliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Penis eğriliği şikayeti, kişinin cinsel sağlığını olumsuz etkilemez. Bir diğer yandan işlev kaybına da neden olmaz. Bazı kişiler, eğrilik oranına bağlı olarak tedavi yoluna gitmeden de böyle cinsel hayatlarına devam edip çocuk sahibi olabilir.

20’li yaşlardan itibaren kişinin cinsel yaşamının da başlaması, kişinin penis eğriliği şikayeti ile uzmana başvurmasına da neden olabilir.

Birçok kişi, penis eğriliği söz konusu olduğunda cinsel pozisyonlarda zorlanma, cinsel ilişkide partnerinin ve kendinin ağrı hissetmesi gibi şikayetlerden dolayı bir uzmana başvurarak çözüm arar.

Henüz cinsel birliktelik yaşamayan ve ciddi derecede penis eğriliği olan kişiler, cinsel ilişkide problem yaşayacağı, alay konusu olacağı, zorlanacağı veya başarısız olacağı gibi kaygılardan dolayı penis eğriliğini tedavi ettirmek istemektedir.

Kaynakça:

https://www.health.harvard.edu/a_to_z/curvature-of-the-penis-peyronies-disease-a-to-z

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/peyronies-disease

4.8 / 5. 6

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir