Kızlık zarı, vajinal deliği biraz kapatan ince bir mukoza zarıdır. Kızlık zarının şekli kadından kadına göre değişiklik gösterebilir. 

Genç kadınlarda en yaygın görülen kızlık zarı yarım ay şeklindedir. Bu şekil âdet kanamasının vajinadan akmasına olanak tanır.

Doğumda fazla elastik olmayan kızlık zarının ergenlikten sonra elastik özelliği artar, bu sayede yırtılma ve kanama olmadan penisin vajinaya girmesine izin verebilir. 

Kızlık zarının tam olarak bir bekaret simgesi olduğu şeklindeki düşünceler, yanılmaya neden olabilir. Kızlık zarı cinsel ilişki ile yırtılmayan, daha önce ilişkiye girmemiş olduğu halde ilk cinsel ilişkisinde kanama yaşamayan çok fazla kadın bulunmaktadır.

Kızlık zarının anatomisi ve anormallikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak, kızlık zarıyla ilgili yanlış düşüncelerin ortadan kalkması için çok önemlidir.

Kızlık zarının görevi nedir ?

Kadınların vücudunda görevini yitirmiş olmasına rağmen hala bulunan birkaç doku parçasından biridir. Tıpkı eski çağlarda sahip olduğumuz kuyruğumuzun zamanla yok olması ve kuyruk sokumu denecek kadar küçülmesi gibi bir durumdur.

Kızlık zarı hakkında iki kesin bilgi var. Birincisi, kimin bakire olduğunun ayırt edilemeyeceğidir. İkincisi ise kimin bekareti önemseyip, önemsemediğinin tahmin edilemeyeceğidir.

Kadınlar henüz daha bebek veya küçük bir çocukken dış etmenlerden gelebilecek mikroplardan sadece 5-6 cm uzak olan karın içindeki steril ortam, kızlık zarı sayesinde korunmaktadır.

Eğer kızlık zarı diye bir şey olmasaydı, küçük yaşta kakasını, çişini altlarına yapmaları ya da bilmeden vajinalarına dokunmaları bu çocuklar için çok büyük tehlike oluşturacaktı.

Karın zarına ulaşabilecek mikroplar çok büyük sorunlara yol açacağından, çok sayıda kız çocuğu ergenlik çağına bile gelemeden ölecekti. Bu yüzden kızlık zarı kadının genital bölgesini dış mihraplara karşı koruyan bir kalkandır ve bunun için yaratılmıştır.

Ancak toplumumuzda dahil olmak üzere birçok toplumda kızlık zarı bekaretin sembolü olarak görülmektedir. Hatta kızlık zarı, kadının namusu anlamına gelmekte ve kızlık zarını kaybetmiş kadınlara kötü gözle bakılabilmektedir.

Kızlık zarı hakkında bilgili olan toplumlarda bu tür düşünceler değerini kaybettiği için kızlık zarının olup olmaması sorun olmamaktadır.

Kızlık zarı hakkında bilgili olmayan toplumlarda ise gerdek gecesi kızın kanamasının gelmesi gerektiği gibi bir düşünce vardır. Bu nedenle olsun, çevresel etmenler olsun, psikolojik baskılar olsun kadını baskı altında tutarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Kızlık zarı nerede ve nasıl bir formdadır ?

Kızlık zarı, vajinanın girişinden 1-2 cm içerisinde olan ince bir zardır. Zarın çevresinden ince damar ve sinir dokusu geçer. Sinir dokusu olduğundan dolayı, zar yırtıldığında acıma hissi oluşmasının nedeni budur.

Bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı bulunmaz veya komple kapalı olabilir. Bu olaylar bir jinekolog yardımı ile düzeltilebilecek ufak sorunlardır. Yapısı, kalınlığı, inceliği ve esnekliği gibi detaylar kadından kadına değişmektedir. 

Kızlık zarı anatomik olarak her kadında bulunmaktadır. Çeşitli şekilleri bulunmaktadır. Kızlık zarı bilinçsiz toplumlarda kadının saflığı ve bekareti açısından önemli yer kaplamaktadır.

Özellikle dindar toplumlarda kadında evlilik öncesi cinsel ilişki tabu olduğundan bekaret özellikle istenmektedir.

Kızlık zarı mukozal bir yapıdan oluşmaktadır. Herkesin burnu, kaşı, gözü nasıl farklı ise kızlık zarının da değişik şekilleri vardır. Kızlık zarı çeşitleri, kadından kadına değişen şekillerini aşağıda sizlere belirteceğiz.

  • Deliksiz Kızlık Zarı

Kızlık zarı şekillerindeki farklılıklar anormal olarak kabul edilmez. Ancak imperfore hymen adı verilen “deliksiz kızlık zarı” anormal olarak kabul edilir ve tedavi ile açılması gerekir.

Bu tip kızlık zarına sahip kadınlar adet görme yaşına geldiklerinde adet görememe ve yoğun karın ağrısı gibi sebeplerle jinekoloğa başvurmaktadırlar. Yapılan kolay bir ameliyat ile kızlık zarı kesilerek açılmaktadır. Himenotomi operasyonu olarak geçmektedir.

  • Yuvarlak Kızlık Zarı Tipi

Kadınlarda en çok görülen kızlık zarı modeli anüler yani yuvarlak şeklindeki kızlık zarı tipidir. 

  • Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı Tipi

Kızlık zarının bu şeklinde bazen cinsel ilişki zor ve ağrılı geçebilir. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişinin genişletilmesi cinsel ilişkinin zorluğunu azaltacaktır.

Bu sebeple vajinismus sorununda olduğu gibi cinsel ilişki sırasında ağrıdan şikayetçi olanlar veya cinsel ilişkiye giremeyen kadınların ilk olarak bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

  • Yarım Ara Bölmeli Kızlık Zarı Tipi

Yarım ara bölmeli kızlık zarı şeklinin cinsel ilişki açısından bir sorunu yoktur.

  • Yarımay Şeklinde Kızlık Zarı Tipi

Bu şekildeki kızlık zarlarında cinsel ilişki zor ve ağrılı şekilde geçebilir. Bu durumda da vajinismus problemi ortaya çıkabilir.

Eğer ağrıdan şikayetçi olursanız, jinekolog muayenesi ile kızlık zarının veya kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi için bir operasyon yapılabilir. Bu operasyona himenotomy operasyonu denilmektedir.

  • Elek Şeklinde Kızlık Zarı Tipi 

Kızlık zarı üzerinde çok fazla küçük delikler vardır. Bu tür zar tipinde cinsel ilişki neredeyse imkansız bir hal alabilir. Son derece nadir görülen bir kızlık zarı tipidir.

  • Dudak Şeklinde Kızlık Zarı Tipi 

Kızlık zarı içindeki delik “dudak” şeklindedir. Kadınlarda çok nadir görülen bir kızlık zarı şeklidir. 

Kızlık zarı hangi durumlarda bozulur  ?

Kızlık zarı bozulması, sadece cinsel ilişki sırasında bozulabilecek bir şey değildir. Örneğin; düşme, abartılı mastürbasyon, adetliyken tampon kullanma, bisiklete binme, at binme gibi kızlık zarına zarar verebilecek durumlarda büyük ihtimalle kızlık zarı bozulur.

Kızlık zarının bozulması an meselesidir. Bir anlık kontrolsüz hareket ile vajinaya gelebilecek bir darbe kızlık zarını bozabilir. Zarın yapısı normalde kâğıt gibidir. Esnek olan kızlık zarları dışında herhangi bir gerilmede yırtılır. Bu yırtılma ilişki veya başka bir durumda gerçekleşebilir.

Yırtılan zar yapısal olarak beslenemediği için tekrar birleşmez ve yırtık olarak kalır. Zarın tam olarak onarılması mümkün değildir. Fakat geçici veya kalıcı onarım için jinekolog ile görüşülebilir.

Kızlık zarı bozulmasının en önemli belirtisi nedir ?

Kızlık zarı bozulmasının en önemli belirtisi, birkaç damla kan gelebilir ve bir süre sonra kanama kendiliğinden durur. Bu durumda bekâretinizin bozulma ihtimali çok yüksektir. 

Kızlık zarı bozulduğunda kan kırmızı renkte, daha koyu renkte veya pembe renkte olabilir. Kanamanın miktarı nadiren de olsa uzun süreli ve yoğun olarak gelebilir, böyle bir durum ile karşılaşılırsa kanamayı durdurabilmek için cerrahi müdahale gerekebilir.

Kızlık zarının bozulduğunu ancak kızlık zarı bozulma belirtileri hakkında bilgili olarak anlayabilirsiniz.

Yani, cinsel ilişkiye giren çiftlerde penis vajinanıza tam olarak ya da yarım olarak bir kere bile girmiş olsa dahi kızlık zarınız bozulmuş olabilir. Ayrıca vajinaya parmak ya da farklı sert bir cisim girerse de kızlık zarı bozulabilir. 

Kızlık zarı kadından kadına göre farklılık gösterebilir. Kızlık zarı normalde şartlarda ilk kez girilen cinsel ilişki sırasında bozulsa da bazen kızlık zarının yapısal özelliklerinden nedeniyle yani esnek olduğundan dolayı cinsel ilişki sırasında bozulmaz ve kan gelmez. Ancak doğum sırasında kızlık zarı bozulabilir.

 Bu nedenle, evlenmeden önce kadınların mutlaka bir jinekolog yardımı ile kızlık zarının esnek olup olmadığını öğrenmesi faydalı olacaktır. Çünkü gerdek gecesinde kan gelmemesi durumunda, eğer kızlık zarını önemseyen bir erkek ile evlendiyseniz size farklı şekilde yaklaşmasına sebep olabilir. 

İlginizi çekebilir: Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kaynakça: Lee, K. H., Hong, J. S., Jung, H. J., Jeong, H. K., Moon, S. J., Park, W. H., … & Shin, J. I. (2019). Imperforate hymen: a comprehensive systematic review. Journal of clinical medicine, 8(1), 56.