0
(0)

Liposuction, 2015 yılında tamamlanan 222.051 işlemle Türkiye’deki en popüler kozmetik tedavilerden biri olmasının iyi bir nedeni var.

Liposuction, ideal silueti oluşturmak için vücudun izole bölgelerindeki istenmeyen vücut yağlarını anında ortadan kaldırarak hemen hemen sonuç verir.

En güçlü bireyler bile diyet ve egzersize sıklıkla yanıt vermeyen inatçı yağ ceplerinden kurtulmak için sıklıkla liposuction’a yönelirler.

İlk dramatik sonuçların ötesinde, liposuction’ı düşünen birçok hastanın uzun ömürlülük konusunda endişeleri vardır. Aslında liposuction ile ilgili olarak muayenehanemizin en çok sorduğu sorulardan biri “tedavimden sonra yağ geri dönebilir mi?”

Liposuction, yağları kalıcı olarak giderir

Günümüzde yaygın olarak kullanılan birkaç farklı liposuction tekniği varken, tüm varyasyonlar tek bir amaca odaklanır: yağ hücrelerini vücudun hedeflenen (lokalize) bir bölgesinden çıkarmak.

Tüm liposuction prosedürleri, inatçı yağları tam anlamıyla emmek için bir kanül (delikli tüp) ve aspiratör (emme cihazı) kombinasyonunu kullanır.

Liposuction’ın gerçekten de vücuttaki yağ hücrelerini kalıcı olarak uzaklaştırdığına dikkat etmek önemlidir.

Yağ geri dönebilir mi?

Ne yazık ki, liposuction sonrası yağın geri gelmesi mümkündür … eğer geri gelmesine izin verirseniz. Genel olarak, liposuction sonrası hasta ne kadar fazla kilo alırsa, sonuçları o kadar az dramatik olacaktır.

Hasta “lipo sonrası kilosunu” korursa yağ geri dönmez (ve ideal sonuçlar bozulmadan kalır). Örneğin, bir hasta liposuction öncesi 130 kilo ağırlığındaysa ve prosedürle toplam 6 pound çıkarılmışsa, hasta kilosunu 124 kilo veya altında tutarsa ​​yağ uzak kalacaktır.

Hasta işlemden sonra az miktarda kilo alırsa, örneğin 5 kilo, vücuttaki yağ hücreleri biraz daha büyür.

Bu hafif kilo alımı sonuçları azaltabilirken, bir liposuction prosedürü tarafından sağlanan genel olarak iyileştirilmiş vücut şekli, tedavi edilen vücut bölgelerinde çevredeki alanlara kıyasla daha az yağ hücresi içerdiğinden (ve dolayısıyla daha düşük bir genişleme oranı yaşadığından) hala görünür olacaktır.

Son olarak, önemli ölçüde kilo alma durumlarında (yani vücut ağırlıklarının% 10’u); Tedavi edilen alanlar dahil vücudun her yerinde yeni yağ hücreleri gelişebilir.

Bununla birlikte, yeni yağ hücresi oluşumu tipik olarak vücutta eşit bir şekilde meydana geldiğinden, yağ genellikle tedavi edilmeyen alanlara kıyasla tedavi edilen bölgelerde daha az birikir.

Bu nedenle, işlem sonrası önemli ölçüde kilo alan birçok liposuction hastası, liposuction yaptırmadıklarından daha iyi görünme eğilimindedir.

Bakım ipuçları: Liposuction sonuçlarınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Herhangi bir liposuction işleminin sonuçlarını uzun vadede sürdürmenin en etkili yolu, ideal kilonuzu korumaktır. Prosedürünüzün ardından benimsemeniz gereken 6 sağlıklı yaşam tarzı değişikliği:

  • Cerrahınız tarafından sağlanan tüm işlem sonrası talimatları izleyin.
  • Protein ve sağlıklı karbonhidratlara odaklanan sağlıklı bir diyet yerken kalori alımını azaltın.
  • Bol su içerek yeterli miktarda su içmeye devam edin.
  • Gün boyunca birkaç küçük öğün yemeyi deneyin.
  • Öğünleri asla atlamayın.
  • Düzenli egzersiz.

Hasta liposuction estetik ameliyatından sonra önemli miktarda (on pound veya daha fazla) kilo alırsa, vücut potansiyel olarak yeni yağ üretecektir ve bu yağ vücudun çeşitli bölgelerine gitmelidir.

Yeni yağlar genellikle her bölgedeki yağ hücrelerinin sayısı ile orantılı olarak vücut bölgelerinde birikir.

Sonuç olarak liposuction uygulanan bölgeler daha az yağ toplayacaktır. Ancak liposuction uygulanmayan bölgelerde daha fazla yağ birikecektir.

Örneğin hasta kalça, dış uyluk ve karın liposuction sonrası önemli miktarda kilo alırsa yeni yağların daha fazlası boyun, sırt, üst kollar, bacaklar, yüz ve göğüsler gibi bölgelerde birikecektir.

Liposuction ameliyatından sonra cerrah hastaya sağlıklı bir yaşam tarzı izlemesi konusunda talimatlar verecektir. Erken iyileşme aşamasında, hasta kan akışını iyileştirmek için evinde yalnızca hafif yürüyüşler yapmalıdır.

Önümüzdeki iki ila üç hafta içinde, kesiklere herhangi bir baskı uygulamadan aktivite seviyelerini kademeli olarak artırabilirler.

Kesiler yaklaşık bir ay içinde tamamen iyileşir ve bu süre içerisinde hasta daha agresif egzersizler yapabilir. Mümkün olduğunca doymuş yağlardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak meyve, sebze ve lif içeren bir diyet almalıdırlar.

Liposuction, vücut bölgelerindeki yağı gideren minimal invaziv bir kozmetik cerrahi işlemdir. Prosedür, bir vakum veya bir kanüle bağlı bir şırınga kullanarak fazla yağı gevşetmek ve emmek için vücuda kesilerden sokulan ve kanül olarak bilinen ince, içi boş bir tüp kullanır.

Basitçe söylemek gerekirse, liposuction kilo vermenin veya egzersizin yerini tutmaz. Obezite tedavisi olarak kabul edilmez ve kalıcı kilo verme sözü vermez. Selüliti yok etmez, gevşek veya sarkan cildi sıkılaştırmaz.

Prosedür, egzersize veya diyete yanıt vermeyen yağ alanlarına yöneliktir. Liposuction uyluk, karın, kollar, sırt, kalçalar, kalçalar, yanlar, göğüs, yüz, baldırlar ve ayak bileklerindeki alanları hedef alır.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir