Meme İmplantları Hakkında Bilmedikleriniz
5
(1)

Meme estetiği, kadınlar arasında tercih edilen en popüler plastik cerrahi ameliyatlarından biridir. Meme büyütme estetiği tercih edilen ameliyatlardan biri olmasına rağmen, meme implantları söz konusu olduğunda hala bazı kafa karışıklıkları bulunmakta.

Kadınlar meme büyütme ya da meme dikleştirme ameliyatında implantların kullanıldığını bilse de implantlar hakkında bilinmeyen daha birçok şey mevcut.

İmplantların Değiştirilmesi Gerekebilir

FDA’nın da belirttiği gibi, meme implantları ömür boyu kullanılacağı anlamına gelmemektedir. Gerekli olduğu durumlarda meme implantlarının değiştirilmesi gerekmektedir.

Genellikle implantlarda sızıntı olduğunda ya da uzun süreler kullanılan implantın yıpranması sonucunda gerçekleştirilen ikinci bir ameliyatla implantlar yenilenmektedir.

Özellikle silikon implantların her 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiği yönünde bilgiler olsa da bu doğru değildir. Gerekirse aynı implantlar 30 yıl bile kullanılabilir.

Mamografi İmplantlar ile Zor Olabilir

Meme büyütme estetiği sonrasında mamografi işlemi deneyiminiz değişecektir. Eğer 40 yaşındaysanız ve meme büyüme estetiği yaptırmışsanız mamografi sırasında kullanılan x-ışınları silikon veya salim implantlar içinde geçmemektedir.

Bu durumda meme dokusunu görmek zordur. Ancak mamografi haricinde yapılacak 4 tarama ile meme implantları bir sorun teşkil etmemektedir.

İmplant Seçiminde Önemli Olan Boyut Değildir

Meme implantında düşünülmesi gerekenler implant boyutundan çok daha fazlasıdır.  İmplantın şekli ve yapıldığı malzeme de göğüslerinizin ameliyattan sonra nasıl etkileneceğini belirlemektedir.

Aynı zamanda implantların kas üzerine mi yoksa memelerin alt kısmına mı yerleştirileceği de sonucu etkilemektedir.

İmplantlar Emzirmeyi Engellemez

Meme implantları için çocuk sahibi oluncaya kadar beklemeniz gerekmez ve implantlar emzirmeyi etkilememektedir. Birçok kadın, doğumdan sonra, başarılı bir şekilde emzirebilmektedir.

Gelecekte çocuk sahibi olmayı ve emzirmeyi planlıyorsanız, danışmanız sırasında cerrahınıza bunu söylemek iyi bir fikirdir.

Böylelikle, insizyonları ameliyat sırasında süt kanallarının kesilmesi veya başka şekilde müdahale edilmesi ihtimalini azaltacak şekilde konumlandırabilir. İmplantları kas altına koymak, emzirmeyi daha sonra da kolaylaştırabilir.

Gebe kalmayı ve emzirmeyi planladığınız zamana bağlı olarak, göğüs cerrahisi yaptırmayı beklemeye değer olabilir. Genellikle emzirme ve hamilelik, memelerin büyüklüğünü ve şeklini değiştirir.

İmplantlarla Bile Göğüsleriniz Değişebilir

Meme büyütme işlemi, göğsünüzün boyutunu ve şeklini kalıcı olarak değiştirmemektedir. Engellenemeyecek olan yaşlanma sürecini yavaşlatmayan meme büyütme estetiği ile yaşlanma süreci aynı şekilde devam etmektedir.

Yaşlandıkça implantlar olsun ya da olmasın göğüslerde bir dizi değişiklik meydana gelecektir. Göğüslerde sarkma en sık görülen değişikliklerden biridir.

İlginizi çekebilir:

Meme Estetiğinde Silikon Protezlerin Ömrü

Meme Estetiğinde Kullanılan Silikon Protezlerle Alakalı 6 Şaşırtıcı Efsane

5 / 5. 1