Meme Ucu Problemleri Nelerdir?
0
(0)

Meme ucu bölgesi emzirme döneminde olan annelerin bebeklerinin rahatlıkla süt emebileceği şekilde yaratılmıştır.

Şekli ve sertlik oranı bebeğin ağız yapısına uygun biçimdedir.

Ayrıca vücut ısısının meme ucuna yansıma şekli bebeği rahatsız etmeyecek sıcaklıktadır.

Genetik faktörlere bağlı olarak çok farklı şekil yapısında olabilirler. Bebeği rahatsız etmeyecek şekilde ama birbirinden farklı görünüme sahip birçok meme ucu yapısı bulunur.

Ancak bazı durumlarda bebek süt emerken zorlanabilir ya da kadın meme ucunun görüntüsünü itici şekilde algılayarak rahatsızlık duyabilir ve cinsel yaşamında özgüven sorunları yaşayabilir.

Meme ucunda çatlak oluşumu bu sorunlardan biridir.

Bu konuda karşılaşılan nadir sorunlardan başka bir durum da kişide birden fazla meme ucunun olmasıdır. Bu durum da ciddi anlamda kişiyi ve partnerini rahatsız edebilir.

Meme Ucunun Çökük Olması

Meme ucunun çökük olması ya da ters meme ucu şeklinde ifade edilen problemin cerrahi teknikler sayesinde çözüme ulaştırılması mümkündür.

Çökük meme ucuna sahip olan kadınların asıl problemi süt kanallarının boyunun normalden daha kısa olması kaynaklıdır.

Bu durum genetik faktörler nedeni ile doğuştan olabileceği gibi enfeksiyon geçirildiğinde sonradan da oluşabilir.

Süt kanalları enfeksiyon kaptıklarında boyları küçülebilir, bu da memenin uç kısmının içeri doğru çökmesine yol açabilir.

Meme ucunun içe doğru çekilmesinde ender rastlanan bir neden de kanser lezyonlarıdır.

Meme Ucu Çöküklüğü Tedavi Yöntemleri;

  • Vakum Tedavisi

Meme ucu çöküklüğü tedavisinin nasıl yapılabileceği hekimin muayene sonrasında kararlaştırdığı bir konudur.

İlk olarak bu durumun ne kadar ileride olduğu tespit edilir. Eğer sorun çok ileri düzeyde değil ise bu tedavi için özel olarak üretilmiş vakumlu bir aygıt yardımı ile meme ucu dışarıya doğru çıkartılabilir.

Vakumlu tedavi tekniği özellikle emzirme döneminde olan annelerin sıklıkla yaptırdıkları bir yöntemdir.

Emziren annelerin sütlerini sağmak için kullandıkları meme ucunu vakumlayarak sütü dışarı çeken aparatlar da meme ucunun dışarı çıkmasına yardımcı olabilir.

  • Masaj Tekniği

Bazı kadınlarda meme ucuna masaj yapmak memenin uç kısmının belirginleşerek dışarı doğru çıkmasında yardımcı olabilir. 

Emzirme öncesinde parmak uçları ile meme başını uyararak çıkarmak mümkündür. Ancak meme ucunun çöküklük miktarı fazla olmayan kadınlarda daha çok işe yarayan bir tekniktir.

  • Cerrahi Operasyon

Meme ucu ciddi anlamda iç kısma gömülü olan kadınlarda eğer operasyonu etkileyecek bir hastalık yoksa cerrahi müdahale ile sorun çözülebilir. 

Lokal anestezi yardımı ile işlem öncesinde bölge uyuşturulur ve yeterli hissizlik sağlanır. Bu sayede hasta acı ve ağrı hissi duymaz.

Operasyon sırasında süt kanalları sertleştirilerek süt kanallarının iç tarafına meme ucunun dışarı doğru çıkmasına destek verecek şekilde düzenlemesi yapılabilir.

Bu sayede kalıcı bir sonuç elde edilir.

Çift Meme Ucu Sorunu

Bazı bireylerde göğsün başka bir bölgesinde normal meme ucunun dışında başka bir bölgede et benine benzer şekilde başka bir meme ucu olabilir.

Bu durum daha çok genetik faktörler nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur. 

Çift meme ucu tedavisinde lokal anestezi uygulanır ve ikinci meme ucu alınır.

Meme Ucunun Çok Büyük Olması

Meme ucunun çok büyük olması sorunu estetik anlamda kişiyi rahatsız edebilen bir durumdur. Kişi daha minimal bir meme ucuna sahip olmak isteyebilir.

Günlük hayatta kıyafetlerin üzerinden aşırı belirgin olabildiğinden kişinin göğüs pedleri veya pamuk ile meme ucunu saklamak zorunda kalmasına neden olabilir.

Kişinin kıyafet seçimlerini kısıtlayabilir ve kendini saklama ihtiyacı hissetmesine, özgüven sorunları yaşamasına neden olabilir.

Ayrıca emzirme dönemi sonrasında meme ucunda aşağı doğru sarkma olabilir. Bu durum kişinin cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

  • Meme Ucu Küçültme Operasyonu;

Meme ucu küçültme operasyonu ile meme başının normalden büyük olması sorunu kolaylıkla çözülebilir.

İşlem lokal anestezi tekniği ile kolaylıkla uygulanabilir. Lokal anestezi tekniği işlemin hasta açısından rahat olması için yeterli hissizliği sağlar.

Bu işlemde meme ucu kontrollü şekilde kesilerek küçültülür. Ancak işlem sırasında süt kanallarının zarar görmesi oldukça olasıdır.

Bu nedenle kişi artık çocuk yapmak istemediği bir dönemde veya işlem sonrasında çocuk yapmak istemediğini karar verdikten sonra işlem yaptırırsa daha iyi olur.

Meme Ucu Çatlakları

Meme ucu çatlakları sorunu yaşayan kadınlarda meme ucundan bakterilerin rahatça girdiği gözlemlenir. Bu da meme başının iltihaplanmasını ya da apse oluşumu kolaylaştırır.

Meme başında çatlak sorunu yaşayan ve emzirme döneminde olan kadınlar bebeğin süt emmesi sırasında acı duyar.

Bebeğin emmesi ile çatlaklarda artış da olabilir.

Çatlaklar memenin uç kısmında, areola kısmında ya da meme ucunun ortasından çizgi geçmesi gibi farklı şekillerde meydana gelebilir.

Emzirme döneminde anne acı duyduğundan dolayı bebeğini yeterince emziremezse memedeki doluluk oranı giderek artar. Bu da kişinin memesinde apse sorununun görülmesini kolaylaştırır.

Meme Ucu Çatlakları Problemi Nasıl Çözülebilir?

Meme ucu çatlağı problemi yaşayan bireylerde memenin içerisinde biriken sütün boşaltılması oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra meme ucunun nemli kalmaması sağlanmalıdır. Emzirme işlemi sonrasında su ile yıkamak ve ardından hava ile temas etmesini sağlamak iyi gelecektir.

Meme ucunun kuru kalmasını sağlamak için kuru bir mendil yardımı ile nemini ve süt damlalarını ara ara silebilirsiniz.

Kaynakça:

https://okanhastanesi.com.tr/meme-basi-cokuklugu-tedavisi

https://www.thesun.co.uk/fabulous/6404457/six-common-nipple-problems/

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir