Yüz Estetiği Fiyatları ve Çeşitleri
0
(0)

Zaman ilerledikçe yer çekiminin doğal etkisi,yüzdeki yağ dokusunun azalması ve sigara, alkol,güneşin zararları ışınları,stres gibi yaşlandırmayı hızlandıran etkenlerden dolayı ellerimizde veya yüzümüzde kırışıklıklar ve lekelenmeler oluşur.

İnsanlar spor yaparak ve değişik nemlendiriciler ile bakım kremleri kullanarak bu süreci yavaşlandırmaya çalışırlar. Yüzdeki problemlerin çözülmesinin psikolojinize ve özgüveninize de faydası oldukça büyüktür.

Daha genç ve bakımlı görünmek için bu önlemlerin yanında estetik ameliyatları da oldukça revaçtadır. Estetik ameliyatlar görünümünüze doğal bir hava katacaktır.

Estetik ameliyatlara günümüzde ilgi oldukça artmış bulunuyor. Ameliyatı olacak bireyin 18 yaşından büyük olması gerekir.

Hastaya ameliyat olmadan önce herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığına dair testler yapılmalıdır. Estetik ameliyatlarının, kendilerinden kaynaklı herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Bu ameliyatlar plastik cerrahi tarafından yapılmaktadır ve çeşitli sorunlar için farklı alternatifleri bulunmaktadır. Bunlar nelerdir?

 • ALIN GERME

Alın germe ameliyatı daha genç ve dinç gözükmek için yapılan bir estetik operasyondur. Bu ameliyat sayesinde alındaki kırışıklıklardan kurtulabilir, kaş arası çizgisini yok edebilir ve düşük kaş sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. İşlem kalıcı ve bir ömür boyudur.

İki türlü alın germe ameliyatı vardır. Biri klasik alın germe operasyonu diğeri ise endoskopik alın germe operasyonudur.

İlki daha çok geçmişte kullanılan bir operasyondur. Bir şakaktan öbür şakağa kadar saçın içerisinden bir kesi atılması ile yapılır, alın derisi gerildikten sonra fazlalık olan deri kesilerek atılır.

Şu an günümüzde yoğun olarak endoskopik alın germe ameliyatı kullanılmaktadır. Klasik alın germe ameliyatına göre iyileşme süreci daha hızlıdır.

İnce bir kamera kullanılarak uygulanan bu ameliyatta endoskop saç çizgisinin biraz gerisinden sokulup kaslara müdahalesi ile uygulanır. Bu sayede alın ideal yerine kaldırılır ve iz kalmaz.

Çoğunlukla genel anestezi tercih edilse de lokal anestezi de uygulanabilir. Ameliyat 1-2 saat arası sürer. İlk birkaç gün bandaj olabilir. Hasta 1 hafta sonra normal yaşantısına dönebilir.

 • KAŞ KALDIRMA

Kaş kaldırma operasyonu yetişkin her birey için uygulanabilir. Düşük kaşlar kişiye mutsuz ve üzgün ve yorgun bir yüz ifadesi verir.

Bu operasyon sayesinde düşük göz kapaklarından kurtularak dinç ve estetik bir görünüme kavuşursunuz. İhtiyaç halinde alın germe ameliyatı ile bir arada yapılabilir.

Çeşitli kaş kaldırma ameliyatı mümkündür. Cerrahi operasyon uygulanabilir bunun yanında alın germede kullanılan endoskopik kaş kaldırma yöntemi de uygulanabilir.

Bir de askılama yöntemi vardır, bu diğerlerine göre pek kalıcı bir yöntem olmamakla beraber kaşlar 1-2 yıl sonra eski haline dönebilir ve işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Bu yöntemde saç çizgisinden açılan minik bir delik içinden geçirilen bir ip ile kaşlar yukarı kaldırılır ve lokal anestezi ile uygulanabilir.

 • DUDAK ESTETİKLERİ

Dudaklar, yüz estetiğinin en önemli parçalarıdandır. Sadece dudaktan ibaret düşünmemelisiniz. Duruşu ve simetrisiyle diğer organlarımızın görünümünü de etkileyen bir organdır.

Dudak estetiği için kesinlikle bir hekime başvurmalısınız. Akıllı dolgu ve ışık veren dolgu seçeneklerini tercih etmemeniz gerekir.

 • Dudak Kalınlaştırma

Kalın ve dolgun dudaklar gençliğin göstergesidir.Yaş aldıkça dudaklar incelmeye ve burunla üst dudak arasındaki mesafe artmaya başlar.Bunun için dudak kalınlaştırma ameliyatı uygulanabilir.

 • Dudak İnceltme

Dudaklar çok kalın ise de belli bir parça alınarak dudak inceltme işlemi de uygulanabilir. Lokal anestezi ile yapılabilir.

 • Dudak Kaldırma

Bu ameliyat üst dudak bölgesinden deri alınması ile gerçekleşir. Dudak kaldırma ameliyatı burun tabanı ile üst dudak mesafesi 1.5 cmden az olan kişilere uygulanamaz. Güzel bir gülüş için de bu işlemi isteyenler bulunmaktadır.

Üst dudağın yukarı çıkarılması sayesinde dişlerin belirli bir oranda görülmesi sağlanır. Genel olarak lokol anestezi yapılmaktadır fakat hastanın isteğine göre genel anestezi de yapılabilir. Ameliyat 1-2 sürmekle beraber birkaç gün içerisinde ağrılar ve şişlikler normaldir.

 • YÜZ GERDİRME

Yüz gerdirme ameliyatı, her yaştan insanın uygulayabileceği bir ameliyattır. Nerelerde kırışıklık,sarkma ve yaşlanma olduğu saptandıktan sonra estetik müdahele uygulanıyor ve hastayı yaklaşık olarak 5-10 yıl gençleştiriyor.

Ameliyat sonrası 1-2 gün hastanede kalmak yeterlidir. Gelişen teknoloji sayesinde endoskopik cerrahi kullanılmaya başlanması ve kullanılan tekniklerin gelişmesiyle artık iyileşme süreci hızlandı.

 • BOTOKS

Günümüzde oldukça popüler olan uygulamalardan biri de botokstur. Yanlış uygulamalar ve uygulamayı yapan kişilerin yetersiz teknikleri çok kötü sonuçlara yol açabilir. Hamile ve emziren kadınlar haricinde herkes botoks işlemini uygulayabilir.

Kaz ayakları, alın, kaş arası, ağız yanındaki kırışıklıklara uygulanabilir. Botoks sayesinde daha genç,kırışıksız ve dinç bir görünüm sağlanır. Botoks aynı zamanda koltukaltı,el ve ayak terlemesi için de uygulanabilir, bu konuda etki süresi yaklaşık 6 aydır.

Aynı gün içerisinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken ilk birkaç gündür. Birkaç hafta içerisinde etkisini gösterir.

 • BURUN ESTETİĞİ

Burun vücudumuzdaki beş duyu organımızdan biridir ve koku almak, solunum sisteminin ilk basamağı gibi işlevleri vardır. Burnunuzun estetik ve hoş olması size özgüven verecektir.

Burun ameliyatının değişik çeşitleri vardır; burnunuzu ve burun deliğinizi  küçültüp büyültebilirsiniz, burun kemerini şekillendirebilirsiniz. Aynı zamanda solunum açısından size zorluk yaratan burun etleri, polip ve sinüzitler için de estetik ameliyatı olabilirsiniz.

Bu işlem kıkırdak ve kemiklerinin yapısının değiştirilerek buruna tekrar şekil verilmesiyle gerçekleşir.Genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ve genellikte 2 saat civarı sürer. Ameliyat açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılır:

Açık burun ameliyatında; burnun alt ucundan yaklaşık 3-4mmlik küçük bir kesi ile cildin kaldırılması işlemine dayanır.

Kapalı burun ameliyatında; ödem açık burun ameliyatına göre daha çabuk iyileşir. Burun kesileri bu ameliyatta burun deliklerinin içerisinden yapılır. Çoğunlukla da tercih edilen kapalı burun estetiğidir.

 • YANAK ESTETİĞİ

Yanak estetiği, bir diğer adıyla Hollywood yanağı son dönemlerde ünlüler arasında oldukça popüler bir estetik ameliyatıdır. Ters üçgen yüz yapısına sahip olmak isteyenlerin başvurduğu bir operasyondur. Bazı kişilerin yanağında fazla yağ bulunmaktadır ve bu da orantılı olmayan yüz yapısına sebebiyet verir.

Bu operasyonda ağız içerisinden girilerek yanağın belli bölgelerinden yağlar alınır. Lokal anestezi ile uygulanan bir ameliyattır.Bu sayede estetik ve orantılı bir yüz yapısına sahip olursunuz.

 • GÖZ ALTI TORBALARI AMELİYATI(GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ)

Belli bir yaştan sonra genetik veya stres, yorgunluktan dolayı göz altlarında şişlik ve morluk oluşabilir. Göz altı morluğu için piyasada onlarca krem olsa da bunların tamamen bir çözüm olduğunu söylemek yanlıştır.

Hastanın ve doktorun vereceği karara göre lokal veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Göz altındaki yağ dokularına ve kas yıpranmalarına müdahale edilir. Atılan dikişlerin çoğu zaman alınması gerekmez, yaklaşık bir hafta içerisinde tam bir iyileşme sağlanır.

 • KULAK ESTETİĞİ

Günümüzde insanların görünümüne daha çok önem vermesiyle beraber kulak estetiği de popüler estetik ameliyatları içerisinde yer alıyor.

Kulak ameliyatı ciddi riskler taşımayan bir ameliyattır. İsteğe göre genel veya lokal anesteziyle yapılan bu ameliyat oldukça basit ve kolay bir operasyondur. Kulağın önünden veya arkasından ameliyat yapılabilir. Kulak kıkırdaklarının şekillendirilmesi ile yapılır ve aynı gün eviniz gidebilirsiniz.

İstanbul’da Yüz Estetiği Ameliyatı Ne Kadar?

Yüz dokusu epeyce özeldir. Çoğu zaman, ellili yaşlara gelmeden önce toptan bir yüz sarkmasından veya kırışmasından bahsetmek muhtemel değildir. Mimik çizgilerini takip eden sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir.

Bunlara da ameliyatsız yöntemlerle veya hafif cerrahi yöntemlerle müdahale etmek epeyce basittir. Fakat bütün bu yöntemler belirli bir yıpranma payını göze alarak uygulanmaktadır.

Yüz germe ameliyatlarının estetik amaçlarla uygulanıyor olması ve yüzün estetiğinin sağlanmasında nihai çözüm olarak görülmesi fiyatlar üzerinde verimlidir. Yüz germe ameliyatlarının fiyatlarını gösteren onlarca farklı etken bulunmakla birlikte her hastaya özel operasyon planlanıyor olması, net bir fiyat verilmesini önlemektedir.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/282656884_FACIAL_AESTHETICS

https://academic.oup.com/asj/article/30/1_Supplement/25S/191164

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir