Dünya seks literatüründe erkeklerin en korkulu rüyası olan erken boşalma sorunlarını detaylı olarak incelemek isteyenlere özel bilgiler hazırladık. Erken boşalma sorunu nedir sorusunu soran ve aklında böyle bir problemi olan kişiler için doktorların yardımıyla bu soruna çözümler üretilmeye çalışılıyor.

Cinsel yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu durumu düzeltmek mümkündür. Tedavi veya çeşitli yöntemler sayesinde erken boşalma sorunu çözüme kavuşturulabilir.

Daha detaylı anlatmak amacıyla; ilişki esnasında iki tarafında yaşayabileceği bu olumsuz durum daha çok erkeklerin başına gelir. İlişki sırasında erkek ilişki başlar başlamaz boşalır. Anksiyeteye sebep olabilecek olan bu durum ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir.

Kişilerin sağlık açısından etkilenmediği bu durum psikolojik açıdan birçok kişiyi etkisi altına alıyor. Bu durumun çözüme kavuşması için erkekler gururlarını bir kenara bırakıp hastahaneye gitmekten korkuyorlar. 

Erken Boşalma Sebepleri Neler Olabilir?

İlişki esnasında bu problemin başınıza gelmesinde birden fazla etkenden bahsetmek mümkündür. Korku, heyecan, panik, üzüntü, mutluluk ve azgınlık bu süreçte etkili olabilecek psikolojik bulgular arasında sayılıyor.

Azgınlık bir nevi psikolojik ve biyolojik bulguların birleşimi olarakta görülebilir. Uzun zamandır ilişkiye girmemiş olan kişilerin erken boşalma sebepleri arasında gösterilen azgınlık süreci insanları derinden etkileyebiliyor.

Ciddi olmak gerekirse uzun süreden beri cinsel bir ilişki yaşamamış kişinin bu sorunu yaşaması oldukça muhtemeldir. Tek seferlik bu problemi yaşayabileceği gibi bu problemin tekrarlanma ihtimali de oldukça yüksektir. 

Erken boşalma sorunu hakkında daha detaylı çalışmalar yapılması adına uzmanlar bu konuyu detaylıca inceledi. Yıllardan beri uygulanan tedavi yöntemlerinde kararlı olan uzmanların açıklamalarına göre bunun ciddi bir rahatsızlık olmadığı ifade ediliyor.

Ancak psikolojik açıdan kadın ve erkek bu sorun karşısında ilişkilerinde ciddi yaralar alabiliyor. Erken boşalma problemleri arasında bilinen bazı biyolojik problemlerinde varlığı bulunuyor.

Erken Boşalma Biyolojik Etkenler

Bu sorunlar insan psikolojisini hemen etkilemeseler de çözüme kavuşmadıkları takdirde daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilirler. Biyolojik sorunlar ise şu şekilde belirtilebilir.

Anormal hormon bozuklukları, nörotransmitter yani beyin kimyasalındaki bozukluklar, sistemsel olarak boşalma sisteminizdeki anormal refleksler, tiroit, prostat ve idrar yolunda yaşanan bazı iltihap sorunları biyolojik bulgular arasında sayılır.

Kişinin erken boşalma sorunu yaşamasında etkili olan bu durum daha çok hormonal kaynaklı olmanın yanı sıra psikolojik etkenlerle birleşerek oluşma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalıdır. 

Sorun karşısında destek alabilmek oldukça önemlidir. Cinsel olarak birlikte olduğunuz partnerinizin sizi bu konuda desteklemesi büyük önem taşır. Karşılıklı olarak bu sorun çözülene kadar partnerlerin birbirlerine yardımcı olmaları gerekir.

Kişilerin erken boşalma sorunu karşısında partnerlerine karşı tutumları bazen çok sert olabiliyor. Bu durum ilerleyen süreçte kişinin korkusunun artmasına ve partnerini kaybetme korkusuyla birleşip biyolojik süreci hızlandırmasına neden olabiliyor.

Sorunlar karşısında bireylerin daha anlayışlı davranması gerekiyor. Doktor yardımı almadan bu sorunu çözmek mümkün değildir. 

Neden Doktora Başvurmak Gerekir?

Hastalığın sorunsal açıdan incelenmesi için bazı hormonal testlerin yapılması gerekir. Bu testleri evde uygulama fırsatınız bulunmadığı için bir doktor tarafından destek almanız gerekecektir.

Sorunun uzun süreden beri cinsel bir birliktelik yaşanmamış olmasından kaynaklandığını düşünüyorsanız. Bu sorunun tekrardan gerçekleşmemesi gerekir. Yani sorunun tekrar gözükmesi durumunda esas problemin bu olmadığı ortaya çıkmış olur.

Sorun her ne olursa olsun. Doktor yardımı alınması gereken bu durum karşısında partnerinizin bu konudaki isteklerini değerlendirmeniz gerekecektir. Çoğunlukla kadınların erkekleri bu konuda ikna etmeye çalıştıklarını biliyoruz. Erkeklerin bu hususta kendilerini daha rahat hissetmeleri gerekir.

Sonuç olarak bu bir hastalık türüdür. Kendi elinizde olmayan bir nedenden dolayı yaşanılan bu sorun karşısında bir uzman tarafından yardım almanız gerekebilir. 

Ereksiyon Olamamak Erken Boşalmaya Neden Olabilir 

Ereksiyon olmadan nasıl boşalabilirim dediğinizi duyar gibiyim. Erken boşalma sorunları arasında yer alan bir diğer etken ereksiyon problemidir. Ereksiyon olamamış veya tam ereksiyon gerçekleştirememiş kişilerin neden yapamadıkları konusunda farklı yorumlar yapılabilir.

Ereksiyon olamayan kişiler daha ilişki başlar başlamaz boşalmış oldukları için ereksiyon gerçekleştiremiyor olabilirler. Ancak bu hususta yalnızca tahminler üzerinden hareket etmek doğru bir yaklaşım değildir. Konu hakkında her zaman olduğu gibi uzman bir doktor tarafından yardım almanız gerekebilir. 

Erken Boşalmanın Tedavisi Bulundu Mu?

Aslında tam olarak bir tedaviden bahsetmek mümkün değildir. Daha çok doktorlar tarafından düzenli bir seks hayatının oturması durumunda bu sorunun yavaş yavaş azalabileceği söyleniyor. Ancak hormonal bozukluklar karşısında doktorların geliştirdiği başka yöntemlerde bulunuyor.

Bunların yanı sıra doktor önerisi üzerine geciktirici sprey veya krem yardımıyla ilişki sürenizi arttırabilirsiniz. Geliştirilen bu yöntemler bir ilaç niteliğinde değildir. Doktorlara göre sık bırak diye bilinen bir yöntem doktor tarafından hastaya aktarılır.

Sık bırak yöntemi hastanın erken boşalmasını engelleyen yöntemler arasında en sık başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

Bütün bunların yanı sıra geciktirici sprey ve geciktirici krem kullanımı oldukça önemlidir. Yalnız bu tarz şeylerin fazla kullanılmaması gerekir. Yani krem ve sprey tam bir çözüm değildir.

Sağlıklı Beslenmenin Boşalma Üzerindeki Etkileri ?

Sağlıklı beslenmek evet yine o tabir karşınıza çıkıyor. Bu sözü sürekli duyduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sağlıklı beslenme uzmanlar tarafından erken boşalma sorunu karşısında ciddi bir etken olduğu biliniyor.

Erken boşalma sorunu yaşayan bireylerin bu problem karşısında sağlıksız besinler nedeniyle bu probleme yakalanmış olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Yani sağlıklı beslenmek boşalma üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiş bir konudur. Yanı sıra sağlıklı bir beslenme düzenini takip eden egzersiz düzeni de bu konuda çok önemli bir etki taşır.

Spor yapmak bedeninize hem güç hem de dinçlik verecektir. Doğal olarak cinsel performansınızı arttıracağından emin olmanız gereken bu durum uzmanlar tarafından önerilen bir yöntemdir. 

Spor Yapmak Neden Bu Kadar Önemli ?

Cinsel birliktelik ile spor yapmanın ne etkisi olabilir? Bu soruyu soruyorsunuz kendinize. Ancak hormonal açıdan spor yapmanın faydalarını saymakla vakit harcamaya gerek yok. Şunu bilmek bile sizleri rahatlatacaktır.

Vücudunuza dinginlik kazandıran ve yıpranma derecenizi oldukça düşük seviyelere düşüren spor eylemi erken boşalma sorunu karşısında en etkili silah olabilir.

Psikolojik açıdan spor stres, korku, heyecan ve birçok etkiyi azaltacağı düşünülürse erken boşalmanın psikolojik sorunlarını yok etmek açısından sizlere çok büyük katkısı olacağı unutulmamalıdır.

Spor yaparak sağlıklı bir bedene kavuşmak hormonal denge sağladığı için biyolojik sorunlar üzerinde etkili olabilir.

Erken Boşalmanın İlişki Üzerindeki Etkileri

Erken boşalmak yalnızca tek tarafı üzen bir problem değil. Sonuç olarak partnerinizin de psikolojisi bu anlamda bozulabilir. Yani partnerinizin size daha anlayışlı yaklaşmasını beklerken sizinde ona karşı daha anlayışlı olmanız gerekiyor.

Cinsel tatmin tamamlanmadığı sürece partnerinizde sinir bozuklukları görülebilir. Cinsel partneriniz bu sorunlar karşısında ciddi bir şekilde etkilendiği düşünülürse sizinde ona karşı iyimser yaklaşmanız gerekebilir.

Tarafların karşılıklı olarak birbirlerine anlayışsız davranmaları erken boşalma sorunu için daha tehlikeli bir hal alabilir. Mutsuzluk gibi etkenlerinde eklenmesiyle daha kötü etkilenecek olan bu problem ilerleyen süreçte ilişkinin bitmesi gibi sonuçlar bile doğurabilir.

Kaynakça: Graziottin, A., & Althof, S. (2011). What does premature ejaculation mean to the man, the woman, and the couple?The journal of sexual medicine8, 304-309.