Her bölgede her insanın yaşayabileceği bir sorun olan erken boşalma nedenleri hakkında birçok araştırma yapıldı. İnsanlar bu konu hakkında tam bir bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar.

Ancak bu konu hakkında her ne kadar bilgi birikimi sağlanmış olsa da bir o kadar bilgi kirliliğinin bulunduğu da söylenebilir.

Erken boşalma nedenleri hakkında birçok sebep kişiyi tetikliyor olabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan bir kimsenin cinsel ilişkiden ümidini yitirmesi, psikolojik sorunlar yaşaması, ilişki yapmaktan çekinmesi ve daha birçok şey yaşadığı düşünülebilir.

Erken boşalma sorunu yaşayan kimselerin bu tarz sorunları yaşaması en beklendik sonuçlar arasında gösterilir. Erken boşalma probleminin çözümleri ise insanlar tarafından araştırılma açısından çok ilgi görür.

Bu sorunu taşıyan kişi sorunun kendisinde olmadığını ispatlamak için sürekli olarak bu konuya kafa yormaya başlar. Ancak sorun kendisinde veya partnerinde de olsa çözüme bir türlü kavuşamaz.

Burada değinmek istediğimiz şey bilgi kirliliğidir. Sorunu yaşayan kişilerin bu bilgi kirliliğinde kafa karışıklığı yaşamaları bile cinsel ilişki esnasında erken boşalmalarına neden olabilir.

Erken Boşalma Nedenleri Nasıl Bulgular Taşır?

Asıl olaya yakından bakmak gerekirse kişiler bu durum karşısında psikolojik nedenler veya biyolojik nedenlerden dolayı bu problemi yaşama ihtimali bulunur.

Psikolojik etkenleri psikolog yardımıyla aşmak mümkün olabilir. Ancak Türkiye’de birçok kişi bu konu hakkında bir psikoloğa danışmayı tercih etmez.

Bazı kişilerin sorunları hormonal olma ihtimaline sahiptir. Ancak doktora danışmadan kendi yargısını oluşturan bu kişilerin tam olarak sebebini öğrenmedikleri bu durum karşısında net bir tedavi uygulamaları mümkün değildir.

Çoğunlukla biyolojik olarak hormonal dengesizlikler, anormal hormon bozuklukları, boşalma sistemindeki refleks bozuklukları, tiroit bezlerindeki sorunlar, prostat ve birçok etken sizi etkiliyor olabilir.

Hastanın bu durumları yaşama ihtimali bulunduğu için en yakın sağlık merkezinde hormon testlerini uygulatması gerekir. Erken boşalma sorunu yaşayan kimselerin nedenini en kısa sürede öğrenip tedavi olması psikolojik açıdan çok önemlidir.

Erken Boşalma Nedenleri Psikolojik Nasıl Olabilir?

Erken boşalma problemleri insanları psikolojik olarak etkileyeceğini söylemiştik. Ancak psikolojik olarak bu durumun yaşandığını da belirtmek gerekir. Psikolojinizin yerinde olmadığı durumlar esnasında erken boşalma sorunu yaşamanız çok muhtemeldir.

Erken boşalma nedenleri arasında psikolojik etkenler büyük önem taşır. Heyecanlı ve stresli bir günün ardından daha önce hiç başınıza gelmemiş olan bu durum partnerinizle ilişkiye daha başlamadan bile başınıza gelebilir.

Hatta şöyle ki tam ereksiyon gerçekleştirememiş kişilerin başına bile gelebilecek bir durumdur. Stres, mutluluk, üzüntü, acı, korku ve birçok duygu bu durumu etkileyebilir.

Dalgınlık bile kendinizi fazla kaptırmanız durumunda sizi etkileyebilecek nedenlerden birisidir. Sonuç olarak bu sorunların tedavisi yoktur. Sorunların baş göstermesiyle birlikte psikolojik destek alınması gerekebilir.

Elbette bu durumların öncelikle hormon testlerinin uygulanmasıyla emin olunduktan sonra psikolog yardımı alınması gerekir. Hormonal dengesizlikler sizi bu duruma sürüklemiş olabilir. Bu yüzden bir uzman yardımı almak gerekecektir.

Erken Boşalmaya İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Erken boşalma sorunu karşısında insanlar kendilerini fazla yalnız hissedebilirler. Bu durum karşısında bu konuya sürekli kafa yormaya başlarlar. Öncelikle bu yaşanan problemi unutmak gerekir. Adeta yokmuş gibi davranarak sorunu başka yollarla çözmeye çalışılmalıdır.

İlk olarak bu noktada partenerinizden destek istemelisiniz. Bunun bir hastalık olduğunu ve kısa zamanda çözmek adına birlikte hareket etmeniz gerektiğini ona tatlı bir dille anlatmalısınız.

Durumun ondan kaynaklanmadığını sorunun psikolojik veya biyolojik olduğunu detaylı olarak ona anlatmalısınız.

Zihinsel olarak bu yöntem size iyi gelecektir. Bunun yanı sıra beslenme düzeni, uyku düzeni ve spor gibi etkenleri hayatınıza dahil etmek sizi daha mutlu bir birey yapacaktır.

Ancak en önemlisi ilişkiye tekrar girerken bu durumu düşünmemekten geçer. Eğer sürekli aklınızda erken boşalma nedenleri veya sorunları gibi kavramlar geçerse yine aynı sonuçla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. 

Spor Yapmanın Erken Boşalmaya Ne Etkisi Bulunabilir?

Dünya çapında araştırmalar gösteriyor ki erken boşalma nedenleri arasında hareketsiz yaşamında bir miktar payı bulunuyor.

Hormonal olarak sporun katkıları bir yana aşırı derece yavaş bir yaşam tarzına sahip kişilerin cinsel etkinlik esnasında bir anda hormon patlaması yaşadıkları için bu durumu yaşamaları oldukça olasıdır.

Spor yapan bireyler ise vücutlarını tam anlamıyla kullandıkları için erken boşalma nedenleri arasında yer alan fiziksel etkinlik sorunundan kurtulmuş olurlar.

Yani spor yapan kişilerin zaten stres atmak amaçlı salona gittiklerini ifade ettiklerini defalarca kez duymuşsunuzdur. Bu durum size aslında bir nevi yol gösterici etki olmalıdır.

İnsanlar spor yapmayı bir yaşam tarzı olarak belirlemek isterler. Temel neden olarak ise kafalarını dağıtmalarının en iyi yolu olduğuna inanırlar. Halbuki sağlık açısından sporun etkisi yamana atılmayacak kadar önemlidir.

Sağlıklı Beslenme Yolu Denenmeli

Gıdalar üzerine yapılan araştırmalar insanların hormonal anlamda yedikleri gıdalardan etkilendiklerini gösteriyor.

Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmayan kişilerin erken boşulma sorunlarını yaşama ihtimali oldukça fazla olduğu biliniyor. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda erken boşalmayı engelleyen bazı ilaçlar bile öne sürülüyor.

Sağlıklı bir beslenme düzeni uyguladıktan sonra Dapoxetin, Silodosin ve Modafinil gibi ilaçların uzmanlar tarafından önerilebileceğini bilmelisiniz. Elbette tedaviler yalnızca ilaçla gerçekleştirilmek zorunda değildir.

Buraya kadar anlatılan kısımda erken boşalma nedenleri arayışında olan kimselerin sorunların üzerine nasıl gideceği konusunda bilgilendirme yaptık.

Çözüm odaklı konuşmak gerekirse diğer yöntemler hakkında da doktorunuza ilaçları kullanmadan önce danışmanız gerekir.

Erken Boşalmayı Engelleyen Diğer Yöntemler

Yapılan ilaçların yanı sıra bazı ekstra krem ve spreyler de bu durum karşısında etkili olabiliyor. Hatta prezervatif markalarından biri olan Durex tarafından geliştirilmiş geciktirici kondomlar sayesinde bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Prezervatif yöntemi neden öneriliyor? Bazı erken boşalma nedenleri arasında uzun süreden beri ilişkiye girmemiş olmanın etkisi olduğu söyleniyor.

Bu durumun olma ihtimalinden dolayı bir süreliğine geciktirici prezervatifler ile birlikte ilişkiye girmenin faydası olabilir.

Bir sürü geçtikten sonra sürenin uzamaya başladığını fark ederseniz. Normal bir şekilde ilişkiye girmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede ilaç veya farklı kimyasallar içeren spreyleri kullanmadan sorunu çözme şansınız olabilir.

Erken Boşalma Nedenleri ve Destek Almak

Partnerlerin birbirlerine karşı uyumları oldukça önemlidir. Eğer ki partnerler birbirlerine karşı anlayışsız davranırlarsa bu ciddi problemlere yol açabilir. Partnerler arasında uyum olması oldukça önemlidir.

Erken boşalma nedenleri karşılıklı olarak konuşulup birbirlerine destek olmaları yönünde karşılıklı telkinlerde bulunulmalıdır. İki tarafta bu durum karşısında cinsel ilişki yaşandığında sorun tekrarlanırsa birbirlerini zorlamamaları gerekir.

Farklı tedavi yöntemleri için konusunda uzman doktorlara birlikte bile gidilebilir. Ancak sorunu yaşayan tarafın tek başına gitmesi ve kendini daha rahat hissetmesi daha önemlidir. Yine de sorun karşısında iki tarafında birbirine anlayışlı olduğunu hissettirmesi oldukça önemlidir.

Kadın ve erkek fark etmeksizin iki tarafında başına gelebilecek bu problem karşısında dünya çapında ciddi çalışmalar bulunuyor.

Bu sorunu en hızlı çözmenin yolu ise tıbbi destek almaktan geçiyor. Bunun bir sağlık sorunu olduğu kabul edilmelidir. Ardından sağlık merkezlerinden yardım alarak sorunun çözüme kavuşması gerekir.

Erken boşalma nedenleri arasında yer alan bütün problemler uzmanlar tarafından değerlendirilir. Ardından en uygun tedavi yöntemi kişiye öğretilir. Detaylı olarak yardım doktorlar tarafından sağlanacaktır.

Kaynakça: Paick, J. S., Jeong, H., & Park, M. S. (1998). Penile sensitivity in men with premature ejaculation. International journal of impotence research, 10(4), 247-250.