Estetik Cerrahi Nedir?
0
(0)

Estetik Cerrahi, Plastik Cerrahi dalını bir yan koludur ve “Kozmetik Cerrahi” olarak da adlandırılır.

Estetik cerrahi nedir?

Plastik Cerrahi işlev kontrol kalitesini kaybetmiş vücut uzuvlarını ve dokularını yeniden canlandırma gibi bir katkı sağlaması yanı sıra, Estetik Cerrahi biraz daha işin kozmetik yanına odaklanır ve insanların güzellik algılarına dayanarak altın oran kavramına uygun ameliyatlar hedefler.

Dolayısıyla vücudunun herhangi bir yerinin daha iyi görünmesini hedefleyenlerin, Estetik Cerrahi yöntemlerine ve uzmanlarına başvurmaları plastik cerrahiye göre daha doğrudur.

Estetik ameliyatlar sağlık problemi olmayan kişilerde ve tıbbi olarak normal kabul edilen vücut parçaları üzerinde uygulanır. Yani sağlık sorunu nedeniyle yapılan ameliyatlar değillerdir. Bu yüzden sonradan ortaya çıkabilecek aksiliklerin etkisi diğer zorunlu ameliyatlara göre olumsuzluk yaratabilir.

Örneğin sağlıklı bir buruna sahipken sırf görünümüne sebep geçirilen bir estetik ameliyatı sonrasında burundan nefes alma güçlüğü yaşamak olumsuz bir sonuç olacaktır.

Estetik ameliyatları mutlaka ileriye dönük ve uzun vadeli olarak değerlendirerek, “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı” olan cerrahlara yaptırmanız gerekir.

Diğer alanlardaki doktorların estetik cerrahi işlemleri yapması tıbbi birçok problem yaratmakta, daha sonradan hastalar düzeltilmesi güç komplikasyonlar yaşayabilmektedir.

Estetik Cerrahi’de her zaman ameliyat şart değil. Aynı zamanda estetik operasyonlar kalıcı izler bırakan, iyileşme süreci uzun olan, sürekli ameliyat sonrası bakım gerektiren operasyonlar grubunda değiller.

Geçirilen ameliyata bağlı olarak tepkimeler ve sonuçlar her zaman değişiklik gösterir. küçük dokunuşlu estetik operasyonlar da günümüz de çok yaygındır.

Dolgular, cildi soyan derin lazer uygulamaları, kök hücre gibi uygulamalar, ameliyat sınıfına girmeyen ancak Estetik Cerrahlarca ya da Dermatoloji Uzmanları tarafından yapılması gereken estetik işlemlerdir.

Estetik Cerrahi İşlemler Nelerdir ?

Rinoplasti – Estetik burun ameliyatı

Estetik cerrahi operasyonlar arasından en çok tercih edilenlerden biridir rinoplasti. Bu operasyonla burun küçültülebilir, düzeltilebilir ve kaldırılabilir.

Burun kemeri alınabilir, burun ucu kaldırılabilir veya inceltilebilir, burun tabanı daraltılabilir, burun delikleri küçültülebilir ve deri yaygınlığı varsa yanaklara doğru toparlanabilir. Nefes alma problemleri gibi sağlığı etkileyen sorunlar giderilebilir.

Göğüs Estetik Ameliyatı

Göğüs kadınlar tarafından en çok tercih edilen isteğe dayalı olarak şekil verdirilen, kadınsı bir görüntü içinde, atletik bir vücut için de şekline göre kişinin görünümünü en çok değiştiren alanlardan biridir.

Estetik cerrahi operasyonlar ile göğüsler küçükse büyütülebilir, büyükse küçültülebilir, sarkıksa dikleştirilebilir, iki meme arasında asimetri varsa ameliyatla beraber düzeltilebilir.

Liposuction – Yağ aldırma estetik ameliyatı

Vücuttaki istenmeyen, spor veya diyetle yakılamayan, kalıplaşmış yağ birikimlerinin kanüller ve bir aspiratör yardımıyla dışarı alınması işlemidir liposuction.

Bir zayıflama yöntemi olmayıp vücut şekillendirme yani estetik operasyonudur. Derinin uygunluk durumuna, doktor kontrolüne ve istenilen bölgelerin hassasiyetine göre değişiklik gösteren estetik cerrahi operasyonlarından biridir.

Karın Germe Estetik Ameliyatı

Özellikle doğum veya aşırı kilo kaybı sonrası karın bölgesinde oluşan gevşeme ve sarkmanın estetik ameliyatla beraber giderilmesidir. Bu ameliyat sayesinde bölgedeki ölü deriden arındırılır, çatlak veya yırtık problemi varsa toparlanır ve istenmeyen görüntüler ortadan giderilir.

Gevşeyen karın kasları sıkılaştırılır. Sarkmış deri ve yağ fazlalıkları karın bölgesinden çıkarılır. Karın bölgesi daha sıkı, gergin ve düz ve fit bir görünüm kazanır.

Blefaroplasti – Göz kapağı Estetik Ameliyatı

Yaşlanma, yerçekimi ve genetik faktörlerin etkisiyle alt ve üst göz kapaklarında kişiyi daha yaşlı, yorgun ve uykulu gösteren bir kozmetik problemdir. Sağlık problemi oluşturmasa da bu görüntü kişiye kendini yorgun ve mutsuz hissettirebilir.

Göz kapağı estetik cerrahi ameliyatı ile bu sorunlar ortadan çok rahat kaldırılabilir. Başarı seviyesi en yüksek estetik operasyonlar arasındadır.

İyileşme süreci kısa ve bakımı yapıldıktan sonra sonucu uzun vadelidir. Torbalanmış yağ dokularının alınması, sarkmış deri ve kas dokusunun çıkarılması kişilere dinç ve genç bakışlar kazandırır. Kaş kaldırma ameliyatı ile birlikte kombine estetik olarak yapılırsa sonuç daha belirgin ve kalıcı olur.

Kaş Kaldırma Estetik Ameliyatı

Kaşların dış-uç 1/3 kısmının kaldırılması kişiye daha çekici ve dinamik bir yüz görünümü kazandırır. Saç içinden yapıldığı için yüzde herhangi bir iz bırakmayacağı için ameliyat sonrası her hangi bir iz sorunu oluşturmaz.

Yıllara ve yerçekimine bağlı kaşlarda düşme gözlemlenirse tekrar edilmesi mümkün estetik operasyonlarından biridir.

Yüz Germe Estetik Ameliyatı

Kulak önünden saç içine doğru uzanan bir kesiyle fazla deri çıkarılarak sarkmış ve kırışmış yüz ve boyun üst kısmında ki derinin tamamı gerginleştirilir.

Gereken durumlarda alın germe, göz kapağı ameliyatları, kaş kaldırma, yüze ve dudağa yağ enjeksiyonu gibi ameliyatlarla birlikte yapılarak yüzün var olan tüm kırışıklardan kurtularak genç görünüme kavuşması amaçlanır.

Yüz ve dudak yağ enjeksiyonu

Yıllar geçtikçe yüzün belli başlı belirgin hatları dolgunluklarını kaybedebilir. Bunlara elmacık kemikleri ve dudaklar da dahil.

Yüz ve dudak yağ enjeksiyon operasyonu, yağın vücudun başka bir yerinden alınarak yüze enjekte edilmesi cilt altı dokunun desteklenmesini ve güçlendirilmesini sağlayan bir estetik cerrahi işlemidir. %40 kalıcılık sağlayan operasyonlardan biridir.

Kulak Estetik Operasyonları

En sık rastlanan doğumsal kulak deformitelerinin başında kulak kepçesi büyüklüğü yani ‘kepçe kulak’ gelir. Kıkırdak ve kemik gelişimi tamamlanmadan yapılması gereken estetik operasyonlar arasında bulunur.

Kulak arkasında kalan ameliyat izleri bir süre sonra kaybolacağı için kişileri rahatsız etmez. Eril dönem ve çocukluk dönemi kepçe kulak estetik ameliyatı için daha doğru bir tercih olacaktır. Sonuçları kalıcı ve uzun vadelidir.

Çene – Elmacık kemiği estetik  ameliyatları

Yüz kemiklerindeki yetersiz gelişimi bazı sentetik protezler ile tamamlamak yüz hatlarını belirginleştirip daha dengeli ve estetik bir yüz görünümü kazandırmak bu ameliyat sayesinde mümkün.

Jawline işlemi ve beraberinde gelen yüz, çene kemiği, elmacık kemikleri üzerinde yapılan törpüleme, dolgu, implant desteği gibi ilavelerle kişilere hedefledikleri estetik görünüme kavuşabilmeleri için imkan sağlanmaktadır.

Bacak Estetik Ameliyatları

Bacak estetiği, vücut güzelliğinin önemli bir parçası olan bacaklardaki fazla yağ dokusu yağ aldırma operasyonları ile alınabilir. Kasıklardaki sarkmalar fazla derinin çıkarılmasıyla giderilebilir ve diz altı bölgedeki eğrilikler iç kısımlara protezler yerleştirilerek giderilir.

Genital Bölge Estetik Cerrahi Ameliyatları

Labioplasti işlemi ve vajina daraltma işlemi gerçekleştirilen genital bölgede, kadınları rahatsız eden dudakların dışa dönük ve estetik olmayan görüntüden kurtulmasını sağlıyor.

Aynı zamanda doğum sonrası ve genetik özelliklere bağlı olan vajinanın genişlemesine, yırtılmasına, gevşeme ve sarkma sorununa karşı vajina üzerinde toparlama ve daraltma işlemi bu estetik cerrahi ameliyatlar sayesinde mümkün olabiliyor.

Jinekomasti Estetik Ameliyatı

Erkeklerde normalden fazla göğüs bölgesinde oluşan yağlanma ve memelenme sorunudur. Erkeklerde ki düz üst vücut görüntüsünün aksine göğüs bölgesinde aşırı bir yağlanma durumu kişlere özgüven sorunu yaşatabilmekte ve rutin gündeliklerini aksatabilmektedir.

Kalıplaşmış yağ bezelerinin, dokularının alınmasıyla gerçekleştirilen bu operasyon, erkek hastalara hedefleri fit göğüs görünüme kavuşturur.

Sixpack Estetik Ameliyatı

Kişilerin uzun uğraşlar, egzersizler sonucu elde edemedikleri karın bölgesinde ki kas görünümünü, ortaya çıkarmayı sağlayan estetik operasyon dolgu teknikleri sayesinde kişilere daha düz ve kaslı bir karın görünümü sağlar.

Vücut Şekillendirme Estetik Ameliyatları

Estetik ameliyatlar, hastaların talebi sonrasında uzman doktorların kontrolleriyle beraber, kişilerin vücudunda aykırı duran ve rahatsızlık hissi veren bölgelerin ortadan kaldırılması hedeflenerek gerçekleştirilir.

İnce bel, bacak şekillendirilmesi, dolgun kalçalar, düz basenler, düzgün yüz uzuvları ve vücudunuzda aklınıza gelebilecek her bölge için vücut konturünün düzenlemesiyle gerçekleştirilir.

Diğer Estetik işlemler:

Yara izlerinin düzeltilmesi, benlerin çıkartılması, saç ekimi, epilasyon, protez tırnak vb. uygulamalar da estetik işlemler algısında yer alsa da kozmetik güzellik amacıyla gerçekleştirilen basit dışa dönük estetik işlemlerdir.

Aynı zamanda botoks, ölü cilt derisi yenileme, cilt soyma, yüz askısı ve dolgu olan estetik işlemlerin hiçbir ‘’Cerrahi’’ boyutu yoktur.

Kaynakça:

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/patient-resources/cosmetic-surgery-vs-plastic-surgery/#:~:text=Types%20of%20Cosmetic%20Surgery%20Procedures%3A&text=Facial%20Contouring%3A%20Rhinoplasty%2C%20Chin%2C,Resurfacing%2C%20Botox%C2%AE%2C%20Filler%20Treatments

https://www.verywellhealth.com/most-popular-plastic-surgeries-3157239

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir