Kendinize En Güzel Hediye: Meme Dikleştirme
5
(1)

Kadınlarda göğüsler belirli etkenlere bağlı olarak formunu kaybedebilmektedir. Özellikle hamilelik ve kilo alıp verme gibi durumlarda vücutta en çok deforme olan bölge göğüslerdir.

Hamilelik gibi durumlarda hormonlar artar ve vücut kilo alır. Sonrasında ise emzirme döneminde göğüsler formunu iyice kaybederek sarkarlar.

Aynı şekilde yaşlılıkla beraber gelen sarkmalar ve büyük memelerin zaman içinde sarkması da bu duruma örnek gösterilebilir.

Göğüslerde sarkma estetik açıdan istenmeyen bir durumdur. Bir yandan da sırta yaptığı ağırlık nedeniyle sırt ve boyun ağrıları da kaçınılmaz olacaktır. Sutyen askısının baskısıyla omuzların da bu durumdan etkilenmemesi olası değildir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile göğüsler istenen forma getirilebilmektedir. Göğüslerin sarkması sadece büyük memeye sahip kadınlarda görülmez.

Küçük memelere sahip olan ancak çeşitli durumlardan dolayı memeleri sarkan hastalar da mevcuttur. Bu durumda meme estetiğinde teknik buna göre seçilmektedir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI AŞAMALARI

Meme dikleştirme ameliyatı aşamalarında çeşitli farklılıklar olabilir. Bazı hastalar meme dikleştirme ameliyatıyla beraber meme küçültme ameliyatının da yapılmasını isteyebilir. Bu gibi durumlarda hastaya göre ameliyat şekillenmektedir.

Genel olarak meme dikleştirme ameliyatında meme ucunun yerleştirileceği bölge belirlenmekte ve memede kesik açılarak fazla doku çıkarıldıktan sonra kalan deri toplarlanmaktadır.

Bu durumda küçük göğüsleri olanlar için meme içine protez yerleştirilerek daha  dolgun bir görünüm elde edilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatında izler başlarda belirgin görünecek, ancak sonradan kaybolacaktır. Genellikle meme başı etrafından kesik açılmaktadır. Ancak bazı durumlarda meme başının altından itibaren ters T şeklinde de kesik açılması mümkündür.

İYİLEŞME SÜRECİ

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sonrası süreç de rahat geçecektir. Ameliyat esnasında meme protezi kullanılması durumunda ilk birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlama olması gerekir.

Bir hafta sonra memelerdeki sargılar açılır ve  6 hafta boyunca ise sporcu sutyeni giyilmesi istenir. İyileşme sürecinde erken dönemde memede hissizlik ve şişme görülebilir. Bu durum son derece normaldir. 3 ay ağır sporlar yapılmamalıdır.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/saggy-breasts#solutions

https://www.harpersbazaar.com/uk/beauty/a28909197/breast-lifts-explained/

5 / 5. 1