Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşmek Ne Kadar Sürer?
5
(1)

Meme büyütme ameliyatı kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir estetik cerrahi işlemdir. Doğuştan küçük göğüslere sahip olan veya belirli durumlar sonrasında göğüsleri küçülmüş olan kişiler meme estetiği ile istedikleri göğüs boyutuna kavuşabilmekte.

Ancak meme büyütme estetiği sonrası iyileşme sürecine dair bazı araştırmalar yapılması ve bilgilenilmesi oldukça önemlidir.

Hasta, meme büyütme cerrahisinden yaklaşık bir hafta sonrasına kadar dinlenmelidir.

Özellikle ilk iki üç gün içinde yeterince dinlenmeli, ancak evde kısa yürüyüşler yapmalı ve kan akışını sağlamak için hafif hareketler yapılmalıdır. İnsizyon bölgelerinde herhangi bir ekstra gerginlik oluşmaması için özen gösterilmelidir.

Genellikle meme büyütme ameliyatından 10-14 gün sonrasında hasta normal yaşantısına geri dönebilmektedir. Ancak yine de dikkatli olmalı, ağır kaldırmamalı, kuvvetli egzersizler yapmamalı ve dinlenmelidir.

Hastanın meme büyütme estetiği sonrasında ağrısının hafifletilmesi ve ödemin azaltılması amacıyla  cerrahi sutyen takması gerekecektir. Sutyen, banyo yaparken çıkarılmak şartıyla kalan tüm zamanlarda giyilmelidir.

İyileşme sırasındaki bandaj veya cerrahi sutyen implantın göğüs dokusu ve kasıyla uyumlu hale gelmesine yardımcı olacaktır. Hastalar iyileşme süreci bitene kadar bu sütyeni kullanabilirler, böylece göğüsler yeni şekillerini kazanır ve sıkılaşırlar.

Sigara kullanmak ve cerrahi sonrası iyileşme birlikte düşünülemez. Tütünün içindeki nikotin kan damarlarının küçülmesine ve kandaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olabilir. Bu, iyileşmeyi yavaşlatabilir ve meme estetiğinde komplikasyon riskini artırabilir.

Meme büyütme ameliyatından sonraki ilk üç ile beş gün boyunca, hasta cerrahın reçete ettiği ağrı kesici ilaçları alabilir. Bu, göğüs bölgesinde ilk ağrı ve ağrıya karşı rahatlama sağlayacaktır.

Kaynakça:

https://feelbeautiful.com/10-breast-augmentation-recovery-tips/

5 / 5. 1