Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2022
5
(1)

Meme estetiği operasyonu kadın ve erkeklerde çok farklı nedenlerden dolayı yapılır. İşlemin kadın ve erkeklerde uygulanması sırasında farklılık gerektirecek herhangi bir durum yoktur.

Yani, her cinsiyet için de son derece uygun bir işlemdir ve yapılış nedenleri cinsiyetten ziyade bireyden bireye farklılık arz eder.

Peki, meme estetiği neden yapılır?

Meme estetiği;

 • Kişiyi rahatsız edecek derecede büyük olan göğüslerin boyutunu küçültmek
 • Küçük ve sönük olan göğüsleri dolgunlaştırmak
 • Erkeklerde jinekomasti problemine çözmek
 • Birden fazla meme ucu olduğu durumlarda işlevsiz olan meme ucunu almak
 • Meme başındaki problemleri düzeltmek
 • İleri yaş veya fazla kiloların ani kaybı nedeni ile sarkık göğüsleri dikleştirmek
 • Kanser nedeni ile göğsü alınan hastalara yeni bir göğüs oluşturmak
 • Asimetrik olan göğüslerde eşit bir görünüm yakalamak gibi nedenlerden dolayı estetik cerrahinin en sık uygulanan işlemlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği hakkında merak edilen sorulardan biri de meme estetiği çeşitleri nelerdir, şeklinde karşımıza çıkar.

Meme estetiği oldukça fazla nedenden dolayı uygulandığı için çeşit bakımından zengin bir listeye sahiptir.
Meme Büyütme

Meme büyütme operasyonunda estetik cerrah tarafından göğsün altı kısmına veya genellikle göğsün kaslarının alt kısmına implant yerleştirilerek göğüs daha dolgun bir görünüme kavuşturulur. 

Meme Küçültme

Meme büyüklüğü bazen bireyde omuz, boyun, bel ağrılarına neden olur. Kişinin öne doğru eğilerek oturmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin hayat kalitesi düşebilir.

Ayrıca zayıf birinde büyük göğüsler kişide orantısız ve rahatsız edici bir görünüme neden olabilir. Bu durumda kişinin özgüven sorunu yaşaması kaçınılmaz olabilir.

Meme küçültme operasyonunda memenin alt kısmından doku alınır ve hacmi düşürülür.

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Memeye yağ enjeksiyonu uygulamasının yapıldığı operasyonlar aslında meme büyütme operasyonlarının arasında değerlendirilir. Ancak meme büyütme operasyonlarında implant uygulamasının yanı sıra yağ enjeksiyonu tekniği daha sık uygulanması tercih edilen ve daha pratik şekilde yapılan bir operasyondur. 

Operasyonun tek faydası kişide göğüs büyüklüğü ve dolgunluğu sağlanması değil, aynı zamanda kişinin bölgesel yağlanma sorununa da yardımcı olmasıdır. 

Kişinin göğüslerine cerrahi işlem ile eklenecek olan yağ dokusu kişinin bölgesel yağlanma sorununun oluğu bölgeden alınarak işlemden geçirilir ve kişide yağ transferi tekniği ile hastanın iki farklı anlamda kazanç sağlamasına katkıda bulunulmuş olur.

Meme Dikleştirme

Göğüsler zamanla ileri yaş, hormon değişimleri, ani kilo alıp verme ve birden fazla gebelik geçime gibi durumlardan dolayı sarkabilir ve yumuşak, sönük bir hale gelebilir. Bu sorunu yaşayan bireylerde meme bölgesine dikleştirme yapmanın yanı sıra memenin daha dolgun ya da daha küçük bir boyuta getirilmesi de söz konusu olabilir.

Burada karar tamamen hekim ile hasta arasında işlem öncesinde verilir. 

Meme dikleştirme operasyonlarında kişinin göğüslerinin daha diri ve dik şekilde durması ve bu konumunu uzun yıllar koruması amaçlanır.

Meme Asimetrisini Giderme

Meme asimetrisini giderme için operasyon yapılması diğer operasyonlar kadar yaygın bir durum değildir. Meme asimetrisi kişide doğuştan gelen bir problem ya da meme kanseri sonrasında gelişebilir. Bazı bireylerde meme kanserinin ilerlemesini durdurmak ve hastaya sağlığını geri kazandırmak amacı ile göğüs alınabilir.

Bazı bireylerde tek göğüs bazılarında her iki göğüs de alınabilir.

Kişide hangi nedenden dolayı göğüslerde asimetrik bir durum olursa olsun önemli olan hastanın nasıl bir boyut istediğidir. Buna göre küçük olan göğüs dolgunlaştırarak büyük olan göğüs ile eşitlenebilir ya da büyük olan göğüs diğer göğüs ile eşit derecede küçültülebilir.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Küçültme)

Jinekomasti ameliyatı ya da diğer adı ile erkeklerde meme küçültme operasyonu bu cinsiyetteki bireyler arasında en sık uygulanan meme estetiği operasyonlarından biridir. 

Erkeklerde kilo alımına bağlı olarak özellikle ergenlik döneminde östrojen ve prolaktin gibi dişilik hormonlarının miktarının artması ve göğüs bölgesinde bulunan süt bezlerinin gelişerek memeye sarkık ve bombeli bir görünüm kazandırması ile ortaya çıkar.

Bu durum bazı bireylerde kadın göğsüne oldukça yakın bir görünüm de çizebilir. Cerrahi olarak müdahale edilerek bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme implantında bazı durumlar vardır ki implantın türünün ne olacağını hastanın yapısına bakarak karar vermemizi sağlar. Her bireyin vücut yapısı her implant çeşidine uygun şekilde değildir. 

Hekim, muayene sonrasında meme implantı çeşitlerinden hangilerinin hastaya uygun olduğunu, bunların avantaj ve dezavantajlarının ne olduğunu açıklar.

Ardından hasta ile birlikte bir tedavi planlaması yapılır ve protezin çeşidine karar verilmiş şekilde operasyona başlanır.

 • Saline fiiled – tuzlu su içeren implantlar
 • Silikon jel ile dolu olan implantlar
 • Şişirilebile implantlar
 • Çift lümenli implantlar
 • Pürüzlü yüzeyli implantlar

Meme Estetiği Komplikasyonları Nelerdir?

Meme estetiği de tıpkı diğer tüm cerrahi işlemler gibi birtakım komplikasyonlara sahiptir. Kişi işlem sonrasında hekiminin kendisinden dikkat etmesini rica ettiği her konuya gerekli ve yeterli özeni göstermesi oldukça önemlidir.

Aksi halde kişide meme estetiği sonrası dönemde herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkma riski artar.

Peki, meme estetiği komplikasyonları nelerdir?

Erken dönemde gelişebilecek komplikasyon durumlar şu şekildedir:

 • Hematom
 • Seroma
 • Enfeksiyon 
 • Asimetri
 • NAK duyusunda değişim

Geç dönemde gelişebilecek komplikasyon durumlar şu şekildedir:

 • Bir cisim batması veya ani darbe sonucunda rüptür ve sönme ihtimali
 • Mondor hastalığı gelişmesi
 • Galaktore gelişmesi ihtimali
 • Pnömotoraks gelişmesi ihtimali
 • Subkutanoz fleksiyon kontraktür bandları görülmesi
 • Bağ dokusu hastalıkları gelişmesi
 • Kapsüler kontraktür gelişmesi

Kaynakça:

https://www.eryamanhastanesi.com.tr/meme-buyutme.php

https://www.medikalakademi.com.tr /meme-estetigi-nasil-yapilir-gogus-buyutme-ve-kucultme-ameliyatlari/

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir