Mikro Penis Nedir?

5
(1)

Erkeklerin sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaları için öncelikle sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmaları gerekir. Doğuştan bazı erkeklerde görülebilen fizyolojik bozukluklar arasında mikro penis problemi de yer alır.

Mikro penis, halk arasında yaygın olmayan ve bilinmeyen bir tanım olduğundan dolayı kişilerin anlamını bilmediği, üroloji alanında konulan bir tanıdır. Mikro penis tanımını kısaca tanımlamak gerekirse 2 cm altında bulunan penis boyuna sahip olmak, mikro penis problemi olarak tanımlanır.

Yeni doğan bir erkek bebeğin fizyolojik muayenesi sırasında uzman doktor tarafından fark edilecek olan mikro penis problemi, zaman içerisinde kendiliğinden düzelen bir sorun değildir. Mikro penis sorunu yaşayan ve penis boyu 2 cm altında olan erkeklerin korkulu rüyası haline gelen bu sorun, erkeklerin karşı cinsle iletişim kurmasını bile zorlaştırabilir.

Mikro penis sorunu olan erkekler ile yapılan görüşmelerde bu sorunun erkeklerde uzun yıllar cinsel yaşamdan uzak durma, depresyon, özgüven eksikliği gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. Peki, mikro penis neden kaynaklanır?

Mikro Penis Nedenleri

Erkeklerde erkeklik organının oluşmasına ve gelişmesine vücut tarafından salgılanan testosteron hormonu etki eder. Erkeklerin bebeklik yıllarına dayanan mikro penis sorunu, kişide testosteron hormonunun düzensiz veya çok az bulunmasından dolayı gelişmektedir.

Yaygın olarak testosteron hormonunda gelişen bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan mikro penis sorunu, yeterli testosteron üretilse dahi tetikleyici hormonlar tarafından yanıt verilmemesi durumunda da ortaya çıkabilecek bir sorundur.

Bazı hastalarda ise penis gelişme sürecinin testosteron hormonuna yanıt vermediği görülür. En net şekilde kişide mikro penis sorununun oluşmasına neden olan sebebi bulmak için bir uzman kontrolü yapılması şarttır.

Mikro Penis Tedavisi Var Mı?

Erkeklerin hayatını bir kabusa çevirebilecek olan mikro penis sorununa ilişkin en çok sorulardan bir tanesi de bu fizyolojik sorunun çözümü mümkün mü?

Mikro penis problemi, erkeğin penis boyuna ilişkin fizyolojik bir sorun olduğundan dolayı fiziki muayene sonucunda kısa sürede tanı konur. Kan testi, hormon testi gibi testlere teşhis konulma kısmında ihtiyaç duyulmaz. Testosteron hormonu bu sorunun en büyük nedenlerinden biri olduğundan dolayı ilk olarak hormon tedavisi uygulanmasına karar verilir.

Hormon tedavisi sonucunda alınacak yanıt kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerde yeterli penis uzaması elde edilirken bazı kişilerde sınırlı bazılarındaysa hiç uzama sağlanmayabilir. Bu nedenle hormon tedavisine kesin çözüm gözü ile bakılmamalıdır.

Mikro penis söz konusu olduğunda akla gelen ilk gelen çözüm yollarından bir diğeri de penis estetikleridir. Hormon tedavisi ile yeterince büyüme sağlanamayan veya sonuç alınamayan kişiler penis büyütme ameliyatı deneyebilmektedir.

Penis Büyütme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mikro penis sorunu sadece yetişkinlik veya ergenlik döneminde görülen bir sorun değildir. Yeni doğan erkek çocuğunda doktor muayenesi sonucunda tanı konulabilir. Fakat tedavilere başlanması için öncelikle çocuğun belli bir yaşa gelmesi beklenir. Ardından önce hormon tedavisi ve sonrasında penis büyütme ameliyatı uygulanabilir.

Estetik cerrahi alanında sadece mikro penis sorunu yaşayan erkeklere değil, penis boyundan memnun olmayan tüm erkeklere penis büyütme ameliyatı uygulanabilir. Ancak mikro penis, fizyolojik bir sağlık sorunu olduğu için durumları diğer ameliyatlardan farklı olarak değerlendirilir. Mikro penis söz konusu olduğunda penisin ideal boyuna yaklaşabilmesi için bazen penis içerisine silikon eklenmesi gibi çeşitli ameliyat yöntemleri denenebilir.

Mikro penis sorunu sadece fizyolojik açıdan kişiyi rahatsız eder. Toplumda genel geçer tabulara bakılmaksızın, mikro penise sahip bir erkeğinde iyi giden, sağlıklı bir cinsel yaşamının olması mümkündür.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı