Mikropenis ( Penis Küçüklüğü ) Nedir?
4.3
(16)

Erkeklerin sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaları için öncelikle sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmaları gerekir. Doğuştan bazı erkeklerde görülebilen fizyolojik bozukluklar arasında mikropenis problemi de yer alır.

Mikro penis, halk arasında yaygın olmayan ve bilinmeyen bir tanım olduğundan dolayı kişilerin anlamını bilmediği, üroloji alanında konulan bir tanıdır. Mikro penis tanımını kısaca tanımlamak gerekirse 2 cm altında bulunan penis boyuna sahip olmak, mikro penis problemi olarak tanımlanır.

Yeni doğan bir erkek bebeğin fizyolojik muayenesi sırasında uzman doktor tarafından fark edilecek olan mikro penis problemi, zaman içerisinde kendiliğinden düzelen bir sorun değildir.

Mikropenis sorunu yaşayan ve penis boyu 2 cm altında olan erkeklerin korkulu rüyası haline gelen bu sorun, erkeklerin karşı cinsle iletişim kurmasını bile zorlaştırabilir.

Mikro penis sorunu olan erkekler ile yapılan görüşmelerde bu sorunun erkeklerde uzun yıllar cinsel yaşamdan uzak durma, depresyon, özgüven eksikliği gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. Peki, mikropenis neden kaynaklanır?

Mikropenis ile Karıştırılan Durumlar

Mikro penis demek 2 cm ve altında boyutlara sahip penis demektir. Küçük penis demek 7 cm ve daha küçük penis demektir.

Mikro penise sahip olan erkeklerin sayısı ve oranı tam olarak bilinememekle beraber ortalama her 100 erkeğin 0.6’sında olduğu tahmin edilmektedir. 7 cm ve daha küçük penislerde zaman zaman gömülü penis olabilmektedir. Yani aslında küçük penis değil de gömülü penistir.

Gömülü Penis Nedir?

Gömülü penis tipleri aslen genelde normal büyüklükte sayılırlar. Küçük görünmesinin nedeni daha doğrusu küçük penis ya da mikro penis olarak karıştırılmasının nedeni ise aşırı kilodandır.

Daha da açacak olursa; şişmanlıktan dolayı karın bölgesi derisinin sarkması, uyluk derilerinde sarkma ya da skrotum derilerinde yaşanan kıvrımların alt bölmesinde gizli * gömülü kalmasından kaynaklanan penis tipleridir.

Bu durumun nedeni ise net değildir ancak nedenleri bellidir; doğum sırasında yaşanan anomallikler, anne karnında geçirilen anomallikler, morbid obezitesinden kaynaklanan anomalilikler ya da doğrudan aşırı kilodan kaynaklı olabilmektedirler.

Aynı şekilde penis etrafındaki dokularda aşırı yağ birikme durumu da gömül penise neden olabilmektedir.

Pelvik Kaslarının Zayıflaması

Erkeklerde ilerleyen yaşa bağlı olarak pelvik kaslarında zayıflama olabilmektedir. Pelvik kaslarını zayıflaması demek penisin mevcut pozisyonu yanı durma şeklinin etkilenmesi demektir. Pelvik kaslarının zayıflamasıyla aynı zamanda erektil fonksiyonlarda da bozulmalar olabilir.

Kısacası pelvik kasları penis duruşunu ve ereksiyon fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Zayıf pelvik kasları, penisin daha geriye çekilmesini sağlar ve gömülü penis durumu meydana gelebilir.

Pelvik kaslarının bir başka görevi ise erkek ereksiyona geçtiğinde kasılarak penisin sertleşmesini sağlayan uygun dozda kan akışının sağlanmasına destek olmasıdır. Zayıf pelvik kasları sertleşme sırasında meydana gelen kan akışının tekrar kaçmasına neden olur ve bu da ereksiyonu zorlaştırır, kısıtlar.

Perdeli Penis Nedir?

Mikropenis ile karıştırılan bir başka sorundur. Göz çarpmayan penis olarak da adlandırılmaktadır. Doğum sırası, doğum öncesi veya sünnet benzeri durumla sırasında oluşan komplikasyonlardan biri neden olmuş olabilir.

Penisin skrotum derisi kısmından gelen derinin penis şaftına doğru normalden daha fazla ulaşarak tutturulması durumudur. Yani derisel bir problemdir. Bu da peniste perdeli penis modelini yaratır.

Perdeli penis olağandan daha küçük bir penis görüntüsü manasına gelir. Perdeli penislerde, penisin uç ya da daha fazlası net olarak görülebilir geri kalan kısım derilerle saklanır.

Özetle Mikropenis ile Karıştırılan Durumlar Nelerdir?

 • 7 cm’den daha küçük penisler mikropenis değildir.
 • 2 cm ve daha küçük penisler mikro penistir.
 • Perdeli penisler mikropenis demek değildir.
 • Gömülü penisler mikropenis demek değildir.
 • 7 cm ve yukarısı normal boyutta penis olarak anılır. Ancak standart büyüklükte anılabilmesi için en az 10 cm olması gereklidir. Orantılar bilim dünyasında kesinlikle net değildir. Bu nedenle 9 – 11 cm arasında gidip gelen normal penis boyu araştırmaları vardır.
 • Perdeli penis, gömülü penis, mikropenis, küçük penisler için penis büyütme, penis uzatma, penis kalınlaştırma gibi çeşitli estetik girişimler mevcuttur.

Mikropenis ( Micro Penis ) Nedenleri

Penis küçüklüğünün birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler arasındaki en önemli unsur ise penisin büyümesini sağlayan testosteron hormonunun yetersiz olmasıdır.

Beynin hipofiz bezinde bulunan FSH ve LH hormonlarının az üretilmesi testosteron üretmesi için beyni uyardığından bu hormonlar az üretilince penis istenilen boyutlara ulaşamaz ve mikro penis dediğimiz sorun ortaya çıkar.

Micro penis oluşumuna sebebiyet veren bir diğer etken de testiste testosteron üretimi yapan leydik hücrelerinin beyinden salgılanan tetikleyici hormonlara cevap vermemesinden kaynaklanır.

Bu durum sonucunda testosteron üretimi çok az olur ya da hiç olmaz. Buna bağlı olarak da  penis yeteri kadar gelişmez.

Bazen de  penisin testosteron hormonuna  yanıt vermeyebilir. Bu da mikro penis oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca bazı bilinmeyen nedenler ya da genetik faktörlere bağlı olarak da penis beklenilen düzeyde gelişmeyebilir.

 Penis Küçüklüğünün Tedavisi Var Mı?

Erkeklerin hayatını bir kabusa çevirebilecek olan mikropenis sorununa ilişkin en çok sorulardan bir tanesi de bu fizyolojik sorunun çözümü mümkün mü?

Mikropenis problemi, erkeğin penis boyuna ilişkin fizyolojik bir sorun olduğundan dolayı fiziki muayene sonucunda kısa sürede tanı konur.

Kan testi, hormon testi gibi testlere teşhis konulma kısmında ihtiyaç duyulmaz. Testosteron hormonu bu sorunun en büyük nedenlerinden biri olduğundan dolayı ilk olarak hormon tedavisi uygulanmasına karar verilir.

Hormon tedavisi sonucunda alınacak yanıt kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerde yeterli penis uzaması elde edilirken bazı kişilerde sınırlı bazılarındaysa hiç uzama sağlanmayabilir. Bu nedenle hormon tedavisine kesin çözüm gözü ile bakılmamalıdır.

Mikropenis söz konusu olduğunda akla gelen ilk gelen çözüm yollarından bir diğeri de penis estetikleridir. Hormon tedavisi ile yeterince büyüme sağlanamayan veya sonuç alınamayan kişiler penis büyütme ameliyatı deneyebilmektedir.

Mikro Penis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fiziki muayene yapılarak teşhis koymanın mümkün olduğu mikropenis hastalığını tedavi etmek amacıyla hormon tedavisi uygulanabilir.

Eğer uygulanan hormon tedavisinden istenilen verim alınamazsa bu sefer de penis büyütme ameliyatı yapılır. Bu yapılan ameliyat ile penisin boyu mevcut boyunun en az 5’te 1’i oranında daha uzar.

Bu uzama kalıcı olur. Ayrıca penis büyütme ameliyat olmak için sadece mikropenis şikayetinizin olmasına gerek yoktur. Sağlıklı bir erkekte mevcut penis boyutunu daha da uzatmak için penis büyütme ameliyatı olmak amacıyla başvurmasında bir sakınca yoktur. 

Penis büyütme ameliyatı yapılan tetik ve tahliller sonrasında hastanın durumu değerlendirilerek genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşmektedir.

Ameliyatı gerçekleştirebilmek için hastanın anestezi almasına engel olacak bir sağlık sorunu olmaması ve 18 yaşından büyük olması yeterlidir. Ameliyat ortalama olarak 1.5 saatte tamamlanır.

Genital organın kasık bölgesindeki deri altında kalan yüzde bir kısma, cilde açılan kesiler vasıtasıyla müdahale edilir.

Penisin 3’te 1’lik bölümünü alt karın bölgesinde gömülü tutan, asıcı bağlar mevcuttur. Bu bağlar gereken miktarda kesilerek gömülü kısım ileri doğru çıkarılır. Bu şekilde penisin görünen boyu yüzde 20’i oranında uzamış olur.

Mikropenis Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mikropenis ameliyatı olmak isteyen hastanın anestezi almasına engel olacak bir sağlık durumu ve yapılan kontroller de ameliyat olmasına engel teşkil edecek bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, ayrıca hasta da 18 yaşından büyükse mikropenis ameliyatı olmak için başvurabilir.

Penis büyütme ameliyatı olmak için penisin çok küçük olmasına gerek yoktur. Sağlıklı ve var olan penis boyu yeterli olan kişiler de penis büyütme ameliyatı olmak amacıyla başvurabilir.

Mikropenis Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Hastaya 3 gün aralıklarla doktorun önerileri doğrultusunda pansuman yapılır.

Ameliyattan bir hafta sora hasta günlük işlerini yapabilir, normal hayata dönebilir. Hastanın ameliyat izlerinin iyileşmesi 20 günü bulur. Ameliyatın ardından 4-6 hafta sonra hasta için tam iyileşme sağlanır.

Kişi bu süreden sonra cinsel yaşamına da dönebilir. Mikropenis büyütme ameliyatının ardından kalan izler kasık tüylerinin olduğu bölgede yer alacağından kişiye bir rahatsızlık vermez, görüntüde de rahatsız etmez. 1 yıl geçtikten sonra ten rengini alır. Ameliyatla birlikte doğal ve kalıcı bir büyüme elde edilmiş olur.

S.S.S

Mikro Penis İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Ergenlik dönemi bitmemişse ya da ergenlik dönemi sonrasındaki yetişkinlerde de hormon azlığından kaynaklı mikro penis durumlarıyla karşılaşılabilmektedir. Bu durumda öncelikle hormon ilaçlarıyla penisin büyütülmesi desteklenebilir. Ancak çoğu zaman yeterli büyüme sağlanamamaktadır. Elde edilen hormon ilaçlarından kaynaklı büyümeye ek olarak penis büyütme ameliyatları uygulanır.

Mikro Penis Kaç Cm’dir?

Pek çok araştırma ve istatistiki değere göre 2 cm altı penisler mikro penis olarak tanımlanmaktadır. Bazı araştırmalara göre ise 3 cm altı mikro penis tanımını alır.

Mikro Penis Ameliyatıyla Penis Nasıl Büyütülür?

Penisi leğen kemiklerinden tutan asıcı bağlar vardır. Bu bağlar kesilerek ilk uzama imkanı yakalanır. Ardından penis köklerine liposuction yapılır. Böylece ek uzama sağlanır. Penisin ne kadar uzayacağı değişkendir. En az 2 cm en fazla 5 cm ek uzama sağlanabilmektedir.

Mikro Penis Penis Kalınlaştırma Ameliyatıyla Kaç Cm Kalınlaştırılabilir?

Penis kalınlaştırma ameliyatlarında çoğunlukla hastanın kendi yağ kütlesi kullanılır. Göbek – bel bölgesinden alınan küçük bir miktar yağ üzerinde işlemler yapılarak penisin birden fazla noktasına enjekte edilir. Böylece penis kalınlığının çapında en az 4 cm ek kalınlık elde edilebilir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/micropenis

https://www.news-medical.net/health/What-is-Micropenis.aspx

4.3 / 5. 16

8 cevaplar
 1. Murat
  Murat says:

  Merhabalar doktor bey benim penis boyum ereksiyon hali 11 12 cm civarı tedavi ve ameliyat fiyatı hakkında bilgi alabilirmiyim

  Cevapla
 2. Mikail
  Mikail says:

  Merhablar Doktorbey 20 yasindayim penisim 2 3 cm kalkista 8 cm kalıntlık hic yok ip ince lütfen yardmci olun bana size nasıl ulasabilirm bir tedavisi varmi hocam artk dayanacak gücüm kalmadi bu hayyatta hocam lütfen bunu gördüysen cvp ver Allah içinnnn..

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir