Mikro Penis Nedir? 1
4.5
(2)

Erkeklerin sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaları için öncelikle sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmaları gerekir. Doğuştan bazı erkeklerde görülebilen fizyolojik bozukluklar arasında mikro penis problemi de yer alır.

Mikro penis, halk arasında yaygın olmayan ve bilinmeyen bir tanım olduğundan dolayı kişilerin anlamını bilmediği, üroloji alanında konulan bir tanıdır. Mikro penis tanımını kısaca tanımlamak gerekirse 2 cm altında bulunan penis boyuna sahip olmak, mikro penis problemi olarak tanımlanır.

Yeni doğan bir erkek bebeğin fizyolojik muayenesi sırasında uzman doktor tarafından fark edilecek olan mikro penis problemi, zaman içerisinde kendiliğinden düzelen bir sorun değildir. Mikro penis sorunu yaşayan ve penis boyu 2 cm altında olan erkeklerin korkulu rüyası haline gelen bu sorun, erkeklerin karşı cinsle iletişim kurmasını bile zorlaştırabilir.

Mikro penis sorunu olan erkekler ile yapılan görüşmelerde bu sorunun erkeklerde uzun yıllar cinsel yaşamdan uzak durma, depresyon, özgüven eksikliği gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. Peki, mikro penis neden kaynaklanır?

Mikro Penis Nedenleri

Kişinin mikro penise sahip olmasının birçok nedeni olabilir. bu nedenler arasındaki en önemli unsur ise penisin büyümesini sağlayan testosteron hormonunun yetersiz olmasıdır.

Beynin hipofiz bezinde bulunan FSH ve LH hormonlarının az üretilmesi testosteron üretmesi için beyni uyardığından bu hormonlar az üretilince penis istenilen boyutlara ulaşamaz ve mikro penis dediğimiz sorun ortaya çıkar. Micro penis oluşumuna sebebiyet veren bir diğer etken de testiste testosteron üretimi yapan leydik hücrelerinin beyinden salgılanan tetikleyici hormonlara cevap vermemesinden kaynaklanır.

Bu durum sonucunda testosteron üretimi çok az olur ya da hiç olmaz. Buna bağlı olarak da  penis yeteri kadar gelişmez. Bazen de  penisin testosteron hormonuna  yanıt vermeyebilir. Bu da mikro penis oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca bazı bilinmeyen nedenler ya da genetik faktörlere bağlı olarak da penis beklenilen düzeyde gelişmeyebilir.

Mikro Penis Tedavisi Var Mı?

Erkeklerin hayatını bir kabusa çevirebilecek olan mikro penis sorununa ilişkin en çok sorulardan bir tanesi de bu fizyolojik sorunun çözümü mümkün mü?

Mikro penis problemi, erkeğin penis boyuna ilişkin fizyolojik bir sorun olduğundan dolayı fiziki muayene sonucunda kısa sürede tanı konur. Kan testi, hormon testi gibi testlere teşhis konulma kısmında ihtiyaç duyulmaz. Testosteron hormonu bu sorunun en büyük nedenlerinden biri olduğundan dolayı ilk olarak hormon tedavisi uygulanmasına karar verilir.

Hormon tedavisi sonucunda alınacak yanıt kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerde yeterli penis uzaması elde edilirken bazı kişilerde sınırlı bazılarındaysa hiç uzama sağlanmayabilir. Bu nedenle hormon tedavisine kesin çözüm gözü ile bakılmamalıdır.

Mikro penis söz konusu olduğunda akla gelen ilk gelen çözüm yollarından bir diğeri de penis estetikleridir. Hormon tedavisi ile yeterince büyüme sağlanamayan veya sonuç alınamayan kişiler penis büyütme ameliyatı deneyebilmektedir.

Mikro Penis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fiziki muayene yapılarak teşhis koymanın mümkün olduğu mikro penis hastalığını tedavi etmek amacıyla hormon tedavisi uygulanabilir. Eper uygulanan hormon tedavisinden istenilen verim alınamazsa bu sefer de penis büyütme ameliyatı yapılır. Bu yapılan ameliyat ile penisin boyu mevcut boyunun en az 5’te 1’i oranında daha uzar.

Bu uzama kalıcı olur. Ayrıca penis büyütme ameliyat olmak için sadece mikro penis şikayetinizin olmasına gerek yoktur. Sağlıklı bir erkekte mevcut penis boyutunu daha da uzatmak için penis büyütme ameliyatı olmak amacıyla başvurmasında bir sakınca yoktur. 

 

Penis büyütme ameliyatı yapılan tetik ve tahliller sonrasında hastanın durumu değerlendirilerek genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Ameliyatı gerçekleştirebilmek için hastanın anestezi almasına engel olacak bir sağlık sorunu olmaması ve 18 yaşından büyük olması yeterlidir. Ameliyat ortalama olarak 1.5 saatte tamamlanır.

Genital organın kasık bölgesindeki deri altında kalan yüzde bir kısma, cilde açılan kesiler vasıtasıyla müdahale edilir. Penisin 3’te 1’lik bölümünü alt karın bölgesinde gömülü tutan, asıcı bağlar mevcuttur. Bu bağlar gereken miktarda kesilerek gömülü kısım ileri doğru çıkarılır. Bu şekilde penisin görünen boyu yüzde 20’i oranında uzamış olur.

Mikro Penis Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mikro penis ameliyatı olmak isteyen hastanın anestezi almasına engel olacak bir sağlık durumu ve yapılan kontroller de ameliyat olmasına engel teşkil edecek bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, ayrıca hasta da 18 yaşından büyükse mikro penis ameliyatı olmak için başvurabilir. Penis büyütme ameliyatı olmak için penisin çok küçük olmasına gerek yoktur. Sağlıklı ve var olan penis boyu yeterli olan kişiler de penis büyütme ameliyatı olmak amacıyla başvurabilir.

Mikro Penis Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Hastaya 3 gün aralıklarla doktorun önerileri doğrultusunda pansuman yapılır. Ameliyattan bir hafta sora hasta günlük işlerini yapabilir, normal hayata dönebilir. Hastanın ameliyat izlerinin iyileşmesi 20 günü bulur. Ameliyatın ardından 4-6 hafta sonra hasta için tam iyileşme sağlanır.

Kişi bu süreden sonra cinsel yaşamına da dönebilir. Mikro penis büyütme ameliyatının ardından kalan izler kasık tüylerinin olduğu bölgede yer alacağından kişiye bir rahatsızlık vermez, görüntüde de rahatsız etmez. 1 yıl geçtikten sonra ten rengini alır. Ameliyatla birlikte doğal ve kalıcı bir büyüme elde edilmiş olur.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 4.5 / 5. Toplam oylama 2

Henüz puanlayan olmadı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir