Vajina Daraltma Ameliyatı Yaptıranların Yorumları
3.7
(189)

İnsan yaşamının ilerlemesi ile birlikte vücudunda da değişikliklerin görülmesi olağan bir durumdur. Bu değişimler özellikle kadınlarda gebelik ya da doğum gibi nedenlerle çok daha sık yaşanabilmektedir. Bu yaşanan olguların başında da vajina bölgesi genişleme ya da bollaşma hali oluşumudur. 

Bu deformasyon hali kadında olumsuz etkiler yaratacak olan durumlardır. Bu durumların ortadan kalkması için yapılacak işlem vajina daraltma işlemidir. Vajina kadın cinsel organıdır ve son derece hassastır. Doğumun gerçekleştiği organ olduğundan kadın için önemli fonksiyonlara sahiptir.

Vajinada Neden Genişlemeler Oluşur?

Vajinada genişleme halleri özellikle doğum sonrasında oluşan deformasyon halleri sonrasında oluşur.

Gebelik süreci ve doğum kadın vücudun için tam bir değişim sirkülâsyonu yaşanma dönemi olduğundan özellikle normal doğumlar sonrasında bollaşma ve genişlemeler yaşanır. Bu durum ancak vajina daraltma operasyonu ile düzelir.

Kürtaj gibi müdahaleler, genetik olarak vajinanın yapısı gibi nedenlerde vajinanın genişleme sebepleridir. Daraltma işlemi gereklilik halindedir. Yaşla birlikte de genişleme yaşanan sorundur.

Vajina daraltma uygulamaları öncesinde detaylı muayeneler gereklidir. Bölgeye 6-7 cm kadar giriş yapılarak gerekli olan doku çıkarılır ve gevşemiş olan kas yapıları dikilir. Böylelikle vajina çok daha sıkı ve gergin hale getirilmiş olur.

Vajina Daraltma Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltmada en önemli nokta daraltmanın yeterli olmasıdır. Fazla daraltılması kadının cinsel hayatını olumsuz etkileyecektir. Yeterince daraltılmaması ise genişlemenin devam etmesine neden olacaktır.

İşlem sonrasında herhangi bir ağrı yaşanmaz ancak huzursuzluk hissi yaşanması ve vajina içinde olan tamponun varlığı rahatsız edicidir. Sonrasında hasta için sıkıntılı durum kalkar.

Vajina daraltma işlemi sonrasında biraz istirahat kadına yeterli olacak ve normal yaşantısına dönebilecektir.

Vajina daraltma uygulamaları sonrasında hastaya eriyen nitelikte olan dikişler atılır bu nedenle de dikişleri alma problemi ortadan kalkmış olur.

Daraltma işlemi sonrasında hastanın cinsel hayatına geri dönmesi için 4 ila 6 haftalık bir süre gerekir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında normal doğum yapmadıkça vajina genişlemesi yaşanmaz.

 Vajina Daraltma Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Ağrı Faktörü

Operasyon sırasında ya da sonrasında ağrı yaşanmaz. Verilen ağrı kesici ilaçlarla bu durum giderilir. Ameliyattan sonra birkaç gün sızı gibi hislerin yaşanması normal görülmektedir.

Ameliyattan sonra sızıntı şeklinde kanama olması da normal karşılanır. Fazla kanama olması halinde mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında hastanın yapması ve dikkat etmesi gereken en önemli şey pansumanlardır. Düzenli pansuman yapılması verilen ilaçların alınması hali ile ve kişisel anlamda hijyene dikkat edildiğinde bir sorun yaşanmayacaktır.

Ameliyat sonrasında hastanın kabız olmaması için lifli besinler tüketmesi önerilir. Böylelikle yara iyileşmesi de daha kolay olacaktır. İşlem sonrasında cinsel ilişkinin de 1-2 ay ertelenmesi doğru olandır.

Vajina daraltma ameliyatları en fazla 1 saat sürer. Ameliyat esnasında vajinal dokunun kat kat dikilmesi yaşandığından içeride kalan dikişler zaten görülmez dışarıdan olan dikişler ise birkaç hafta içerisinde kendiliğinden erir.

Daraltma ameliyatı sonrasında dikiş izi kalmaz. Vajina genişlemesi sebebi olarak doğum sayısının fazlalığı olduğundan ve vajina kaslarının güçsüz olmasından dolayı eski formuna kavuşması için vajina daraltma operasyonu yapılması gerekir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genişlemiş bir vajinada idrar kaçırma, cinsel ilişkiden zevk alamama gibi sorunlar yaşanır. Vajina daraltma ameliyatı ile vajinanın arka duvarı olan kısım daraltılarak sorun hallolur. Daraltma ameliyatının normal doğumdan en az 1 yıl sonra yapılması uygun görülmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında olur. Bu işlem yaklaşık 1 saat kadar sürer. Ameliyat sonrasında hastaneden çıkan hastanın genital temizliği en önemli detaydır. Bunun yanı sıra dikişlerinin pansuman yapılması da önem taşır.

Ameliyat sonrasında hastada dikişlerin alınması gibi bir durum söz konusu olmadığından dikiş problemi yaşanmaz. Kişisel temizlik ve kontroller ameliyat sonrası dönemi ilgilendiren konulardır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Zararlı mı?

Vajina daraltma ameliyatı birçok sebebe bağlı olarak genişleyen vajina kaslarını sıkılaştırmak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Vajinoplasti olarak bilinen bu operasyonun her cerrahi işlemde olduğu gibi kendine ait riskleri mevcuttur. Ancak bu riskleri azaltmak doğru cerrahı seçmekle mümkündür.

Ayrıca ameliyat sonrası hekim önerilerine uymak zararı en aza indirir. Cerrahi operasyonlarda risk olmakla birlikte vajinoplasti işlem öncesi ve sonrası olarak diğer operasyonlara kıyasla daha düşüktür.

Vajina daraltma genellikle lokal anesteziyle yapılsa da yüzeysel uyutma ile de yapılabilir. İşlem sonrası kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlar görülebilir. Uygun bir doktor seçiminden sonra işlem sonrası hijyen de çok önemli bir unsurdur.

Vajina Daraltma Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Vajina daraltma ameliyatının her şeyden önce konusunda uzman bir doktor tarafından yapılması son derece önemlidir. Ve ameliyathane ortamında olunması yaşanabilecek kanama ve enfeksiyon risklerini ortadan kaldıracaktır.

Vajina daraltma ameliyatları sonrasında iyileşme süreci en fazla 2 haftadır. Ameliyat sonrasında en az 1 haftalık süreçte çalışan kadının istirahat yapması her doktor tarafından önerilendir. Çünkü ameliyat sonrasında ağrı ve şişlik durumu yaşanabilir. Şişliğe ek olarak ağrı etkisi de olabilir.

Belli aralıkla soğuk kompleks uygulaması rahatlatıcı olacaktır. Operasyon esnasında hastanın ağrı hissetmemesi için gerekli ilaçlar verilir. İşlem sonrasındaki iyileşme süreci 2 haftayı bulur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Bakım 

Mutlaka temiz tutulmalıdır. İşlemden sonra sızıntılar yaşanması söz konusu olacağından bu hijyenlik son derece önemlidir. Mutlaka verilen antibiyotik ya da ağrı kesiciler doktor bilgisi altında kullanılmalıdır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası bir kadın 1 haftalık iyileşme sürecini kendine ayırarak devam etmelidir. Sonrasındaki dönemde kendini nasıl hissediyorsa o şekilde karar vererek ilerler. İstirahat sırasında vajina bölgesinin kuru tutulması, pansumanın dikkat edilmesi önemlidir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Konusunda uzman bir doktor ve ameliyathane ortamı olan bir hastane ya da klinikte gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonlarında hasta açısından olumsuz bir durum yaşanma riski çok azdır.

İşini bilen doktorlar tarafından uygulama yapıldığından kanama riski ortadan kalkar, acı faktörü yaşanmaz. Kadın için sonrasında estetik anlamda kendini çok daha iyi hissetme dönemi başlar, cinsel anlamda da mutlu olur.

Vajina daraltma ameliyatları sonrası kadın için yeni bir dönem demektir. Artık idrarını kaçırmayacak, cinsel hayatı düzene girecek, sarkmalar yok olacaktır.

Kaynakça: Al‐Badr, A., & Alkhamis, W. H. (2019). Laser vaginal tightening complications: report of three cases. Lasers in Surgery and Medicine, 51(9), 757-759.

https://www.researchgate.net/publication/318658564_Vaginal_rejuvenation_Current_perspectives

3.7 / 5. 189

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir