Vajina Genişlemesi Neden Olur?
4.2
(5)

Vajina genişlemesindeki en büyük neden yapılan birden fazla normal doğum yapmış olmaktır. 

Normal doğum sırasında yaşanan travma yüzünden kaslar hasar görür ve eski sıklığını kaybederek genişlemeye neden olur. 

Bunların yanı sıra yaşlılık, kilo artışı ve sigara kullanımı da vajina kaslarının değişimine neden olur.

Yaşanan vajina gelişmesinden sonra orgazm sorunu ve idrar tutamama gibi sorunlarda görülebilir.

Vajina Genişliği Nasıl Anlaşılır?

Vajina genişliğini sorununu anlamak için bir jinekolog ya da esetik cerrahtan yardım alabilirsiniz. Hekiminiz böyle bir durumu tespit etmiş ise sonrasında genişliğin derecesini öğrenmek için bazı testler yapar.

Q Testi: Bu testte kişinin üretarasına anestezik jel bulaştırılmış pamuk uçlu bir çubuk yerleştirilir ve bu esnada kişiden kendisini kasması istenir. Kasma sırasında çubuğun 30 derece yukarıda olması genişliğin olduğunu gösterir.

Pelvik Taban Kuvveti: Burada vajina bölgesindeki kasların güçleri kontrol edilir. Bu sayede vajinal duvarın, rahmin, rektumun ve üretaranın kas kuvveti değerlendirir.

Ne Zaman Vajina Genişliğinden Şüphelenmelisiniz?

Vajina Genişliği Türleri

Normal, orta ve geniş derece olmak üzere üçe ayrılan vajina genişliği 1-2 parmak girmesi normal, 3 parmak girmesi orta ve 4 parmak ve üstü girmesi ileri düzeyde genişlik olduğunu gösterir. Yapılan bu operasyonlar ile 7-8 cm kadar içeriden daraltma sağlanması mümkündür. 

Cinsel İlişki Sırasında Genişleme Olur mu?

Çok sık sorulan sorulardan biri olan cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişki sonrası genişleme olur mu, sorusudur. Cinsel ilişki sonrasında ya da çok sık ilişkiye girilme sonucunda vajinada genişlik olmaz.

Vajina elastik bir yapıya sahip olduğu için cinsel ilişki sırasında normal bir şekilde genişleme olur ve bu genişlik yalnızca penisin rahat girmesi için vücudun doğal olarak yaptığı bir eylemdir. İlişki sonrasında vajina eski haline geri gelir.

Adet Dönemin Vajina Genişlemesi

Adet döneminde adet bitene kadar belli bir süre kan akışının sağlanması için 1-2 cm arasında genişleme gerçekleşmektedir. Bu genişlik adet bittiği zaman gider ve vajina eski haline döner. 

Vajinal Genişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina genişliği problemi birden fazla doğum yapan kişilerin kas dokularının zayıflamasıyla ortaya çıkar. Ayrıca menopoz döneminde olan kadınlarda kasların deforme olmasıyla da genişleme görülebilir. Vajinal genişliği tedavi etmek için en etkili ve güvenilir yöntem vajinoplasti işlemidir.

Lokal veya genel anestezi şeklinde en fazla 45 dakika süren bu işlemde vajinada bulunan kas dokusunu sıkılaştırarak daraltma yapılır. Vajina daraltma ameliyatı sonrası kişi hemen normal hayatına dönebilir.

Doktorumuzun önerilerine uyarak rahat ve hızlı bir iyileşme süreci geçirebilir. Ayrıca verilen ilaçların düzenli kullanılmasına ve enfeksiyon yönünden kişisel hijyene dikkat etmemiz gerekir.

Vajina Daraltması Ne Zaman Yapılır?

Doğum sırasında gerçekleşen genişleme ve doku hasarları 1 yıl içersinde kendini toparlıyor ve iyileşiyor Bu nedenle 1 yıl bekledikten sonra kişide eğer genişlik problemi kendiliğinden geçmezse bir estetik cerrahın yardımı ile operasyon geçirilerek bu soruna çözüm bulunabilir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajinoplasti ameliyatı anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Ameliyatta gerçekleşen operasyonda vajinanın iç kısımdan arka duvarına doğru vajina daraltması yapılır. 

Yapılan ameliyatın kanama ve enfeksiyon riskleri haricinde hiçbir riski bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca cinsel aktivitelerden kaçınmak gereklidir. Dokuların kendini  toparlaması için gerekli zamanı tanımak önemlidir.

Lazer  Vajinial Rejüvenasyon

Lazerle vajina gençleştirme olarak da bilinen bu operasyonda lazerde bulunan termal ısı sayesinde vajina bölgesinde bulunan dokunun canlanmasına ve daraltılması sağlanabilir. 

Anestizeye gerek duymadan işlem yapıldığından ve ağrı oluşumu görülmediğinden günümüzde son zamanlarda daha çok tercih edilen bir operasyondur.

Vajinoplasti Ameliyatı ile Vajina Ne Kadar Daraltılır?

Normal, orta ve geniş derecelerde genişliklere sahip olabilen vajinalarda hedef öncelikle normal bir vajina genişliği sağlamaktır.

Vajina genişlikleri dereceleri 1-2 parmak girmesi normal, 3 parmak girmesi orta ve 4 parmak ve üstü girmesi ileri düzeyde genişlik olduğunu gösterir. Yapılan bu operasyonda ve 7-8 cm kadar içeriden daraltma operasyonu yapmak mümkündür.

Vajina Genişlemesine Uygulanacak Egzersiz

İdrarın tutulup bırakırmasıile birliktepelvik kasların bulunması sonucu yapılan “Kegel Egzersiz”. Günde 3-4 defa olacak şekilde idrarınızı 10 saniye içinde tutup bırakarak yapabilirsiniz.

Vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesiiçinyapılanbu egzersiz ile vajina etrafındaki kasların güçlenmesi sağlayarak sıkı duruma gelmesini sağlayabilirsiniz.

Vajina Genişlemesi İçin Yapılan Ameliyatın Riski Var mıdır?

Operasyon her cerrahi işlem kadar riski olan bir operasyondur. İşlem sonrasında gebe kalmada sorun yaşanmaz. 

Ancak kişi yeniden hamile kaldığında doğum sonrası yeniden genişlik problemi ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle kişinin birkaç çocuk yaptıktan sonra veya çocuk yapmayı hayat boyu istemediği bir dönemde operasyon yaptırması daha doğru olacaktır.

Elbette her ne kadar genişleme sorunu yeniden ortaya çıkma ihtimali taşısa da kişi bebek yapabilir. 

Kaynakça:

https://www.okanhastanesi.com.tr/cinsel-iliski-vajina-genislemesine-neden-olur-mu

https://www.nhs.uk/live-well/sexual-health/vagina-shapes-and-sizes/

https://www.healthline.com/health/womens-health/vaginal-swelling

4.2 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir