Doğum Sonrası Vajina Estetiği
5
(1)

Kadınlarda doğum sırasında kaslar gerilir. Kasların birbirinden ayrılmasına bağlı olarak vajina bölgesinde bir gevşeme görülür. Bu durum cinsel hayat üzerinde bazı olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir.

Doğum sonrası vajina estetiği tercih ederek doğumdan sonra vajinada ortaya çıkacak gevşemenin önüne geçilebilir.

Vajina ve vajina kanalı sürekli bir değişim içindedir. Cinsel ilişkide geçici olan bu değişimler doğumdan sonra kalıcı olarak gerçekleşir. 

Kalıcı gevşeme tamamen doğum sırasında görülen bir sorundur. Vajina doğumdan sonra çok genişleme eğilimindedir. Az sayıda doğum yapan kadınlarda vajina genişliği eski haline döner.

Ancak çok sayıda doğum ay da doğum sırasında yırtıklar varsa kalıcı bir genişleme sorunu yaşanabilir.   Bu durumda vajina estetiği uygulamalarıyla ortaya çıkan sorundan kurtulmak mümkündür.

Vajina estetiği sadece doğum yapan kadınların başvurduğu bir yöntem değildir. Son yıllarda birçok kadın estetik amaçlı vajina estetiğini tercih etmektedir. 

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Nedir?

Doğum sonrası vajina estetiği, doğuma bağlı olarak vajinada ortaya çıkan gevşeme ve genişlemeyi ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi işlemdir.  Bu işlem doğum yanında cinsel yaşantıdaki problemler ya da başka sağlık sorunlarıyla da ortaya çıkabilir.

Bu durumda da vajina estetiği yaptırabilirsiniz.  Doğum sonrasından vajina estetiğinde genelde genel anestezi kullanılır. Ancak bu işlem lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Hastaların önemli bir bölümü tercihini genel anesteziden yana kullanmaktadır.

Doğum sonrasında vajina estetiği için önceden çok büyük bir ön hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Klasik bir estetik ameliyat öncesindeki kontrol ve  test süreçleri izlenir.

Hastanın son hazırlıklarıyla işlem kısa sürede tamamlanır. Hasta işlem sonrasında kısa süre içinde taburcu edilmektedir. Hastalar genelde bir iki gün kadar müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilir.  Yapılacak sıkıştırma genişlemenin durumu ve sizin isteğinize göre belirlenir.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Nasıl Uygulanır?

Doğum sonrasın vajina estetiği çok kısa bir sürede tamamlanan ve riski çok düşük olan bir işlemdir. Ortalama 1 saatte ameliyat tamamlanır. Anestezi olarak da daha çok genel anestezi seçilir.  Bazı hastalar ameliyata ek olarak lazerle vajina daraltma gibi işlemler de yaptırabilmektedir.

Sıkıştırma oranı belirlendikten sonra vajinadan çıkarılacak fazla deri işaretlenmektedir. Hasta işlem sırasında uyuşturulduğu için bir acı hissetmez. 

Deri altındaki dokular cerrah tarafından güçlü dikişlerle dikilmektedir.  Daha sonra sıkıştırma tamamlanır ve mukozal deri kapatılmaktadır.  Sarkma şeklinde olan bir deri çıkıntısı varsa azaltılmaktadır. 

Hasta genel anesteziden uyandırılır ve odasına geri alınır.  Hastanın pelvik kaslarının güçlendirilmesi gerekiyorsa gerekli müdahaleler ameliyat sürecinde gerçekleştirilir.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Riskleri Nelerdir?

Doğum sonrası vajina estetiği risk olarak bakıldığında son derece avantajlı bir ameliyat olacaktır.  Büyük sorunların başınıza gelmesi çok düşü bir ihtimaldir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi doğum sonrası vajina estetiğinde de bazı riskler söz konusudur.

Hastanın bu riskleri bilmesi gerekir.  Sağlık durumunuz iyiyse ve işlemi yapan ekip tecrübeliyse bu risklerin görülme olasılığı oldukça düşüktür.  Vajina estetiği sonrası riskler;

 • Morarma ve Şişlik

Vajina bölgesinde giriş bölgelerinde morluklar ve şişlikler ortaya çıkabilir. Bu çok doğal bir durumdur. Morluk ve şişlikler ortalama iki hafta sonra  ortadan kalkacaktır.  Hastalar iyileşme döneminde işlem bölgesini tahriş etmemeli ve korumalıdır.

 • Enfeksiyon ve Kanama

Ameliyat bölgesinde enfeksiyon olabilir. Bu durum iyileşme sürecini uzatacaktır. Enfeksiyon riski olması durumunda doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayabilir. 

Önceden doktorunuzun verdiği önlemleri alırsanız enfeksiyon riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle işlem sonrasında vajina bölgesinin hijyenine dikkat etmeli ve verilen antibiyotikleri düzenli kullanmalısınız.

 • Ağrı

Ameliyat sonrasında hasta ilerleyen günlerde hafif bir ağrı yaşayabilir.  Doktorunuz size doğum sonrası vajina estetiği operasyonunun ardından ağrı kesici ilaçlar verir. Bu ilaçları kullanarak ağrıyı kontrol altına alabilirsiniz. İyileşme sürecinde ilerleme oldukça ağrı da azalarak kaybolur.

 • Yara İzi

Vajina estetiği sonrasında bir iz kalmaz.  Ancak hijyene dikkat edilmediğinde enfeksiyon oluşursa iz görülebilir.  Enfeksiyona karşı her zaman önlem almalısınız.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Öncesi Hazırlık Süreci

Doğum sonrası vajina estetiği yaptırmak isteyenlerde öncelikle doktorunuzun seçimi ve tetkikler yapılır. Ancak bu süreçte sizden bazı fedakarlıklar yapmanız istenir. Vajina estetiği öncesi süre şöyledir;

 • Hekim ve Klinik Seçimi

Vajina estetiğinden istediğiniz sonucu alabilmek için deneyimli ve güvenilir bir cerrah tercih etmelisiniz. Böylece sinir hasarı, dengesiz yağlanma, vajinal çöküş gibi riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. 

Bunun için doktorunuzu ve kliniği doğru seçmelisiniz. İşlem öncesi bilgi alarak ve etkili iletişim kurarak süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Fiziki Muayene

İşlem yapıldıktan sonra işleme engel olabilecek sağlık sorunu olup olmadığı değerlendirilir.  Bunun için ameliyat öncesinde genel sağlık durumunu anlamak adına bazı testler yapılır.

Hasta için bu süreçte  kan değerlerine bakılan bir kan tahlili yapılır. Hasta kolundan kan alınarak engel olabilecek durum olup olmadığına bakılır.

Doğum sonrası vajina estetiğinden önce idrar tahlili de yapılır. Böbrek ve karaciğerler hakkında ve şeker hastalığı hakkında inceleme yapılır.  Bazı durumlarda hamilelik kontrolü de yapılabilmektedir.

 • Ameliyata Hazırlık Süreci

Ameliyatın ne zaman yapacağını belirledikten sonra doktor nelere dikkat etmesi gerektiğini de belirtir. Bu önlemler hastanın yaşayabileceği riskleri en aza indirmek adına yapılmaktadır.

Bu süreçte doktor 10-12 saat önce hastanın yemek yemeyi kesmesini isteyecektir. Bunun sebebi ise ameliyat sırasında istifra etme durumunu ortadan kaldırmak adınadır.

Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bunu hastaya bildirin. Hasta ilaçları ameliyattan bir hafta kadar önce bırakmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar ve takviyeler kesinlikle bırakılmalıdır.  Doktorunuz kan sulandırıcı özelliği olan tüm ilaçları da bırakmanızı isteyecektir.

Ameliyat öncesinde sigara ve alkolü de birkaç gün almamalısınız. Alkol kanı sulandırarak kanamaya yol açabilir. Sigara ise bir 15 gün kadar önce bırakılmalıdır. Sigara anestezide solunum zorlaştırır ve sonraki iyileşme sürecini uzatabilir.

 • Hastaneye Yatış 

Hastanın ameliyat için hastaneye yatma süresi doktor tarafından öncesinde bildirilir. Ayrıca yatıştan sonra belli tetkikler yapılır ve anestezi işlemi yapılır.

Operasyon sonrasında yardım için bir refakatçi getirmeniz önerilmektedir. Hastaya sonrasında giysiler giydirilir ve damar yolu açılarak taburcu olana kadar açık bırakılır. Daha sonra ilaçlar verilir ve hasta bağırsakları temizlenecektir.  Ameliyathane de hazır olunca işlem başlatılır.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Sonrası Süreç

Doğum sonrası vajina estetiğinden sonraki iyileşme süreci son derece rahat geçer. Hasta işlemden sonra uyandırılır ve bir odaya alınır.  Anestezi etkisi geçince hasta ayağa kaldırılarak yürütülür. İlk gece önlem amaçlı hastanede kalacaktır.  Operasyon sonrası süreç şöyledir;

 • Bakım

Doğum sonrası vajina estetiğinin ardından hasta 8 saat kadar sonra duş alabilir. Ameliyatta dokularınızı sıkıştırmak adına dikişler uygulanacaktır. Bu dikişler zaman içinde kendiliğinden yok olacaktır. 

Ameliyattan sonra yara, enfeksiyon ve şişlik ihtimaline karşı vajina bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanarak ve hijyene dikkat ederek ameliyat sonrası süreci kontrol altında tutabilirsiniz.

 • Beslenme

Vajina estetiği ameliyatı sonrasında beslenme için özel bir şey yapılmaz. Doktoru hastalara sıkı bir diyet programı vermez. Bu süreçte iyileşmeyi hızlandırdığı için sağlıklı beslenmeniz önerilir. Hasta meyve ve sebze yemeye özen göstermelidir. 

Ayrıca hamur ve yağlı gıdalardan bir süre uzak durmalısınız. Protein, karbonhidrat, yağın dengeli  olduğu bir beslenme düzenini uygulamalısınız. Ayrıca vücudunuzun vitamin ihtiyacınızı da besinlerde karşılamanız istenir.

 • Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrası vajina estetiği ardından ilk 5 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.  Bu süreçte ilişkiye girerseniz dikişler zarar görebilir, acı duyabilirsiniz ve enfeksiyon ortaya çıkabilir. Ayrıca tampon kullanılması da yanlış olacaktır.

Doktorunuz operasyondan sonra antibiyotikle birlikte ağrı kesiciverecektir. Antibiyotikleri kullanarak enfeksiyon riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu ilaçları doktorun belirttiği sürede kullanmalısınız. 

İşlem yapılan vajina çevresinde ağrı varsa çevreye soğuk uygulama yapmanız önerilebilir. Bu durum da ağrı kesiciyle aynı etkiyi yapacaktır. Soğuk uygulama yaparak şişliği de azaltabilirsiniz. Ancak ameliyat bölgesine zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

 • Fiziksel Aktiviteler

Ameliyat sonrasında ortalama  bir hafta geçtiğinde hafif düzeyde yorucu çalışmalara dönmeniz istenir. Bu işlemde tam iyileşme 3 ay kadar sürecektir. Bu yüzden de özellikle spor konusunda, yüzme konusunda ve fitness konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Ağır hareketler yapacağınız egzersizlerden kaçının.  Operasyondan sonra çok kısa bir süre içinde günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Ancak doktorunuz size egzersiz ve antrenman konusunda belli bir program verecektir. Programa uyarak kısa süre içinde fiziksel aktivitelerinize dönüş yapabilirsiniz.

Doğum Sonrası Vajina Estetiğinde Fiyatlara Ne Etki Eder?

Doğum sonrası vajina estetiğinde fiyatlara etki eden birçok durum vardır. Fiyatların değişik olması sizi yanıltmasın.

Fiyatlar tamamen işlem yaptıracağınız kliniğin ve doktorun fiyat politikasına göre belirlenir. Bu yüzden işlem öncesinde doktordan bir fiyat teklifi almalısınız. Doğum sonrası vajina estetiği fiyatları şu etkenlere göre belirlenir;

 • İşlem Yapılan Şehir

Doğum sonrası vajina estetiğinde şehirler arasında bile fiyat farklılıkları vardır.  İstanbul, Ankara ve İzmir gibi imkanların çok gelişmiş olduğu şehirlerde fiyatlar daha yüksek uygulanmaktadır. Tamamen şehirdeki vajina estetiği fiyatları tüm işlem yapanların politikasına göre belirlenir.

 • Sağlık Kuruluşu

Sağlık kuruluşu da vajina estetiği fiyatlarını belirlerken önemlidir. Her sağlık merkezi vajina estetiğinde kendine has bir fiyat politikasına sahiptir. Bu yüzden merkezler arasında farklı fiyat politikaları görebilirsiniz. 

Sağlık kuruluşunda kullanılan cihazlar son teknoloji ve daha gelişmişse vajina estetiği fiyatları da artacaktır. Tam donanımlı ameliyathane ortamı sağlayan kuruluşlarda fiyatlar daha yüksek verilmektedir.

 • Doktor Tecrübesi

Vajina estetiği günümüzde birçok doktor tarafından başarıyla yapılan bir estetik operasyondur. Estetik operasyonu yapan doktor sayısındaki artış fiyatları azaltmaktadır. Ancak doktorların tecrübesi de fiyatları etkiler. Estetik alanında tecrübeli doktorlar daha yüksek fiyatlarla çalışmaktadır.

 • Ek Uygulamalar

Vajina estetiği ameliyatlarında hastaların önemli bir bölümü aynı anda ek işlemler de yaptırmaktadır. Yağ aldırma, kalça operasyonları gibi ek uygulamalar yaptırmak istediğinizde fiyatlar artacaktır.

Bu yüzden hastaların yapacakları işlem sayısı fiyatı arttıracaktır. En doğru fiyat için doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Kaynakça:

https://resources.plasticsurgeryvips.com/what-is-a-mommy-makeover-and-what-surgeries-included/

https://www.webmd.com/women/guide/vaginoplasty-and-labiaplasty-procedures

5 / 5. 1