Dudak Yapısına Göre Vajina Türleri
4.1
(94)

Vajina, kadınların cinsel organlarına latince verilen isimdir. Latincede kelime anlamı ‘kılıç kılıfı’dır. Her kadında aynı görünümde oluşmaz ve vajina çeşitleri genetik faktörlere göre değişebilir.

Herkesin kendi aile yapısına ve genetik faktörlerine uygun türde vajina görünümü olmaktadır. Sahip olunan görünüm bazı kadınları rahatsız edebilir veya daha çekici hissetmelerine neden olabilir.

Görünümünden rahatsız olan ve özgüven sorunu yaşayan kadınların bir estetik cerrah yardımı ile operasyon geçirerek istediği görünüme kavuşması mümkündür.

Vajina Nedir?

Vajina, rahim ağzından vulvaya doğru uzanan kadın cinsel organıdır. Esnek yapısı ile doğum esnasında 12 cm kadar açılabilir ve bebeğin geçmesine izin verebilir. Nadiren bu kadar esnemeyen vajinalarda hekim muayenesi sonucu doğum, sezaryen şeklinde gerçekleştirilir.

Vajinanın çeşitleri, görüntüsü ve yapısı cinsel birliktelik esnasında aslında bir farklılık yaratmaz. Ancak cinsel birleşimde yapılan eylemden ziyade psikolojik haz da oldukça önemli yer tutar.

Psikolojik olarak kendini yetersiz ve özgüvensiz hisseden kadınlar cinsellik esnasında çok daha az keyif alır ve orgazma ulaşmaları oldukça zorlaşır.

Bu duruma çözüm olabilmek adına yapılan estetik müdahaleler ile kişinin özgüvenini geri kazanması ve dilediği görünüme kavuşması günümüzde mümkündür.

Vajina Dudak Çeşitleri

Vajina çeşitleri denilirken aslında vajinanın anatomik yapıları olan dış ve iç dudakların konumlanma biçimlerinden bahsederiz.

Vajinanın sağ ve sol kısmında yer alan büyük dudaklar (labia major) ve küçük dudaklar (labia minor) farklı kadınlarda farklı şekillerde gözlemlenebilir.

Zaman içerisinde büyük dudaklarda kilo değişimi ve doğum sonrası dönemlerde sarkma da meydana gelebilir.

Dudak Yapısına Göre Vajina Çeşitleri;

Kapalı vajina çeşidi Türk vücut yapısında sıklıkla rastlanan bir vajina çeşididir. Kapalı vajina türünde büyük dudaklar, küçük dudağı ve klitorisi içerisine alarak kapatır.

Dışarıdan bakan biri yalnızca düz bir çizgi ve dış dudakları görebilir.

Kadınlar tarafından en çok istenilen vajina çeşidi, kapalı vajina türüdür. Diğer vajina türlerine göre daha göze hitap eden bir görünümü olduğu düşünülür. Bu da kişinin özgüvenini arttırır.

Kapalı vajina çeşidinde çoğunlukla bireylerde büyük dudaklar çevre dokular ile uyum halinde gözlemlenir. Ancak bazı bireylerde dış dudakların normalden daha büyük olması da rastlanan durumlar arasında yer alır.

Kapalı vajinada cinsel ilişki esnasında klitoris ve küçük dudakların görülmesi de mümkündür. Büyük dudaklar bu dokuları kapatırken bir örtü gibi düşünülmelidir. Büyük dudakların diğer dokuların görülmesine izin vermeyecek şekilde olması söz konusu değildir.

Kapalı vajina görünümü ani kilo değişimlerinden ve doğum sonrası sarkmalardan en çok etkilenen ve değişime uğrayabilen vajina çeşididir. Doğum kaynaklı değişimler bazı kadınlarda ilk doğumda değil, ikinci doğumdan sonra ortaya çıkabilir. Ancak ilk doğumda da şekil değişimine rastlanır.

Vajinadaki değişim vajinoplasti işlemi ile kolayca çözülebilir.

  • Açık (Dağınık) Vajina

Açık vajina çeşidinde büyük dudaklar açık şekildedir ve küçük dudakların ve klitorisin bakıldığında direkt gözükmesine izin verir şekildedir.

Küçük dudaklarda sarkık bir görünüm vardır ve klitorisi büyük olan kadınlarda klitoris de iç  dudaklar gibi sarkık görünür.

Bu yapı hem bazı kadınlar hem de bazı erkekler tarafından itici olarak algılanabilir. Erkeklerde bu durumun kadındaki aktif cinsel yaşamın bir sonucu olduğu inanışı da yaygındır. Ancak tamamen genetik olan bu vajina çeşidi kadının hiç cinsel ilişki yaşamadığı dönemlerinde de bu şekilde görünüme sahiptir.

Bu kadınlarda sık yaşanan sorunlardan biri kilo değişimi, ileri yaşa bağlı derinin esnekliğini kaybetmesi ve birden fazla doğum yapıldığında daha da sarkma görülebilmesidir.

Bunların yanı sıra açık vajina çeşidinde kapalı vajinaya göre avantajlı olan bir durum vardır: daha çok uyarılmak.

Bu vajina türünde klitoris daha açıkta olduğu ve daha kolay ulaşılabilir olduğundan daha fazla uyarıya maruz kalır ve kadının daha kolay orgazma ulaşmasına yardımcı olur.

Asimetrik küçük dudaklara sahip kadınlarda sağ veya sol taraftaki iç dudak diğer taraftakine göre daha aşağıda ve sarkık şekilde durmaktadır.

Bu vajina çeşidinde dış dudaklar daire şeklini çizer. Küçük dudaklar önden bakıldığında net bir şekilde görülürken arkaya doğru içer kıvrılarak gider.

Hangi Vajina Çeşidi Daha İyi?

Aslında sanıldığının aksine cinsel performans ile vajinanın görünümü arasında bir bağlantı bedensel anlamda yok. Ancak ruhsal anlamda kişinin vücudunu beğenmesi özgüvenini ve hazzını arttıran önemli bir unsur.

Hangi vajina çeşidine sahip olunursa olunsun kadınların vajinalarını benimsemeleri ve sevmeleri cinsel hayatlarını sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için oldukça önemli bir konu.

Vajinada meydana gelen şekil bozuklukları kişiyi ciddi anlamda rahatsız ediyor ise, sonradan şeklinde çok fazla değişiklik olmuş ise veya ergenlik döneminden itibaren kişiyi rahatsız ediyorsa bir estetik cerraha muayene olarak vajinoplasti hakkında bilgi almak en doğru eylem olacaktır.

Cinsel yaşamın aile hayatının mutlu bir şekilde devam ettirilebilmesinde rolü çok büyüktür. Cinsellik karı koca arasında tatmin edici düzeyde olmadığı zaman çatışmalar ve geçim sorunları ortaya çıkabilir.

Bu nedenle vajinoplasti yaptırmak isteyen bireylerin psikolojik desteğe de ihtiyaçları olabilir. Evlilik terapisi, psikoterapi ve estetik cerrahi ile bu sorunlar tamamen ortadan kaldırılarak mutlu bir evlilik hayatı sürdürülebilir.

Vajina Estetiği Nedir?

Vajina estetiği, vajinanın dokusundaki gevşemelerin, şekil bozukluklarının ve genişlemelerin ortadan kaldırılması için yapılan bir cerrahi müdahalelerdir.

Bu operasyonlarda kişinin vajinasının görünümü komple değiştirilerek en çok talep edilen kapalı vajina haline getirilebilir. Ayrıca kişinin vajina içerisinde gevşeme görülüyor ise vajina içi daraltılarak bu sorun da ortadan kaldırılabilir. 

Bu sayede hem görünüm bakımından hem de cinsel fonksiyon bakımından her iki cinsel partnerin de cinsel birliktelikten aldığı haz miktarında artış sağlanması ve daha kolay doyuma ulaşmaları mümkündür.  

Vajinal Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Vajinal estetik; kadınlardaki vulva ve vajinada oluşan deformasyonların düzeltilmesini sağlayan operasyonların tümüdür. Bu deformasyonlar doğuştan veya sonradan oluşabilir.

Kadınların genital organlarında oluşan bozukluklar zaman içinde fonksiyonel ve estetik problemlere yol açabilir.

Ayrıca oluşan problemler sonrası çekinme, utanma, özgüven eksikliği, duygusal ilişkilerden uzaklaşma, cinsellikten kaçınma, evlilik yaşantısını olumsuz etkilenmesine ya da çiftler arasında iletişim bozukluğunu neden olur.

Vajinal estetik işlemleri de oluşabilecek bu sorunları arka plana atarak vulva ya da vajinada istenilen görünüme ulaşmamızı sağlamaktadır. Genital estetik yapılacak bölgenin doğru bir şekilde belirlenip uygun hekim ve uygun yerlerde yapılması gerekmektedir.

Kaynakça:

https://bursakadinhastaliklari.com/vajinanin-guzel-gorunmesi/

https://bilimfili.com/vajina-hakkinda-bilmeniz-gereken-15-sey

4.1 / 5. 94

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir