Vajina Estetiği Nasıl Yapılır ?
0
(0)

Vajina bölgesinde yapılan estetik ameliyatlar lokal ya da genel anestezi uygulaması  ile  yapılabilir. Bu uygulama hastanın durumu ve doktorun kararına göre belirlenir.

Operasyonun süresi, küçük dudaklar ile ilgili ameliyatlarda 45 dakika 1 saat arasında sürerken vajen daraltma operasyonlarında bir veya bir buçuk saat arasında değişebilmektedir. Vajina estetiği yapıldığı gün hasta taburcu edilebilir. Genel olarak da hastalar aynı gün taburcu olurlar.

Vajina estetik ameliyatında kullanılan dikişler kendiliğinden  eriyen dikişler olduğu için dikişlerin alınması gibi bir sorun ortaya çıkmaz.

Vajina Estetiği Ameliyatı Muayene Süreci

Ameliyat öncesi birçok operasyonda olduğu gibi bazı test ve tetkikler yapılır. Ameliyat öncesi yapılacak olan bu tetkikler ameliyatın ve ameliyat sonrası sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından oldukça önem taşır. 

Kan tahlili ve idrar tahlili sayesinde hastanın bilinmeyen bir rahatsızlığının olup olmadığı tespit edilir. Bunun dışında alerji testleri de yapılır. Anestezi tetkikleri sayesinde hastanın anesteziye vereceği tepki de ortaya çıkarılabiliyor. 

Kadın cinsel organı hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı  jinekolojik muayeneler de düzenli olarak yapılmalıdır.

Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde doktorunuz da sizlere yardımcı olacak ve  sadece tetkikler ile ilgili değil, aynı zamanda hangi konularda daha dikkatli olmanız gerektiğini size aktaracaktır.

Hastanın yaşı, hastanın beklentileri, genel sağlık durumu gibi birçok kriter de ameliyat öncesi hazırlık döneminde ele alınacaktır. Muayene öncesi uygulanan bu süreç ne kadar sağlıklı ilerlerse ameliyat ve ameliyat sonrası süreç de o kadar başarılı olur.

Vajina Estetiği Ameliyatı İçin Uygun Adaylar

Vajina estetiği ameliyatları genel olarak kadınların doğum,  yaralanma, vajinal deformasyonlar ve genişleme gibi şikayetleri doğrultusunda uygulanan operasyonlardır.

Sağlıklı olan ve doktor muayenesinden sonra ameliyat için bir engeli bulunmayan her kadın bu ameliyatı yaptırabilir. Kadınlar bu saydığımız durumlara bağlı olarak estetik açıdan rahatsız hissetmeleri durumunda bu ameliyat için başvurabilirler.

Vajina Estetiği Ameliyat Detayları

Vajina estetiği ameliyat detaylarından bahsetmek için hastanın kişisel durumunu  ve yapılan muayene ve kontrol sonuçlarını incelemek gerekir. bazı durumlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

En detaylı bilgiyi doktorunuz muayene öncesi ve sonrası sizinle paylaşacaktır. Fakat  ameliyat ile ilgili detaylar genel olarak şu şekildedir;

  • Anestezi şekli

Vajina estetiği ameliyatları çoğunlukla lokal anestezi uygulaması altında yapılır. Fakat bu hastanın durumuna ve doktorun kararına göre değişebilir.

Lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılması kararına doktorun değerlendirmeleri sonrasında karar verilir. Doktor gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra ameliyatın hangi anestezi altında yapılacağını belirler.

  • Ameliyat Süreci

Vajinoplasti ameliyatları genel olarak 45- 60 dakika arası sürede tamamlanır. Bu süre hastanın problemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunun dışında pelvik kaslara müdahale yapılırsa ya da labioplasti yapılırsa süre bir- bir buçuk saate uzayabilir.

  • Hastanede Kalma Süreci

Vajina estetiği ameliyatları sonrası hastanın iyileşme süreci hızlıdır. Eğer operasyon genel anestezi uygulaması altında yapılmışsa hastalar genel anesteziden uyandırılır ve  bir sorun yoksa servise alınır.

Hasta kendine gelip uygun olduğunda durumuna bakılır bir problem yoksa  çoğu zaman geceyi hastanede geçirmeye gerek duyulmaz.  Hasta aynı gün taburcu edilir. Fakat bazı durumlarda önlem amaçlı bir gece kalınabilir. 

  • İşe Dönme Süreci

Vajina estetiği ameliyatlarından 1 hafta sonra kişiler işlerine dönebilirler.

Vajina Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı riski az olan bir ameliyattır. Ameliyat süresi de 45-60 dakika arasında değişir. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi uygulaması altında yapılır.

Ameliyat esnasında vajinadan çıkarılacak fazla deri işaretlenir. Derinin altındaki dokular dikişlerle dikildikten sonra yeterli sıkıştırma yapıldıysa mukozal derinin kapatılması sağlanır.

İşlem bitiminde hasta genel anestezi altındaysa uyandırılır ve normal odaya geçer. Bunların yanında eğer hastada pelvik kasların da güçlendirilmesine ihtiyaç duyuluyorsa operasyon gerçekleştirilirken bu müdahaleler de yapılabilir.

Vajen kaslarının sıkılığını kaybetmesi sonucu kişi hem cinsel ilişki de hem de idrarını tutma da sorunlar yaşayabilir. Durumu çok ciddi değilse lazerle vajina daraltma işlemi de uygulanabilir.

Bu işlemde lazer ışınları yardımıyla bölgedeki kolajen üretimi artırılarak gevşeyen dokularda sıkılaşma sağlanır. İşlem genellikle 20-25 dakika süren 1- 2 seansta tamamlanır.

Vajina estetiği ameliyatlarında yapılan bir diğer operasyon da labioplasti ameliyatıdır. Bu ameliyatta da labiumlardaki fazlalık kısımlar işaretlenir.

İşaretlenen kısımlar hakkında hasta bilgilendirilir ve bu kısımlar hastaya gösterilir. Anestezi uygulamasının ardından işaretlenen kısımlardan içi dudağın fazla olan kısımları kesilir. Ardından işlem yapılan kısımlar dikişler ile dikilir.

Vajina  Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Vajina daraltma ameliyatının ardından hasta aynı gün taburcu olur. Hastanın çok fazla ayakta kalmamak şartıyla 1 ya da 2 gün evde istirahat etmesi yeterli görülür. Hastanın ameliyattan 2 gün sonra duş almasında bir sakınca yoktur. 10 günlük bir antibiyotik tedavisi uygulanır.

Vajinoplasti ameliyatı esnasında atılan dikişler dikişler yaklaşık on- on beş  gün içerisine tamamen düşer.  Ameliyat sonrası tam bir iyileşme için yaklaşık olarak bir buçuk,  iki ay süren bir iyileşme süreci olur. Bu sürecinin yaklaşık bir buçuk ayı oldukça konforludur.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli konu cinsel ilişkidir. Ameliyat sonrası en az bir buçuk ay cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez. 

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında iyileşmenin ne kadar sürede olacağı tabi ki kişiden kişiye değişebilir ancak genel vajina estetiği ameliyatı sonrası asıl iyileşme 45 gün içerisinde olur. Vajinoplasti ameliyatından 45 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz. 

Genital bölge estetiği ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonra 20-30 gün denize, havuza, saunaya girmemesi gerekir. Bu da enfeksiyon kapmamak adına önerilir.

Kaynakça:

http://med.stanford.edu/cosmeticsurgery/aestheticservices/body/vaginal-rejuvenation-surgery.html

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir