Genital Estetik Yöntemleri ve Süreci
0
(0)

Vajinal estetik cerrahi, vajinanın yanı sıra iç ve dış dudakların da görünümünü iyileştirmek için gerçekleştirilen cerrahi işlemlerden oluşur. Söz konusu işlemlere bazen vajinal estetik cerrahisi, bazen ise vajinal gençleştirme veya vajinoplasti denir.

Cinsel performans ve evlilik ilişkileri konusundaki toplumsal görüşlerin evrimleşmesi ve genel olarak estetik cerrahinin kabulü kadınları vajinal estetik cerrahiyi tercih etmeye itmiştir. 

Kadınlar vajinal estetik ameliyatına karar verirler çünkü şunları isterler;

 • İç dudakların görünümünü değiştirmek
 • Genişlemiş iç dudaklar nedeniyle cinsel ilişki sırasında rahatsızlık duygusunun azalması
 • Mayo veya sıkı kıyafetler giydikten sonra oluşan şişkinliklerin önlenmesi 
 • Vajinal kasların sıkılaşması
 • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlığı azaltmak

Genital Estetik Yöntemleri

 • Labioplasti: Genital bölgede yer alan iç dudaklardaki aşırı sarkma, asimetrik durum veya büyük olması durumunda gerçekleştirilen bir düzeltme işlemidir. İşlem lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. 
 • Vajinoplasti: Vajinanın gevşemesi nedeniyle hem cinsel ilişkide hem de estetik olarak ortaya çıkan problemlerin giderilmesi için vajinoplasti yani vajina daraltma işlemi uygulanmaktadır. İşlem sırasında kaslar vajinanın tüm uzunluğu boyunca sıkıştırılmaktadır. 
 • Hymenoplasti: Kızlık zarı tamiri olarak da bilinen bu işlem. Zarar görmüş kızlık zarının tamir edilmesi ve eski haline getirilmesidir. Ancak bu işlem için kızlık zarı parçalarının hala yerinde duruyor olması gerekmektedir. İşlem sonrasında karşı cins kızlık zarının tamir edildiğini anlamazken, doktor muayenesinde bu durum ortaya çıkmaktadır. 
 • Labia Majör Enjeksiyonu: Genital bölgede bulunan büyük dudakların sarkık ve buruşuk bir görünümünün olması  nedeniyle bölgeye dolgu enjeksiyonlarıyla müdahale edilmektedir. Bunun sonucunda büyük dudaklar daha dolgun ve büyük görünmektedir. 

Vajinal estetik günümüzde çok daha fazla tercih edilse de buna karar vermeden önce mutlaka kişinin psikolojik durumu iyi olmalıdır ve hayatındaki sorunların vajinal estetik sonrasında tamamen yok olacağını düşünmemelidir.

Genital Estetik Sonrası Adım Adım İyileşme Süreci

Genital estetik söz konusu olduğunda ilk akla gelen tedavi vajinoplasti olmaktadır. Vajinanın gevşemesi sonucu yapılan bu işlem gevşemiş olan dokuların yeniden sıkılaştırılması için gerçekleştirilmektedir.

Çoğu ameliyatta olduğu gibi, vajinoplasti tedavisi sonrası iyileşme günler değil haftalar sürer. Bu noktada doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekmektedir.  

Vajinoplasti ameliyatı sonrası altı hafta içinde tamamen iyileşme görülmektedir. Vajinal olarak doğum yapmışsanız, iyileşme sürecini biraz benzer bulabilirsiniz. Normal aktivitelerin çoğu genellikle 6 haftadan önce sürdürülür. 

Ameliyattan sonra, herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için iki saat izleneceksiniz. Her ne kadar çoğu kadın bir hafta içinde tekrar araba kullanmaya başlasa da, vajinoplasti hafif genel anestezi ve ağrı kesici ilaçları içeren cerrahi bir işlemdir ve hasta işlemin hemen ardından araba sürmemelidir.

Acı ve şişlik beklenir durumlardandır. Sıklıkla bölgeye soğuk buz kompresi uygulanır. Bu da şişlik ve morarmayı azaltır. Doktorunuz ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca ağrı kesici ilaç reçete edecektir. 

Vajinoplasti iyileşmesi sırasında, kadınlar adet dönemi boyunca sadece ped kullanmalıdır – tampon yok. Temel olarak, bu altı haftalık iyileşme döneminde vajinaya hiçbir şey girmemelidir ve bu cinsel ilişkiyi de içerir. Sürtünmeyi önlemek için, sadece gevşek pamuklu iç çamaşırı giyin.

İyileşme döneminin ilk ayı boyunca, kadınlar duşlara yapmalı ve küvette banyo yapmaktan uzak durmalıdır. 

Dışkılama sırasında kabızlık veya zorlanma çeken kadınlar ilaç kullanmaktan veya yüksek lifli bir diyetten yararlanabilirler. Bazı reçeteli ağrı kesiciler kabızlığa neden olur ve sonuçta meydana gelen zorlanmalar kesilere zarar verebilir.

Bazı ilaçlar ve takviyeler, kanama ve morarma riskini artırabilir, bu yüzden kadınlar ameliyattan en az birkaç hafta önce ve sonra bunları kullanmamalıdır. Bunlar şunları içerir;

 • Aspirin
 • Sarımsak
 • E vitamini

Çoğu kadın vajinoplastiden iki ile üç hafta sonra hafif egzersiz yapmaya geri dönebilir. Yorucu egzersiz beş veya altı haftaya kadar beklemeli ve bisiklete binme gibi bazı egzersiz türlerinin ertelenmesi gerekebilir.

İdeal olarak, vajinoplasti hastası işten en az bir hafta uzak olmalıdır. Kadınların çoğu, o zamandan sonra nispeten hareketsiz işlerine geri dönebilir, ancak çok fazla fiziksel aktivite gerektiren işlerde daha fazla zamana ihtiyaç olabilir.

Vajinanın düzgün bir şekilde iyileşmesi önemlidir, bu nedenle altı haftalık süre boyunca herhangi bir vajinal cinsel ilişkiden kaçının. 

Genital Estetik Sonrası Süreç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genital estetik söz konusu olduğunda yaşlanma ve doğumun etkilerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Genital estetik sonrası iyileşme süreci tüm hastalar tarafından merak edilmektedir.

Aslında bu işlemde de  diğer büyük cerrahi işlemler sonrasında iyileşme süreci görülmektedir. Ancak aynı zamanda bazı özel hususlar ve önlemleri içerir. Ameliyattan sonra kendinize iyi bakmanız ve doktorunuzun talimatlarına uymanız çok önemlidir.

Genital estetik sonrasında iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir; 

Yeterince dinlenin: Bazı insanlar, ameliyattan hemen sonra normal aktivitelerini sürdürmeye çalışırlar, bu da vücudun iyileşme yeteneğini tehlikeye atabilir. İyileşmek için biraz zaman ayırmalı ve en az birkaç gün boyunca günlük işlerinize yardımcı olmaları için yakınlarınıza güvenmelisiniz. 

İlaçlarınızı kullanın: Konforunuzu arttırmak ve enfeksiyonu önlemek için reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler olacaktır. Antibiyotikleri tam olarak belirtildiği gibi aldığınızdan emin olun, çünkü istenmeyen enfeksiyon riskinin azalmasını sağlamaktadır.  

Tamponlardan kaçının: Doktorunuz, tamponları kullanmadan önce ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda talimatlar verecektir. Bu genellikle altı ile sekiz haftadır, ancak doktorunuzun önerilerine ve ameliyatınızın derecesine bağlı olarak değişebilir.

Cinsel aktiviteden uzak durun: Tekrar cinsel ilişkiye girmeden önce muhtemelen altı ile sekiz hafta beklemeniz gerekecektir. Doktor ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda bilgiler verecektir.

Bazı iyileşme yönergelerine uyulması zor görünebilir olsa da, başarılı bir iyileşme ve uzun vadeli olumlu sonuçlar elde etmek için doktorunuzun talimatlarına uymanız çok önemlidir.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir