Ülkemizde erkekler kendi aralarında ve kendi iç dünyalarında penis boylarının normal olup olmadığı ve yeterli bir boya sahip olup olmadığı türünde baskılara maruz kalmaktadır.

Bu hem cinsel yaşamlarını hem aile yaşamlarını hem de özgüvenlerini sıkıntıya sokabilen bir durumdur. Bu nedenle ciddi anlamda takıntı noktasına varmadan ve psikolojik olarak sıkıntıya düşmeden önce kişilerin hekimlerine danışmaları önerilebilir.

Büyük bir penise sahip olmak için alınan pek çok risk bulunmaktadır. Kişilerin yaptıkları bu durumlar bazen sağlıklarına bazen de maddi durumlarına zarr getirmekten ileriye geçemez.

Penis uzatmak ve büyütmek için satın alınan ilaçlar tamamen asılsızdır. Penis yalnızca cerrahi teknikler kullanılarak büyütülebilir. Bunun dışında herhangi bir uygulama ile penis boyunuzu ve kalınlığınızı değiştiremezsiniz.

Penis Büyütme Ameliyatı Nedir?

Penis büyüme ameliyatı bir estetik cerrahi operasyonu türüdür. Yapılan bu işlemde peniste daha dolgun bir görünüm elde edilir ve bu görünüm kişide ömür boyu kalıcı olmaktadır.

Kişide yapılan bu işlem estetik cerrahinin birçok alanda sıklıkla kullandığı yeni bir teknik olan yağ transferi tekniğidir. 

Teknik öncesinde kişinin yağ dokusu bakımından zengin olan bölgelerinden yağ biriktirilmektedir. Alınan bu yağların bölgesini kişi göbek gibi yerlerden kendisi de seçebilir. Bu aynı zamanda kilo vermesine ve göbek bölgesinde bulunan karaciğerin yağlanma problemine yardımcı da olabilir.

Bu kısımlardan bir yerde biriktirilen yağlar daha sonra laboratuvar ortamında gönderilir. Burada santrifüj edilerek yararlı kısımları ayrıştırılır. 

Daha sonra yararlı kısımlarda birkaç işlem daha yapılır ve kişide kullanılmak üzere doğal bir dolgu malzemesi haline getirilir.

Penis Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Operasyon sırasında sedasyon anestezisi tercih edilmektedir. Operasyon genel olarak 20 dakika kadar zaman aldığından birçok hastada genel anesteziye gerek duyulmamaktadır.

Sedasyon anestezisinde de hasta hiçbir şey hissetmemektedir. Uyandırılma dönemi ve ameliyat sonrası dönemin daha kolay atlatılabilmesi için sedasyon anestezisi ciddi anlamda hastaya yardımcı olan bir tekniktir.

Hastaya operasyon sırasında penisin cilt altı kısımlarına özel bir teknik ile kendi vücudundan önceden elde edilmiş olan kendisine ait yağ dokusu eşit şekilde eklenir. 

Bu ekleme esnasında cilt altı kullanılmaktadır ve minik minik kesiler oluşturulmaktadır. Ameliyat kesisi yapılmadığından hastada toparlanma süreci atlatıldıktan sonra herhangi bir kişi ve hatta kendisi bile operasyon geçirdiğini fark etmeyecektir.

Hastada yağ ekleme işlemi tamamlandıktan sonra hemen uyandırılarak servise alınır ve gerekli kontrolleri sağlandıktan sonra ağrı kesici yazılarak evine gönderilir.

Penis Büyütme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penis büyütme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler çok meşakkatli değildir. 

  • Kişide penis kısmında herhangi bir ağrı meydana gelmez. Ancak yağ alınan bölgelerde ödem ve ağrı görülebilir. Bu kısımlarda ağrı oluştuğunda hasta hekiminin kendisine uygun gördüğü ağrı kesici ilacı kullanabilir.
  • Operasyon sonrasında 1 ay cinsel perhiz uygulanmaktadır. Bu dönemde hasta herhangi bir cinsel aktivitede bulunmamalı ve dokularının toparlanmasına izin vermelidir.
  • İşlem sonrasında kişi 1 ay sonra yavaş yavaş cinsel yaşamına geri dönebilir.
  • Penis büyütme ameliyatlarında kişiye enjekte edilen yağlar 6 ay kadar bir sürede emilir.

Penis Büyütme Ameliyatları Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penis büyütme ameliyatları sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri hastanın yeniden kilo almaması  ve vücutlarındaki yağ oranını arttırmaması gerektiğidir.

Doku toparlanma süreci oldukça önemlidir. Hastalara ameliyat sonrasında ilk 1 ay boyunca herhangi bir cinsel aktivitede bulunmaması taviye edilir. Bu şekilde cilt altına eklenen yağlar ve yağ alma gibi işlemlerden dolayı dokuların kendini toparlamasına yardım edilmiş olunur.

Dokuların toparlanma süreci sona erdikten sonra hasta 1 ayın ardından cinsel hayatına geri dönebilir. Partneri kesinlikle hastanın operasyon geçirdiğini o söylemediği sürece anlayamaz.

Hastanın penisine eklemek için vücudun farklı yerlerinden toparlanan yağlar cilt altında bulunan hücreler tarafından az bir kısmı yaklaşık 6 ay boyunca emilecektir. 6 ayın sonunda bir kısmı artık emilmiş olur ve geri kalan kısım stabil şekilde kalır. 

Geriye kalan bu yağ dokusunun oluşturduğu penis kalınlığı hastanın yaşamı boyunca kalıcı özelliktedir. Ancak penisin boyunun kısa görünmesinde zaman zaman yağlanma nedeni ile içe gömülme ihtimali vardır. 

Hasta bunu operasyon sonrasında yeniden yaşamamak için sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edildiği sürece penisin kök kısmında bulunan cilt altında yağ depolanmamış olur. Yağ deposu olmayan bir penis de iç kısmına gömülemez.

Penis boyu uzatma operasyonları sonrası dönemde kişinin operasyon geçirdiği ameliyat gününde dışarıdan bakan biri için giyinik halde anlaşılmaz. Kişinin penisine sargı işlemi uygulandığı halde pantolondan belirgin olmamaktadır.

Hasta o işlemin yapıldığı sağlık kurumundan 1 buçuk saat sonra ayrılabilir. Operasyon gününde bile günlük yaşantısına dönerek dilediğince işlerini halledebilir. İşe veya okuluna gitmesinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

İşlem Sonrasına Ne Kadar Bir Penis Boyu Elde Edilir?

İşlem sonrasında elde edilen penis kalınlığı kişiye enjekte edilen yağ miktarının vücudun ne kadarını emip emmediğine bağlıdır. Ancak aynı anda kişide penis boyunu uzatmak için teknikler kullanılarak da büyük penise sahip olmak için penisin boyunu uzatma işlemi de yapılmaktadır.

İşlem sonrasında 3 ile 5 cm arasında bir penis boyu elde edilebilir. Bundan daha fazlası ne yazık ki mümkün değildir.

Büyük Penise Sahip Olmak İçin Yapılan Ameliyatların Olası Riskleri Neler?

Herhangi bir nedenden dolayı yapılan penis büyütme ameliyatlarının olası risklerinin nedeni penis estetiğinin de bir cerrahi operasyon olduğu gerçeğidir.

Operasyon sonrası dönemde ortaya çıkabilecek birtakım riskler vardır. Peki, penis estetiği sonrası risk faktörleri ve işlemin komplikasyonları nelerdir?

  • İlk olarak kesinlikle ve kesinlikle yağ transferi tekniği sayesinde yapılan penis estetiği operasyonlarında hiçbir şekilde haz, duyu, his ve ereksiyon kaybı meydana gelmemektedir. Çünkü kişinin penis bağ dokularına, sinir dokularına, kan damarlarına ve penis ile çevresinde bulunan kaslarına işlem uygulanmamaktadır.
  • Yapılan tek işlem deri altı dokusuna yağ eklemek. Bu yağlar da kişinin kendi vücudundan toplanarak elde edildiğinden kişide herhangi bir zarara yol açmaz.
  • Bazı hastalarda çok düşük bir ihtimal de olsa enfeksiyon gelişme riski vardır. Ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon kapmış olan penis, operasyondan en çok 7 gün geçtikten sonra kızarmış ve ağrımaya başlamış şeklinde belirti verir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalındığında hastalar kesinlikle hekimine haber vermelidir.  Antibiyotik kullanmanmak ve bazı durumlarda drenaj yapmak gerekli görülebilir.
  • Yağ eldesinde kullanılan bölgelerde morluk, şişlik ve kızarıklıklar gelişebilir. Zamanla bu durumlar kendiliğinden geçer.
  • Bazı hastalarda enjekte edilen yağların erken dönemde penis tarafından fazlası eritilerek yağ akıntısı oluşturabilir. Bu durum ile karşılaşıldığında zeytinyağından daha açık renkte bir akıntı görürüz. Bu durum dokunun toparlanması sonucu normal kabul edilir ve yaklaşık 7 günde kendi kendine geçer.
  • Bazı hastalarda yağ topaklanması sorunu gelişebilir. Bu durum çoğunlukla işlem sonrası 6. ayı tamamlayan hastada geçer. Eğer geçmezse basit yöntemler ile topaklar alınır.

Kaynakça: Alter, G. J. (1998). Penile enlargement surgery. Techniques in urology, 4(2), 70-76.