Mikropenis ve Penis Büyütme Ameliyatı
4
(4)

Penisin cinsel ilişkiye hazırlık ve cinsel tatmin için ulaşması gereken bir boyutu vardır, eğer penis genetik ve hormonlara dayalı nedenlerden ideal uzunluğa erişemiyorsa bu duruma mikropenis adı verilir.

Erişkin erkeklerde penisin ereksiyon durumunda 9,3cm veya daha az cmlerde kalmasından kaynaklanan mikropenis; doğru müdahaleler, ergenlikte testosteron takviyesi uygulandığında büyük ölçüde iyileşme elde edilir.

Kişisel gelişimlerini tamamlayan 18 ve üst yaş grubu için aynı tedavi önerilmez, penis büyütme ve kalınlaştırma ameliyatları önerilir.

Mikropenis Neden Kaynaklanır ?

Görüntüde normal penis ölçülerinde olan erkek üreme organı cinsel birliktelik sırasında hedeflenen uzunluğa erişemeyebilir.

Mikropenis erkeklerde nadir görülen (6/1000), ancak psikolojik durumlardan kaynaklanan bazı kaygılarla birlikte sıklaşabilen, kişilerin penis boyunu etkileyebilen, penis erekte  bozukluğu ve penis şekil bozukluğuna sebep olabilmektedir.

Penis anne karnında FETÜS durumunda; 8 haftalıkken gelişmeye başlar. 12 haftaya kadar da büyüme devam eder. Erkeklik hormonları salgılanmasıyla beraber, penis gelişimi gebelikte 3. aya kadar devam eder.

Fetüs gelişim süresinde genetik veyahut hormonlara dayalı anomaliler yaşanması halinde mikropenis sorunu kaynaklanır.

Mikropenis Travmalara Yol Açabilir Mi?

Penis boyu ideal ölçülerde olmayan erkekler hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlar yaşarlar. Mikropenis problemi yaşayan erkekler idrar yaparken zorlanabilir ve aynı zamanda cinsel birliktelik de yaşayamayabilir.

Erkekte olamamaktan kaynaklanan sperm sayısı az olabilir, sperm sayısının azlığından kaynaklanan sorunlardan dolayı da çocuk sahibi olma ihtimali değişiklik gösterir.

Çeşitli psikolojik travmalara sebep olan mikropenis; erkelerde özgüven eksikliğine, ilişkide güvensizliğe, ön yargıya ve tedirginliğe ortam hazırlar. Cinsel birliktelikten kaçan erkekler depresyona girebilir ve kalan hayatlarını yalnız geçirmek isteyebilirler.

Mikropenis cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen gelişimsel anomali olduğundan kişilerin bu kaygılarını bir kenara bırakıp bir an önce tedaviye başlaması ve bu durumla yüzleşmesi çok önemlidir.

Mikropenis Tedavisi

Mikropenis çocukluk döneminde teşhis edilirse eğer testosteron hormonu takviye edilerek yönetilebilir. Penis uzunluğunun ergenlik döneminde ki müdahalelerde daha çok kontrol altına alınabildiği saptanmıştır.

Testosteron takviyesi sayesinde başarılı bir ideal değerlere ulaşan penis boyu elde edilir. Zamanlama bu tedavi de en önemli faktördür. Aksi taktir de testosteron tedavisi etkisini yitirebilir ve sonraki dönemlerde cerrahi yöntemlerle müdahale etmek gerekebilir.

Mikropenis Tedavisinde Penis Uzatma – Büyütme Ameliyatları

Mikropenis problemi yaşayan tüm erkekler cerrahi penis büyütme ameliyatları sayesinde uzatılabilir. Erekte olan penise 4 cm kadar ilave uzunluk sağlanabilir. Sağlık durumu bu ameliyat için uygun olan tüm erkeklerde gerçekleşmesi mümkün bir operasyondur.

Penis uzatma ameliyatlarında; penis karın duvarına bağlı suspansatuvar ligament olarak adlandırılan asıcı bağdan kurtarılır. Penisin normalde kullanılmayan kısmı penis uzatma operasyonu ile fonksiyonel işlev kazanır. Ameliyat sonrası fark erekte halinde ve değilken de gözlemlenir.

Kalıcı bir cerrahi ameliyat olan penis uzatma işlemi zamanla yaşa bağlı genetik olgulardan her insan gibi kısalma gösterebilir.

Penis uzatma ameliyatı sırasında penisin daha büyük ve kalın bir görüntü kazanmasını isteyen erkekler penis kalınlaştırma işlemini de ilave olarak ekleyebilir. Bu iki operasyonun birlikte tercih edildiği operasyonlardan, erkek hastalar %90’ı daha iyi sonuç elde ediyor.

Penis uzatma cerrahisi sonuçları penis hem sönük haldeyken hem de ereksiyon halindeyken fark edilir.

Penis uzatma ameliyatı sonrası kişinin penis boyu kalıcı olarak uzasa da yaşın ilerlemesi nedeniyle penis boyunda kısalma, her erkekte olduğu gibi penis uzatma cerrahisi geçiren erkekleri de etkileyebilir.

Penis uzatma ameliyatı etkilerini arttırmak ve penis inceliği sorununu çözmek için penis kalınlaştırma operasyonlarına da başvurulabilir.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı (Yağ Enjeksiyon – Dolgu)

Penis kalınlaştırma operasyonu, penisin boyunu değil kalınlığını etkileyen bir işlemdir. Penis cildi altına vücudun uygun bölgelerinden alınan yağ enjekte edilir.

Enjekte edilen yağ dokusu zamanla  penis tarafından emildiğinden penis kalınlaştırma ameliyatlarının cinsel olarak aktif olunan dönemde Androloji uzmanları tarafından periyodik aralıklarla gerçekleştirilmesi dönem dönem gereklidir.

Yağ enjekte yöntemi çok yaygın olarak bilinse de penis dolgusu da son zamanlarda başarılı elde edilen penis kalınlaştırma yöntemidir. 

Hyaluronik asit içeren özel dolgu maddeleri sayesinde kalınlaştırılan penis, yağ enjeksiyon yöntemine göre daha kalıcı olduğu hastalar tarafından saptanmış, bilimsel araştırmalar tarafından sabitlenmiştir.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/penis-enlargement-surgery

https://www.healthline.com/health/mens-health/penis-enlargement-surgery-cost

4 / 5. 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir