Hiperhidroz Tedavisinde Botoks Kullanımı
5
(1)

Hiperhidroz; ellerin, ayakların, koltuk altı bölgelerinin veya diğer vücut bölgelerinin aşırı terlemesi durumudur. Bu sorunu yaşayan birçok insan bulunmaktadır ve bu insanlar hem sosyal yaşantılarında hem de özel yaşantılarında bu durumun getirdiği baskıyla yaşamaktadır.

Aşırı ter, kıyafetleri lekeleyebilir, rahatsız edici kokulara neden olabilir ve sosyal etkileşimleri zorlayabilir.

Terleme, vücudun doğal soğutma sürecinin normal bir parçasıdır. Bununla birlikte; hiperhidroz, sıcaklık düzenleme için terleme gerekmediğinde zaman zaman gereksiz terlemeye neden olur. Hiperhidroz sorunu olan insanlar, özellikle stresli durumlara tepki olarak aşırı terleyebilir.

Hiperhidroz, vücudun her yerinde veya vücudun belirli bölgelerinde görülebilir. Hiperhidroz için en yaygın alanlar: koltuk altı, el, ayaklar ve kasık bölgesidir. Çünkü bu bölgeler, doğal olarak ter bezleri yoğunluğuna sahiptir.

Hiperhidrozun kesin nedeni bilinmemektedir ve hiperhidrozlu birçok kişi sağlıklıdır.  Ergenlik çağındaki gençler veya perimenopozal kadınlarda olduğu gibi; bazı durumlarda hiperhidroz geçici olabilir. Hastalar hiperhidrozun olumsuz etkilerini yaşamak zorunda değiller.

Günümüzde hiperhidroz tedavisinde kullanılabilecek çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan en sık tercih edileni ve uzun süreli olanı ise; botoks tedavisidir. Botoks tedavisi ile hiperhidroz sorunu uzun bir süre ekarte edilir.

Botulinum toksini, sinir uçları ve ter bezleri arasındaki sinirleri geçici olarak bloke etmek için kullanılabilir ve sinirlerin ter bezleri ile iletişim kurmasını engeller.

Hiperhidroz sorununda botoks tedavisinin etkileri, 6 aya kadar sürebilir. Botoks enjeksiyonları; ellerin, ayakların ve koltuk altlarının hiperhidroz tedavisinde kullanılabilir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/botox-for-sweating

İlginizi çekebilir:

Baş Ağrısı İçin Botoks Tedavisi

5 / 5. 1