Meme Büyütme Cerrahisine Hazırlanmak İçin İpuçları
5
(1)

Meme estetiği popüler kozmetik cerrahi prosedürleri arasında ilk sıralardadır. Aynı zamanda meme küçültme ameliyatı da sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu prosedürlerden herhangi birine karar vermeden etmeden önce, estetik sonrası iyileşme sürecinin ayrıntılarının yanı sıra nasıl hazırlanacağınızı ve neler beklemeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Önce meme büyütme ve meme dikleştirme işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinelim.

Meme büyütme estetiği genellikle farklı boyut, şekil ve malzemeden oluşabilen implantların kullanılmasını gerektirmektedir. İmplant seçimi, istediğiniz göğüs büyüklüğüne ve istediğiniz şekle bağlı olacaktır.

Cerrahınız, sizin için en uygun boyutun ne olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. Bu konuda cerrahınızın tavsiyesini dikkatli bir şekilde dinlemeniz ve beklentilerinizde gerçekçi olmanız önemlidir.

Meme dikleştirme estetiği ise sarkmış ve hacimsiz göğüslerin kaldırılmasını, sıkılaştırılmasını sağlamaktadır. Meme dikleştirme estetiği, istenirse meme büyütme estetiği ile kombine bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Meme büyütme estetiği öncesinde gerekli durumlarda implantların değiştirilmesi için yeni bir cerrahi işlem gerekebileceği bilinmelidir.

İmplantların sızıntı yapması ya da şeklini kaybetmesi sonucunda bu cerrahi işlem gerekli olabilir. Bilinmelidir ki implantlar ömür boyu kullanım garantisine sahip değildir.

Hastalar, meme büyütme estetiği öncesi, iyileşme sürecinin bir parçası olarak gerçekleştirmeleri gereken çok önemli egzersizler olduğunu bilmelidir.

Bu egzersizler, memenin ve implantın doğal hareket etmesini engelleyebilecek skar dokusu oluşumu gibi problemleri önlemek için tasarlanmıştır.

Ameliyata girmek için tereddüt edenler için, kapsüler kontraktürden kaynaklanan (skar dokusunun göğüs implantının sıkışmasına neden olduğu, sert ve ağrılı göğüslere neden olması) komplikasyonların büyük ölçüde azaltılabileceğinden emin olabilirsiniz.

Meme büyütme estetiği öncesi önemli olan iyi bir hazırlık sürecine girmek ve beklentileri gerçekçi tutarak iyileşme sürecinin ağrılı olabileceğini kabullenmektir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825138/

https://www.verywellhealth.com/how-to-care-for-your-breasts-after-breast-augmentation-2709756

5 / 5. 1