Migren Cerrahisi İçin Nasıl Seyahat Etmeli?
5
(1)

Bazı hastalar için çok başarılı bir müdahele olduğu kanıtlanmasına rağmen, migren cerrahisi, tüm kronik migren hastlarına uygulanan standart bir prosedür olarak kabul edilmiyor.

Migren hastalarını tedavi eden uzmanların bir çoğu migren cerrahisinden bahsetmiyor ve migren ataklarını hafifletmek için daha geleneksel yolları tercih ediyor.

Sonuç olarak, migren cerrahisinin uygulanmadığı bir şehirde yaşıyorsanız tedavi olmak için yolculuk yapmanız, İstanbul’a gelmeniz gerekebilir…

Siz de Migren Cerrahisi Adayı mısınız?

Migren cerrahisi için seyahat etmeden önce, bu tedavi için uygun bir aday olduğunuzdan emin olun. Migren bir çok sebepten oluşabilir, ve çoğu zaman ağrının asıl sebebi teşhis edilemeyebilir.

Kronik migrenden müzdarip insanlarda görülen çok sayıda semptom ve benzeşen rahatsızlıklar nedeniyle bu semptom ve rahatsızlıklara farklı uzmanlarca farklı teşhisler konulabilir.

Doktorunuzun kronik migreniniz için yaptığı tanıdan emin değilseniz, başka bir uzmanın fikrini almanız gerekebilir.

Cerrahınız tanı için bir seri prosedür uyguladıktan sonra, hastanın migren ağrılarının cerrahi müdaheleyle giderilip giderilemeyeceğine bakacaktır. Hastaya ameliyat önerildiği zaman, cerrah aynı zamanda ne tip bir operasyon düzenleyeceğine de karar vermektedir.

Her migren ağrısı için cerrahi müdahele önerilmediğini, yalnızca başka tedavilere yanıt vermeyen durumlarda özellikli hastalarda(gebelik, ilaç yan etkileri,sosyal) bu operasyonun önerildiğini belirtmekte fayda var.

Ameliyattan 3-4 Hafta Öncesi

Migren cerrahisi ayaktan veya yatarak yapılsa da, operasyondan önce kişisel hayatınız ve iş hayatınızı organize etmeniz gerekebilir. Böylelikle operasyondan sonraki bir kaç hafta boyunca sıkıntı oluşturabilecek durumlarla uğraşmanız gerekmez.

Ameliyat gününden önce ev giderlerinizi ödemeniz, çocukların bakımını üstlenecek bir arkadaş-akraba bulmanız ve biletleri ayarlamanız gerekebilir.

Cerrahi operasyonu takip eden haftalarda bulacağınız dinlenme lüksü hızla iyileşmenize yardımcı olacaktır. Bazı hastalar migren ameliyatından hemen sonra baş ağrısı çekebiliyor, fakat bu durum bir ay içinde sona eriyor.

Randevunuzu netleştirin

Bir çok cerrah randevularını bir kaç ay önceden belirler, yani operasyon gününüzü çok önceden belirlemeniz gerekebilir. Okul veya işten izin almanız da olası, yani bu günü dikkatlice belirlemekte fayda var. Operasyon randevunuzun değiştirilmesi de genellikle mümkün değil.

Randevu alırken prosedür ücretinizin bir kısmını, veya operasyon gününüz 2-3 hafta içindeyse, ücretinizin tamamını önceden ödemeniz gerekebilir.

Çantama ne koymalıyım?

Uçakla seyahat ediyorsanız (birçok cerrahi hastanın yaptığı gibi), çantanızı olabildiğince hafif tutun. Yalnızca carry-on çantanıza sığacağını bildiğiniz eşyaları getirin.

Havaalanı giriş çıkışlarınızda, dolmuş ve taksi yolculuklarınızda bagaj taşımak zorunda kalmak, özellikle de halsiz ve hasta hissederken çok zor olacaktır.

Yanınıza birkaç rahat kıyafet alın, aksesuar ve makyaj malzemelerinizi evde bırakın. Cerrahi operasyon amacıyla seyahat ederken aklınıza takılacak son şey pahalı bir mücevher veya eşyalar olmalı. ?

Kimi Yanımda Getirmeliyim?

Eğer mümkünse, hasta bir refakatçi ile gelmelidir. Doktorunuz, hastaneden yalnız ayrılmanıza müsaade göstermeyebilir. Yalnız gelen hastalar için bir gece hastane yatışı gerekebilir.

Ayrıca, yanınızda anestezi etkisinde olmayan bir refakatçi olması size büyük yardımda bulunabilir. Bu kişi eşiniz olmak zorunda değil. Tedavi sırasında size yardım edecek kibar ve güvenilir bir arkadaşınız yada aile bireyiniz de olabilir.

Seyahatinizi Akıllıca Planlayın

Nasıl seyahat ediyorsanız edin (hava yada kara yoluyla), varışınız ve ameliyat zamanı arasında kendinize 24 ile 48 saat arası bir zaman dilimi ayırın. Bu zaman diliminde cerrahınızla tanışacaksınız, ve aceleye gelmiş gibi hissetmek istemezsiniz.

Buna ek olarak, özellikle kış aylarında seyahat ediyorsanız, hava koşulu kaynaklı rötarlar olabileceğini unutmayın. Seyahat planınızı yaparken, rötarlı uçak, trafik aktarmaları ve benzeri beklenmedik olayları hesaba katın.

Nerede Kalırım?

Eğer İstanbul’da kalacak yer probleminiz varsa bu konuda asistanımızla en az iki hafta öncesinden iletişime geçiniz.

Kaynakça:

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_24276/European%20Archives%20of%20Medical%20Research-31-34-En.pdf

https://www.journalagent.com/z4/download_fulltext.asp?pdir=atuder&plng=tur&un=ATUDER-78941

https://pdfs.semanticscholar.org/543c/2397f5f1cad4a443c93eedd82de2fe7e69ad.pdf

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir