Penis Kaç Yaşına Kadar Büyür ?
4.1
(154)

Penis tamamen fizyolojik bir yapıdır. İçerisinde sünger bir yapı vardır. Hormon sisteminin etkisi ile tahrik olur olmaz kalp atış hızı artar ve erkek üreme sisteminin sünger haznesine kan pompalanarak birkaç saniye içerisinde sertleşme yaşanmaya başlar ya da birkaç saniye içerisinde tamamen sertleşme sağlanır.

Penis bebeklikten itibaren zaman geçtikte büyümeye başlar ve bu büyüme ergenlik döneminin sonuna kadar yaşanabilir.

Unutulmamalıdır ki kızlarda ergenlik 17 –  18 yaşında son bulurken erkeklerde ergenlik süreci 18 – 20 yaşına kadar çıkabilmektedir. Ancak ille de 20 yaşına kadar hem penis büyüyecek hem tüm beden aynı orantıda büyüyecektir.

Pek çok erkekte 15 – 16 ya da 17 yaşında penis büyümesi son raddeye gelir ve durur. Bazılarında büyüme 20 yaşına kadar olabilir ancak bu olasılığın daha düşük olduğu bir zaman dilimini kapsar. 

Penis Büyümesi Nelere Bağlıdır?

Fizyolojik Yapı

  • Genetik faktörler, hormonal yapı, fizyolojik yapı penis büyümesinde etkili kavramlardır. Ancak asla düşünülmemelidir ki bedenin büyüklüğü ya da iriliği, bedenin herhangi bir uzvunun büyüklüğü ya da iriliği kastedilmemektedir. Irk ve genetik geçişler penis boyu ile alakalı kavramlar olsa da aynı ırk ve genetik geçişe sahip insanlarda dahi penis boyları alakasız orantılardadır.

Irk

  • Irk penis boyu ile aynı düzlemde varsayılabilir. Ancak ne yazık ki bu düzlemde bile aksaklıklar vardır. Hiçbir netlik yoktur. Bazı ırklarda ortalama olarak penis boyu daha uzun ve kalın olabilmektedir. Ancak aynı ırkta olmalarına rağmen pek çok bireydeki boyutlar diğer kesimlere göre ani küçüklük – büyüklükler taşıyabilmektedir. En iyi örnek Afro Amerikan Zenci ırkı ve Asyalı ırkı – Çin – Japon – Kore verilebilir.

Genetik Geçiş

  • Genetik geçişlerde bir faktördür. Ancak tıpkı yukarıda saydığımız nedenlerde olduğu gibi yüzde yüz etkili değildir. Üstelik faktör ve değişkenleri de hesaplanamamaktadır. Aynı soyda olmalarına rağmen penis orantıları birbirinden alakasız alt soy çok fazladır.

En Büyük Etken “YAŞ”

  • Penis büyümesinde el belirgin etken bireyin yaşı yani ilerleyen yaşıdır. Bebeklik döneminden itibaren yaş – fizik yapısı ilerledikçe büyüme devam eder. Büyümenin sonlanma dönemi ergenlik sürecinin tamamen bitişine denk gelmektedir. Yaşa göre penis boyu uzaması – gelişmesini diğer makalemizde vermiştir. Bu bilgiler ortalama verilerden elde edilmiştir. Ancak bu verilere bakarak kendinizi iyi ya da kötü hissetmeyiniz. Dediğimiz gibi penis boyunun gelişimindeki faktörlerin hiçbiri net olarak hesaplanamamaktadır. En belirgin sonuç için ergenlik döneminin bitmesini bekleyiniz. Bu süreç bittikten sonra yeterli büyüklüğe ulaşamazsanız penis büyütme, penis uzatma, penis kalınlaştırma gibi ameliyatlara katılarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ancak kesinlikle internette gördüğünüz; tablet, vakum, egzersiz, masaj, krem, kapsül gibi yöntemleri denemeyiniz. Bunların hiçbiri işe yaramaz ve tam aksine penisinize zarar verebilir.

Yaşa Göre Penis Boyu

Bazı erkekler yaşa göre penis boyu konusunu araştırırlar. Ancak bu araştırmalar sadece ortalama boyutları baz alır.

İnsandan insana, genetik kalıntıya göre, beslenmeye göre gibi pek çok olası neden yaşa göre penis boyu orantısının ortalamasını verir. Bu tür araştırmalar ortalamayı baz aldığı için kendi penis boyunuzu tam olarak kıyaslayamazsınız.

Daha detaylı bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz: https://tayfunturkaslan.com/yasa-gore-penis-boyu/

Zamanla Penis Nasıl Büyür?

Zamanla penis büyümesinin en büyük etkeni ergenlik çağıdır. Ergenlik sürecinde hormonal sistemde de değişiklikler olur. Bu değişiklikler vücudun her bir bölgesi, her organı ve her uzvunun büyümesini sağlar. Elbette ergenlik süreci dışında da büyüme olur.

Ancak büyüme sürecinin buradaki tek etkeni zaman olur. Zaman örneğine bebeklikten ergenlik sürecine kadar olan sürecini gösterebiliriz. Bebeklikten ergenlik çağına kadar penis dahil tüm vücut büyümeye devam eder. Fiziksel ve kimyasal bu büyüme yavaş yavaş ilerler.

Ergenlik sürecinde büyüme oranı çok daha hızlı olabilmektedir. Örneğin ergenlik sürecine giren bir kız ya da bir erkeğin sadece üç ay içerisinde 10 – 20 cm arasında boy uzamasına şahit olabiliriz.

Zamanla penis büyümesi yaklaşımına göre çeşitli araştırmalar ve sonuçlar vardır. Örneğin 12 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 5.8 cm tespit edilmiştir. Ancak bu genel bir ortalamayı temsil eder. Bireyden bireye değişir.

13 yaşına ulaşan erkeğin ortalama penis boyu ise 8,6 cm’dir. 14 yaşındaki ortalama boyut ise 9.9 cm olarak kabul görmüştür.

Hormonal sistemde yaşanan büyük değişimlerle ergenlik sürecindeki penis boyu uzaması – kalınlaşması tıpkı tüm vücutta görülen büyüme kadar hızlı olabilir, yavaş da olabilir. Bir zaman diliminde hızlı büyüme gerçekleşirken ardından büyüme yavaşlayabilir.

Penis Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Özellikle ergenlik döneminin başlangıcından – sonlarına doğru yaklaşan gençlerin en çok merak ettiği sorudur penis kaç yaşına kadar uzar? Yukarıda da cevaplandırdığımız gibi ergenlik sürecinin sonları olan 18 – 20 yaş aralığına kadar penis büyüme sürecini tamamlar.

Bazı erkeklerde 20 yaşına kadar büyüme, kalınlaşma, uzama gerçekleşirken pek çok gençte 16 – 17 – 18’inde bu büyüme süreci bitmiş ve son bulmuş olur.

Yani son büyüme gerçekleştikten sonra 20 yaşının da bitirilmesi ile beraber daha fazla büyüme, kalınlaşma ya da uzama ümidi duyulamaz.

Partner için Uygun Büyüklük Nedir?

Özellikle evli partnerler arasında hem erkek hem de kadınlarca yeterli bilgi olmadığından dolayı sorulan sorudur kadına kaç cm yeterli? Fizyolojik olarak üreme imkanının sağlanabilmesi için vajina içine girmek yeterlidir.

Yine fizyolojik açıdan kadına kaç cm yeterli sorusunun yanıtı her kesime her araştırmaya göre değişmektedir. Bu araştırmalardan bazıları 7 cm’nin yeteceğini ifade ederken kimisi de 10 cm demektedir.

Normal penis boyu araştırmasında çıkan netice ortalama 11,5 cm’ olup 7,6 cm’nin altında kalanlar küçük penis olarak yorumlanmaktadır.

Psikolojik açıdan kadına kaç cm yeterli sorusu ise kadından kadına değişir. Tamamen psikolojik tatmin söz konusu olur ve erkek – kadın cinsel yaşamında uyumsuzluk, sertleşme, erken boşalma, ereksiyon olamama gibi sorunlar yok ise araştırmalarda belirtilen oranlar yeterli olarak anılmaktadır.

Erkeklerin Cinsel Organı Ne Zaman Büyür?

Fiziksel büyüme devam ettiği sürece büyüme devam eder. Dolayısı ile erkeklerin cinsel organı ne zaman büyür sorusunun da yanıtı bu şekilde sağlanmış olur.

Daha da açacak olursak; ergenlik dönemi adı verilen bluğ çağı tamamlanana dek büyüme devam eder ki bu da ortalama 18 – 20 yaş aralığına tekabül eder. Fiziksel bir hastalığı olmayan her erkeğin penisi anılan yaşlarda gelişimini tamamen sağlar ve durdurur.

Ardından ilerleyen yaşa, yaşlanmaya, kalp rahatsızlıkları, aşırı kilo alımları ya da kayıpları gerçekleşene kadar büyüme yerini küçülmeye bırakabilir ya da nadiren de olsa sabit kalabilir. 

S.S.S

İdeal Penis Boyu Ne Kadardır?

Tartışmalı bir konudur. Teknik olarak 3 cm ve üzeri penislere sahip erkekler hem kendilerine hem partnerlerine zevk yaşatabilirler. Ancak erkeğin özgüven meselesi ve kadının cinsel tatmin olguları tartışmaya açıktır. Bu konuda pek çok tartışma, araştırma ve anket yapılmıştır. Bu araştırma ve anketlerde çıkan sonuçlarda birbirinden farklıdır. Kimi sonuçlar ideal penis boyunun 15 cm ve üzerini gösterirken kimisi de 10 cm ve üzeri yeterlidir diye çıkmıştır.

Penisin Boyu Neye Göre Değişir?

Irk, genetik geçiş ilk iki etkendir. Türk ırkında genel ortalama araştırmalarına göre en az 13 cm en fazla 14 cm çıkmaktadır. Ergenlik çağında testosteron hormonunun azlığı da penis boyunun kısa kalmasına neden olabilmektedir.

Penis Kaç Yaşına Kadar Büyümeye Devam Eder?

Erkekler ergenlik çağını 21 yaşın sonuna kadar devam ettirir. Bu nedenle 21 yaş bitene kadar da penis büyümesi devam edebilir. Lakin pek çok erkekte penis büyümesi 16 – 17 yaşında son bulur.

Yaşıma Göre Penis Boyu Ortalamam Neden Düşük Çıktı?

Araştırma raporlarına göre penis boyu ortalaması açıklanmaktadır. Bu ortalamalar adı üstünde ortalama verileri kapsar. Bu verilerden daha büyük ya da daha küçük penislere sahip olabilirsiniz. Ortalamanın çok altında bir değere sahipseniz çok beklemeden hekime danışmalısınız. Bilhassa ergenlik çağındaysanız derhal hormon tedavisine başlayabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.doktortakvimi.com/blog/erkekte-ideal-penis-boyu-ne-kadar-olmalidir

https://www.webmd.com/men/penis-changes-age

4.1 / 5. 154

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir