Yaşa Göre Penis Boyu
4
(275)

Penis boyu erkekler açısından önem arz eden konulardan biridir. Gerek cinsel yaşam gerekse de özgüven açısından erkekler penis boyunun yaşına göre ne kadar olması gerektiğini merak ederler.

Kişilerin aklına takılan bu tür soruların cevaplarını da bu yazımızda açıklayacağız. Penisin büyümesi 12 yaşında hızlanır ve büyüme 20 yaşına gelindiği zaman sona erer.

Penisin uzunluğu ve kalınlığı toplumdaki genel kanıya nazaran (çevresi) kişinin boyu ve kilosuyla çok ilgili değildir. Penis boyunun uzunluğunda etkili olan esas unsur kişinin kaç yaşında olduğu ile alakalıdır.

Penis boyu yıllara göre değişiklik gösterir ve uzar. Bu büyüme 12 yaşında hızlanır ve 20 yaşına gelen bir bireyin penis boyu uzaması sona erer. 

Ergenlik öncesi penisin uzunluğu da yaş ile ilgili bir konu olmasına rağmen o yaşlarda her çocuğun gelişim hızında farklılıklar olması normaldir. Örneğin çocuğun birden boyunun uzaması sonucu penisinin boyu  da kısa sürede uzayabilir.

Yaşa Göre Penis Boyu Nasıl Değişir?

 • Çocuklarda penis boyu 

Penisin boyu ve kalınlığı kişinin boyu kilosu ırkından çok, aslında kaç yaşında olduğu ile ilgilidir.

Penis boyları, çocuğun yaşına, ait olduğu ırka, genetik faktörlere, hormonal nedenlere ve diğer bazı hastalıklara bağlı olarak farklı gösterebilir. Yenidoğan bir erkek çocukta anneden geçen testosteron hormonlarından kaynaklı penis boyu büyük olur.

Hipospadias ve klinifelter gibi endokrin bozukluklarda penis boyu küçük olabiliyor. Bu durumda doktor müdahalesi şarttır. Erkek bebeklerde penis boyu ortalama 2.5 cm’dir. 10 yaşındaki bir çocukta ise 5 cm’ye kadar ulaşır.

Ergenlik öncesi dönemde penisin boyunun uzunluğunu da belirleyen yaş faktörüdür. Fakat o dönemlerde her çocuğun gelişim hızı aynı olmayabiliyor. Diğer yaşlara penis boyunu da şu şekilde sıralayabiliriz.

12 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 5.8 cm
13 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 8.6 cm
14 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 9.9 cm’dir.

 • Erişkinlerde penis boyu 

Bir yetişkinin penis boyu inik durumdayken yaklaşık olarak 9.5 cm’dir. Yaşlara göre penisin erekte haldeyken uzunluğu şu şekildedir:

15 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 12.8 cm
16 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 13.6 cm
17 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 14.5 cm
18 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 15.0 cm
19 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 15.2 cm
20 yaş ve üstü bir erkeğin ortalama penis boyu 15.5 cm’dir.

Yaşınıza Göre Penis Boyu Kısa ise Neler Yapılabilir?

Kişilerin çocukluk ya da erişkinlik dönemlerine göre penis boyları kısa olabilir bu sorunu tedabi etmek amacıyla bazı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin dönemlere göre neler olduğuna bir göz atalım;

Çocuklarda penis boyu kısa ise

Çocuklarda penis boyu kısa ise  nedenleri tespit edilir. Eğer çocuk şişman ise zayıflaması tavsiye edilir. Tam bir değerlendirme yapılabilmesi için de çocuk ergenlik dönemine geldiği zaman gerekli muayenelerden sonra karar verilir ve tedavi uygulanır.

Hormonal sebeplere bağlı olarak penis boyunda bir büyüme sorunu varsa hipofiz hormonları verilerek tedavi uygulaması yapılır ve penisin büyümesi sağlanır. 

Erişkinlerde penis boyu kısa ise 

Yetişkinlerde penis boyu kısa ise yapılabilecek bazı tedaviler bulunmaktadır. Penisi asan süspansuar bağ kesilerek yaklaşık 1-2 cm uzama sağlanabilir. Ağırlık asılarak germe tedavisi yapılabilir. Fakat bu tedavide eski haline dönme ihtimali vardır.

Pubik yağ dokusunun fazla olduğu durumlarda bu yağ dokusu açık cerrahi operasyon ya da liposuction ile çıkarılır. Ya da vakum aletleri kullanılarak da  penis boyu uzatılabilir.

Erkeğin Cinsel Organı Neden Küçülür?

Erkeklerde oluşan cinsel organ küçülmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. En yaygın olanı yaşlanmaya bağlı olan küçülmedir. Erkekler yaşlandıkça atardamarlarda oluşan sertleşme penise kan akışının azalmasına sebep olmaktadır.

Bununla birlikte erkeklik hormonu olan testosteron seviyesi düşerek penisin içinde bulunan erektil kas hücrelerini zayıflatır. Ayrıca fazla kilo alımına bağlı olarak karın duvarında bulunan yağ dokusunun penisi içe doğru çekmesi de küçülmesinin sebepleri arasındadır.

Bunların dışında bazı antidepresanlar ve antipsikotikler veya prostat tedavisi için kullanılan ilaçlar penis küçülmesine ya da küçülme hissine sebep olabilir. Özellikle sigara içen kişilerde de penis küçülmesi şikayeti mevcuttur.

S.S.S

DOĞAL YOLLARLA VE BİTKİSEL PENİS BÜYÜTME MÜMKÜN MÜ?  cevabı

PENİS BÜYÜTÜCÜ İLAÇLAR İŞE YARIYOR MU? cevabı

AMELİYATLA PENİS NASIL BÜYÜTÜLÜR? cevabı

PENİS KAÇ YAŞINA KADAR UZAR ? cevabı

AMELİYATSIZ PENİS BÜYÜTME ESTETİĞİ VAR MIDIR? cevabı

PENİS BÜYÜTÜCÜ KREM VE HAPLARIN ZARARLARI cevabı

PENİS BOYU UZATMA ESTETİĞİ VAR MIDIR ? cevabı

PENİS KALINLAŞTIRMA YÖNTEMLERİ NELERDİR ? cevabı

PENİS POMPASI İŞE YARAR MI ? cevabı

Yaşa Göre Penis Boyu Verileri Nasıl Hesaplanıyor?

Ortalama verilerdir. Katılım sağlayan erkeklerin sonuçlarıdır.

Erkeklerde Penisin Uzayabileceği Son Sınır Nedir?

21 yaş dahil uzama gerçekleşebilir. Lakin her erkekte bu yaşa kadar uzama olmaz. Genel ortalama 17 – 18 yaşına kadar penisin uzayabildiği sonucunu çıkarmaktadır.

Penisin Erekte Olmuş Haliyle Erekte Olmuş Hali Arasında Ne Kadar Fark Vardır?

Ortalama 3 kat fark fardır. Yani bir penisin ereksiyon olmamış hali ile ereksiyon olmuş hali arasında 3 kat fark vardır. Ancak bu değer de ortalamayı yansıtır. Örneğin, penisin soğuk havalarda erekte olmamış hali daha da kısadır.

Yaşıma Göre Ortalama Penis Boyum Kısaysa Ne Yapabilirim?

Ergenlik dönemini tam olarak bitirdiğiniz halde ortalama yaşa göre penis boyundan çok daha kısa penise sahipseniz yapabileceğiniz şey penis büyütme ameliyatları olmaktır.

Kaynakça:

https://makale.doktorsitesi.com/cocuklarda-ve-eriskinlerde-penis-boyu

4 / 5. 275

12 cevaplar
 1. Muhammed ekrr
  Muhammed ekrr says:

  Hocam merhaba benim yaşım biraz küçük te bu penis boyu ergenlikte hızlanırken buna birşey yaparak dahada büyüyemezmişiz yani ergenlik çağında falan

  Cevapla
 2. Tuna
  Tuna says:

  Merhaba, ben 12 yaşına girmek üzereyim ve penis boyum büyüyünce 9.5 cm oluyor bu normalmidir, teşekkürler,Saygılar

  Cevapla
 3. Ahmet
  Ahmet says:

  Yaşım 16.5 ve penis boyum 14 ergenlik bitmeden nasıl tedbirler alarak uzatabikirim çünkü yaşım geçtikten sonra sadece ameliyat ile olduğunu söylüyorsunuz yaşım geçmeden ne yapmalıyım

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir